Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

De ce adultii ofera copiilor mancare nesanatoasa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#217
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPoeOvidiu, on 13 iunie 2017 - 14:19, said:

Pai scoate-i la padure sa se joace in natura si aer curat. Sau e mai comod sa stai pe scaun sa privesti cum il alearga antrenorul?
Este mai productiv sa faca sport de performanta nu atat pentru a ajunge in varf cat pentru a se forma fizic si psihic, sub conducerea unui profesor sau antrenor, nu doar simpla plimbare prin padure (alea care au mai ramas in jurul capitalei muhahaha) fara sa fie muscati de caini vagabonzi de preferat...

View PostPoeOvidiu, on 13 iunie 2017 - 15:46, said:

Cred ca e o mica diferenta intre un copil care are potential intr-un sport si ceilalti. Ca nu cred ca toti de la sala aia sunt campioni nationali Posted Image
Nu dar macar ajung pana in fazele judetene si tot e ceva Posted Image
Recunosc, sunt putin ironic dar pana nu testezi ceva nu stii ce poate, trebuie sa ai aspiratii inalte daca vrei sa ajungi macar sa ti le cunosti pe alea la care esti bun. Normal o sa ai si dezamagiri dar asta e viata, nu sa stai in puf si sa dai de greu cand dispar parintii...

Edited by andreic, 13 June 2017 - 18:50.


#218
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMariusvlad2, on 13 iunie 2017 - 11:27, said:

In clasele celor 2 copii ai mei îi numeri pe degete pe cei care nu fac cel puțin un sport.
Trăiesc intr-un cartier nou,plin de familii tinere care petrec după amiezile cu copiii prin cluburi sportive.
Au apărut de 2 ori mai multe săli de karate pline cu copii. Aici vorbesc din proprie experiență.
Pe terenul municipal de joaca fotbal organizat zilnic cu copii de toate vârstele. Un antrenor de acolo mi-a zis că nu a avut niciodată atâția elevi.
Nu înseamnă că dacă vedeți copii stând toată ziua la tabletă toți sunt la fel. Poate pe cei activi nu ii vedeți deoarece nu frecventați locurile unde se antrenează sau se joacă ei.
Sâmbătă în Sibiu este Challange day. Va invit să urmăriți copiii care fac sport.
În altă ordine de idei, dacă copiii nu fac sport părinții sunt direct vinovați.

desi pentru ca tu asta vezi in clasa ta inseamna ca in toata romania e asa ? cool ,te rog sa prezinti un studiu national ,isi garantez ca cei mai multi copii nu fac sport si multi stau pe cs go ,poate la sat multi fac sport dar la oras nu prea

View PostRay25tm, on 14 iunie 2017 - 17:17, said:

desi pentru ca tu asta vezi in clasa ta inseamna ca in toata romania e asa ? cool ,te rog sa prezinti un studiu national ,isi garantez ca cei mai multi copii nu fac sport si multi stau pe cs go ,poate la sat multi fac sport dar la oras nu prea
Numărul copiilor care fac sport în România este unul îngrijorător de mic. Un studiu realizat de P&G la nivel național arată că 43% dintre cei mici nu practică niciun fel de activitate sportivă. Situația va fi luată în discuție, zilele următoare, de Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

http://www.ziare.com...e-facut-1438192

Edited by Ray25tm, 14 June 2017 - 17:19.


#219
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostRay25tm, on 14 iunie 2017 - 17:18, said:

...isi garantez ca cei mai multi copii nu fac sport....

...Un studiu realizat de P&G la nivel național arată că 43% dintre cei mici nu practică niciun fel de activitate sportivă.
Nu sunt eu tare la matematică dar nici consumator de media care să ia de bun tot ce scriu ziariștii. Și totuși aia pe care îi citezi spun că 43% din copii nu fac sport iar tu zici că 43% ar cam fi majoritatea. 😕
Luând în calcul faptul că massmedia întotdeauna exagerează atunci eu mă mulțumesc cu dovada... 😁

#220
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Am fost saptamana trecuta intr-un kfc (a 3-a sau a 4-a oara) intr-un oras turistic si era full de copii de primara si generala (cred ca au avut saptamana altfel). Nu-mi venea sa cred cata imbulzeala si ce galagie era...trei cozi la case. Eu mi-am luat si o salata greceasca si am mai vazut doar la o doamna, in schimb toti copii aveau pe langa carne, cartofi prajiti si cola Posted Image . Sincer, e trist pentru sanatatea copiilor... ce sa mai, am luat ce-i mai prost de la americani.

#221
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
nu problema kfc este mare la copii, ci dupa .
daca sunt dusi intr-un parc pt zbenguiala , pot arde caloriile si elimina prin transpiratie o parte din toxine.
daca sunt hraniti in exes de acolo , mai tarziu o sa aibe probleme de sanatate.
a se intelege ca nu toata lumea are acces la hrana bio sau organica.
eu stau prost financiar , dar din cauza asta sunt obligat sa muncesc pamantul ca sa le ofer mancare diversificata.
aproximativ 70% .
deci problema este ca avand bani , deja esti comod si cumperi din comoditate .
iar cei fara bani la oras se afla intro situatie si mai drastiga.
cumpara tot ce este mai ieftin.
deci concluzia , in zona rurala se mananca mult mai sanatos .

#222
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
De acord cu tine, dar solutia pentru oraseni este sa-si gaseasca 2-3 tarani prin localitatile apropiate si o data la saptamana sau chiar 2 saptamani sa mearga sa cumpere de la ei. In felul asta mananca mai sanatos si ii ajuta si pe taranii respectivi sa-si vanda produsele. E o situatie tip win-win, din punctul meu de vedere.

#223
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostIna.Click, on 25 mai 2017 - 11:24, said:


Am trecut odata pe langa o mama cu o fiica. Amandoua grase, amandoua stand pe banca, amandoua mancand covrigi. N-am nimic cu covrigii si mancam cu placere din cand in cand. Dar cand ai zece ani si deja ai țâțe la spate, poate mai bine mananci un mar, zic si eu.
Ei, ideea e ca exact cand treceam eu, au trecut niste fetite alergand pe langa ele. Of. sa le fi vazut chipurile celor de pe banca. Fetița - rănită, ursuză, îndurerată. Mama - înciudată, furioasă, neputincioasă.
Și ghici ce i-a zis. Ghici.

”Lasă mamă, noi două suntem frumoase așa. Mai ia un covrig.”

Asta unde, in Romania?

#224
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostPlatonX, on 25 mai 2017 - 11:42, said:

Evident ca nu. Eu am vrut sa inteleg de ce adultii, nu doar parintii prefera sa ofere o ciocolata in loc de un fruct. Sau prajit in loc de fiert, sau carbogazos in loc de stors din fruct.
Deci pe mine m-a interesat motivatia adultilor. Trebuie sa existe o motivatie.


De acord, dar de ce sa ii dai o ciocolata si nu o banana ? Si ma refer aici la adulti in general. Nu doar la parinti.
Daca el is cumpara de curiozitate, inteleg, ceea ce nuinteleg este cum un adult prefera sa ofere zahar in loc de fruct.
1. Copiii vadla altii. Vadca altora lis e da si atunci adultii incearca sa recupereze.
2. probabil ca majoritatea adultilor sunt constineti ca astazi oricum au acces la mai de toate, sa fim seriosi... Cel putin de la 12-14 ani... Asa ca un regim nu isi are rostul...
3. Multi adulti vor sa castige (sa cumpere) increderea copilului.

#225
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postaaaa4567, on 05 iulie 2017 - 01:45, said:

probabil ca majoritatea adultilor sunt constineti ca astazi oricum au acces la mai de toate, sa fim seriosi... Cel putin de la 12-14 ani... Asa ca un regim nu isi are rostul...
Daca isi cumpara copilul singur, inteleg. Dar tu ca adult nu ai o responsabilitate, cand ii formezi un gust pt ciocolata ? Oare daca nu tu ca adult (nu doar ca parinte) nu ii dai ciocolata, (daca vrea el sa isi cumpere e eltceva, dar nu ii dai tu) pana la 12-14 ani, va mai avea gustul format ?

#226
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ia dă-i ciocolată unui câine și vezi dacă o mănâncă. La animal cine ia format gustul?
Dacă vreți să vă creșteți copiii cu carne fiartă și cartofi copți e treaba voastră dar eu zic că vă bateți joc de un suflet. Cu fiecare mușcătura din ciocolata copilul simte plăcere și îmi vine greu să cred că există părinți capabili să priveze copiii de micile plăceri ale copilăriei.
La cat zahăr am băgat eu în mine nu cred că fiul meu mă poate ajunge.
Orice lucru în lumea asta daca nu îl faci cumpătat duce la dezechilibru. Chiar și abstinenta de la porcăriile alimentare poate creea o problema destul de mare.


#227
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostMariusvlad2, on 05 iulie 2017 - 13:11, said:

Dacă vreți să vă creșteți copiii cu carne fiartă și cartofi copți e treaba voastră dar eu zic că vă bateți joc de un suflet.
Exista mancare buna la gust si fara fast food sau dulciuri.

#228
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Cu fiecare muscatura din ciocolata, copilului ii  creste nivelul de dopamina, care da senzatia aia de placere la nivelul creierului.
Dopamina aia poate fi crescuta in muuuuulte feluri, destul de multe foarte sanatoase: sport, rezultate bune la invatatura, o lauda bine plasata, etc. Nu e nevoie de dulciuri pentru a o obtine.
Dar sunt de acord cu tine ca nu e bine sa crestem copiii in extreme, de aceea sunt de acord ca ar trebui sa li se dea dulciuri ocazional, dar mai degraba ca recompense. Atunci placerea va fi si mai mare si asocierea mentala va fi una sanatoasa.

#229
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostPlatonX, on 25 mai 2017 - 10:40, said:

De ce adultii le ofera copiilor dulciuri, sucuri carbogazoase, grasimi, mancare prajita ?
Eu cred ca daca le ofera de mici copii astfel de mancare le formeaza gustul.
De ce nu fructe in loc de dulciuri, fiert in loc de prajit, suc de fructe in loc de carbogazoase ?
Nu ma refer aici doar la parinti, ma refer la adulti in general. Prefera sa ii ofere o ciocolata in loc de o banana.
Deviatie cultural educationala a unei societati subdezvoltate, cauzata indeosebi de dependenta vizavi de satisfactii alimentare poftite.

#230
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPlatonX, on 05 iulie 2017 - 13:26, said:

Exista mancare buna la gust si fara fast food sau dulciuri.
La ce anume te gandesti ? :)

#231
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017

View PostPlatonX, on 25 mai 2017 - 10:40, said:

De ce adultii le ofera copiilor dulciuri, sucuri carbogazoase, grasimi, mancare prajita ?
Eu cred ca daca le ofera de mici copii astfel de mancare le formeaza gustul.
De ce nu fructe in loc de dulciuri, fiert in loc de prajit, suc de fructe in loc de carbogazoase ?
Nu ma refer aici doar la parinti, ma refer la adulti in general. Prefera sa ii ofere o ciocolata in loc de o banana.
Din ignoranta.Ei nu realizeaza la ce isi expun copiii si pun pe primul loc, placerea si nu sanatatea copiilor lor care pe termen lung va fi fi afectata de o alimentatie nesanatoasa.

#232
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Eu vin in Romania anual. Traiesc in SUA.
Prin 2000 romanii aratau ok (nu grozav, burtoiul la barbati e traditional, femeile peste 30-35 arata nasol, sportul era o raritate). Americanii au amindoua extremele, si oameni atletici dar si multi copii obezi si adulti grasi. Unii sint asa grasi cum in Romania nu am vazut vreodata.
In 2017 sint socat de numarul enorm de copii obezi (si adulti, dar parca nu la fel de rau) din Romania. Sint si in SUA o multime dar acum mai ales pe la oameni mai saraci.
Ignoranta si comoditatea sint boli comune in amindoua tarile.

Alta chestie daunatoare in Romania e avalasa de dulciuri si porcarii toxice care au ca tinta copiii. Mi-am dat sema ade asta numai de cind am copil, sint o multime de porcarii in ambalaje lucuiase la inaltimea ochiului lui... oamenii ii dau bomboane in troleibuz, dulciuri in tren etc. Fii-miu n-a mincat aproape deloc bomboane pina acum, e interesant cum scoate unul o bomboana de cine stie unde si i-o da fara cel mai mic gind de a cere permisiunea parintelui.

Alta eroare foarte frecevnta in Romania (ceva mai putin comuna in America) e credinta ca sucurile de fructe naturale ar fi ceva bun de dat copiilor. Nu sint! Nu sint chiar asa toxice ca sucurile din zahar si acizi (mai au si o vitamina etc) dar nu sint departe, tot rele sint.

View Postandreic, on 13 iunie 2017 - 18:48, said:

Este mai productiv sa faca sport de performanta nu atat pentru a ajunge in varf cat pentru a se forma fizic si psihic, sub conducerea unui profesor sau antrenor, nu doar simpla plimbare prin padure (alea care au mai ramas in jurul capitalei muhahaha) fara sa fie muscati de caini vagabonzi de preferat...


E o greseala dovedita asta...
Sportul "profesionist", adica specializat, pune prea mult stres numai pe anumite incheieturi, muschi etc. Joaca normala dezvolta mult mai armonios toti muschii si corpul si distribuie efortul pe mai multe inchieturi.
Eu am prieten cu genunchii facuti praf de la fotbal american jucat in liceu. Sechele pe viata.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 July 2017 - 08:05.


#233
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 29 iulie 2017 - 08:02, said:

oamenii ii dau bomboane in troleibuz, dulciuri in tren etc. e interesant cum scoate unul o bomboana de cine stie unde si i-o da fara cel mai mic gind de a cere permisiunea parintelui.
Tocmai asta este intrebarea: de ce oamnii ii dau ? Fie nu isi dau seama ca nu e OK (deci sunt ignoranti), fie nu ii intereseaza ca se aduna de la mai multi si in timp mai lung.

#234
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ce discutii exagerate! Posted Image
O proportie bunicica din parinti au probleme de greutate (nu in sensul ca sunt prea slabi Posted Image), nu fac sport, isi permit placeri vinovate (fumat, alcool, dulciuri, nopti pierdute etc) pe care si le ofera fix cand au chef, fara sa trebuiasca sa primeasca acordul cuiva. Dar.... cand e vorba de propriii copii, gata, dam jos militaria din pod, nu dulciuri, nu o chiftea prajita in tigaia cu ulei, nu aia, nu ailalta Posted Image.
Si uite-asa, asteapta parintii ca ai lor copchii sa faca tot ceea ce ei nu pot face.


Quote

Dopamina aia poate fi crescuta in muuuuulte feluri, destul de multe foarte sanatoase: sport, rezultate bune la invatatura, o lauda bine plasata, etc. Nu e nevoie de dulciuri pentru a o obtine.
Dar sunt de acord cu tine ca nu e bine sa crestem copiii in extreme, de aceea sunt de acord ca ar trebui sa li se dea dulciuri ocazional, dar mai degraba ca recompense. Atunci placerea va fi si mai mare si asocierea mentala va fi una sanatoasa.

Yeah, right. Nu e nevoie de dulciuri, copilul, daca vrea dopamina, sa faca bine sa ia numai 10 la scoala, sa faca bine sa faca sport cel putin 2 ore pe zi, sa faca bine sa-si multumeasca parintii etc. Posted Image
In timpul asta, parintii... mai un vinisor, mai un sexisor, mai un flirt, mai o bomba calorica fiindca poate si nu ii cere nimeni socoteala, mai o barfa mica si revigoranta, mai un hobby etc

Din punctul meu de vedere, face muuult mai rau unui copil, o atmosfera frustranta in care e plin de "trebuie!", de zeci de reguli si de "nu e voie", decat dulciuri si alte alimente "nesanatoase" in cantitati rezonabile.
Vorba unei prietene, mai trebuie si putin chimic din cand in cand Posted Image.

Edited by Chayah, 29 July 2017 - 10:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate