Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Card de debit minor

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Matt6

Matt6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.05.2017
Salut. As vrea sa-mi fac un card de debit pentru plati pe internet (Steam, PayPal, GearBest, PcGarage, etc.) dar si pentru a scoate bani de la bancomat. Problema este ca am doar 15 ani si este cam greu sa-mi conving parintii sa-mi faca unul. Este vreo banca la care mi-as putea face un card de debit fara acordul parintilor?

LE: Bancile de la mine din oras sunt Banca Transilvania, BCR, BRD, CEC Bank si Raiffeisen Bank.

#2
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Si bani ca sa pui pe cardul de debit, ai?

Sper sa nu faci confuzie cu un card de credit... care e altceva... si nu poti sa-ti faci...

#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Spune-le parintilor ca in felul asta vei fi primul la testele PISA si ii vei convinge. Arata-le ca trebuie sa inveti cum sa te descurci cu banii:
https://a.msn.com/r/2/BBBvx3E?m=en-us

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Stiu ei ce stiu... de aici si refuzul lor sa iti faca un cont... mergi pe mana lor.

Edited by samebo, 25 May 2017 - 14:45.


#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Raspunul pe scurt: nu poti. Pina la 18 ani nu ai cum.
Dar poti sa faci pe numele bunicilor, mergi cu ei la banca.... :)
Dar vezi ca e o problema: CE bani sa scoti de la bancomat ?!
Adica, pui bani pe card... CUM....ca apoi sa-i scoti de la bancomat ?!
Sau primesti bani prin paypal ?
In acest caz, vezi ca-ti trebuie neaparat VISA.

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
La BT poti sa iti faci cont, pentru alocatie, de ex, dar va trebui sa duci un parinte cu tine!

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004
Vad ca BRD scrie ca da carduri Sprint pentru tineri (independenti) cu vârstă între 14 şi 26 de ani!.
https://www.brd.ro/p...i-pentru-tineri

Cei de la BCR zic ca au un card/produs special pentru tinerii cu vârste între 14 şi 19 ani neîmpliniţi.
https://www.bcr.ro/r.../pachetul-xteen

In anunturi nu se scrie nimic de semnatura parinti.

Edited by claudiu1, 25 May 2017 - 14:54.


#8
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 claudiu1, on 25 mai 2017 - 14:50, said:

In anunturi nu se scrie nimic de semnatura parinti.
De pe site www.avocata.wordpress.com :
"Capacitatea de exercitiu deplina incepe la data cand persoana devine majora adica la implinirea varstei de 18 ani. Prin exceptie minorul care se casatoreste dobandeste capacitatea de exercitiu deplina. Capacitatea de exercitiu restransa se dobandeste de catre minor la implinirea varstei de 14 ani. Minorul care dobandeste capacitatea de exercitiu restransa are dreptul de a incheia acte juridice cu incuviintarea prealabila a reprezentantilor legali, parinti sau tutore. De la acesta regula exista unele exceptii, legea autorizand ca minorul cu capacitate de exrcitiu restransa sa savarseasca acte juridice singur, fara autorizatia prealabila a reprezentantilor sai legali. Astfel femeia se poate casatori de la implinirea varstei de 16 ani si, in unele cazuri, chiar de la varsta de 15 ani. Minorul care a implinit 16 ani se poate incadra in munca, prin incheierea contractului de munca. Minorul intre 14 si 16 ani se poate incadra insa in munca numai cu incuviintarea prealabila a reprezentantilor legali si, pe langa aceasta, cu avizul medical. Minorul cu capacitate de exercitiu restransa poate face singur depuneri la casele de pastrare de stat, fiind in drept sa dispuna de sumele depuse in conformitate cu prevederile regulamentare referitoare la activitatea acestor institutii; tot astfel, poate incheia acte de administrare a patrimoniului, daca aceste acte nu-i aduc nici o vatamare."
Inteleg ca CEC Bank i-ar putea deschide cont.

Edited by User107, 25 May 2017 - 15:01.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
http://intreb.bancat...vania.ro/copii/

Quote

Varsta minima pentru obtinerea unui card de debit este de 14 ani.   Pentru emiterea unui card de debit la Banca Transilvania este necesar sa vii in orice agentie BT impreuna cu unul dintre parinti sau cu tutorele legal. Nu uita sa ai la tine actul de identitate.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
matt, cel mai simpu este fie sa faci o vizita la bancile din orasul tau, fie sa suni la numarul de relatii cu clientii/call-center, care este afisat pe site-ul fiecarei banci si sa intrebi exact ce te intereseaza.

#11
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Confirm că poți deschide un cont la Banca Transilvania, la care să fie atașat un card.

Este necesară prezența unui reprezentant legal (părinte, tutore).

#12
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Am rectificat, nici la CEC Bank nu se poate. De pe site-ul lor:
"Clientul minor cu capacitate de exercitiu restransa (cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani) poate efectua operatiuni cu acordul prealabil al reprezentantului legal si, dupa caz, cu acordul instantei de tutela si cu avizul consiliului de familie"

Edited by User107, 25 May 2017 - 15:24.


#13
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Hai, serios, chiar trebuie sa cautati special unde scrie ca nu e voie sub 18 ani ?!
Este foarte clar acest lucru, nu poti sa faci cam nimic sub 18 ani, care implica bani si orice fel de raspundere, loc de munca etc. etc. etc. etc.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009

 roxanaRabinowitz, on 25 mai 2017 - 15:47, said:

Este foarte clar acest lucru, nu poti sa faci cam nimic sub 18 ani, care implica bani si orice fel de raspundere, loc de munca etc. etc. etc. etc.

Nu mai vorbi doar sa te afli in treaba. Inca de la 14 ani poti lucra la norma redusa, in arii ce nu necesita conditii speciale, cu acordul parintilor. Tot de la 14 ani (acum ceva timp era de la 16) poti obtine card de debit, pe carca ta, fara parinti. Stiu, pentru ca le-am facut pe amandoua.

#15
Matt6

Matt6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.05.2017

 Ann0nyym0us, on 25 mai 2017 - 17:49, said:


Tot de la 14 ani (acum ceva timp era de la 16) poti obtine card de debit, pe carca ta, fara parinti. Stiu, pentru ca le-am facut pe amandoua.

De la ce banca ai obtinut un card de debit? Si ce documente ti-au trebuit?

#16
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 Ann0nyym0us, on 25 mai 2017 - 17:49, said:


Nu mai vorbi doar sa te afli in treaba. Inca de la 14 ani poti lucra la norma redusa, in arii ce nu necesita conditii speciale, cu acordul parintilor. Tot de la 14 ani (acum ceva timp era de la 16) poti obtine card de debit, pe carca ta, fara parinti. Stiu, pentru ca le-am facut pe amandoua.
Da, am uitat sa precizez: nu poti sa faci mai nimic fara acordul parintilor.
Tu de ce nu ai spus la ce banca ai facut card minor singur si in ce conditii ?

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
La BT. Am mers cu buletinul si-am semnat un contract. Aveam 16 ani si vreo 3 luni.

Edited by Ann0nyym0us, 25 May 2017 - 19:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate