Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Senzori parcare?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
NipSpawN

NipSpawN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.10.2015
Salut,am si eu carnetul de 3 saptamani,mi-am luat un Opel vectra mai ieftin, la inceput pana ma învăț e ok. Problema e ca ma omoara parcarile, am zgariat spoilerele pe fata si spate putin de un stalp.Imi puteti recomanda o solutie la aceasta problema? Eu m-am gandit la niste senzori fata-spate / camera. Daca e ok cu senzori si camera imi puteti recomanda niste modele? Parcarile laterale ma omoara.

Am un opel vectra 93, 1.6 , 55kw(cred)

Edited by NipSpawN, 25 May 2017 - 21:42.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ai nevoie de exercitiu, practica.
Senzorii nu sunt 100% siguri. O vei atinge si cu ei. Sa o zgarii ca incepator, este OK. Sa o lovesti, nu.
Iti recomand multa atentie, deoarece cred ca aceasta si practica iti lipsesc, nu senzorii.

Eventual, mai ia niste ore de condus. Dar nu cu instructorul tau, pentru ca nu inteleg cum ai permis si dilemele acestea acum...

#3
NipSpawN

NipSpawN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.10.2015
Pe masina cu scoala nu aveam probleme..era mica, recent am cumparat opelu.E mai mare caroseria...

Si o camera pe spaate pt parcati nu ar fii mai ok,adica na vezi.

Edited by NipSpawN, 25 May 2017 - 21:51.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Repetitia e mama invatarii.
Daca tot vrei sa-i faci un upgrade, maxim senzori.
Camera e super, dar te obisnuiesti cu ea si nu e prea ok cand te vei urca in alta masina.

ps. Roaga-ti fostul instructor sa-ti "deseneze" reperele pe geamuri, macar pana inveti gabaritul masinii. Posted Image

Edited by ericmario, 25 May 2017 - 21:56.


#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 YOUR_GOD, on 25 mai 2017 - 21:47, said:

Senzorii nu sunt 100% siguri. O vei atinge si cu ei.
Cum draku, eu la ML320 am senzori și nu am atins-o niciodată.
Adică ala face biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip.....si tu dai înainte?
Ar fi de rasul curcilor sa o atingi.

Edited by ddaannii, 25 May 2017 - 21:56.


#6
NipSpawN

NipSpawN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.10.2015
Zgarieturile astea nu sunt asa grave, am iesit ieftin cu un spray,dar e sa nu fac altele mai grave ca nici astea nu sunt reparate complet dar e totusi acceptabil. Sa schimb doar spoilerul pe spate 400 ron, asa mai bine as cumapara o camera.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Eu nu am gasit senzor de parcare OEm care sa se compare cu cei originali.
Cei originali au o exactitate impresionanta, iar cei OEM ajung sa faca BIIIIP continuu de la distanta destul de mare si sufera de lag.
Marea difernta este ca cei ieftini sunt cu ultasunete, iar cei originali sunt adesea electromagnetici.

Oricum, sunt o investitie mica si utila.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Te porti prea finut cu stalpii aia care te tot zgarie. Ia odata linia de ochire ca lumea, acceleratia la blana si gata, a doua oara nu mai ai in ce sa-ti zgarii masina. Alta varianta, ar fi sa inveti sa parchezi corect, dar asta e mai greu.

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Din ce știu eu... Senzorii se pot monta la colt de strada, dar:
Trebuiesc calibrati intr-un service, altfel merg asa cum zice admin.

#10
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

 NipSpawN, on 25 mai 2017 - 21:57, said:

Zgarieturile astea nu sunt asa grave, am iesit ieftin cu un spray,dar e sa nu fac altele mai grave ca nici astea nu sunt reparate complet dar e totusi acceptabil. Sa schimb doar spoilerul pe spate 400 ron, asa mai bine as cumapara o camera.
Ce parcari nu iti ies ? Gararile sunt cele mai usoare in opinia mea , iar lateralele cele mai grele , nici mie dupa 1 an jumate nu mi ies toate lateralele daca sunt singur in masina.
Nu e obligatoriu sa folosesti aceeasi tehnica care ti a spus o instructorul , la garari te bagi putin pe contrasens cu botul si apoi dai cu spatele din oglinzi, se vede usor.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Adm, on 25 mai 2017 - 22:11, said:

Eu nu am gasit senzor de parcare OEm care sa se compare cu cei originali.
Cei originali au o exactitate impresionanta, iar cei OEM ajung sa faca BIIIIP continuu de la distanta destul de mare si sufera de lag.

AM, nu OEM.

#12
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 ddaannii, on 25 mai 2017 - 21:54, said:

Cum draku, eu la ML320 am senzori și nu am atins-o niciodată.
Adică ala face biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip.....si tu dai înainte?
Ar fi de rasul curcilor sa o atingi.

Senzorii iti zic doar "ba, stai, nu mai da ca faci poc" nu te si indruma cum sa parchezi. Asa ca daca nu stii sa parchezi, senzorii nu te ajuta prea mult.

#13
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
cu camera nu vezi colturile, o ai degeaba in momentul asta, tu trebuie sa te obisnuiesti cu gabaritul masinii, camera mai rau te incurca cand nu cunosti masina

#14
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 Danon, on 25 mai 2017 - 22:17, said:

Senzorii iti zic doar "ba, stai, nu mai da ca faci poc"....
Pai asta ajunge, nu mai atingi nimic.
Dacă nu reușești manevra, mai bagi o fisa.

Edited by ddaannii, 25 May 2017 - 22:26.


#15
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
In cartea tehnica a masinii ce o detin , la lungime scrie 4,85 metri . Nu am atinso , nu am ingramadit-o . Initiator , daca nu stii sigur cand se termina spatiul liber , dai incet incet , si simti cand atingi pe alant . Nu faci nici o stricaciune daca simti in timp . Si stai linistit , o sa inveti repede , nu strica banii pe prostii . Te inveti asa , cu prostii , si nu va fi bine .

#16
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Cu senzori si automata si pilot automat si alte minuni, dintr-un neindemanatic devii un/o cretin/a in ale condusului. Nu asa se invata.
Bagi combustibil de 300 de lei si faci parcari in locuri pustii sau in parcarile mariilor magazine. In loc de stalpi si alte masini folosesti bidoane cu apa pline de jumate. Asa am invatat-o pe maicamea. Bidonu tine loc de alte autovehicule. Atatea faci pana iti ies pe urechi.
E veche masina, n-ai de ce sa te superi, zgarieturi am avut si eu pe bari. De la un nene cu carucioru de kaufland, de la o tanti cu al iei Opel corsa in 2 usi..na se mai intampla

Una e sa dai scoala pe un polo mic, te strecori cu el macar unde si alta cu masina de 4,5 metrii.

Edited by Claudiu998, 25 May 2017 - 22:47.


#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 ddaannii, on 25 mai 2017 - 21:54, said:

Adică ala face biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip.....si tu dai înainte?
Acu' depinde ... poate da inapoi Posted Image

 Adm, on 25 mai 2017 - 22:11, said:

Marea difernta este ca cei ieftini sunt cu ultasunete, iar cei originali sunt adesea electromagnetici.
Pai te rog sa ne povestesti despre aceasta "mare diferenta"  ;)

#18
ali_geo

ali_geo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.02.2015

 jmek4you, on 25 mai 2017 - 22:17, said:

Ce parcari nu iti ies ? Gararile sunt cele mai usoare in opinia mea , iar lateralele cele mai grele , nici mie dupa 1 an jumate nu mi ies toate lateralele daca sunt singur in masina.
Nu e obligatoriu sa folosesti aceeasi tehnica care ti a spus o instructorul , la garari te bagi putin pe contrasens cu botul si apoi dai cu spatele din oglinzi, se vede usor.
Eu după ce am terminat școala s-a întâmplat să mai fac o parcare laterala abia la 3-4 luni (evident nu mi-a ieșit din prima) deși am mers cu mașina în fiecare zi. În multe locuri am observat că se parchează in spic ( asta mi se pare cea mai ușoară) sau la hipermarket/acasă cu spatele. Am senzori de parcare și sunt destul de utili.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate