Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu pot accesa paginile web

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Am un laptop cu windows xp si l-am reinstalat.
Dupa instalare nu mai pot accesa internet-ul: am completat corect ip, gateway, dns si nu deschide nici o pagina.
Am incercat sa dau ping catre un calc din retea si nu trimite.
Am crezut ca este dusa placa de reatea si am incercat cu un usb adaptor si este exact aceeasi problema.
Cum as putea sa ved unde gresesc?
Multumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
In device manager placa de retea e instalata corect?

#3
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
da

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Data si ora sunt corecte ?

#5
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
da
iconita de retea din dr este ok (in sensul ca nu are x, sau altceva (imi arata sent 25, received 3)

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci trimite si primeste pachete. Ai nevoie de setari specifice pentru retea in locatie ? Ip, gateway, dns ?
Ai incercat si in alta parte ? Wireless ceva ?

#7
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
trimite acte unul rar, din cate stiu eu acolo ar trebuie sa fie nr mai mari.
Sunt setari pentru o retea locala: aceleasi setari sunt verificate pe alt calc si sunt ok
Acum am vazut ca incercand sa instalez niste programe imi da ecran albastru - oare sa fie hdd-ul?

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pentru HDD si teste - cd cu H.I.R.E.N - nu e piraterie e moka pe net . Bootezi de pe el si dai test de memorie si apoi de hdd. Ecranul albastru poate avea multe cauze - memorie, hdd, praf in el - supraincalzire, drivere proaste, virus...
http://www.nirsoft.n...creen_view.html
Cu asta vezi de la ce e bluescreen ul

Edited by exceswater, 25 May 2017 - 08:49.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
@exceswater: (probabil) nu e "piraterie", dar are sistem de operare Microsoft piratat/modificat si probabil alte utilitare crackuite.
Si de ce sa nu foloseasca pur si simplu HD Tune free pentru testarea de bad-uri, si Memtest86 de pe site-ul oficial, direct pregatit pentru scris pe CD sau pus pe stick?

Edited by Hider141, 25 May 2017 - 10:17.


#10
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
@vdingo: folosesti cumva Internet Explorer ca browser?

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Hider141, on 25 mai 2017 - 10:16, said:

@exceswater: (probabil) nu e "piraterie", dar are sistem de operare Microsoft piratat/modificat si probabil alte utilitare crackuite.
Si de ce sa nu foloseasca pur si simplu HD Tune free pentru testarea de bad-uri, si Memtest86 de pe site-ul oficial, direct pregatit pentru scris pe CD sau pus pe stick?
Mea culpa. Cel recomandat de mine contine mai multe tools de genul computer repair. Se poate si asa.

#12
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Simptom clasic de Internet Explorer neacceptat de google, daca setarile sunt ok. Asa face daca incercati sa folositi IE6 din XP in 2017. Instalati mozilla, chrome sau alte browsere actuale.
Daca celalalt calculator nu este facut sa raspunda la ping nu va raspunde. Incercati mai intai ping pe adresa de IP a acestui calculator. Daca nu raspunde aveti probleme cu driverul sau setarile. Daca raspunde atunci scrieti in run "cmd" apoi in fereastra aparuta "arp -a". Daca listeaza IP-uri diferite de al acestui calculator atunci placa de retea functioneaza.
Folositi un switch sau router cu leduri si observati starea acestora corespunzatoare portului la care este cuplat cablul acestui laptop. Daca exista probleme de comunicare se observa un comportament "altfel" decat al celorlalte leduri asociate celorlalte calculatoare.
PS: activati placa de retea din Fn plus tasta corespunzatoare dintre F1 - F12 sau comutatorul de pe carcasa acestuia daca exista iconita specifica.

#13
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de sfaturi.
Am testat hdd cu fara-piraterie's si era ok la fel si memoria.
Da foloseam IE 7 din win xp.
Problema era ca nu reauseam nici sa instalez multe programe.
Pana la urma am pus win 7 si acum este ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate