Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Tocilar -> munca necalificata

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
ezjr

ezjr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2017
Salut!

Sunt programator (freelancer) si in afara de calculatoare nu stiu altceva. Am gasit un pliant cu o oferta de locuri de munca la "Astra Rail", pe care scria ca se cauta, printre altele, muncitori necalificati in vederea calificarii in meseria de sudor. Eu sunt complet pararel cu sudura. Am un aparat de sudat acasa pe care l-am folosit de 2 ori ca sa sudez o poarta, si a iesit aiurea :)
In fine, ideea e ca ma pasioneaza fenomenul "diy" chiar daca nu ma pricep si ma gandeam sa apelez la acel post de necalificat pt a mai invata ceva. Credeti ca ar fi o idee buna? Mi-e teama sa nu fie munca repetitiva, n-as vrea sa pierd 8 ore pe zi sa sudez aceleasi lucruri

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce nu mergi la o firma sa te angajezi pe domeniul tau?

#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Programarea prea bănoasă? Și eu vreau să fac tâmplărie. Prea mulți bani ies din programare.

#4
ezjr

ezjr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.05.2017

View Postxeleron, on 25 mai 2017 - 16:22, said:

De ce nu mergi la o firma sa te angajezi pe domeniul tau?
Nu simt nevoia, deocamdata ma descurc ca si freelancer.

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Pai, firma aia se ocupa de vagoane de tren. Nu stiu daca o sa ia un necalificat pentru job-u' asta.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postezjr, on 25 mai 2017 - 16:15, said:

Salut!

Sunt programator (freelancer) si in afara de calculatoare nu stiu altceva. Am gasit un pliant cu o oferta de locuri de munca la "Astra Rail", pe care scria ca se cauta, printre altele, muncitori necalificati in vederea calificarii in meseria de sudor. Eu sunt complet pararel cu sudura. Am un aparat de sudat acasa pe care l-am folosit de 2 ori ca sa sudez o poarta, si a iesit aiurea Posted Image
In fine, ideea e ca ma pasioneaza fenomenul "diy" chiar daca nu ma pricep si ma gandeam sa apelez la acel post de necalificat pt a mai invata ceva. Credeti ca ar fi o idee buna? Mi-e teama sa nu fie munca repetitiva, n-as vrea sa pierd 8 ore pe zi sa sudez aceleasi lucruri

hm, tu ai idee cam in ce conditii lucreaza in general sudorii ? ar fi util daca ai putea discuta cu cineva care lucreaza deja acolo sau sa poti vizita locul in care muncesc sudorii la aceasta firma.
nu e deloc o munca usoara sau simpla, si mi se pare ca in timp apar si ceva probleme de sanatate - boli profesionale.

#7
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Conform primului tau post: da!
Ne  auzim la 50...

#8
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Dupa 8 ore de sudat ce crezi ca mai programezi?

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca te califica, da-i bataie! mai inveti o meserie. boli profesionale pot aparea la orice. si statul in fund la calculator e daunator.
dar vezi ca sudura implica raspundere mare, nu e o chestie usoara. ai panson de sudor.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ca sa primest poanson, trebuie sa ai la activ cate sute, poate mii de km de sudura.Posted Image
Cat despre sudura, poate deveni o meserie banoasa, chiar daca nu e usoara. Sunt cautati mai ales sudorii speciali, pentru inox, sau neferoase. Doar ca pentru a ajunge aici, trebuie sa inveti mai intai sudura pe materiale feroase
Oricum, macar incearca. Ai sa vezi mai apoi daca treci la sudura, sau ramai la tastatura.

Edited by myshyk, 25 May 2017 - 16:45.


#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View PostRedDev, on 25 mai 2017 - 16:23, said:

Programarea prea bănoasă? Și eu vreau să fac tâmplărie. Prea mulți bani ies din programare.
Am nevoie de unul să care geamuri de 150 kg pe scări. Te bagi? :)

#12
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Nah, aș face un robot pentru asta.

#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
lasa naibii sudura, mai bine ramai la tastatura !!!

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu poate!

View PostRedDev, on 25 mai 2017 - 16:55, said:

Nah, aș face un robot pentru asta.

Dacă vrei tâmplărie trebuie să pleci de jos.

#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Well, aș face ceva chestie cu 3 roți pe fiecare parte care se învârt pe un ax ce permite platformei să urce scările.

Sunt o mulțime de tutoriale pe Youtube, sculele nu au un preț mare pentru un programator, tot ce lipsește e un spațiu unde să le desfășor, doar că ce am văzut închiriază sute de metri pătrați de hale. Mie mi-ar trebui poate 10 metri pătrați.

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostRedDev, on 25 mai 2017 - 17:06, said:

Well, aș face ceva chestie cu 3 roți pe fiecare parte care se învârt pe un ax ce permite platformei să urce scările.

... si care ar fi alimentat de 2 acumulatori de masina (cu autonomia de 2 ore) ce comanda un motor la fel de greu. Plus mecanica de comanda, plus electronica de comanda, plus ... Bagi p*la, mai bine platesti un Dorel tare-n biceps.

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Frate eu am impresia ca nu ai vazut niciodata munca necalificata. Daca tu iti imaginezi ca o sa ai training ca la copii astia de termina facultatea si cineva vine si ii invata frumos cum sa dea in taste ca sa invete si ei o bruma de java sau python, cu pauza de cafea/tigara/masa/socializtre etc.... te inseli. :) Pana apuci sa dai primul punct de sudura cred ca iti cedeaza spatele carand fiare pe acolo.

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Problema e că dă cu geamurile de pereți (deci le sparge). Eu zic că e extrem de greu să fac un robot perfect pentru acest job. Nu imposibil, dar sigur nu va fi ieftin..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate