Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Retete gustoase si usor de facut

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Pentru că ești bărbat, cantitățile sunt la ochi. Le găsești pe net.

Bulz cu brânză și ceva afumătură.

E foarte simplu. Faci mămăliga, o lași să se răcească. Între timp călești puțin ce mezel ai tu acolo, îl amesteci cu brânza, unt, îl pui în mămăligă și îl dai la cuptor până începe mămăliga să-și schimbe puțin culoarea.

Dacă îți iese mămăliga prea moale și nu o poți modela frumos, poți folosi o cratiță mai îngustă și pui straturi. Mămăligă, la mijloc afumătura și brânza, deasupra mămăligă. La cuptor o să se mai usuce.

Tocăniță cu garnitură de orez

Mi se pare destul de greu să dai greș cu asta.

Pregătești ce carne ai luat tu, poate fi pui, porc, orice, mie îmi plac pulpele dezosate de pui. O tai cubulețe. Iei o oală sau o tigaie mai înaltă cu capac. Pui puțin ulei și călești puțin bucățelele de pui. Le lași până își schimbă culoarea. Le scoți cu o spumieră și le pui deoparte. În uleiul ăla, pui ceapă tăiată mărunt și o călești. Când începe să-și schimbe culoarea, să devină transparentă, adaugi bucățile de carne la loc, usturoi, pui puțină apă și le lași la înăbușit vreo 10 minute. Pe urmă adaugi suc de roșii, roșii, boia de ardei, sare, piper, ce condimente mai vrei și le mai lași 20-30 minute la foc mic.

Faci lângă un orez simplu, basmati sau de care îți place ție, fără nimic, doar fiert în apă cu sare.

Macaroane cu brânză

Fă-le după rețeta americană, caută mac and cheese. În principiu, pui niște unt într-o tigaie, faci o pastă cu puțină făină și niște lapte, după care adaugi brânză și cașcaval, zahăr și faci o pastă omogenă, pe care o pui peste macaroane.

Pulpe de pui la cuptor cu cartofi

Se iau pulpele, se dau cu mirodenii. Le poți cresta. Aici merg bine pulpele cu os. La condimente, mie îmi place să pun niște sos de soia, mult boia de ardei, sare, piper, oregano și puțin ulei. Iei o tavă, pui niște hârtie de copt in ea. Tai cartofii cubulețe și îi pui pe fundul tăvii. Deasupra pui pulpele. Adaugi o cană cu apă, le bagi la cuptor și uiți de ele vreo oră și ceva.

Piept de pui la grătar cu sos de brânză

Se face pieptul după cum dorești. Alături faci un sos de brânză, cu brânză topită și puțin unt, la foc foarte mic și îl pui peste. La asta îmi place să pun ca garnitură fasole verde fiartă în apă cu sare.

Șaorma

Nu știu, eu șaorma mai bună decât asta făcută acasă de mine n-am mâncat pe nicăieri. Pulpe de pui dezosate sau ceva carne de porc mai slabă, mărunțite și prăjite în tigaie. Clătite după rețeta clasică (inclusiv cu lapte), dar poți face aluatul o idee mai gros, iar clătitele le poți face mai mici. Nu ca la alea americane de groase, dar nici fine. Le poți face cam cât palma, așa, că nu trebuie să le împachetezi complet, pui în ele ca în taco și mănânci imediat. Îmi place să fac un sos de usturoi simplu, usturoi mărunțit, amestecat cu iaurt și smântână, în care tai un ardei iute. Nu faci mujdei, pui mult iaurt și smântână. O mână de cartofi prăjiți (opțional, iese foarte bun și fără). Castraveți murați, ketchup, maioneză, dacă vrei. Și poți fi creativ, poți pune ce legume vrei tu pe-acolo, fasole, mazăre, morcov, varză, ce vrei. Eventual îți faci sosuri după cum îți place ție.
Dacă vrei să iei tortilla din comerț poți, dar mi se par foarte nasoale. Ca alea de la șaormerii. Mi se pare mult mai bun în clătite.

#38
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Am nimerit intamplator situl asta si mi-a provocat o foame subita. M-am gandit ca poate intereseaza pe cineva.  https://lagourmandisemousseadina.com/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate