Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie Nikon d5100

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salutare, doresc sa imi iau un nikon d5100, de fapt am o oferta de la cineva, sa dau 1300 ron pe el, as dori pareri despre aparat si daca merita pretul, starea lui e buna. Multumesc mult.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce anume iti da la pretul asta? Doar aparatul, fara obiective? Ca idee, pe okazii gasesti la 1000 lei, cu obiectiv, geanta, incarcator inclus. Cat e de uzat, greu de apreciat, ar trebui vazut. In rest, tu ar trebui sa stii daca merita sau nu, in functie de nevoile tale. De ex, sa pui 3 poze pe facebook cu pisica, nu merita investitia.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dslr-ul il apreciezi in functie de nr de cadre facute, daca poti afla cu exactitate asta, atunci esti ok. bateriile se pot schimba, aia nu e problema, il poti face ca nou cu alta baterie, insa depinde el cat de uzat este, daca iti da obiective, de care si care este starea lor, sunt mai multe aspecte de apreciere a valorii unui dslr, fie el ieftin sau scump.

nu mai spun si de aspectul vizual, am vazut unele aparate la care acel cauciuc de la vizorul optic arata de parca il tinea in gura, nu la ochi.

#4
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Eu l-am luat cu 2000 lei in 2012. Daca are sub 10000 de cadre atunci ar merita vreo 1200 de lei (vezi pe Nikonisti la vanzare).
Este un aparat excelent.
Sper sa aiba si un obiectiv in pret.

#5
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Este si D7000 la 1000ron. Altfel suna.

#6
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Multumesc la toti, ce altceva sa ma intreb, sa verific la el, sa vad daca este bun si merita banii ? Nu are obiectiv, doar body si baterie.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
doar pt body, mi se pare cam mult. de nou a avut un obiectiv, 18-55, dar a avut. iti vinde jumatate de pachet, ca la randu-i este uzat fizic si moral, dar tine la pret ca pt unul intreg?

nu te gandi la pretul de achizitie, ca nu face nici cat o ceapa degerata cand il vinzi la mana a 2-a

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 Life2Live, on 27 mai 2017 - 19:29, said:

Multumesc la toti, ce altceva sa ma intreb, sa verific la el, sa vad daca este bun si merita banii ? Nu are obiectiv, doar body si baterie.
Pai ti s-a explicat! Cate poze s-au facut cu el, cat s-a filmat, ca senzorul oboseste in timp. Pe vremuri, unii foloseau aparatele foto si pe post de webcam, desi, nativ, aceasta optiune nu era posibila la aparatele mai de doamneajuta, tocmai ca era pacat sa le uzezi prematur, dar existau solutii. . Ce sa faci fara obiectiv? Daca cumperi separat, ia vezi unde ajungi. Eu cred ca vanzatorul cauta un fraier si e convins ca l-a gasit. Ia mai reciteste odata tot ce s-a scris pe topic, poate te lamuresti.

#9
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

 baloo2009, on 27 mai 2017 - 15:10, said:

Eu l-am luat cu 2000 lei in 2012. Daca are sub 10000 de cadre atunci ar merita vreo 1200 de lei (vezi pe Nikonisti la vanzare).
Este un aparat excelent.
Sper sa aiba si un obiectiv in pret.
Salut, ce sa inteleg prin sub 10000 cadre ? Ce este Nikonisti

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ai internet?

pai este

Edited by Dany_Darke, 28 May 2017 - 07:42.


#11
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 Life2Live, on 28 mai 2017 - 00:47, said:

Salut, ce sa inteleg prin sub 10000 cadre ? Ce este Nikonisti
Daca ai observat, atunci cand un aparat din acesta mai profesional face o poza, se aude un zgomot mecanic, un "clang". Acel zgomot este cauzat de un mecanism fizic ce are functia de a expune senzorul la lumina pentru o anumita perioada de timp (ce se seteaza din aparat, expunerea adica), iar acest mecanism in timp se useaza si trebuie inlocuit, de regula pe la 100.000 de actioanari incepe sa cedeze, insa se poate si mult mai repede dar si mai tarziu. Iar atunci cand se cumpara un aparat foto DSLR second hand, trebuie de verificat acest numar de actionari a mecansimului de shutter, si de preferat este sa fie sub 20.000. Daca prinzi un aparat sub 20.000 de actionari de shutter este foarte bine.

Edited by Real_NEO, 30 May 2017 - 16:53.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 Real_NEO, on 30 mai 2017 - 16:23, said:

..Daca prinzi un aparat sub 20.000 de actionari de shutter este foarte bine.
Mda..cu conditia sa  nu il fi scapat pe jos si sa iei un aparat ca nou, 3500 de cadre,...click clank .. fasss...
Nu prea exista garantii, daca nu cunosti omul e cam loterie asta cu SH-ul.

#13
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Na, trebuie de testat, de cerut livrare cu verificare, iar atunci cand soseste coletul nu doar sa fie deschis pentru a vedea ca intr-adevar se afla o camera foto, ci sa te si lase sa o pui in functiune. Cei de la Fan Courier am vazut ca permit asta, insa cei de la Cargus nu.

#14
FlorinCraciun12345

FlorinCraciun12345

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2020
Salut am un prieten care o să facă 18 anii și îi place să facă poze și în special cu Dslr-uri și vreau să cumpăr unul ,am găsit un Nikon D5100 cu obiectiv kit și husa , merită să-l cumpăr la 400 de lei ?

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Depinde în ce stare e.

#16
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004

 FlorinCraciun12345, on 05 februarie 2020 - 20:08, said:

Salut am un prieten care o să facă 18 anii și îi place să facă poze și în special cu Dslr-uri și vreau să cumpăr unul ,am găsit un Nikon D5100 cu obiectiv kit și husa , merită să-l cumpăr la 400 de lei ?

Daca e in stare buna, merita oricand...!

#17
Rika_Roc

Rika_Roc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.01.2020
Băieții, cum credeți, acest aparat foto se potrivește pentru fotografii semi-profesionale? Abia încep cariera unui fotograf, este o alegere normală pentru a învăța?

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 Rika_Roc, on 10 februarie 2020 - 14:07, said:

.. fotografii semi-profesionale?
Defineste "semi-profesional".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate