Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Ajutor ingrasare asistata?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
sapioit

sapioit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.12.2010
Salutare,

Pe scurt, 22 ani, slab, din cauza problemelor cu dantura mananc incet (si imi trece pofta repede), asa ca m-ar interesa modalitati mai rapide (i.e. care nu necesita gatit) pentru a pune cateva kilograme pe mine.

Sport nu fac, deoarece nu am ce grasime sa dau jos (si nu vreau sa lesin sau sa am alte probleme), asa ca m-ar interesa ori mancari (nu prea scumpe, si preferabil care se prepara rapid) si nu necesita mestecare "activa" (gen carne elastica sau prajita pana arata ca o scoara), ori alte chestii (gen carbohidrati si proteine) pe care sa le adaug in alimentatia zilnica, pentru a putea pune grasime pe mine. De fel sunt slab, asa am fost mereu, dar sunt prea slab pentru varsta si inaltimea mea.

Un pic de ajutor, va rog?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,822
  • Înscris: 13.07.2011

 sapioit, on 24 mai 2017 - 15:57, said:

Salutare,

Pe scurt, 22 ani, slab, din cauza problemelor cu dantura mananc incet (si imi trece pofta repede), asa ca m-ar interesa modalitati mai rapide (i.e. care nu necesita gatit) pentru a pune cateva kilograme pe mine.

Sport nu fac, deoarece nu am ce grasime sa dau jos (si nu vreau sa lesin sau sa am alte probleme), asa ca m-ar interesa ori mancari (nu prea scumpe, si preferabil care se prepara rapid) si nu necesita mestecare "activa" (gen carne elastica sau prajita pana arata ca o scoara), ori alte chestii (gen carbohidrati si proteine) pe care sa le adaug in alimentatia zilnica, pentru a putea pune grasime pe mine. De fel sunt slab, asa am fost mereu, dar sunt prea slab pentru varsta si inaltimea mea.

Un pic de ajutor, va rog?

decat sa dai banii pe prostii sa te ingrasi, mai bine repari dantura si o sa fie mai de succes pt toata viata.

#3
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Dalea ieftine si usor de preparat sunt orezul, cartof prajit, cartof fiert, cartof la cuptor, conserve de fasole cu carne.
Inainte de toate trebuie odihna si somn, somn si odihna.

Apoi o sa ajungi gras si toata lumea o sa fie nemultumita de tine, fiind mai gras o sa te misti mai incet.
Si probabil o sa mori mai repede.

#4
sapioit

sapioit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.12.2010
Multumesc!

 business11, on 24 mai 2017 - 16:04, said:

decat sa dai banii pe prostii sa te ingrasi, mai bine repari dantura si o sa fie mai de succes pt toata viata.

O sa repar si dantura, dupa ce ma angajez, dar as vrea ceva care sa pot incepe mai rapid, si sa mearga in paralel cu asta, separat de vizitele la dentist.

 Lenevo, on 24 mai 2017 - 16:11, said:

Inainte de toate trebuie odihna si somn, somn si odihna.
Apoi o sa ajungi gras si toata lumea o sa fie nemultumita de tine, fiind mai gras o sa te misti mai incet.
Si probabil o sa mori mai repede.
Nu o sa stau gras, dar am nevoie sa pun grasime pe mine, ca sa am ce da jos cand incep sa fac sport. Sper ca intelegi ce vreau sa spun... Si da, somnul si odihna sunt acoperite.

Edited by sapioit, 24 May 2017 - 16:46.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,822
  • Înscris: 13.07.2011

 sapioit, on 24 mai 2017 - 16:45, said:

Multumesc!


O sa repar si dantura, dupa ce ma angajez, dar as vrea ceva care sa pot incepe mai rapid, si sa mearga in paralel cu asta, separat de vizitele la dentist.


Nu o sa stau gras, dar am nevoie sa pun grasime pe mine, ca sa am ce da jos cand incep sa fac sport. Sper ca intelegi ce vreau sa spun... Si da, somnul si odihna sunt acoperite.

asta cu sportul si asa vezi ca nu e intotdeauna cum crezi, cand te ingrasi in generali ti se modifica si metabolismul si iti va fi mult mai greu sa slabesti. Cine se ingrasa trebuie intra-adevar sa se ingrase controlat, deci paralel mult sport, la fel ca cei din bodybuilding sau alte sporturi.

#6
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Si paine, mananca paine multa.
Mai ieftin ca painea si orezul fiert si cartoful prajit nu cred ca poti sa o scoti.

Ai zis nu prea scumpe? Cornulete umplute, eugene, saratele, dulciuri ieftine.
Din pacate ele nu prea sunt sanatoase, lucrurile care te ingrasa nu prea sunt sanatoase.

Si traditionalele salamuri, pateuri, parizer.
Dar dupa cum ziceam... mai bine ramai la cartof, paine, orez, pare varianta a mai sanatoasa, adica probabil o sa te ingrasi mai repede cu carnea procesata din salam, dar la categoria sanatate este dezastru.

Edited by Lenevo, 24 May 2017 - 16:57.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
inaltime ?
greutate ?
si o poza nu ar strica

#8
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
ai nevoie de aer.miscare in aer liber si curaj.te vei face bine sigur.orice problema de sanatate e in subconstientul tau.trebuie sa-ti doresti chiar sa crezi ca tu nu esti bolnav

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Sucuri naturale. Smantana. Albus de ou.

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Decat sa te ingrasi ''prost'', de ce nu te ingrasi cu cap punand niste muschi pe tine?

Edited by YourFan, 24 May 2017 - 18:42.


#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005
Lasa prostiile, e mult mai usor/rapid sa ajungi la un aspect decent plecand de la skinny decat de la purcea. Daca zici ca ai probleme cu dintii, e pamantul plin de shakeuri. Alege ce se potriveste scopului tau si gata.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 Lenevo, on 24 mai 2017 - 16:57, said:

Si paine, mananca paine multa.
Mai ieftin ca painea si orezul fiert si cartoful prajit nu cred ca poti sa o scoti.
pâinea îngraşă şi prosteşte

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 sapioit, on 24 mai 2017 - 15:57, said:

Salutare,

Pe scurt, 22 ani, slab, din cauza problemelor cu dantura mananc incet (si imi trece pofta repede), asa ca m-ar interesa modalitati mai rapide (i.e. care nu necesita gatit) pentru a pune cateva kilograme pe mine.

Sport nu fac, deoarece nu am ce grasime sa dau jos (si nu vreau sa lesin sau sa am alte probleme), asa ca m-ar interesa ori mancari (nu prea scumpe, si preferabil care se prepara rapid) si nu necesita mestecare "activa" (gen carne elastica sau prajita pana arata ca o scoara), ori alte chestii (gen carbohidrati si proteine) pe care sa le adaug in alimentatia zilnica, pentru a putea pune grasime pe mine. De fel sunt slab, asa am fost mereu, dar sunt prea slab pentru varsta si inaltimea mea.

Un pic de ajutor, va rog?

Lasa ca-ti trece.Vei gasi cat de curand o alta prietena care te va place asa cum esti.
Pune la punct dantura,ca de aia vei avea nevoie fie gras fie slab,pentru toata viata.
Si nu cauta sa fii altfel de cum esti .Accepta acest lucru.Nu modfica fortat ceva ce natura s-a "chinuit" sa faca.Toate magariile cu slabitul,ingrasatul,etc.,se realizeaza cu un anumit pret.Merita oare platit acel pret?
Genetica ta poate este setata pe lung si slab.Las-o asa,nu forta nota.Important este sa fii sanatos.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 adisz, on 25 mai 2017 - 11:05, said:


....
Si nu cauta sa fii altfel de cum esti .Accepta acest lucru.Nu modfica fortat ceva ce natura s-a "chinuit" sa faca.Toate magariile cu slabitul,ingrasatul,etc.,se realizeaza cu un anumit pret.Merita oare platit acel pret?
Genetica ta poate este setata pe lung si slab.Las-o asa,nu forta nota.Important este sa fii sanatos.

Ce sfat...  daca te-ai nascut ideal ai dreptate, nu schimba nimic ca o sa strici doar. Pentru restul intotdeauna este loc de mai bine, prin multa munca unii devin mult mai buni si nu ma refer doar in fitnes.

 sapioit, on 24 mai 2017 - 15:57, said:

Salutare,

....

Sport nu fac, deoarece nu am ce grasime sa dau jos

Aico gresesti. Sportul se practica nu doar pentru a da jos grasimea.

#15
sapioit

sapioit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.12.2010

 petre69, on 24 mai 2017 - 17:57, said:

inaltime ?
greutate ?
si o poza nu ar strica
1.70, 45-47 kg

 masni, on 24 mai 2017 - 17:57, said:

ai nevoie de aer.miscare in aer liber si curaj.te vei face bine sigur.orice problema de sanatate e in subconstientul tau.trebuie sa-ti doresti chiar sa crezi ca tu nu esti bolnav
Nu sunt bolnav. Am doar niste probleme cu dantura si sunt slab de fel.

 YourFan, on 24 mai 2017 - 18:42, said:

Decat sa te ingrasi ''prost'', de ce nu te ingrasi cu cap punand niste muschi pe tine?
Lipsa de timp?

 sebulbus, on 24 mai 2017 - 19:52, said:

Lasa prostiile, e mult mai usor/rapid sa ajungi la un aspect decent plecand de la skinny decat de la purcea. Daca zici ca ai probleme cu dintii, e pamantul plin de shakeuri. Alege ce se potriveste scopului tau si gata.
Ok, dar shake-urile alea cu ce sa fie? Ca nu pot pune cartofi si orez in ele... ma rog, pot, dar tre' sa mai fie si altceva pe langa...

 adisz, on 25 mai 2017 - 11:05, said:

Lasa ca-ti trece.Vei gasi cat de curand o alta prietena care te va place asa cum esti.
Pune la punct dantura,ca de aia vei avea nevoie fie gras fie slab,pentru toata viata.
Si nu cauta sa fii altfel de cum esti .Accepta acest lucru.Nu modfica fortat ceva ce natura s-a "chinuit" sa faca.Toate magariile cu slabitul,ingrasatul,etc.,se realizeaza cu un anumit pret.Merita oare platit acel pret?
Genetica ta poate este setata pe lung si slab.Las-o asa,nu forta nota.Important este sa fii sanatos.
Nu incerc sa schimb asta, incer doar sa nu mai fiu atat de sensibil la frig, sa pot pune muschi pe mine, sa construiesc niste rezistenta la efort, sa pot sa ma concentrez mai bine si sa am mai multa energie, in general.

 Mariusvlad2, on 25 mai 2017 - 12:30, said:

Ce ai mă? Te-a bătut vreun popa?
Pentru iniiator...sunt destule recomandări pentru slăbit.Tu fă de-a-ndoaselea dar i direcia spre o viaă sănătoasă tot de-a-ndoaselea va merge.
Comentariu off-topic. Si ca sa-ti explic, nu e problema mea ca tu doar oameni grasi vezi in jur. Nu vreau sa fiu "gras" gras, vreau doar sa pun grasime pe mine, sa aiba muschii din ce se forma, cand fac sport. Si crede-ma, mi-e mult mai usor sa dau grasimea jos decat sa o pun.

 vinciun, on 25 mai 2017 - 16:27, said:

Ce sfat...  daca te-ai nascut ideal ai dreptate, nu schimba nimic ca o sa strici doar. Pentru restul intotdeauna este loc de mai bine, prin multa munca unii devin mult mai buni si nu ma refer doar in fitnes.
Aico gresesti. Sportul se practica nu doar pentru a da jos grasimea.
Ca o idee, global 80% din persoane sunt nemultumite cu situatia in care se afla, si peste 15% au incetat complet sa mai incerce macar sa-si schimbe situatia in care se afla, iar restul (sub 5%) sunt multumite cu situatia in care sunt.
Si sportul se practica si pentru a te mentine in forma, si pentru a iti creste rezistenta la stress si a creste performanta (atat fizice cat si psihice), pentru a da jos grasimea, pentur a pune grasime pe tine, pentru relaxare, pentru crearea de obiceiuri sanatoase, si a evita problemele de sanatate cauzate de un mediu de viata (personal si profesional) departe de ideal.

Doar ca pentru a ma putea ingrasa, sportul nu este suficient, ci trebuie si o alimentatie care sa incurajeze asta.

Edited by sapioit, 25 May 2017 - 17:33.


#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Esti pe o pista gresita, muschii nu se fac din grasime.
Judecand dupa inaltime/greutate si faptul ca mai degraba slabesti decat sa pui masa pe tine esti ectomorf ca tip somatic. Iti va fi relativ greu sa cresti in greutate dar vei avea avantajul ca ceea ce pui este mai calitativ, se va vedea mai bine nefiind acoperit de grasime. Alt avantaj este ca nu vei avea presiune sa tii o dieta foarte stricta, trebuie sa te straduiesti sa mananci mai mult. Proteine le poti lua din oua fierte/omleta, branza (se gasesc diverse branzici proaspete cu cca 17-18 g proteine la 100g), carne tocata (nu de-aia din galantar...iei ceva mai calitativ si o toci acasa) pe care o poti face musaca cu cartofi, asa ai si carbohidrati care iti aduc multe calorii.
Carbohidrati multi....orez in diverse forme (cu lapte, cu legume, cu ou-asa numitul orez chinezesc), cartofi, paste fainoase, nici painea nu este de evitat in cazul tau. Incearca sa mananci si grasimi sanatoase (din ulei de seminte, peste oceanic, unt de arahide, diverse seminte, nuci, alune). Daca ti-e greu sa le mesteci iti poti face diverse shake-uri cu lapte, banane, o lingurita de unt de arahide, 5-6 nuci, pe care le bagi in blender si gata shake-ul. Si multe calorii si bune calitativ, nu junk-food.
De fapt problema ta este ca in mod sigur nu mananci suficiente calorii...o sa vezi ca daca o sa sari de 2600-2700 calorii (pentru inceput la greutatea ta) o sa incepi si sa cresti in greutate, incet incet. Nu-ti propune la nivelul de cateva kg pe luna ci mai degraba cateva kg pe an...esti tanar si ai timp.

Edited by the_lion, 25 May 2017 - 20:59.


#17
sapioit

sapioit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.12.2010
Multumesc!

Nu stiam cum sa explic faptul ca sunt ectomorf ca tip somatic, asa ca am incercat sa explic in alt fel. Asa ca am pus problema cresterii accelerate in greutate. Nu este nici o problema daca pun cate kg pe an, si faptul ca nu trebuie sa tin dieta de slabit este o binecuvantare, dar faptul ca trebuie sa tin cura de ingrasare este pretul pe care il platesc.

Inca o data, multumesc pentur raspunsul concret si detaliat!

O sa fie o incercare sa ajung la 2700 de calorii pe zi...

#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 sapioit, on 25 mai 2017 - 21:54, said:

Multumesc!

Nu stiam cum sa explic faptul ca sunt ectomorf ca tip somatic, asa ca am incercat sa explic in alt fel. Asa ca am pus problema cresterii accelerate in greutate. Nu este nici o problema daca pun cate kg pe an, si faptul ca nu trebuie sa tin dieta de slabit este o binecuvantare, dar faptul ca trebuie sa tin cura de ingrasare este pretul pe care il platesc.

Inca o data, multumesc pentur raspunsul concret si detaliat!

O sa fie o incercare sa ajung la 2700 de calorii pe zi...

Inca ceva, trebuie sa inveti sa-ti asculti corpul si sa inveti ce are nevoie. Tinta aia de calorii este in conditiile in care ai face si sport, 4 antrenamente de cca o ora fiecare pe saptamana.
Daca nu faci sport poti sa incepi de la 2200-2300 calorii, daca vezi ca in 3-4 sapt nu se misca mai deloc zecimalele pe cantar, mai adaugi 150-200 calorii.
Si tot asa...tine minte vorba asta: nu suntem toti la fel, invata sa descifrezi semnalele pe care ti le trimite corpul tau.
De cantarit te cantaresti mereu in aceleasi conditii: dimineata, dupa ce mergi la baie si inainte sa mananci. Nu zilnic ca-ti distrugi motivatia, o data pe saptamana este suficient.

Edited by the_lion, 25 May 2017 - 22:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate