Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Recomandare proteina sala

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tamasfelix

tamasfelix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.11.2011
Am inceput de o luna sa merg la sala, vreau sa pun masa musculara, vreau sa aleg ceva suplimente, ce parere aveti de suplimentu asta Weider Mega Mass si cu ce sa il combin?
As vrea sa iau si un preworkout sau creatina sa imi dea un pic de forta + BCAA, merg impreuna?
Acuma la urma ma gandeam si la ceva de arzator de grasimi? nu sunt prea multe?

Edited by tamasfelix, 27 May 2017 - 07:59.


#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Prima data trebuie sa-ti faci o rutina/program bine pus la punct si sa inveti sa executi toate execitiile perfect, fara ezitari, si sa stii cat de mult trebuie sa fortezi.

Abia apoi (dupa 3-6 luni) in care nu renunti, poti sa te gandesti la suplimente.



Ideea e urmatoarea, daca chiar vrei sa faci sala, si nu e doar pe perioada asta hot dinainte de vara pt a arata bine, atunci clar merita sa investesti in asa ceva, insa daca tu faci sala 2-3 luni pe an, o sa faci fix zero, deci sfatul cel mai logic si rational, mai asteapta, momentan informeaza-te asupra programului, alimentatiei, exercitiilor potrivite pt tipul tau de cord/metabolism.

Edited by Deenman, 27 May 2017 - 08:23.


#3
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
De inceput cel mai bun supliment este alimentatia de baza. Lapte branza, carne oua, fructe, legume. Daca bagi 2kg de piept de pui pe saptamana faci pisu pe ele suplimente.
Sunt bune, cum a zis colegul mai sus...dupa ce ai cel putin 6 luni de sala in spate.
Legat de arderea grasimilor. Stai linistit ca vor disparea si fara prafuri ori lichiori magice. Daca lucrezi uniform toate grupele in cateva luni se va vedea o diferenta maricica.

#4
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Daca vrei sa faci culturism de performanta si sa participi la concursuri...trebuie sa iei suplimente. Daca vrei doar ptr.ca sa cresti NATURAL si sa te mentii in forma...NU !

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Titlul trebuia sa fie "recomandare proteine salata", era mai corectPosted Image

#6
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
In primele 4-6 luni iti iei cantitatea de proteine, aminoacizi,etc etc suficienta din alimentatie, apoi dupa poti SUPLIMENTA cu produsele amintite de tine.

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Cele mai bune suplimente, in special raportate si la pret, le gasesti la MyProtein. Nu e momentul insa. Citeste un strop despre macronutrienti, fa-ti un calcul sa-ti vezi necesarul, vezi ce mananci zilnic si abia apoi suplimenteaza daca e cazul. Daca nu te descurci singur, plateste un trainer sau un nutritionist. Costa un strop dar te pune din start pe un drum bun si nu mai pierzi primul an crezand ca pui muschi in timp ce de fapt faci burta.

Edited by miromulus, 27 May 2017 - 14:54.


#8
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 13.01.2007
Vorbeste cu un antrenor sa iti recomande exact ce iti trebuie tie in functie de programul tau. Ai sa ajungi si la BCAA si la Creatinina si la ce vrei tu. Eu in ultimele 3 luni am inceput sa iau proteina dar special pentru ce am eu nevoie. Nu lua de capul tau vorbeste cu oamenii de acolo...sa nu faci mai mult rai decat bine...

#9
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012
"SUPLIMÉNT, suplimente, s. n. 1. Ceea ce se adaugă la ceva pentru a-l completa sau pentru a suplini o lipsă" sa inteleaga si desteptii de pe aici ce este pudra proteica, bcaa si creatina!!

1.daca esti mai gras ar trebui sa te uiti la kcal si atunci gainerele nu sunt prea bune.....
2. recomand pudra proteica+creatina (pt masa), in timpul antrenamentului bcca (definire)...
3. creatina nu prea e bun pre....deci cafea, energizant sau un preworkout (pt ce o sa faci tu nu cred ca o sa-ti trebuiasca un pre deci recomand sa ramai pe cafea sau energizant :P )
4. arzator de grasimi l-carnitina la mine a facut minuni :P (am incercat si CLA dar nu prea am vazut diferenta poate depinde si de genetic.....)

ps: Acestea sunt doar niste suplimente care te ajuta undeva la 20%, restu 80% ALIMENTATIA CORECTA!!!!

#10
tamasfelix

tamasfelix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.11.2011

View PostDeenman, on 27 mai 2017 - 08:21, said:

Prima data trebuie sa-ti faci o rutina/program bine pus la punct si sa inveti sa executi toate execitiile perfect, fara ezitari, si sa stii cat de mult trebuie sa fortezi.

Abia apoi (dupa 3-6 luni) in care nu renunti, poti sa te gandesti la suplimente.



Ideea e urmatoarea, daca chiar vrei sa faci sala, si nu e doar pe perioada asta hot dinainte de vara pt a arata bine, atunci clar merita sa investesti in asa ceva, insa daca tu faci sala 2-3 luni pe an, o sa faci fix zero, deci sfatul cel mai logic si rational, mai asteapta, momentan informeaza-te asupra programului, alimentatiei, exercitiilor potrivite pt tipul tau de cord/metabolism.
Deenman, multumesc pentru sfat, da, am mai fost la sala, nu sunt chiar incepator.

@myshyk, Da, pe langa suplimente merge si "proteine salata" Posted Image

@DJPocaitul, nu vreau de performanta, o miscare .... si miscare.

#11
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Am dat 6.45 euroi pe 300 gr de prafuri cu 87% proteina.
E bine ?

#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
E bine, da

#13
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

View Posttamasfelix, on 27 mai 2017 - 16:45, said:

....
@DJPocaitul, nu vreau de performanta, o miscare .... si miscare.

Ai grija la suplimente, multe din cele gen "mega, ultra, heavy...max gain"  sunt pline de zaharuri deci carbs ca la balamuc. Daca ai un metabolism care iti permite sa bagi in tine o cantitate ridicola de carbs la zi, atunci sa zicem ca esti putin mai ok. Altfel, focuseaza-te pe concentratie proteica mare (zer, +80%). Si ai grija si de la cine vine produsul respectiv, multe sunt "dodgy".

Performanta n-ai sa faci nici daca vrei, stai linistit, decat cu f mari sacrificii....iar in culturism sacrificiile respective sunt probabil printre cele mai mari din lumea sportului. Insa ca sa faci "pt tine" tot trebuie sa te antrenezi de 3-4 ori pe saptamana, sa ai grija la alimentatie, odihna si intr-un final la suplimente.

PS: cred ca nu mai are rost sa spun ca antrenamentul incepe in bucatarie :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate