Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

excitatie generator

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Americanu' ii spune "governor" si e o chestie mecanica centrifugala sau una electronica care trage de maneta de "gaz" (controlul existent la pompa de injectie, "acceleratia") in functie de turatie. Mai pe romaneste, exista un regulator de turatie care controleaza pompa de injectie a motorului termic (diesel).
Bag seama ca sauron si trololo umbla pe aici cu influenta. A se face copy paste in youtube pentru a afla raspunsul.
PS: crezi ca sunt tampit sa scriu o adresa web caracter cu caracter? Cand m-o pali OCD-ul atunci da, poate, daca nu mi-oi face hara-kiri inainte. Eu folosesc ghilimele cand citez un text de undeva sau pun accent pe un anumit cuvant cu subinteles. Hai sa o lasam cum a cazut.

#20
sardu

sardu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.12.2009
pai turatia e mentinuta de un circuit separat ce actioneaza un actuator .Cand iei brusc sarcina tinde sa se accelereze dar actuatorul lucreaza foarte bine

#21
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Puteti masura tensiunea la capetele bobinei de excitatie la un generator bun?
Respecta ce am scris mai sus, creste tensiunea pe iesire (bobina care este arsa la generatorul defect) odata cu turatia si creste tensiunea pe bobina de excitatie in functie de sarcina? Daca este asa, se aplica schemele mentionate anterior.
In mod normal, daca este un generator sincron, pe bobina de iesire este o tensiune proportionala cu tensiunea la iesirea generatorului si oscileaza cu turatia. Daca mentineti o sarcina constanta si tensiunea la iesire va fi constanta iar tensiunea pe bobina de excitatie va creste fata de tensiunea fara sarcina.
Daca nu va place sa lipiti componente atunci faceti rost de un stabilizator de tensiune cu servomotor (care face acelasi lucru cu montajul dv.). Masurati in interior la bobina care este in serie cu iesirea ce tensiune indica la reglaj. Daca tensiunea este undeva la 24V atunci cred ca se potriveste scopului. In locul acelei bobine montati o punte redresoare dupa care alimentati bobina de excitatie (decuplati bobina originala din circuit si uniti intrarea cu iesirea, la bornele unde erau lipite capetele bobinei). In functie de schema interna a stabilizatorului s-ar putea sa fie nevoie de un reglaj la tensiune ca sa urcati pragul de detectie adica de la 220V (cat au chinezismele la iesire) pana pe la 255V (ca sa mentineti o tensiune suficienta pe bobina de excitatie in idle). Ideea este ca prin modificarea pragului de tensiune de reglaj la iesirea stabilizatorului puteti sa aveti diferite caracteristici la iesire pentru bobina de excitatie.
Daca tensiunea pe bobina de excitatie este direct proportionala cu curentul de sarcina (la iesirea din bobinaj, la generatorul bun) atunci aveti nevoie de un transformator cu o punte redresoare care sa debiteze curentul maxim prin bobina si la tensiunea maxima (probabil la sarcina maxima). As banui 36V si 2-3A. Varianta aici ar fi ca eexista doua bobinaje, unul de tensiune care asigura tensiunea minima pe bobina de excitatie in idle, probabil 24V, si inca un bobinaj care este pe post de transformator de curent care mareste tensiunea la iesire in functie de curentul la iesire.
Cred ca am acoperit cam toate variantele. Daca puteti scrie si modelul generatorului putem discuta mai la obiect. Cred ca exista destule detalii pe internet sa ne facem o idee despre cum este construit.

Edited by The Stressmaker, 28 May 2017 - 07:11.


#22
sardu

sardu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.12.2009
Va multumesc mult am sa-ncerc mai multe variante sa vedem ce iese si va voi informa .Oricum The Stressmaker mi-a dat o explicatie completa pentru care tin sa-i multumesc si cred ca daca s-ar gasi todeauna cineva sa dea asfel de explicatii tote reparatiile ar fi mai usoare .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate