Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caut dicționar englez‑român cu diacritice, pentru iPhone

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
M‑am uitat în iTunes Store după un dicționar englez‑român și sînt disponibile mai multe.

Am și cumpărat două, nu sînt scumpe, dar niciunul dintre ele nu folosește diacriticele. Îmi displace lipsa diacriticelor în orice text românesc, dar într‑un dicționar o asemenea practică frizează imbecilitatea.

Vă rog recomandați un dicționar englez‑român pentru iPhone de calitate dacă ați întîlnit așa ceva. Prin calitate nu înțeleg doar folosirea diacriticelor, ci și viteza, aspectul grafic, bogăția de cuvinte și expresii traduse și acuratețea traducerilor Prețul nu reprezintă o problemă.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
OFF

Ce iPhone ai si ce mare calitate are ? (Asa se intelege din titlu)

TÓPICĂ s. f. (Lingv.) Ordinea sau așezarea cuvintelor în propoziție sau a propozițiilor în frază. ♦ Parte a sintaxei sau a stilisticii care se ocupă cu studiul ordinii cuvintelor în propoziție și a propozițiilor în frază.

Edited by keta, 27 May 2017 - 00:58.


#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
http://www.dict.land/

#4
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009

View Postketa, on 27 mai 2017 - 00:50, said:

OFF

Ce iPhone ai si ce mare calitate are ? (Asa se intelege din titlu)


Am stat pe gînduri cînd am scris mesajul, dar deduc că nu am reușit să găsesc formularea cea mai fericită. Nu sînt ferm convins că versiunea modificată a titlului este ideală, cumva virgula nu se potrivește cu cum aș vrea să citesc. Dar fără ea presupun că ar putea să sugereze că diacriticele sînt pentru iPhone, nu dicționarul.

Limba vorbită e mai bogată decît ce poate reda scrisul, uneori e foarte dificil să notezi exact toate nuanțele. Nu susțin însă că am avut dreptate în primmul caz. Dar m‑am întrebat de multe ori cît s‑a pierdut din intenția autorului prin notarea în scris a unei piese de teatru, care e probabil categoria în care nuanțele sînt cele mai variate și mai semnificative. Sigur, există diverse indicații scenice, dar tare aș fi preferat ca Shakespeare să fi și citit cu voce tare și înregistrat piesele pe care le‑a scris.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate