Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cea mai mare centrală fotovoltaică plutitoare din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 26 mai 2017 - 22:49, said:

Valuri pe un lac?
Nu va doare ma capul? nu crezi ca daca aia fac ceva se prespune ca au si calculat?

Ai sa ramai uimit, am prins pe lacul Siutghiol niste valuri de 2 metri foarte interesante, de nici salupa nu prea reusea sa le faca fata, si asta inainte de a incepe furtuna propriu-zisa. Cui cat e suprafata mai mare, cu atat ai sanse mai mari sa te izbesti de probleme mai nasoale.

#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,668
  • Înscris: 21.06.2016
Tot nu inteleg de unde ideea ca aia nu stiu sa faca niste calcule simple. Valurile de 2m nu stint valuri mari, valurile mari au zeci de metri.

View Postinuendo0, on 26 mai 2017 - 22:49, said:

Cred ca esti constient ca petrolul si carbunele primesc mai multe subventii decat renovabilele, nu? Si in SUA si in Ro

Si poate cea mai mare subventie e faptul ca nu le cere nimeni socoteala pentru "gunoiele" pe care le deverseaza in apa/sol/aer, nici pentru sanatatea oamenilor, nici pentru cheltuielile de curatire etc.
Dar oricum asta nu insemna ca pretul la solar e sub.

#39
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 26 mai 2017 - 22:49, said:

Valuri pe un lac?
Nu va doare ma capul? nu crezi ca daca aia fac ceva se prespune ca au si calculat?

View Postvrajitoruldinoz, on 26 mai 2017 - 23:55, said:

Tot nu inteleg de unde ideea ca aia nu stiu sa faca niste calcule simple. Valurile de 2m nu stint valuri mari, valurile mari au zeci de metri.

Bun, prima ta intrebare ne edifica, pe un lac nu exista valuri, suntem tampiti.

A doua afirmatie ne lamureste ca valurile in alte parti pot avea zeci de metri (90, 80, 75?), dar nu confirma prima afirmatie, dupa care ce? te contrazici, o dai in penibil, concluzia fiind care? Ca postezi pentu a mai contoriza ceva?

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,668
  • Înscris: 21.06.2016
Daca n-ai fi analfabet functional ai putea citi ca afirmatia la care m-am referit era "valuri MARI", ca valuri incepind de la un lat de palma sint si in cada. Greseala mea e ca n-am specificat, pentru toate nivelele de inteligenta, ca ma refeream la valuri de marimea valurilor din ocean/mare.

#41
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017

View Postinuendo0, on 26 mai 2017 - 23:15, said:



Nu chiar. Stiu cateva case deconectate de la reteaua electrica, iar panourile nici macar nu le acopera tot acoperisul.

Si cand dau drumul la masina de spălat trag frigiderul din priza ? :D

#42
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
Daca lacul e acoperit in mare proportie de panouri, suprafata luciului de apa se reduce foarte mult astfel ca valurile mari nu mai au loc sa se formeze.

#43
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View Postsilesax, on 26 mai 2017 - 20:00, said:

Nu conduce ceausescu..au venit hotii astia si au făcut parc fotovoltaic si ne a legat la el..dimineața pac se întrerupe curentul..seara pac se întrerupe curentul..trei zile pac filează becurile..se strică televizorul..fierbe apa în centrală ..si colac peste pupăză românii plătesc în plus la factură că folosesc energie verde..asai când esti condus de prosti...
Tovarășe, greșești profund, ia de studiază legislația, nu este responsabil producătorul de energie pentru parametrii distribuției acesteia ci.. distribuitorul. Distribuitorul, care în România ia o groază de bani pentru acest serviciu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate