Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cea mai mare centrală fotovoltaică plutitoare din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://icdn2.digitaltrends.com/image/floating-solar-power-plant-1200x0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

China a anunțat că a finalizat construcția și conectarea la rețea a celei mai mari centrale fotovoltaice plutitoare din lume, informează portalul digitaltrends.com.https://www.digitalt...ar-power-plant/
Amplasată în apropiere de orașul Huainan, provincia Anhui, centrala are o capacitate de 40 de Megawați și a fost construită de producătorul chinez de echipamente fotovoltaice Sungrow Power Supply Co. În mod ironic, centrala fotovoltaică plutitoare este amplasată într-o fostă regiune carboniferă, unde inundațiile au creat un lac cu o adâncime a apelor cuprinsă între 4 și 10 metri.
Acesta este doar unul dintr-o multitudine de proiecte de energie fotovoltaică din China. În 2016, China a inaugurat o centrală fotovoltaică plutitoare cu o capacitate de 20 de Megawați tot în provincia Anhui. De asemenea, China se laudă că deține cel mai mare parc fotovoltaic terestru din lume, Longyangxia Dam Solar Park, care se întinde pe o suprafață de 10 mile pătrate (aproape 26 de kilometri pătrați) în provincia Qinghai.


Eu cred ca si in Romania se vor face/construi centrale fotovoltaice de putere...
Voi ce parere aveti? Posted Image

*L.E. În primele trei luni ale acestui an capacitatea de producție de energie fotovoltaică din China a crescut cu 80% până la 21,4 miliarde kilowați oră.

Edited by xmanyacs77, 26 May 2017 - 19:23.


#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu fac ceva pe ele si vă doresc să fiti voi alimentati de la o centrală dasta că eu de când sant ...mereu mi se întrerupe curentul..si dimineata si seara..

#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
In Romania nu sunt stocuri de panouri pe care nu le mai cumpara nimeni si nici lacuri imense in zone de extractie carbonifera abandonate

View Postsilesax, on 26 mai 2017 - 19:16, said:

Eu fac ceva pe ele si vă doresc să fiti voi alimentati de la o centrală dasta că eu de când sant ...mereu mi se întrerupe curentul..si dimineata si seara..
Esti off-grid?

#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
??..tradu mi te rog ..

#5
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsilesax, on 26 mai 2017 - 19:21, said:

??..tradu mi te rog ..
Ai scris ca esti conectat la fotovoltaica si ca ti se intrerupe curentul.
Unde e relatia de cauzalitate?

#6
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017

Quote


Eu cred ca si in Romania se vor face/construi centrale fotovoltaice de putere...
Voi ce parere aveti?
că în românia nu se poate. Unde o amplasezi, nu vezi că nu avem loc?
Noi suntem în urmă cu 30-50 ani faţă de asia, noi abea băgăm gazul la ţară şi descoperim centrala pe lemne şi motorul termic cu combustibil benzină sau motorină. Iar dacă Dej şi Ceauşescu nu electrificau ţara în forţă în anii 50-70 ar fi existat şi acum zone fără electricitate şi magnetism

Edited by john1980, 26 May 2017 - 19:26.


#7
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu cred că nu.Avem multe hibe de corectat,inclusiv în domeniul energiei.Până nu rezolvăm hibele,nu energie din panouri.

P.S.:
Noi vom inventa perpetuum mobilePosted Image.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
În mod normal energia obtinută de la centralele astea ar trebui să fie mai ieftină dar l a noi este mai scumpă asa că nu îmi doresc să fie construite asemenea centrale la noi.si mai îmi doresc să li se spargă toate panourile astora unde sânt legat ca să mă treacă iar pe vechiul sistem.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postursu_zapacit, on 26 mai 2017 - 19:25, said:


china si altii au viziune,se pregatesc pt ce urmeaza.

Foarte corecta observatia....Posted Image

Edited by Dany_Darke, 27 May 2017 - 00:42.


#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ce anume urmează ?!!

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postsilesax, on 26 mai 2017 - 19:32, said:

Ce anume urmează ?!!
Rezervele de petrol ale Romaniei se vor epuiza in maxim 14 ani, daca va fi mentinuta productia actuala...Posted Image
La nivel mondial, petrolul este suficient pentru încă 45 de ani, potrivit unui raport al companiei petroliere BP privind piaţa globală de resurse energetice.

Edited by xmanyacs77, 26 May 2017 - 19:38.


#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ce are a face petrolul cu electricitatea ?

#13
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
motivul pentru care s-a apucat China de jucarii din astea e altul, incearca sa mai reduca din gradul de poluare de-a dreptul alarmant la care a ajuns.

Edited by Dany_Darke, 27 May 2017 - 00:43.


#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postsilesax, on 26 mai 2017 - 19:41, said:

Ce are a face petrolul cu electricitatea ?
Cuvantul pacura iti spune ceva?Posted Image
O centrală termoelectrică, sau termocentrală este o centrală electrică care produce curent electric pe baza conversiei energiei termice obținută prin arderea combustibillilor. Curentul electric este produs de generatoare electrice antrenate de turbine cu abur, turbine cu gaze, sau, mai rar, cu motoare cu ardere internă. Drept combustibili se folosesc combustibilii solizi (cărbune, deșeuri sau biomasă), lichizi (păcură) sau gazoși (gaz natural).

*Păcura este un combustibil lichid greu de origine petrolieră folosit în centrale termice, boilere și cazane. Spre deosebire de alte tipuri de combustibil de încălzire păcura trebuie pulverizată pentru a putea fi aprinsă.

Edited by xmanyacs77, 26 May 2017 - 19:50.


#15
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRealThing, on 26 mai 2017 - 19:41, said:

motivul pentru care s-a apucat China de jucarii din astea e altul, incearca sa mai reduca din gradul de poluare de-a dreptul alarmant la care a ajuns.
Hai sa-l invitam pe @initator sa ne explice el motivele pentru care chinezii (daca ar fi sa luam in considerare ca exista o politica unitara energetica in China)
au construit acele parcuri.Posted Image

Edited by Dany_Darke, 27 May 2017 - 00:43.


#16
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Citisem depre asta, daca-mi mai aduc aminte si unde...

#17
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
in Romania nu se prea mai fac sau cel putin nu mai e iuresul ala

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu conduce ceausescu..au venit hotii astia si au făcut parc fotovoltaic si ne a legat la el..dimineața pac se întrerupe curentul..seara pac se întrerupe curentul..trei zile pac filează becurile..se strică televizorul..fierbe apa în centrală ..si colac peste pupăză românii plătesc în plus la factură că folosesc energie verde..asai când esti condus de prosti...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate