Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Artefacte Panasonic 40CS630

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
calin_88

calin_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.12.2016
Am TV-ul din titlu conectat la PC si la PS4. De o bucata de vreme am observat (posibil sa fi fost si inainte) ca in anumite scene statice (in general), in functie de culoare fundalului in general (gri si albastru deschis cam tot timpul), produce niste artefacte suparatoare. Nu gasesc niste cuvinte cheie ca sa caut pe google sa vad de la ce ar fi problema, dar apelez la experienta voastra. Am atasat doua poze facute cu telefonul (scuzati calitatea) cu defectul.
Stiti cumva ce ar cauza aceste lucruri? Exista vreo solutie de rezolvare? Este un defect acceptat la garantie? Mai am cam 3 luni de garantie la TV si ma gandesc sa il trimit in service daca nu rezolv altfel.
PS : Nu stiu cat de bine se observa in poze, dar ma refer la banda care apare dupa "proceed?" si "exit?"

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu una as considera ca este un defect de tratat la garantie, pana la urma, imaginea nu este clara, apar artefacte si astfel tv-ul nu mai este conform. cu aceste poze, il impachetezi il trimiti la garantie sa vada si ei problema.

ca idee, de la ce magazin a plecat cu garantia?

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Posibil filtraje in sursa/placa digitala cu probleme acolo, insa foarte greu se rezolva asa ceva in garantie, cel mai probabil iti baga  "defect nemanifestat" si gata.   Doar pe HDMI se manifesta problema ?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
decat sa ai si alte probleme ulterior si sa platesti o gramada, mai degraba profiti de timpul ramas in garantie.

modoran - daca trimite si pozele, nu au cum sa vina cu defect nemanifestat.

#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cu alt cablu ai incercat?Daca ps-ul e cel vinovat?Eu am tot vazut ca ar avea pbl la video, se face reballing.Am avut si eu o placa video de pc care a picat, a inceput sa se inegreasca display-ul mai ales in zonele cu text, s-a inegrit total in 2 saptamani.

Edited by ionutz_joe2009, 25 May 2017 - 20:16.


#6
calin_88

calin_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.12.2016
TV-ul e luat de la Altex.
Problema se manifesta atat la PS4 (cablu original din cutie) cat si la PC (un alt cablu hdmi 2.0).

Pe alte intrari inca nu am testat, mai ales ca doar pe anumite fundaluri se manifesta problema.

#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Aaaa...tvul trebuie dus garantie, poate, poate demonstrezi si accepta.

Edited by ionutz_joe2009, 25 May 2017 - 20:19.


#8
calin_88

calin_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.12.2016
Multumesc de raspunsuri. O singura intrebare mai am...stiti cumva vreun soft de testare a ecranelor prin care sa pot evidentia mai usor problema mea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate