Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Senzori parcare?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
NipSpawN

NipSpawN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.10.2015

 ali_geo, on 25 mai 2017 - 23:15, said:

Eu după ce am terminat școala s-a întâmplat să mai fac o parcare laterala abia la 3-4 luni (evident nu mi-a ieșit din prima) deși am mers cu mașina în fiecare zi. În multe locuri am observat că se parchează in spic ( asta mi se pare cea mai ușoară) sau la hipermarket/acasă cu spatele. Am senzori de parcare și sunt destul de utili.
Senzorii au venit odata cu masina (de la producator) sau pusi "aftermarket".?

#20
ali_geo

ali_geo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.02.2015

 NipSpawN, on 26 mai 2017 - 00:04, said:

Senzorii au venit odata cu masina (de la producator) sau pusi "aftermarket".?
Nu știu să îți spun ca nu mă pricep și așa am cumpărat mașina (sh) cu tot cu senzori. Nu am pe bord vreun display cum am văzut la alte mașini care sa îmi arate distanta, pur și simplu piuie in boxe (din ce in ce mai tare până la piuit continuu) când mă apropii de un obstacol și se oprește piuitul când o scot din viteză.

#21
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

 NipSpawN, on 25 mai 2017 - 21:35, said:

Problema e ca ma omoara parcarile, am zgariat spoilerele pe fata si spate putin de un stalp.

Eşti neatent probabil.
Parcarea trebuie făcută cu foarte multă fineţe şi atenţie. Persoanele pe care le-am cunoscut eu şi n-au ştiut să parcheze au fost fără excepţie ori vehemente, ori distrase, ori panicate - în astfel condiţii, executarea unor mişcări fine nu este posibilă.
Verdictul la ele a fost că " n-au fost făcute pentru condus, asta este " şi s-au şi lăsat de condus unii - părerea mea este că personalitatea lor a avut nişte laturi care ar fi trebuit şlefuite.

Edited by Chillax, 26 May 2017 - 07:37.


#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 ddaannii, on 25 mai 2017 - 21:54, said:

Iti recomand sa incerci ceva after market. Vei fi surprins de faptul ca tac cand ar trebui sa tiuie si tiuie cand ar trebui sa taca. Ajungi sa-i ignori. Are un amic pe masina si eu nu mai tin seama de ei deja. El a lovit-o de vreo 3 ori stand pe baza lor.

#23
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Am avut aceeasi problema cand am cumparat Mondeo MK4 (balena)
Veneam dupa 8 ani de condus Matiz.
In primele luni aveam impresia ca conduc un TIR. Intr-adevar repetitia este mama invataturii.

Eu mi-am achizitionat senzori aftermarket VIPER Doirected ( de la Falcon) cu garantie pe viata. https://store.falcon...e-spate-pachet1
Bip-erul era optional, afisajul era inclus.
Montajul mi l-am facut singur cu alimentare de la lampa de marsalier. Conectica butilata, shrink tubes, etc.
Din acel moment si pana azi eu nu am mai atins montajul .
Impecabili.

Dupa aproxmativ 1 an de la montare ii foloseam rar, parcam din ochi .
Deci inca odata repetitia este mama invataturii.

In ziua de azi ii folosesc doar pentru parcari imposibile. Acele parcari in care juri a nu intra masina.
Ma folosesc aproape 90% doar de bip. Afisajul rar de tot.

Sper sa te ajute informatiile . Spor

#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
eu zic sa nu iei senzori ppana nu inveti sa parchezi, altfel o sa te bazezi pe ei si nu mai inveti inveci sa parchezi fara.Cand parchezi daca nu esti sigur, te opresti si corectezi.In plus, parchezi incet, in caz ca lovesti, pagubele sa fie minime.Si eu am zgariat masina cand eram incepator, apoi dupa 3 ani cand ma credeam stapan, am mai zgariat-o odata:) Sa zgarii masina la o parcare se poate intampla si dupa 10 ani de condus.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am avut ultimele 4 masini cu senzori si in 2017 nu as lua masina fara senzori, indiferent cat de bun sofer as fi.

#26
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Eu prima lună când mi-am luat mașina am făcut parcări laterale și cu spatele de mi-au ieșit pe nas. De ceva luni bune nu am mai făcut altă parcare decât cu spatele dar neîngrădită de mașini (doar cu marcaje) și dacă ar fi iar să parchez prin oraș cred că aș avea iar emoții un pic.

Senzori de parcare nu am. E bine să te înveți cu ea. Și un profesionist are nevoie de timp de adaptare când își cumpără mașină nouă. De fiecare dată e altfel. Am. Parcat Logan, Sandero, Focus (break) și Fiesta (3 uși) până acum și culmea e că mi s-a părut Sandero de parcat. Fără senzori evident.

Senzorii îs buni dar să fie cu ceva afișaj. Dacă doar piuie e degeaba. Unii piuie și la 1 m distanță.

#27
ali_geo

ali_geo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.02.2015
Pai piuie mai rar când ești mai departe și se intensifică până la piuit continuu când ești pe la 15 de cm de obstacol

#28
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 overseas, on 26 mai 2017 - 09:12, said:

Eu am avut ultimele 4 masini cu senzori si in 2017 nu as lua masina fara senzori, indiferent cat de bun sofer as fi.
Nu ziceam ca nu sint buni, dar ca incepator e bine sa inveti fara..apoi iti poti lua cutie automata si asistenta la parcare :)Poti si ca incepator, dar apoi iti va fi tare greu sa parchezi una fara...

#29
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Ca posesor de masina cu senzori de parcare de10 ani pot sa spun ca sunt utili dar sa nu te increzi 100% in ei.

#30
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Pentru senzori doar pt. față ce recomandați?

#31
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 Ditian, on 26 mai 2017 - 20:54, said:

Ca posesor de masina cu senzori de parcare de10 ani pot sa spun ca sunt utili dar sa nu te increzi 100% in ei.
Ai senzori de parcare prosti de 10ani.
Eu am la fel ma anunță chestii pe care nici nu stiam ca le am in spate. Ciot de țeavă rămasă înfiptă, bordura prea inalta.
Deci senzorii sunt buni daca sunt buni (am scris-o intentionat)


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate