Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Ajutor mobilier/electrocasnice apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017
Buna seara!

Am reusit sa renovez apartamentul dupa multa munca. Am ajuns in impas. Nu ma pot hotari ce fel de nuante sa aiba mobila, ce fel de electrocasnice sa iau s.a.m.d. As avea nevoie de parerile voastre.

In mare, bucataria e problema, dupa cum se vede in pozele de jos, as vrea sa fac bucataria pe colt, doar ca in dreptul ferestrei corp doar jos si sa maschez in mobila centrala. Nu ma pot hotari la nuante, nu vreau sa o dau cu bata in balta. Ca buget as avea cam 6000-7000 lei fara electrocasnice. Pt. electrocasnice am urmatorul buget: frigider (2000 lei), masina de spalat (2000 lei), plita + cuptor electric (2500 lei), hota (1000lei) si chiuveta (1000 lei). Daca imi puteti recomanda electrocasnicele pe care le considerati mai calitative pt preturile mai sus mentioanate (nu ma pricep deloc si ma bazez pe voi)
https://ibb.co/dQgnQv
https://ibb.co/d8TZ5v
https://ibb.co/eSBnQv
https://ibb.co/mfqBJF
https://ibb.co/fdxDXa
https://ibb.co/fu9Ssa
https://ibb.co/i9b7sa
Astept cu drag idei si pt dormitor si living Posted Image

Va multumesc!

Edited by legeamist, 26 May 2017 - 17:57.


#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postlegeamist, on 26 mai 2017 - 17:57, said:

Astept cu drag idei si pt dormitor si living Posted Image
Daca vrei sa ai un apartament frumos si sa te simti bine in el, plateste un designer de interior, si, in urma discutiei cu el, mergi pe mana lui.
Altfel vei locui intre niste pereti cu vinarom, inconjurat de niste obiecte care nu se potrivesc.

#3
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Parerea mea este ca nu ai nevoie de designer intrucat noi nu avem oameni buni la bugete ok, care optimizeaza corect un spatiu. Spun asta pt ca imi dau seama ca esti pe buget cat de cat fix... Poti sa te inspiri direct de pe google in functie de ce stil iti place (contemporan/scandinav/retro/clasic/eclectic etc). La electrocasnice eu am ales la frigider LG intrucat au 10 ani garantie la compresor, plita si cuptor am ales Electrolux dar e ok si Hotpoint parerea mea iar la hota depinde ft mult de ce stil vrei. Poate ca as fi ales Bosch sau chiar Ikea dar mie imi trb una alba pe stil clasic si am ales Hotpoint...La mobila poti sa ne spui macar ce stil vrei si regula nr 1 este sa iei fiecare corp in parte din alta parte. Nu cauta in acelasi loc tot mobilierul intrucat nu o sa gasesti. Spre ex eu sunt pro Vivre.

#4
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017

View PostElsaAn, on 27 mai 2017 - 20:07, said:

Parerea mea este ca nu ai nevoie de designer intrucat noi nu avem oameni buni la bugete ok, care optimizeaza corect un spatiu. Spun asta pt ca imi dau seama ca esti pe buget cat de cat fix... Poti sa te inspiri direct de pe google in functie de ce stil iti place (contemporan/scandinav/retro/clasic/eclectic etc). La electrocasnice eu am ales la frigider LG intrucat au 10 ani garantie la compresor, plita si cuptor am ales Electrolux dar e ok si Hotpoint parerea mea iar la hota depinde ft mult de ce stil vrei. Poate ca as fi ales Bosch sau chiar Ikea dar mie imi trb una alba pe stil clasic si am ales Hotpoint...La mobila poti sa ne spui macar ce stil vrei si regula nr 1 este sa iei fiecare corp in parte din alta parte. Nu cauta in acelasi loc tot mobilierul intrucat nu o sa gasesti. Spre ex eu sunt pro Vivre.

Va multumesc de raspunsuri. Vreau stilul retro, dar nu stiu culoarea care s-ar potrivi cu gresia/faianta. M-ar incanta un alb murdar sau culoarea cafelei. sunt zapacit total. La electrocasnice m-am documentat putin ieri, in mare e chestia de noroc, toate au probleme pe anumite loturi. Mobila vreau sa o fac la comanda, nu as comanda corpuri separate

#5
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View Postlegeamist, on 26 mai 2017 - 17:57, said:

Ca buget as avea cam 6000-7000 lei fara electrocasnice. Pt. electrocasnice am urmatorul buget: frigider (2000 lei), masina de spalat (2000 lei), plita + cuptor electric (2500 lei), hota (1000lei) si chiuveta (1000 lei). Daca imi puteti recomanda electrocasnicele pe care le considerati mai calitative pt preturile mai sus mentioanate (nu ma pricep deloc si ma bazez pe voi)


pai 6000-7000 lei sau 8500 ? ca daca adunci acolo iese mai mult.
Masina de spalat vase sau masina de spalat rufe?

ideea de baza ca eu as lua tot de la un singur producator.
Eu am chiuveta paxton magranit - 550 lei (2 cuve) e ok ... dar exista si gama blanco care e dublu ca pret (dar e drept ca sunt mai aspectoase).

Electrocasnice , as suplimenta bugetul de la hota cu banii ramasi de la chiuveta si in 1500 ai variante faine.
Cuptorul nu prea conteaza , eu as lua elecric, dar sa aiba brate telescopice (nu ar strica piroliza - dar creste pretul).
MSV chiar nu conteaza, cam toate sunt la fel. La frigider e cam la fel.

View Postlegeamist, on 28 mai 2017 - 06:37, said:

Mobila vreau sa o fac la comanda, nu as comanda corpuri separate

asa si trebuie...

View Postlegeamist, on 28 mai 2017 - 06:37, said:

La electrocasnice m-am documentat putin ieri, in mare e chestia de noroc, toate au probleme pe anumite loturi.

nu e chiar asa ... depinde de electrocasnice.

Edited by touche, 28 May 2017 - 11:04.


#6
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017

View Posttouche, on 28 mai 2017 - 10:54, said:

pai 6000-7000 lei sau 8500 ? ca daca adunci acolo iese mai mult.
Masina de spalat vase sau masina de spalat rufe?

ideea de baza ca eu as lua tot de la un singur producator.
Eu am chiuveta paxton magranit - 550 lei (2 cuve) e ok ... dar exista si gama blanco care e dublu ca pret (dar e drept ca sunt mai aspectoase).

Electrocasnice , as suplimenta bugetul de la hota cu banii ramasi de la chiuveta si in 1500 ai variante faine.
Cuptorul nu prea conteaza , eu as lua elecric, dar sa aiba brate telescopice (nu ar strica piroliza - dar creste pretul).
MSV chiar nu conteaza, cam toate sunt la fel. La frigider e cam la fel.



asa si trebuie...



nu e chiar asa ... depinde de electrocasnice.

Ma gandeam la masina de spalat rufe Samsung, la combina frigorifica Samsung sau LG, Cuptor + plita Electrolux sau Bosch, iar la hota nu m am hotarat inca...

#7
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Fiecare producator de electrocasnice este bun pe un anumit produs. Este frumos sa ai o marca in toata bucataria dar nu garantez ca vor fi bune. Frigiderul Samsung sau Lg eu zic ca sunt perfecte, masina de spalat eu am un Samsung de 2 ani pe care am luat-o fara sa ma documentez dar sunt multumita de ea. Nu prea stiu cat o sa ma tina
La cuptor sunt ft importante functiile, daca ai blocare pt copii, daca ai functie de preincalzire pt a elimina varianta de microunde in felul acesta, ce fel de curatare este potrivita pt tine pt ca de ex eu nu as lua cu piroliza intrucat consuma mult curent...la hota este ft important sa fie mai mare decat suprafata plitei iar in felul asta excluzi din start variantele de 60 cm. Te poti uita la 80 cm dar sunt doar cateva sau 90 cm, unde ai mai multe variante de culori. Este ft frumos stilul retro si ai multe variante pe piata. Eu prefer culorile deschise la o bucatarie iar accentele sa le dau din decoratiuni(tablouri/stickere decorative/o tabla de scris micuta si inramata) sau chiar din blat...Eu am ales toata bucataria alba cu un blat maro si un candelabru micut care o sa dea o nota de eleganta.

#8
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View Postlegeamist, on 28 mai 2017 - 11:54, said:

Ma gandeam la masina de spalat rufe Samsung, la combina frigorifica Samsung sau LG, Cuptor + plita Electrolux sau Bosch, iar la hota nu m am hotarat inca...

Samsung au produse bune...cred ca poti sa mergi linistit pe MSR , MSV, Frigider sau plita Samsung, dar cu siguranta ca as evita electrolux. Eu am avut numai probleme cu putinele electrocasnice luate de la ei. Eventual AEG, dar din aceasi gama cu electrolux as merge mai degraba pe Bosch. Plita, depinde de care - probabil pe gaz, cu suporturi din fonta si borduri (pentru a impiedica lichidul sa curga de pe plita pe blat samd ). SI neaparat cu aprindere electrica (pe fiecare buton - nu cu buton separat) si  siguranta.
La hota, vezi pe sofptedia pe topicul dedicat mai multe pareri. Eu recomand acolo cu incredere hota pe care o am si de care sunt extrem de multumit. Nu e neaparat sa fie mai mare ca plita, dar e musai sa traga bine si cu zgomot putin.

Edited by touche, 28 May 2017 - 18:41.


#9
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
La Emag puteai prinde niste promotii bune la electrocasnice acum cateva zile.
De exemplu, exact modelul asta de combina Samsung (il am si eu de anul trecut si sunt foarte multumit) era redus de la 2000 lei la 1600. Acum e 2456lei Posted Image) http://www.emag.ro/c...f/pd/D0ZXQ2BBM/
La cuptor (electric) as Recomanda Bosch, la fel si la masina de spalat vase. Vezi ce modele se incadreaza in bugetul tau.
Masina de spalat vase, as lua Samsung...la fel, erau promotii bune acum cateva zile.

Dupa ce iei toate electrocasnicele poti merge la o firma ce executa mobila de bucatarie pe comanda pentru a-ti proiecta mobila. In acel buget cred ca te poti incadra la fronturi MDF, probabil infoliat, nu vopsit (e putin mai scump).

Edited by razvaldinho, 28 May 2017 - 21:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate