Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor ingrasare asistata?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
sapioit

sapioit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.12.2010

View Postthe_lion, on 25 mai 2017 - 22:04, said:

Inca ceva, trebuie sa inveti sa-ti asculti corpul si sa inveti ce are nevoie. Tinta aia de calorii este in conditiile in care ai face si sport, 4 antrenamente de cca o ora fiecare pe saptamana.
Daca nu faci sport poti sa incepi de la 2200-2300 calorii, daca vezi ca in 3-4 sapt nu se misca mai deloc zecimalele pe cantar, mai adaugi 150-200 calorii.
Si tot asa...tine minte vorba asta: nu suntem toti la fel, invata sa descifrezi semnalele pe care ti le trimite corpul tau.
De cantarit te cantaresti mereu in aceleasi conditii: dimineata, dupa ce mergi la baie si inainte sa mananci. Nu zilnic ca-ti distrugi motivatia, o data pe saptamana este suficient.
Multumesc!
Stiu ca metabolismul difera de la persoana la persoana si efortul fizic influenteaza rezultatele ingrasarii, dar nu strica un guideline.
Vorba aia: Take everything with a grain of salt.

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Cauta pe google un TDEE calculator, baga-ti parametrii acolo pe cinstite si vezi ce necesar de intretinere ai. Apoi adauga un shake pentru 2-300 calorii din orice produs din categoria weight gainer de la magazinele de profil. Incearca sa adaugi la ce faci acum activitate fizica aferenta astora 2-300 calorii, altfel nu te alegi decat cu ~50g grasime din treaba asta.
Ideal ar fi si sa-ti faci un test de procent de grasime (sunt mai multe metode, mai mult sau mai putin exacte disponibile) si sa urmaresti sa cresti in greutate fara sa creasca prea tare procentul asta. Sub nici o forma sa nu sari de 12-14% doar de dragul de a arata mai mult cantarul.

#21
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postsapioit, on 24 mai 2017 - 15:57, said:

Salutare,

Pe scurt, 22 ani, slab, din cauza problemelor cu dantura mananc incet (si imi trece pofta repede), asa ca m-ar interesa modalitati mai rapide (i.e. care nu necesita gatit) pentru a pune cateva kilograme pe mine.

Sport nu fac, deoarece nu am ce grasime sa dau jos (si nu vreau sa lesin sau sa am alte probleme), asa ca m-ar interesa ori mancari (nu prea scumpe, si preferabil care se prepara rapid) si nu necesita mestecare "activa" (gen carne elastica sau prajita pana arata ca o scoara), ori alte chestii (gen carbohidrati si proteine) pe care sa le adaug in alimentatia zilnica, pentru a putea pune grasime pe mine. De fel sunt slab, asa am fost mereu, dar sunt prea slab pentru varsta si inaltimea mea.

Un pic de ajutor, va rog?

Milk shake.
50 de grame de unt de arahide
1 banană
câteva căpșuni pentru gust
puțin zahăr de gust
lapte 300 de ml.

View Postsapioit, on 25 mai 2017 - 21:54, said:

O sa fie o incercare sa ajung la 2700 de calorii pe zi...

Și eu am fost ca tine, și am ajuns să mânc atâta, nu te stresa cu cântarul că noi dăm rapid jos grăsimea, stresează-te cu metrul de măsurat și cu oglinda.
Cât de mâncat 2700 de kcal, gândește-te că eu trebe să mânc 3000... Bagă încet că o să intre la un moment dat,
Cât să vezi cum stă treaba cu grăsimea, în general să nu te îngrași după o vreme (la început merge) mai mult de 2 kg pe lună, pentru că o să pui multă grăsime. Altfel pentru a vedea grăsimea cu ochii tăi, fără teste, este să te uiți cât mai mult la zona burții.

Edited by Velaxa, 06 June 2017 - 15:22.


#22
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postbusiness11, on 24 mai 2017 - 16:04, said:



decat sa dai banii pe prostii sa te ingrasi, mai bine repari dantura si o sa fie mai de succes pt toata viata.
Probabil una dintre putinele postari cu adevarat inteligente si la obiect de cind am cont pe Softpedia .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate