Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cupla furtun pentru aparat de spalat cu presiune Karcher

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MinciunaLiviuGabriel

MinciunaLiviuGabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2014
Salutare tuturor,

Detin un aparat de spalat cu presiune Karcher Professional HD 5/15 C,caruia i-a pleznit furtunul,a fost intepat sau nu a mai rezistat la presiune,deoarece nu stiu sigur ce s-a intamplat,pe care l-am taiat,cu ajutorul unui patent si al unui cutit zimtat.Furtunul are insertie de sarma si as dori sa stiu daca exista un fel de cupla,o reductie,ca sa unesc furtunurile intre ele?!

Partea defecta a fost inlaturata si eu doresc sa le unesc si sa repun in functiune aparatul de spalat.Presiunea maxima este de 200 de bari,minimul este de 150.

Exista un accesoriu,ca sa racordez furtunurile intre ele sau vreun furtun compatibil,cu pistol,ca sa il "adaptez" la modelul meu.?!Exista firme care reconditioneaza astfel de furtunuri?!

Va multumesc pentru intelegere si sper ca nu v-am plictisit cu detaliile!!!Attached File  18452762_1374254422610654_21158031_o.jpg   57.75K   34 downloadsAttached File  18452726_1374254462610650_1708864945_o.jpg   47.77K   31 downloads

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mare presiunea . Din ce stiu eu , se schimba furtunul cu unul nou . Si ca siguranta a ta ....daca se desfac acele racorduri in timp ce lucrezi , si ti vine in cap un racord din ala , nu te vad bine .
Eu nu vazut furtun la asa presiune , inadit . Parerea mea .

#3
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Uite aici http://www.kaercher....m?&at=ac&pgAp=1

#4
MinciunaLiviuGabriel

MinciunaLiviuGabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2014

 gladiatore, on 24 mai 2017 - 19:28, said:

Mare presiunea . Din ce stiu eu , se schimba furtunul cu unul nou . Si ca siguranta a ta ....daca se desfac acele racorduri in timp ce lucrezi , si ti vine in cap un racord din ala , nu te vad bine .
Eu nu vazut furtun la asa presiune , inadit . Parerea mea .
Mersi pentru informatii.Dar nu merge sa pun un adaptor acolo,unde se conecteaza el si sa pun un alt furtun,de la alt model,diferit de karcher,ca sa il folosesc si il iau cu tot cu pistol.?!Stiu ca furtunurile de la ei sunt foarte scumpe.Costa cat un model de Karcher nou,produs dupa 2000,in jur de 500 lei

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De regula, orice acesoriu costa aproape cat toata scula, uneori chiar mai mult. Eu am apelat la firme ce fac furtun de presiune hidraulice pt diferite utilaje. Mult mai ieftin, mult mai bun, alegi tu lungimea necesara.

#6
MinciunaLiviuGabriel

MinciunaLiviuGabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2014

 rumegus, on 24 mai 2017 - 19:45, said:

De regula, orice acesoriu costa aproape cat toata scula, uneori chiar mai mult. Eu am apelat la firme ce fac furtun de presiune hidraulice pt diferite utilaje. Mult mai ieftin, mult mai bun, alegi tu lungimea necesara.
Cam la ce suma te referi?!Imi poti trimite si mie niste link-uri?!

 MinciunaLiviuGabriel, on 24 mai 2017 - 19:53, said:

Cam la ce suma te referi?!Imi poti trimite si mie niste link-uri?!
ce zici de cupla aceasta?!

Attached Files


Edited by MinciunaLiviuGabriel, 24 May 2017 - 19:54.


#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Orice ai pune , orice ai folosi , sa fie pe filet , nu pe clik-klak , cum sunt alea de plastic . acolo ai o presiune serioasa , nu te juca cu siguranta ta si a celor de pe langa tine .

#8
MinciunaLiviuGabriel

MinciunaLiviuGabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2014

 gladiatore, on 24 mai 2017 - 19:58, said:

Orice ai pune , orice ai folosi , sa fie pe filet , nu pe clik-klak , cum sunt alea de plastic . acolo ai o presiune serioasa , nu te juca cu siguranta ta si a celor de pe langa tine .
Este posibil sa sertizez furtunul?!Sa apelez la o firma specializata,care sa o faca?!

#9
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu neg ca ar putea face asa ceva (sertizare ) , dar ai baza ??? Eu spun ce as face personal . Nu te supara , dar nu as umbla cu carpeli . Am vazut dracii din astea , nu mai stiu la cate atmosfere lucra , dar sarea cimentul daca insistai . Tu faci cum vrei , dar atentie la neatentie . Accidentele , o greseala asteapta .

#10
MinciunaLiviuGabriel

MinciunaLiviuGabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2014

 gladiatore, on 24 mai 2017 - 20:05, said:

Nu neg ca ar putea face asa ceva (sertizare ) , dar ai baza ??? Eu spun ce as face personal . Nu te supara , dar nu as umbla cu carpeli . Am vazut dracii din astea , nu mai stiu la cate atmosfere lucra , dar sarea cimentul daca insistai . Tu faci cum vrei , dar atentie la neatentie . Accidentele , o greseala asteapta .
Ma gandeam,ca daca tot ii chemam pe baieti,sa imi faca sertizarea,de la baza,adica de langa conector,din capat de tot,unde se infileteaza,sa ii puna si insertia din sarma si eventual o protectie din metal,pe exterior.Nu as dori,sa cum ai spus si tu,sa fac sertizare prin cuplare,ca se poate intampla ceva grav...

#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Mie mi-a bagat cineva flexul in el din greseala si m-am dus cu furtunul taiat la o spalatorie auto, mai toti au cunostinte care le serviseaza sculele si mi-a luat 25 de lei sa mi-l mufeze, e ca nou, se mufeaza cu un aparat special, nu am fost de fata cand a facut lucrarea, am venit a doua zi si l-am luat.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, tu esti instare sa pricepi ce am scris? Cauta o firma din zona ta, care se ocupa de sertizat furtune hidraulice. Ce link vrei, din moment ce nu stiu de unde esti, majoritatea nu au site.

#13
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Cauta o firma care confectioneaza furtune hidraulice. S-ar putea sa aiba o cupla potrivita pe care o sa o fixeze prin sertizare. O sa tina sigur la 200 de bari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate