Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Am primit de la Altex un tv cu display-ul spart!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Koko19870000

Koko19870000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.05.2017
Buna seara! Am primit si eu astazi un televizor de la Altex, toate bune si frumoase, pana am deschis cutia si ce sa vezi surpriza, display-ul spart in partea dreapta, sincer am inceput sa plang pt ca am strans cu greu banii pt acest tv. Am sunat la relatii clienti insa, mi-au zis sa completez un formular cu reclamatii si sa astept sa ma contacteze ei. Oare imi schimba produsul sau macar in service...a mai patit cineva asta? Cum s-a rezolvat problema?

Edited by Koko19870000, 26 May 2017 - 21:59.


#2
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Ambalajul cum arata?

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca nu l-ai spart tu dupa ce l-ai primit si ai noroc o sa fie inlocuit...

#4
Koko19870000

Koko19870000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.05.2017
Putin deteriorat, cutia se vede ca nu este noua si cu o ruptura mica, abia sesizabila, in locul unde e spart display-ul.

#5
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
nu mergea sa faci cerere curier cu verificare colet?
intra pe site si fa un formular de reclamatii sia steapta, in 2 -3 zile primesti raspunsul.


ce tv? poti pune un LINK ?


nu fi trist, o sa fie bataie de cap daca altex, sunt gayzeri, dar se va rezolva! daca nu cu ei, cu anpc-ul.


si uite ceva ce am inventat eu si ma ajutat mult cand ei incercau sa-mi arunce mie balega in curte, ei o sa zica ca l-ai spart tu intr-un fel sau altul, tu le zici asa " credeti ca mi-am luat TV nou ca sa-l sparg imediat? de ce mi-as sparge bunul meu?! va rog sa-mi dati altul la fel" pe mine m-a scapat de multe belele cu un monitor la emag si unul la altex, cand au dat vina pe mine cu nesimtire!

e clar, gaurica aceea a fost vreun surub prin vreo masina sau depozit, sau chiar vreo unealta de incarcat coletele pe undeva, sau altex te-a "mirosit" si a incercat sa ti-l bage pe gat, mai fac ei d'astea.

Edited by alexandrualexww2, 26 May 2017 - 22:09.


#6
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Corect, trebuia sa verifici la livrare, mai ales ca Altex chiar au politica aceasta...
https://altex.ro/liv...schide-coletul/

#7
Koko19870000

Koko19870000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.05.2017
La aprox doua ore dupa ce am primit tv-ul am desfacut cutia si am facut imediat reclamatie, cu foto atasate si tot tacamul. Nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva , desi am facut nenumarate comenzi online. Am gresit ca nu am desfacut coletul in prezenta curietului, da ce mai pot face acum, ca nu mai pot da timpul inapoi

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu poti demonstra ca nu l-ai spart tu.
Imi pare rau, nu exista fundament pentru rezolvarea situatiei in mod favorabil tie.

#9
Koko19870000

Koko19870000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.05.2017

 alexandrualexww2, on 26 mai 2017 - 22:07, said:

nu mergea sa faci cerere curier cu verificare colet?
intra pe site si fa un formular de reclamatii sia steapta, in 2 -3 zile primesti raspunsul.


ce tv? poti pune un LINK ?


nu fi trist, o sa fie bataie de cap daca altex, sunt gayzeri, dar se va rezolva! daca nu cu ei, cu anpc-ul.


si uite ceva ce am inventat eu si ma ajutat mult cand ei incercau sa-mi arunce mie balega in curte, ei o sa zica ca l-ai spart tu intr-un fel sau altul, tu le zici asa " credeti ca mi-am luat TV nou ca sa-l sparg imediat? de ce mi-as sparge bunul meu?! va rog sa-mi dati altul la fel" pe mine m-a scapat de multe belele cu un monitor la emag si unul la altex, cand au dat vina pe mine cu nesimtire!

e clar, gaurica aceea a fost vreun surub prin vreo masina sau depozit, sau chiar vreo unealta de incarcat coletele pe undeva, sau altex te-a "mirosit" si a incercat sa ti-l bage pe gat, mai fac ei d'astea.

Asta e tv-ul https://altex.ro/tel...ps-43puh6101-88


#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am si eu o intrebare , pentru mine , nu are legatura cu initiatorul . Cand vrei sa cumperi ceva , nu poti merge tu personal , sa vezi ce cumperi ?? Nu de alta , dar asa , comandand online , astepti pachetul ca pe Mos Craciun ....oare ce o fi ?? Oare cum o fi ??

#11
Koko19870000

Koko19870000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.05.2017
In orasul meu nu aduce acest tip de tv, de asta am si facut comanda online. Totusi zic eu am luat un produs de la Altex, nu OLX

#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 gladiatore, on 26 mai 2017 - 22:17, said:

Am si eu o intrebare , pentru mine , nu are legatura cu initiatorul . Cand vrei sa cumperi ceva , nu poti merge tu personal , sa vezi ce cumperi ?? Nu de alta , dar asa , comandand online , astepti pachetul ca pe Mos Craciun ....oare ce o fi ?? Oare cum o fi ??
Poate nu locuieste in preajma unui magazin, sau poate produsul dorit nu exista in magazin...
Poate produsul are un pret mai mare in magazin, poate doreste sa aiba optiunea de a returna produsul daca se nimereste cu defecte, poate doreste ca in cazul in care se defecteaza in perioada de garantie sa beneficieze de pickup and return.

Sunt multe motive pentru care ai prefera sa comanzi online si sa nu cumperi din magazin.

Edited by samebo, 26 May 2017 - 22:23.


#13
Koko19870000

Koko19870000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.05.2017
In orasul meu nu aduce acest tip de tv, de asta am si facut comanda online. Totusi zic eu am luat un produs de la Altex, nu OLX

#14
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
koko@
In momentul cand le-ai dat telefon sa le spui ca e spart, te-au intrebat daca ai facut verificarea in prezenta curierului? Sau doar le-ai reclamat aspectul si ti-au spus ca te vor contacta?

#15
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu spun sa documentezi totul (poze cutie, produs inchis, produs deschis). Poate pui poze si aici.

Faci o sesizare si sa astepti raspunsul. Daca nu iti place raspunsul sa faci si o sesizare la ANPC.
De obicei incearca sa arunce vina catre client, ca el e vinovat ca nu a stat sa desfaca coletul inainte sa marcheze banul... doar ca, ce sa vezi, nici un curier nu accepta asta si vrea intai sa platesti si sa semnezi de primire si apoi se spala pe maini.
Fiinte mai jegoase decat curierii nu exista... dar asa e cand angajezi toti picatii la BAC care altceva decat spaga si timp liber nu au in cap.

Edited by samebo, 26 May 2017 - 22:29.


#16
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Daca era un defect de ordin tehnic era altceva. Te intelegeau si aia cu care ai vorbit la telefon. Nasol ca nu ai facut verificare colet.
Nu prea ai cum sa dovedesti ca ai primit tv-ul deja crapat/lovit. Odata ce curierul ti-a dat produsul tu esti raspunzator de el. Puteai sa-l scapi doamne fere din mana pana il carai in casa, asta in primele 2 minute dupa ce ti l-a predat...apai dupa 2 ore. Pozele nu fac 2 bani.
Totusi poti sa vorbesti cu baietii de la service(habar n-am cu ce are contract altexu) pentru o reparatie pe banii tai, ca sa ramana in garantie. Dar avand in vedere ca trebuie schimbat tot ecranul o sa coste ceva... Alta solutie nu prea vad. Cu anpc-ul poate sa dureze saptamani intregi si tot nu rezolvi nimic.
E tara lu' papura voda.

Edited by Claudiu998, 26 May 2017 - 22:32.


#17
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015

 gladiatore, on 26 mai 2017 - 22:17, said:

Am si eu o intrebare , pentru mine , nu are legatura cu initiatorul . Cand vrei sa cumperi ceva , nu poti merge tu personal , sa vezi ce cumperi ?? Nu de alta , dar asa , comandand online , astepti pachetul ca pe Mos Craciun ....oare ce o fi ?? Oare cum o fi ??

Eu, in cazul in care vorbim de un produs scump, prefer sa=l cumpar exclusiv online. Asta pentru ca se poate sa nu-mi placa cum functioneaza chiar daca nu e defect.In cazul acesta pot sa-l returnez in 15 zile si mi-am luat banii inapoi. Asta nu inseamna ca nu merg si in magazin sa vad produsul respectiv. De asteptat..., asa e, fierbi un pic pana vine, dar de obicei vine repede. Maxim 2 zile.
Acelas lucru il recomand tuturor. Ai un mare avantaj daca (,) comanzi produsul online.


Cat despre situatia initiatorului... e greu de dovedit ca a fost primit spart. Depinde de magazin daca vor sau nu sa=l schimbe.

Edited by Daniel2222, 26 May 2017 - 22:31.


#18
Koko19870000

Koko19870000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.05.2017
Mi-au spus doar sa fac reclamatie, atat

 Ana0181, on 26 mai 2017 - 22:26, said:

koko@
In momentul cand le-ai dat telefon sa le spui ca e spart, te-au intrebat daca ai facut verificarea in prezenta curierului? Sau doar le-ai reclamat aspectul si ti-au spus ca te vor contacta?
.                                        

Mi-au spus doar sa completez formularul si ca ma vor contacta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate