Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Scartait in mers si uneori in viraj

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,139
  • Înscris: 08.12.2008
Treaba sta in felul urmator: se da una bucata Opel Astra J 1.4. Este masina unui prieten. Mi-a zis in seara asta o chestie interesanta, care m-a facut sa dau o tura cu masina ca sa ma conving. Sunt momente cand masina, la un mers de 30-40-50 km/h are un scartait undeva pe fata, ca si cum se freaca fier pe fier. Acelasi lucru se aude uneori si cand vireaza mai strans.
Discurile sunt originale, masina are cam 70000 de km si nu s-a abuzat de ea. Nu bate nimic, nu troncane, nu se simte nici un fel de joc in volan, nu "trage" intr-o parte cand iei mainile de pe volan. Doar ca este acest scartait. Placutele au fost schimbate pe la 35-40000 de km. Habar nu am ce ar putea fi. Ceva pareri?

Edited by LauCalin, 26 May 2017 - 21:43.


#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
La un service de ce nu o duce?ori sa ceara parere avizata de la mecanic.

#3
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Cel mai probabil planetara da semne de oboseala. Cand iei virajul atunci este solicitata mai tare si se manifesta, iar in rest nu.

Edited by TheEverlastingShadow, 26 May 2017 - 22:06.


#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

 TheEverlastingShadow, on 26 mai 2017 - 22:04, said:

Cel mai probabil planetara da semne de oboseala. Cand iei virajul atunci este solicitata mai tare si se manifesta, iar in rest nu.
Planetara hurie, nu scartaie.

#5
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,139
  • Înscris: 08.12.2008
De mers la service, oricum va merge. Ca nu are incotro. Dar dupa ce am dat o tura si am vazut despre ce e vorba, nu prea pot sa-mi dau seama de la ce ar fi. Ma gandesc sa frece placutele pe disc, dar ar face mereu. Ma gandesc sa fie de la etrieri... nu stiu. Sau poate de la rulment?

Edited by LauCalin, 26 May 2017 - 22:12.


#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Poate sa fie si o pietricita intrata la vreunul din discurile de frana.

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Rulmentul nu scartaie, cand e dus,huruie.
E posibil sa fi intrat vreo pietricica,ai incercat sa apesi putin frana sa vezi daca mai face?

#8
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,139
  • Înscris: 08.12.2008
Da. La franare nu se aude. Nici daca franezi mai tare si nici daca franezi usor. Se aude doar la un rulaj de 30-40 km/h (ca mai mult de atat e greu de distins) si uneori la viraj mai strans. Daca iei o curba mai larga, nu se aude. Asta e dilema mea. De ce se aude la viraje largi, nu si la cele stranse. Am cautat si pe net si nu am gasit ceva care sa ma lamureasca.

#9
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Eu asa am patit la masina scolii de soferi, cand luam viraje mai stranse se auzea ceva din fata, intr-adevar un fel de huruit/batut, nu un scartait, dar cine stie, poate nu e chiar scartait ce auziti voi acolo. Faptul ca se manifesta mai mult in viraje ma duce cu gandul la planetara, sau la ceva de pe acolo. Doar ce alte structuri sunt mai solicitate in timpul virajelor ? Iar la masina scolii era planetara pe duca. Sau poate la voi sa fie ceva de la suspensie, un arc, un telescop, un rulment, ceva pe acolo. Oricum, o structura ce este mai solicitata in timpul virajelor.

Edited by TheEverlastingShadow, 26 May 2017 - 22:41.


#10
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
adu-l pe prieten cumparati un pet de bere si ridicati rotile pe cric,demontati-le si macar priviti la miscarea cu mana daca se vede se aude ceva.ca pe forum nu ai sa gasesti rezolvare.pe vremuri mai scartaiau ferodourile,dar erau de materiale indoielnice.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Scartaitul la viraje stranse s-ar putea datora unui mic joc la rulmentul rotii, de asta nu se aude la viraje mai largi. Dati jos rotile, vedeti ce mizerie s-a adunat pe la placutele de frana.

#12
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,139
  • Înscris: 08.12.2008
Nu stiam ca poate tine si de rulmenti. Nu sunt mecanic, dar credeam ca zgomotul de rulment uzat e ca un tacanit constant, pe masura ce creste viteza, sau un huruit continuu atunci cand e terminat. Maine am vrea sa o urcam pe cric, sa dam rotile din fata jos si sa ne aruncam o privire.

#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Placutele de frana.

#14
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008
Am patit-o si eu, aceleasi simptome, la viteze mari, la curbe, disparea cand franam. Sunt etrierii blocati, se freaca placuta de disc.  Se repara prin curatare, 10 minute la un service.

Edited by Maryus89, 27 May 2017 - 10:23.


#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 LauCalin, on 27 mai 2017 - 09:21, said:

Nu stiam ca poate tine si de rulmenti. Nu sunt mecanic, dar credeam ca zgomotul de rulment uzat e ca un tacanit constant, pe masura ce creste viteza, sau un huruit continuu atunci cand e terminat. Maine am vrea sa o urcam pe cric, sa dam rotile din fata jos si sa ne aruncam o privire.
Nu am zis ca rulmentii scartie, doar ca din cauza unui mic joc, uneori scartie, alteori, nu, asta ar putea fi explicatia pt virajele stanse. In rest, ti s-a spus ce sa faci.

#16
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Poate fi o bucsa uzata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate