Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Achizitie CPU

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostEstel, on 26 mai 2017 - 11:20, said:

....
Aprob pozitiv ce a zis Pharah ...

#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postrazvy2o13, on 26 mai 2017 - 09:46, said:

Salut, am un gtx 1060 3gb, psu 650W, hdd 1.5tb. 8gb ram DDR3 16000.
Vreau sa imi cumpar un procesor, ceea ce implica si placa de baza si daca e nevoie si ram ddr4.
Pc-ul il folosesc la jocuri iar bugetul este in jur de 1000lei.
Citeste fiecare punct si fa-ti singur un plan !

1. Bugetul de 1000 Lei pt. un kit socket 1151 (procesor + placa de baza + Ram ddr4) nou cu garantie.
Solutia:
a] cu fix 1000 Lei cumperi un kit dual core sau maresti putin bugetul pt. un i3 socket 1151;
vezi aici ce kit-uri 1151 poti lua cu 1000 Lei
Spoiler
b] daca vrei direct i5 1151, trebuie sa maresti bugetul pt. a putea cumpara din magazin !
As zice ca undeva la 1500-1600 Lei, minim; si asta doar pt. un kit i5 socket 1151  Posted Image

2. Cu 1000 Lei poate poti gasi un kit i3 pe ddr4 Second Hand.
Chestia e ca tre' sa cauti si sa negociezi pretul pt. un kit compus din trei piese, procesor + placa de baza + Ram ddr4.
Dar kit i5 1151 Second Hand la 1000 Lei nu vei gasi !

Chestia e ca daca vrei un PC de viitor trebuie sa maresti bugetul sa cumperi o placa de baza cu minim chipset-ul B250 + Ram ddr4-2400 + procesor i5 !
Dar 1000 Lei iti ajung doar pt. doua componente din magazin:
placa de baza b250 si 4-8GB ddr4-2400;
procesor i5 si 4-8GB ddr4-2400.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,604
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAwkwardMe, on 26 mai 2017 - 12:05, said:

Eu nu am intrebat de performanta teoretica.
Nu, nu ai intrebat asta, ai solicitat un link in sprijinul afirmatiei mele ca la single channel iti injumatatesti performanta de transfer la scriere/citire din ram. Ti s-a dat...

View PostAwkwardMe, on 26 mai 2017 - 12:05, said:

In uz real nu se obtin rezultate mai bune in gaming.
Se obtin evident insa nu se reflecta neaparat in FPS ci se pot reflecta in timpi de repaus pentru nuclee, terminarea unei sarcini mai repede, faptul ca pot sa transfere mai rapid datele in/din ram inseamna un castig de eficienta si latente mai mici in calcule. S an uuitam totusi ca placa video e alimentata tot de ram/controller cpu.

View Postgumball3000, on 26 mai 2017 - 12:06, said:

in testele real world diferentele de performanta inca sunt infime in gaming cand ai video dedicat
In unele mai mult ca in altele, depinde de implementare si scop, atata timp cat ai o masina capabila sa mearga cu 200 la ora e alegerea ta daca vrei sa o faci sa mearga numai cu 100 indiferent cat apesi pedala Posted Image

Edited by andreic, 26 May 2017 - 14:41.


#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Andrei, tu ai dreptate dpdv al numerelor seci care reprezinta caracteristicile memoriilor. E adevarat ca un kit de memorii dual channel pot fi accesate de 2 ori mai repede ca o singura memorie single channel si de 2 ori mai lent decat un kit quad channel.
Faptul ca pot fi nu inseamna inca ca si sunt utilizate in modul acela. Vorbim de aplicatii "memory intensive", "CPU intensive" si "GPU intensive". Daca le luam independent, da, la aplicatiile care folosesc strict transferuri de memorie vei vedea diferentele mentionate de tine. In viata reala insa nu exista asemenea aplicatii. Aplicatiile ori folosesc CPU+RAM intens ori GPU+CPU+RAM intens, in exact ordinea asta de utilizare. Mereu RAM-ul va avea impact mai mic decat CPU si muuuult mai mic decat placa video intr-un sistem de gaming.

Sunt review-uri care au pus impreuna teste sintetice si de realitate care arata ca imbunatatirea este de maxim 3-5% in gaming.

In cazul de fata, la subiect, daca bugetul este o bariera foarte dura, recomand utilizarea unui singur slot de RAM urmand ca ulterior sa se mai cumpere inca un RAM identic cu primul pentru lucru in dual channel (trebuie alese memoriile potrivite totusi).
DDR3 sau DDR4 chiar nu are importanta in momentul de fata pentru home-use (mai ales pentru gaming).

Edited by ro_explorer, 26 May 2017 - 15:09.


#23
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Doar cateva jocuri beneficiaza cum trebuie de dual-channel. Nu are sens sa-ti ocupi ambele sloturi pentru performante mai bune cu 3-5% (cum spune si ro_explorer).

Cel mai sanatos este sa lasam teoria si sa privim rezultatele practice.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,604
  • Înscris: 07.02.2003

View Postro_explorer, on 26 mai 2017 - 14:46, said:

Sunt review-uri care au pus impreuna teste sintetice si de realitate care arata ca imbunatatirea este de maxim 3-5% in gaming.
Cum am spus nu se reflecta musai in FPS... ca asta contorizezi la un joc pentru ca in mare te limiteaza video-ul... dar depinde de joc/aplicatie, daca-ti iei calculator doar pentru ca un joc nu cere prea mult... In Photoshop un filtru calumea merge cu 30% mai rapid cand memoria e la viteza maxima (corecta) decat cand e intr-un singur modul, am facut de nenumarate ori asta Posted Image Deasemenea am observat diferente la WinRAR 64 bit pe un calup mare de date chiar se simte.
Deasemenea am mai gasit diferente notabile in viteza cu care Minecraft incarca o harta mare (aici conteaza si java-ul e drept dar si nucleele caci este optimizat multithreading)... dar daca ai totul la max, cpu decent, memorie dual sau quad channel incarca aproape instant, pe sisteme clasice cu single si cpu dualuri zici ca deseneaza separat fiecare bucata...
Cum ai zis si tu, ceva care este memory intensive simte diferenta bine, cele care nu... diferenta e mai mica. Daca ai posibilitatea sa pui o memorie care sa umple tot controllerul (dual adica sau mai mult depinde de cpu), de ce n-ai face ? Deja Intel se gandeste sa mareasca numarul de controllere ram in cpu-urile moderne cu 12 sau mai multe nuclee, pentru ca e bottleneck sa stea numai in 2 Posted Image Evident o sa avem soketuri cu o gramada de contacte... dar asta e...

Edited by andreic, 26 May 2017 - 21:54.


#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postandreic, on 26 mai 2017 - 21:48, said:

In Photoshop un filtru calumea merge cu 30% mai rapid cand memoria e la viteza maxima (corecta) decat cand e intr-un singur modul, am facut de nenumarate ori asta
.....
Cum ai zic si tu ceva care este memory intensive simte diferenta bine, cele care nu... diferenta e mai mica.
Te cred si ti-am spus ca ai dreptate si mai devreme. Totusi, daca e sa ne uitam la primul mesaj al acestui thread:

View Postrazvy2o13, on 26 mai 2017 - 09:46, said:

Pc-ul il folosesc la jocuri iar bugetul este in jur de 1000lei.
Vedem utilizarea si bugetul ... deci "memory intensive apps" nu se aplica, cel putin momentan.

#26
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postandreic, on 26 mai 2017 - 21:48, said:

Daca ai posibilitatea sa pui o memorie care sa umple tot controllerul (dual adica sau mai mult depinde de cpu), de ce n-ai face ?
Te limitezi din start la 8GB de memorie?

Ce ai mentionat mai sus sunt ori cazuri izolate, ori nu fac obiectul topicului. Repet, vorbim despre un sistem pentru jocuri si nimic mai mult.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,604
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjegmihai, on 26 mai 2017 - 21:56, said:

Te limitezi din start la 8GB de memorie?
Ce ai mentionat mai sus sunt ori cazuri izolate, ori nu fac obiectul topicului. Repet, vorbim despre un sistem pentru jocuri si nimic mai mult.
Pai nu te limitezi daca nu doresti, desi jocurile in mare majoritate se descurca bine cu 8GB pc si 2GB video... mai mult e util faca faci chesti profesionale, 3ds max/autocad etc... daca vrei neaparat 16GB iei 2 module de 8 imperecheate si umpli controllerul. Memorie multa si bus redus adica un modul/64bit nu prea e eficient si iti pune piedici in anumite situatii cum am discutat in mesajul anterior. Poate un joc iti merge bine dar altul mai nou gafaie... Se poate testa pe laptopuri ca alea din de regula cu un modul ca sa te enervezi cand vezi cum merge si sa mai cumperi unul sa mearga bine Posted Image

Edited by andreic, 26 May 2017 - 23:54.


#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
2gb vram nu mai e suficient de mult în AAA.

#29
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Razvy, baga la cap. Maine - poimaine te apuci de proiectare 3d.

Uite niste preturi rezonabile aici: http://forum.compute...-a/page-32.html

Eu as merge pe kitt-ul la 825 lei (Asus z87-k +I5 4670K). Iti raman bani si de un cooler.

Placa de baza are 4 sloturi pt ram. Daca memoria ta este 2 x 4GB nu o sa te limiteze la un eventual upgrade si o sa ai dual channel, ca sa fie toata lumea impacata :D (suporta pana la 32 GB ram)

Edited by AwkwardMe, 27 May 2017 - 08:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate