Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

masina familiei, 150km/zi, aprox 28.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
jackieyou

jackieyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 09.07.2009
Salutare,
este posibil sa imi schimb masina actuala in urmatoarele 2 luni (macar sa dau comanda de ea), buget aprox 22.000 +tva (sa nu depasim 30.000 euro cu totul), leasing pe firma

ma interesa sa am 4x4 (casuta la munte in urmatorii ani si mutat la ,,tara'' la aprox 50 km de Bucuresti), masina o sa mearga zilnic: 15km Drum judetean, vreo 25km autostrada, si vreo 15-20 in oras.
trebuie sa incapa 5 persoane normale (in Juke sau Qashqai nu prea incape a 5-a persoana.)
sa fie foarte fiabila, daca o iau de noua, cu revizii facute responsabil vreau sa depasesc 250.000 km fara probleme (aici intra si norocul dar ma bazez pe statistica)


un Ford focus 2012 este la limita cu dimensiunea portbagajului iar un Forester din 2009 este masina perfecta ca dimensiuni interioare-exterioare.

variantele mele sunt, in ordinea preferintelor:
fara 4x4: si vad cum ma descurc in cele 3-4 zile de drumuri inzapezite + conducere atenta prin gropile patriei
mazda 6 (2.2d sau 2.0 benzina)
ford mondeo (2.0 diesel)
skoda octavia(nu o vrea sotia)
bmw seria 3 (sh, pana in 100.000 km)-

cu 4x4:
mazda cx-5
ford Kuga
skoda Kodiaq (totusi e noua, vine in 8 luni, si evitam sa fiu in prima generatie de cumparatori, care depisteaza problemele)
kia Sportaje
hyundai tucson
seat ateca
nissan Xtrail (2.0 diesel)
vw tiguan


problema este ca eu plec de la designul exterior si as vrea sa plec de la un motor fiabil (diesel-benzina), stiu ca dieselurile de la ford si Mazda sunt foarte bune(ajunse la maturitate) dar altceva... vreau sa evit diversele probleme pe care le-a avut Subaru, BMW, seat, VW, skoda cu niste motoare lansate noi cu probleme

multumesc.

nu prea scriu pe forumuri dar vad ca unele cuvinte au atasale niste link-uri automate, scuze pentru ele, nu le-am pus

Edited by jackieyou, 26 May 2017 - 11:17.


#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
l-am sfătuit și pe alt coleg să se uite peste jurnalul meu. o poți lua și în leasing sau o poți lua fără tva.
https://forum.softpe...ro-cuveesilver/

mai este un jurnal proaspăt cu un Ford kuga al cărui proprietar face 5000 de km/lună
https://forum.softpe...d-kuga-st-line/

#3
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Toyota - RAV 4 SH sau noua

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sportage nou sau sh! Fiabila, incapatoare, dotari, pret ok si garantie mare!

Edited by arab, 26 May 2017 - 11:35.


#5
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.06.2012
Ca idee iti spun:Am condus un Nissan x-Trail an 2010 sau 2011 2.0L diesel 4x4 pe timp de iarna.Masina s-a comportat impecabil.De curiozitate am incercat sa intru intr-un loc(cu asfalt unde zapada avea intre 50-90cm) unde nu era zapada data,nu a avut nici cea mai mica problema.Toata faza este sa nu ramai suspendat,in rest este o masina ca mi-a lasat o impresie WOW!Deci daca vrei sa te muti "pe la tara" iti recomand Nissan X-Trail,este o masina care stie ce este greul.Bafta cu noua achizitie.

Edited by C63AMG, 26 May 2017 - 11:59.


#6
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
La banii astia m-as uita la Kia Sportage 1.6 GDI, eventual varianta de 177 CP, daca te incadrezi in pret.
Cu ultimul model am mers la un drive test, cand m-am interesat si de o Vittara (pentru altcineva). Mi-a placut mult de tot Kia ...
Ca bonus, i-as pune gpl din primul moment (dealerul la care am intrebat asigura montajul instalatiei fara a afecta in vreun fel garantia masinii).
Spatioasa, materiale premium, se misca superb.

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

ma interesa sa am 4x4 (casuta la munte in urmatorii ani si mutat la ,,tara'' la aprox 50 km de Bucuresti), masina o sa mearga zilnic: 15km Drum judetean, vreo 25km autostrada, si vreo 15-20 in oras.

In 28000 de euro iei o Dacia Duster 1.5dCi Easy-R si un Suzuki Swift 1.2. Mergi cu Duster-ul de la casa din coclauri pana la intrarea in Bucuresti iar in Bucuresti iei Swift-ul si iti faci treaba cu el in oras. Asa ai consum mai bun (ca nu tarasti 4x4-le dupa tine mereu), fiabilitate mai buna (ca faci mai putini km cu fiecare masina in parte) si mai putine batai de cap.

Daca vrei o singura masina si neaparat 4x4, atunci Seat Leon X-Perience, 2.0 TDI, DSG. Are suficienta garda la sol pentru orice "casuta la munte" ai dori. Si daca nu are, atunci nu te scoate o Kia Sportage... ci un Suzuki Jimny Posted Image.

Edited by StefanSC, 26 May 2017 - 11:50.


#8
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
150km/zi ai spus, cumpara o masina confortabila si economica pt naveta, pt iesiri in weekend sau vreme rea un suv awd.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Sigur nu VAG la prima generatie.
Sportage are 7 ani garantie, vezi ca un coleg si-a deschis Jurnal de bord recent.

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Deocamdata vezi jurnalele mele de bord de la Kuga Mk1 si Mk2 - ca fiabilitate pana acum nu prea am ce reprosa. Fac undeva intre 40.000 si 60.000 km / an, asa ca vei gasi informatii destul de detaliate de consum, costuri, comportament si eventuale probleme.

Mk1: https://forum.softpe...-black-panther/

Mk2: https://forum.softpe...-black-panther/

Ar trebui sa te incadrezi cu suma la un Kuga 2017 Titanium, Powershift, 180 CP, cu "mai de toate".

#11
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Din ce ai enumerat tu eu as merge pe o Mazda 6 Combi G165 cutie automata in versiune Attraction. Exista si optiune 4x4 dar e discutabil daca merita 2000 de euro si un motor diesel.

Nu e rau nici CX-5-ul dar parca platesti cam mult pentru o masina de clasa inferioara doar pentru faptul ca e mai inalta.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 cata, on 26 mai 2017 - 11:28, said:

Toyota - RAV 4 SH sau noua

Pai amintea de cinci persoane.

#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

 StefanSC, on 26 mai 2017 - 11:49, said:

In 28000 de euro iei o Dacia Duster 1.5dCi Easy-R si un Suzuki Swift 1.2. Mergi cu Duster-ul de la casa din coclauri pana la intrarea in Bucuresti iar in Bucuresti iei Swift-ul si iti faci treaba
Si daca nu are, atunci nu te scoate o Kia Sportage... ci un Suzuki Jimny Posted Image.
Tu ti-ai lasa masinile, pe rand, la intrarea in Bucuresti ?? Nu cred ...
Iar cu Jimny ... unde bagi 5 persoane ?? Mai urci din ele pe plafon ??

Edited by shymano, 26 May 2017 - 12:38.


#14
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 adisz, on 26 mai 2017 - 12:34, said:

Pai amintea de cinci persoane.
Posted Image, merg 4,5?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XO0rA6EHjNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cata, 26 May 2017 - 12:42.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Eu n-am stat comod nici singur pe bancheta din spate Posted Image

Reclama-i una,calatoria la inghesuiala-i alta.

#16
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 adisz, on 26 mai 2017 - 13:02, said:

Eu n-am stat comod nici singur pe bancheta din spate Posted Image

Reclama-i una,calatoria la inghesuiala-i alta.
Model 2017?

#17
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Daca vrei musai pt 5 persoane, doar skoda kodiak iti recomand, in aia stai bine in spate, fiind si mai mare, plus ca are portbagaj mai mare. In rest, Sportage e ok dar nu de 3 persoane in spate, per total mult mai inghesuit decat kodiak. La fel si kuga, cx5, qq.  Am facut acum 2 sapt drivetest si cu Kodiak si cu Tiguan si kodiak chiar este masina de familie. Cat despre motoarele diesel, nu e niciun risc, nu e nimic nou ca sa fie problematic. Avantaje la skoda sunt spatiul, platforma noua, finisajele f ok, consumul foarte bun (mai ales ca faci naveta). Dezavantaj este ca astepti mult, fiind abia lansat. Insa vezi ca sunt si ceva precomenzi si stocuri, mergi si vezi la un dealer ce si cum.

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

 shymano, on 26 mai 2017 - 12:37, said:

Tu ti-ai lasa masinile, pe rand, la intrarea in Bucuresti ?? Nu cred ...
Iar cu Jimny ... unde bagi 5 persoane ?? Mai urci din ele pe plafon ??

Da... Chiar am facut ceva similar timp de vreun an de zile ;). Exista mai multe locuri in care poti face asta, acoperite de camere video si destul de circulate Posted Image.

Ok, 2 Jimny-uri Posted Image
Ideea era insa alta, si vad ca ti-a scapat, as ca o explic mai pe intelesul poporului: Majoritatea SUV-urilor din lista omului nu sunt foarte breze dpdv al capacitatilor off-road si ceva gen Leon X-Perience sau Octavia Scout se vor comporta la fel de bine ca un Rav4 sau o Sportage. Iar daca X-Perience sau Scout nu fac fata, atunci nici SUV-urile nu vor face si va fi nevoie de ceva specializat (gen Jimny).

Edited by StefanSC, 26 May 2017 - 14:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate