Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sfaturi planificare road-trip prin Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Multumesc de sfaturi! :)

Am mai cizelat planul si acum arata asa:

Z1 (V): Buc - Budapesta
Z2 (S): Budapesta - Viena
Z3 (D): Viena
Z4 (L): Viena - trecut prin GROSSGLOCKNER HIGH ALPINE ROAD si cazare undeva in nordul Italiei, langa Venetia
Z5 (M): Mers la shopping la Noventa di Piave (mersi de pont :) )
Z6 (M): Venetia
Z7 (J): Venetia - Lago di Garda
Z8 (V): Lago di Garda - Milano - Monza :D


Ajutat si de sfaturile primite, am decis sa sar peste Germania. Nu era suficient timp pentru a explora chestiile interesante si a pierde o zi doar pentru a vedea Neuschwanstein am zis ca nu merita.

#20
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postfigo1988, on 27 mai 2017 - 13:17, said:

Multumesc de sfaturi! Posted Image

Am mai cizelat planul si acum arata asa:

Z1 (V): Buc - Budapesta
Z2 (S): Budapesta - Viena
Z3 (D): Viena
Z4 (L): Viena - trecut prin GROSSGLOCKNER HIGH ALPINE ROAD si cazare undeva in nordul Italiei, langa Venetia
Z5 (M): Mers la shopping la Noventa di Piave (mersi de pont Posted Image )
Z6 (M): Venetia
Z7 (J): Venetia - Lago di Garda
Z8 (V): Lago di Garda - Milano - Monza Posted Image


Ajutat si de sfaturile primite, am decis sa sar peste Germania. Nu era suficient timp pentru a explora chestiile interesante si a pierde o zi doar pentru a vedea Neuschwanstein am zis ca nu merita.

Sfaturi pt Venetia daca te duci cu masina:

Iti recomand sa iti iei cazare pe insula Lido acolo se poate circula cu masina si treci cu bacul acolo. Vei fi la gen 15 minute cu vaporetto de Venetia propriu zisa dar nu esti nevoit sa iti lasi masina departe, plus ca hotelurile/apartamentele pe Lido vor fi mai ieftine decat in Venetia.
Iar pt lacul Garda, neaparat sa vizitati Sirmione si Riva del Garda, astea doua sunt exact opuse, unul in sudul lacului, celalalt in nord dar asta iti va da ocazia sa faci incojurul lacului (chiar pe drumurile de pe margine) si crede-ma ca o sa iti placa Posted Image Si Bardolino mai e de vizitat, de fapt toate sunt super misto, doar ca Sirmione desi frumos e un pic prea turistic si s-ar putea sa fie aglomerat.

Inca un pont pt Garda daca va pasioneaza, doar ca nu mai stiu eu exact in ce orasel am dat peste el, se organiza un talcioc cu antichitati/lucruri vechi, destul de maricel, daca intrebi acolo sigur te vor indruma localnicii. Foarte multe chestii interesante, eu colectionez carti postale pre 1920 si postere/reclame auto (si nu numai) din anii 20-50, am gasit o adevarata comoara acolo la un mosulica si le vindea foarte ieftin, mi-am luat destul de multe. Am inclusiv un poster de reclama pt ultimul salon auto de la Berlin 1939 inaintea inceperii WW2. Stiu ca antichitatile nu-s pt toata lumea dar noi am reusit sa petrecem vreo 3-4 ore pe acolo si am gasit tot felul de lucruri inedite.

Eu as recomanda sa stati macar 2 zile in Venetia sa simtiti ca ati vazut cat de cat cate ceva, daca n-ati fost pana acum bineinteles. Chiar e un loc foarte deosebit fata de orice altceva. Atentie ca in august e si cald si plin de turisti. Alternativ ati mai putea alege Verona ca nu sunteti departe de Noventa di Piave Posted Image cam o ora si ceva.

Edited by emil_sv, 28 May 2017 - 02:08.


#21
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Desi la venetia a apãrut fetita mea, nu pot sa spun ca orasul este extraordinar.
Poti lua in calcul Florența si verona - muzeu in aer liber

Edited by bobalex18, 28 May 2017 - 21:46.


#22
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.04.2008
Foarte buna recomandarea cu lacul Garda. Este o zona pitoreasca ce merita vizitata cateva zile. Cat despre Grossglokner Hochalpenstrasse cred ca trebuie facut de doua ori. Odata mai "incet" pentru a admira peisajele si a doua oara mai "tare" pentru a testa masina...Posted Image

Attached Files



#23
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Superbe pozele, mersi! :)

Fara vreo urma de fals patriotism, dar Transalpina si Transfagarasan nu par sa fie deloc sub Grossglokner Hochalpenstrasse. Pacat de calitatea drumurilor pana la ele

#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postfigo1988, on 29 mai 2017 - 14:38, said:

Superbe pozele, mersi! Posted Image

Fara vreo urma de fals patriotism, dar Transalpina si Transfagarasan nu par sa fie deloc sub Grossglokner Hochalpenstrasse. Pacat de calitatea drumurilor pana la ele
un drum extraordinar este între cetinje și kotor în Muntenegreu - mai spectaculos decât transfãgãrãșan. o țarã superbã

o parte din el

Attached File  Kotor.jpg   264.99K   85 downloads

Edited by bobalex18, 29 May 2017 - 14:47.


#25
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postbobalex18, on 29 mai 2017 - 14:46, said:

un drum extraordinar este între cetinje și kotor în Muntenegreu - mai spectaculos decât transfăgărășan. o țară superbă

o parte din el
Attachment Kotor.jpg
Mama! Tare rau! Mai sunt drumuri interesante si prin Franta. Col de Turini, Gorge de Daluis, e superb are niste portiuni unde stanca e rosie arata extraordinar.

Hai sa impartasesc un secret cu voi:

http://www.dangerousroads.org/

Aveti pe continente/tari impartire cu cele mai frumoase drumuri de pe peste tot. Nu arata cine stie ce site-ul dar e plin de informatii.

Cateva exemple:

http://www.dangerous...-in-france.html

http://www.dangerous...e-napoleon.html

Asta e preferata mea, stancile au o culoare foarte neobisnuita:
http://www.dangerous...-de-daluis.html

De fapt tot drumul D2202 din sudul Frantei e misto.

De asemenea mai e si aplicatia Porsche GTS routes. Acolo sunt fie unele recomandate de Porsche, fie ca utilizator poti sa faci tu trasee vizibile pt toata lumea, sau daca descoperi unul il poti nota acolo daca ai aplicatia mergand. Are tot felul de functii fun. Pe aplicatia asta am contribuit si eu cu cateva trasee in tara si in Spania prin Pirinei (superba zona, drumuri ca in palma si goale mereu).

View Postfigo1988, on 29 mai 2017 - 14:38, said:

Superbe pozele, mersi! Posted Image

Fara vreo urma de fals patriotism, dar Transalpina si Transfagarasan nu par sa fie deloc sub Grossglokner Hochalpenstrasse. Pacat de calitatea drumurilor pana la ele
Sunt fantastice amandoua, mi-ar fi greu sa aleg, pacat ca nu avem mai multa grija de ele.

Edited by emil_sv, 29 May 2017 - 17:41.


#26
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Azi m-am intors din Italia, Posted Image am fost putin la Milano si in rest la lacul Como. Posted Image Mi-am inchiriat o masina sa dau o tura pe acolo, tare imi pare rau ca n-am avut una din masinile mele cu mine. Ai putea sa iti treci in itinerar si Como, e frumos rau, mai misto decat Garda in opinia mea.



Edited by emil_sv, 05 June 2017 - 18:29.


#27
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ne bate gandul sa inlocuim cele 4-5 zile din N Italiei cu o statiune cu plaja pe undeva. Constrangerea ar fi sa putem ajunge din Viena in <12h si sa fie plaja cu nisip. Ceva sugestii? Posted Image

Edited by figo1988, 10 August 2017 - 10:47.


#28
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
până îți vine mașina o să facă primarul de la sectorul 6 cea mai mare plajă urbană pe lacul morii.

mai este și therme unde poți ajunge cu autobuzul, taxi, sau dacă rogi un prieten. Măzduță sigur nu te ține până acolo :)))


În 12 ore ajungi în kavala, nordul greciei pe lângă care găsești sate cu adevăratul specific grecesc.

P.S.: Poți înnopta o noapte în bulgaria la @cristimate :)))

#29
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postfigo1988, on 10 august 2017 - 10:47, said:

Ne bate gandul sa inlocuim cele 4-5 zile din N Italiei cu o statiune cu plaja pe undeva. Constrangerea ar fi sa putem ajunge din Viena in <12h si sa fie plaja cu nisip. Ceva sugestii? Posted Image
Si de ce nu o combinatie N Italiei + mare? De ex Lido di Jesolo sau imprejurimi.

In Lido di Jesolo recomand hotelul Croce di Malta. Am fost de 2 ori, nimic de criticat: foarte curat, direct la plaja (numai promenada desparte hotelul de plaja), mancare foarte buna.

Singurul dezavantaj in zona aia, cel putin anul asta in in lunile Iunie-August aproape imposibil de gasit ceva liber. Noi am fost ultimele 3 saptamani in vacanta in sudul Germanie si cum vremea a fost cam de kaka am vrut sa dam o fuga pana la mare in zona aia. Nici o sansa de gasit ceva disponibil.

#30
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postbobalex18, on 10 august 2017 - 12:15, said:

până îți vine mașina o să facă primarul de la sectorul 6 cea mai mare plajă urbană pe lacul morii.

mai este și therme unde poți ajunge cu autobuzul, taxi, sau dacă rogi un prieten. Măzduță sigur nu te ține până acolo Posted Image))


În 12 ore ajungi în kavala, nordul greciei pe lângă care găsești sate cu adevăratul specific grecesc.

P.S.: Poți înnopta o noapte în bulgaria la @cristimate Posted Image))

:lol: Nu uita ca am si GTI-ul si ala merge de n-are aer...pana acum.

Vacanta e deja aranjata, am rezervat 3 nopti la Viena Vineri (25.08 - 28.08) si inca 3 nopti la Milano (1.09 - 4.09). Si intrebarea era ce fac in cele 4 nopti dintre. Initial voiam sa stam intr-o statiune de pe malul La Garda, dar prefer plaja la mare, pe la lacuri putand sa facem excursii daca e.

View PostPassenger001, on 10 august 2017 - 12:36, said:

Si de ce nu o combinatie N Italiei + mare? De ex Lido di Jesolo sau imprejurimi.

In Lido di Jesolo recomand hotelul Croce di Malta. Am fost de 2 ori, nimic de criticat: foarte curat, direct la plaja (numai promenada desparte hotelul de plaja), mancare foarte buna.

Singurul dezavantaj in zona aia, cel putin anul asta in in lunile Iunie-August aproape imposibil de gasit ceva liber. Noi am fost ultimele 3 saptamani in vacanta in sudul Germanie si cum vremea a fost cam de kaka am vrut sa dam o fuga pana la mare in zona aia. Nici o sansa de gasit ceva disponibil.

Pai cred ca ramane Lido  di Jesolo pana la urma. Sa vad ce gasesc. Constrangerile sunt cele de mai sus, cu  rezervari deja facute.

#31
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postfigo1988, on 10 august 2017 - 13:40, said:

Posted Image Nu uita ca am si GTI-ul si ala merge de n-are aer...pana acum.

Vacanta e deja aranjata, am rezervat 3 nopti la Viena Vineri (25.08 - 28.08) si inca 3 nopti la Milano (1.09 - 4.09). Si intrebarea era ce fac in cele 4 nopti dintre. Initial voiam sa stam intr-o statiune de pe malul La Garda, dar prefer plaja la mare, pe la lacuri putand sa facem excursii daca e.



Pai cred ca ramane Lido  di Jesolo pana la urma. Sa vad ce gasesc. Constrangerile sunt cele de mai sus, cu  rezervari deja facute.
Eu zic sa incerci Lido di Venezia... Foarte aristocratic si misto majoritatea nordici pe acolo, am fost si mi-a placut, in Jesolo n-am ajuns.

#32
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Tocmai am citit topicul de la inceput. In nici un caz in perioada asta Germania la Neuschwanstein. Cam de la jumatatea Iunie pana jumatatea Septembrie este foarte plin. Noi avem de cativa ani o casa de vacanta la vreo 7-8 km de Neuschwanstein, acolo am fost ultimile 3 saptamani. Sa mergi in full seazon pe acolo cu masina este crima curata, aproximativ ca-n Bucuresti, bara-n-bara. Nu glumesc! Noi facem drumurile de max 10-15km pe bicicleta, asta-i cel mai repede mod de deplasare in sezon plin.

Si daca mergi acolo, zona merita de stat mai mult de o zi. La circa 20km este de ex Tannheimer Tal (Tirol - Austria), foarte frumos.

Edited by Passenger001, 10 August 2017 - 14:28.


#33
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Figo, vezi evenimentele meteorologice in nordul Italiei. Eventual de evitat regiunea in urmatoarele saptamani, arata cam catastrofal pe acolo. A trecut un tornado, Jesolo si imprejurimi sunt cam "ciufulite".

Edited by Passenger001, 11 August 2017 - 22:13.


#34
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mic update. Masina cu care trebuia sa fac road trip-ul nu va fi inmatriculata pana plecam, deci vom merge cu avionul pana la Viena si de acolo vom inchiria masina. Nu mi-e f clar, asigurarea Casco (chiar si cu fransiza) e de obicei inclusa? Din ce am citit la Sixt pe site nu ar fi, dar anul trecut, cand am luat prin Europcar, imi aduc aminte ca era inclusa si plateam doar fransiza.

#35
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Sixt Austria are doar Haftpflichtversicherung (asta este asigurarea obligatorie si minima a unei masini; nu sunt sigur, echivalent RCA in Romania?). Daca vrei mai mult, ai nevoie la Sixt AT de Haftungsbeschraenkung (costa extra = casco).

#36
mrgabone

mrgabone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.06.2007
Da, Haftpflichtversicherung= RCA in România.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate