Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Decarbonizare motoare

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Salutare.

Am gasit acum cateva zile o pagina de facebook a unor baieti care au un aparat si ofera acest serviciu, decarbonizarea motorului. Nu pun linkul de pe facebook aici, dar numele paginii e cel din titlu.

Intrebarea mea e daca cineva de aici cunoaste daca aceasta operatiune are intr-adevar vreun efect pozitiv si daca exista vreun risc de a dauna cumva motorului. Din cate am citit, este vorba despre introducerea de hidrogen in motor pentru a produce o ardere completa (care nu e posibila cu benzina/motorina) si de a curata astfel depunerile de carbon din interiorul motorului.

Ceea ce explica ei pare logic, legat de depunerile de pe componentele interne ale motorului. Am vazut si cateva clipuri pe youtube cu niste service-uri din Anglia care folosesc aceeasi tehnologie, insa as fi dorit sa aflu mai multe pareri, de la persoane care au facut aceasta operatiune pe masina lor sau de la mecanici care cunosc mai exact ce presupune operatiunea.

Daca am postat in aria gresita, rog un moderator sa mute unde trebuie.

Multumesc.

Edited by feitosak1, 26 May 2017 - 23:44.


#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
nu prea cred ca curata mai mult decat funingine ca daca vezi ce de calamina se depune in camera de ardere sau in capul supapelor si cat razui la ele la un motor mi-e greu sa cred.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca este o operatiune necesara, motoarele merg foarte bine si fara asta.
Cauta pe google "Engine Decarbonizing demystification" ca sa vezi ca este o chestie complet inutila si chiar inrautateste functionarea motoarelor mai vechi.

Edited by andreic, 27 May 2017 - 00:15.


#4
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Exista pe forumul pentru Ford la sectiunea focus 2 un topic cu acelasi nume. Cineva de acolo a facut si a spus ca a fost multumit. Poti intra acolo sa citesti.

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
folositi combustibili aditivati(aia mai scumpi) si nu mai aveti stresul asta. si fara subturare daca se poate.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
un astfel de proces curata cumva instalatia, adica de la motor pana pe la toba de esapament, intr-un fel sau altul, daca ai o x valoare a noxelor, dupa acest proces, acestea pot scade, nu cu valori extraordinare, insa pot scade cateva procente bune. procesul este scump chiar si pt uk, insa destui de acolo fac asta pt ca ei considera a merita, iar cum la ei aparatele de genul se si pot inchiria, atunci o fac tot mai multi.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dany_Darke, on 27 mai 2017 - 01:29, said:

un astfel de proces curata cumva instalatia, adica de la motor pana pe la toba de esapament, intr-un fel sau altul, daca ai o x valoare a noxelor, dupa acest proces, acestea pot scade, nu cu valori extraordinare, insa pot scade cateva procente bune. procesul este scump chiar si pt uk, insa destui de acolo fac asta pt ca ei considera a merita, iar cum la ei aparatele de genul se si pot inchiria, atunci o fac tot mai multi.
Deci tu sustii ca prin procesul ala gaze sau ce sunt introduse  ajung intact in elementele sistemului de evacuare si actioneaza cum doresc astia de sustin asa ceva ? Ma indoiesc ca e adevarata treaba asta, mai mult ca sigur e o mizerie de tipul celor postate de google cu economizoare de curent legand doua prize cu un prelungitor.
Eu zic ca trebuie sa va folositi mintea pentru a intelege macar daca e posibil asa ceva.
Zici ca e procesul scump. Normal ca e , pentru ca unui idiot trebuie sa-i ceri bani multi pentru a crede. Daca e ieftin nu ii place.Nu se baga la ieftineli.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate la unele motoare (injectie directa benzina) nu prea ai cum sa previi formarea de depuneri pt ca ele sunt generate de modul in care functioneaza uneori acel motor adica cu amestec sarac la sarcina mica si amestec bogat in sarcina mare. Probabil ca mersul pe distante mai lungi la viteza constanta cu o sarcina medie (trebuie determinata cumva in mers cu o diagnoza viteza si treapta in care ai raport apropiat de cel stoichiometric) ar trebui sa ajute dar asta nu e decat un "educated guess" :)
La diesel nu cunosc.

#9
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Te referi la firma aceasta din Romania?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L8c2qXBg_TY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
este o porcarie menita sa iti ia banii.Daca chiar vrei sa ai motorul curat, mergi in service, le ceri sa il desfaca si sa il curete:)Dar nu face nimeni treaba asta, pentruca nu e necesara.
Depunerile de carbon sint in limite normale la un motor care functioneaza corect, chiar si dupa 300k km.Daca nu functioneaza corect, inseamna ca ai alta problema:)

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 fqx, on 27 mai 2017 - 09:05, said:

este o porcarie menita sa iti ia banii.Daca chiar vrei sa ai motorul curat, mergi in service, le ceri sa il desfaca si sa il curete:)Dar nu face nimeni treaba asta, pentruca nu e necesara.
Depunerile de carbon sint in limite normale la un motor care functioneaza corect, chiar si dupa 300k km.Daca nu functioneaza corect, inseamna ca ai alta problema:)
Nu exista depuneri de carbon ci calamina si de fapt e praful ce nu a fost retinut de filtre. Ala nu se curata prin "decarbonizare". E doar efectul placebo pentru fitzosii cu bani si fara prea multa minte.

#12
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,053
  • Înscris: 02.12.2007
Calamina nu are treaba cu praful care ar trece de filtre.

Metoda asta am vazut ca e foarte folosita in Occident, mai ales in UK. Am vazut si la Wheeler Dealer ca au folosit-o la nu stiu ce masina. Cauta pe forumurile din afara si vezi ce zice lumea.
N-am incercat-o dar am inteles ca baga un gaz care are reactie chimica cu carbonul depus, il transforma in gaz si il evacueaza pe teava. Pare logic, acum mai depinde si de cum e facuta toata treaba si seriozitatea celui care o face.

#13
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015

 Dany_Darke, on 27 mai 2017 - 01:29, said:

un astfel de proces curata cumva instalatia, adica de la motor pana pe la toba de esapament, intr-un fel sau altul, daca ai o x valoare a noxelor, dupa acest proces, acestea pot scade, nu cu valori extraordinare, insa pot scade cateva procente bune. procesul este scump chiar si pt uk, insa destui de acolo fac asta pt ca ei considera a merita, iar cum la ei aparatele de genul se si pot inchiria, atunci o fac tot mai multi.

Cu dovezi
De-carbonising system TerraClean
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wiViPKIoG68?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,053
  • Înscris: 02.12.2007
De emisiunea asta vorbeam.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vrei sa-ti cureti motorul, fa un test de gaze, baga benzina buna, frige-o pe autostrada la blana 100-150 de km si refa-i testul. Te vei mira de diferente. Pe vremuri, ma refer prin anii 50-60, in cartea tehnica a Mercedes-ului, era recomandata ca macar la trei luni odata sa faci o asemenea iesire cu masina. Stiau aia de ala firma ce stiau.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 myshyk, on 27 mai 2017 - 12:43, said:

Vrei sa-ti cureti motorul, fa un test de gaze, baga benzina buna, frige-o pe autostrada la blana 100-150 de km

Pastreaza si niste bani de amenda ca e plin de radare .Posted Image

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

 pacopaco1967, on 27 mai 2017 - 06:34, said:

Ma indoiesc ca e adevarata treaba asta, mai mult ca sigur e o mizerie de tipul celor postate de google cu economizoare de curent legand doua prize cu un prelungitor.
Eu zic ca trebuie sa va folositi mintea pentru a intelege macar daca e posibil asa ceva.
Zici ca e procesul scump. Normal ca e , pentru ca unui idiot trebuie sa-i ceri bani multi pentru a crede. Daca e ieftin nu ii place.Nu se baga la ieftineli.

poate acum vezi si ce a pus colegul de mai jos, inainte de a arunca cu noroi si vb "alese". eu ti-am explicat din cunostinte, colegul a gasit si dovada. nu stiu de cand este filmarea, insa tehnologia o stiu eu de vreo 3-4 ani.

 i860, on 27 mai 2017 - 11:14, said:


Cu dovezi
De-carbonising system TerraClean



#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 myshyk, on 27 mai 2017 - 12:43, said:

Vrei sa-ti cureti motorul, fa un test de gaze, baga benzina buna, frige-o pe autostrada la blana 100-150 de km si refa-i testul.
Viteza mare ajută?
Sau rpm imediat sub dunga roșie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate