Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Tocilar -> munca necalificata

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Ce sudura poate sa faca un necalificat ?   E clar ca de fapt cari fiarele pe care le sudeaza adevaratii sudori.

#20
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 ezjr, on 25 mai 2017 - 16:15, said:

Salut!

Sunt programator (freelancer) si in afara de calculatoare nu stiu altceva. Am gasit un pliant cu o oferta de locuri de munca la "Astra Rail", pe care scria ca se cauta, printre altele, muncitori necalificati in vederea calificarii in meseria de sudor. Eu sunt complet pararel cu sudura. Am un aparat de sudat acasa pe care l-am folosit de 2 ori ca sa sudez o poarta, si a iesit aiurea Posted Image
In fine, ideea e ca ma pasioneaza fenomenul "diy" chiar daca nu ma pricep si ma gandeam sa apelez la acel post de necalificat pt a mai invata ceva. Credeti ca ar fi o idee buna? Mi-e teama sa nu fie munca repetitiva, n-as vrea sa pierd 8 ore pe zi sa sudez aceleasi lucruri
Iti pierzi timpul, cauta altceva daca nu vrei sa te plictisesti, proces, mentenanta, etc. O sa ai ocazia sa iti bagi labutele prin masini si este destul de interesant si complex. Sunt destui care intra fara experienta nu vad de ce tu nu ai intra.

Edited by AMAN_SER, 25 May 2017 - 17:35.


#21
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

 ezjr, on 25 mai 2017 - 16:15, said:

Salut!

Sunt programator (freelancer) si in afara de calculatoare nu stiu altceva. Am gasit un pliant cu o oferta de locuri de munca la "Astra Rail", pe care scria ca se cauta, printre altele, muncitori necalificati in vederea calificarii in meseria de sudor. Eu sunt complet pararel cu sudura. Am un aparat de sudat acasa pe care l-am folosit de 2 ori ca sa sudez o poarta, si a iesit aiurea Posted Image
In fine, ideea e ca ma pasioneaza fenomenul "diy" chiar daca nu ma pricep si ma gandeam sa apelez la acel post de necalificat pt a mai invata ceva. Credeti ca ar fi o idee buna? Mi-e teama sa nu fie munca repetitiva, n-as vrea sa pierd 8 ore pe zi sa sudez aceleasi lucruri
Indiferent de regimul politic....munca este necesara! Orice are un inceput! Nu-ti fie teama...ce-o sa-ti mai razi de prostiile scrise in topic! Hai la munca!

#22
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Deci ce naiba e aici, cum adica programator sa te recalifici pe munca necalificata sau pe sudor, bai frate tastaturile voastre fac misto ?

Adica e plin de programatori, sau programatorul asta e necalificat si merge doar ca hobby, deci asa ceva sa moara gibilan daca am mai auzit.

Adica crescut doar la PC si smart cu proteine sintetice si amestecuri de sinteza sa mergi direct la munca necalificata, nici 2 zile nu rezista. Acolo merg frate oameni cu experienta care stiu tehnica, posibil initiatorul nici nu deosebeste surubelnita sau nu stie tipurile de chei din truse, nu poate citi un desen tehnic la o piesa

In primul rand cu studii superioare d einformatica nu angajeaza pe post de sudor cu un curs dinala, e ciudat, doar din motiv de ciudatenie maxima patronul nu ar accepta

Edited by john1980, 25 May 2017 - 18:33.


#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
lasa frate omul sa se bage, ce ai cu el. nu e chiar atat de nasol pe cat crezi. de rezista, rezista.
eu am conosctut cativa sudori si pot sa iti spun ca sunt foarte simpatici. nu e chiar o munca de ici de colea ca sa o faca oricine. sa vezi cand o sa sudeze la sasiuri de vagoane cu electrozi de 6. si sa stii ca sudura aia nu se rupe....o sa fie foarte mandru de munca lui.

#24
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
care vagoane? se mai fabrica in Ro?

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 john1980, on 25 mai 2017 - 18:56, said:

care vagoane? se mai fabrica in Ro?
S.C. ASTRA Vagoane Călători S.A. are ca obiect de activitate principal construcţia şi reparaţia materialului rulant.: http://www.astra-passengers.ro/
*Deci sudorii inca sunt cautati...Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 25 May 2017 - 19:16.


#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 rex, on 25 mai 2017 - 16:59, said:

lasa naibii sudura, mai bine ramai la tastatura !!!
De ce? Merita sa incerce, poate ii place. Mie imi place la nebunie sa sudez si am renuntat la meseria mea de inginer chimist dupa ani buni de practica Posted Image Nu as renunta la sudura pentru inginerie desi am renuntat la inginerie pentru sudura, pur si simplu imi place mai mult desi poate castig mai putin.

Edited by PoeOvidiu, 25 May 2017 - 19:22.


#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Digix, on 25 mai 2017 - 17:11, said:

Problema e că dă cu geamurile de pereți (deci le sparge). Eu zic că e extrem de greu să fac un robot perfect pentru acest job. Nu imposibil, dar sigur nu va fi ieftin..
La geamurile mari , daca le urci pe scari , trebuie TREI oameni ! Doi cara si unul supravegheaza si da indicatii . Asa este corect ...

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca te califica aia acolo , merita sa te angajezi pe post de sudor ( o sa inveti sa sudezi tastaturile si o sa iti vina de doua ori mai multi bani ... ) . Bai ce idei au unii , te doare mintea !
P.S. Daca sudura nu se prinde de tine sa stii ca este mereu un loc la sapat santuri , chiar e nevoie de mana de lucru ,si pt tine cred ca e o munca la care nu ai de invatat multe , iti trebuie doar vointa si chef ...

#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 ezjr, on 25 mai 2017 - 16:15, said:

Salut!

Sunt programator (freelancer) si in afara de calculatoare nu stiu altceva. Am gasit un pliant cu o oferta de locuri de munca la "Astra Rail", pe care scria ca se cauta, printre altele, muncitori necalificati in vederea calificarii in meseria de sudor. Eu sunt complet pararel cu sudura. Am un aparat de sudat acasa pe care l-am folosit de 2 ori ca sa sudez o poarta, si a iesit aiurea Posted Image
In fine, ideea e ca ma pasioneaza fenomenul "diy" chiar daca nu ma pricep si ma gandeam sa apelez la acel post de necalificat pt a mai invata ceva. Credeti ca ar fi o idee buna? Mi-e teama sa nu fie munca repetitiva, n-as vrea sa pierd 8 ore pe zi sa sudez aceleasi lucruri
Vezi ca in UE se cauta programatori (freelanceri).......iar salariul este pe masura.Posted Image

#30
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 ezjr, on 25 mai 2017 - 16:15, said:

Salut!

Sunt programator (freelancer) si in afara de calculatoare nu stiu altceva. Am gasit un pliant cu o oferta de locuri de munca la "Astra Rail", pe care scria ca se cauta, printre altele, muncitori necalificati in vederea calificarii in meseria de sudor. Eu sunt complet pararel cu sudura. Am un aparat de sudat acasa pe care l-am folosit de 2 ori ca sa sudez o poarta, si a iesit aiurea Posted Image
In fine, ideea e ca ma pasioneaza fenomenul "diy" chiar daca nu ma pricep si ma gandeam sa apelez la acel post de necalificat pt a mai invata ceva. Credeti ca ar fi o idee buna? Mi-e teama sa nu fie munca repetitiva, n-as vrea sa pierd 8 ore pe zi sa sudez aceleasi lucruri
Invata o meserie de care te simti atras !!! Degeaba incepi ceva nou...si te plictisesti dupa un timp !!!

#31
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Eu la 37 de ani am lucrat un an intr-un service auto. Știam eu câte ceva dar nu pusesem mâna să fac. A fost și pentru a-mi cultiva pasiunea. Nu aveam program, după job mergeam la service și stăteam cât mă țineau balamalele. Am luat de la zero și cu îndrumarea lor am făcut niște chestii pe care nu mă gândeam că le-aș fi făcut. Curând au început să vină și banii dar din păcate fizicul m-a trădat. Eu zic că se poate!

#32
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Munca de sudor in nici in caz nu poate fi considerata de necalificat. Dimpotriva.

#33
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pai si cat castigi ca freelancer pe luna?

P.S. Eu stiam ca se castiga bani de un suc, nimic mai mult.

Edited by YourFan, 25 May 2017 - 20:24.


#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Amice, eu vin din industrie. Nu sunt sudor, dar cum lucrez din 1982, am auzit multe povesti.
Cine a zis faza cu poansonul a zis-o bine. Dar talica nu ai inteles ce raspundere ai cand iti aplici marca...
Ca ai facut un gard, e fain si frumos ..Dar eu patron de service nu te-as lasa sa sudezi nimic la o masina. Se rupe axul, moare cineva si ma bagi in bulau...
Asa ca fara niste multi ani, plecand de jos, nu te vad avand poanson..
Si fara esti bun doar de garduri..
A, ca te amuza, da, super OK. Dar altfel, ca ucenic, Dorele, cu ascutisul....

Edited by Prien, 25 May 2017 - 20:56.


#35
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Un freelancer poate castiga destul de mult. Am avut freelanceri care imi trimiteau facturi de 10-12.000 lei. Ce-I drept, nu in fiecare luna. Oricum, nu in IT.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 ezjr, on 25 mai 2017 - 16:15, said:

Salut!

Sunt programator (freelancer) si in afara de calculatoare nu stiu altceva. Am gasit un pliant cu o oferta de locuri de munca la "Astra Rail", pe care scria ca se cauta, printre altele, muncitori necalificati in vederea calificarii in meseria de sudor. Eu sunt complet pararel cu sudura. Am un aparat de sudat acasa pe care l-am folosit de 2 ori ca sa sudez o poarta, si a iesit aiurea Posted Image
In fine, ideea e ca ma pasioneaza fenomenul "diy" chiar daca nu ma pricep si ma gandeam sa apelez la acel post de necalificat pt a mai invata ceva. Credeti ca ar fi o idee buna? Mi-e teama sa nu fie munca repetitiva, n-as vrea sa pierd 8 ore pe zi sa sudez aceleasi lucruri


Bineinteles, vei invata o gramada de chestii
Nu ezita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate