Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Retete gustoase si usor de facut

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La cate siteuri, bloguri si vloguri sunt de bucatareala mi se pare sinucidere sa intrebi pe softpedia asta.
Urmeaza retetele romanesti care incep toate cu "se caleste niste ceapa in ulei".... :D

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View PostdreaQ, on 24 mai 2017 - 15:07, said:

..."se caleste niste ceapa in ulei".... Posted Image

Adica niste salote in unt, nu? :D

#21
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostPeter Blood, on 24 mai 2017 - 14:47, said:


Poate ĂŽntre timp s-a dezĂŽnsurat.

on: ĂŽn bucătărie, lenovo şi lebueno incep cu ochiurile prăjite. Apoi creşti gradul de dificultate cu cartofii prăjiţi şi tot aşa
De fapt ochiurile prajite sunt foarte complicat de facut mai ales daca exista pretentia sa iasa perfect, cartofii prajiti sunt pentru incepatori, la ochiuri daca ai o tigaie cu fundu gros o sa ai surpriza sa iasa cu galbenusul copt, cel mai ingrizitir gust din galaxie, zici ca manaci mate cu puf de pui.

#22
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View PostdreaQ, on 24 mai 2017 - 15:07, said:

Urmeaza retetele romanesti care incep toate cu "se caleste niste ceapa in ulei".... Posted Image
Mai degraba frantuzesti, dar noi fiind popor mai sarac nu ne permitem "salota in unt" cum zice colegu' mai sus. Posted Image

@initiator: Recomand seria Now Cook It de la Sorted Food: https://nowcookit.co.uk/recipes. Sunt retete usoare, pentru incepatori, explicate cu video, poze, text.

Edited by alekz31, 24 May 2017 - 16:16.


#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostLenevo, on 24 mai 2017 - 12:58, said:

Inainte de orice mesaj trebuie priceput ca nu am mai gatit vreodata, sunt barbat, vreau ceva retete simple dar dragute, genul ala de reteta pe care le poti face singur acasa cu o bere sau un pahar de vin.

Voi ziceti numele sau reteta, caut eu pe google cum se prepara, video ceva pe youtube, doar ceva idee buna.
Cam atat.
Cei mai buni bucatari sunt barbatii, nu femeile.

#24
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Postcorinadaniela, on 24 mai 2017 - 14:03, said:


sare varza aia tocata unde nici nu iti imaginezi,

hahaha, asta ma exaspereaza si pe mine Posted Image

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postun huligan, on 24 mai 2017 - 16:44, said:



hahaha, asta ma exaspereaza si pe mine Posted Image

De ceva timp am scapat de faza asta, dau varza pe o razatoare Fackelmann, are si un bol mare peste care razatoarea se potriveste perfect, varza tocata ajunge direct in bol, plus ca o toaca uniform si marunt.

#26
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Post_-AppleS-_, on 24 mai 2017 - 15:39, said:

De fapt ochiurile prajite sunt foarte complicat de facut mai ales daca exista pretentia sa iasa perfect, cartofii prajiti sunt pentru incepatori, la ochiuri daca ai o tigaie cu fundu gros o sa ai surpriza sa iasa cu galbenusul copt, cel mai ingrizitir gust din galaxie, zici ca manaci mate cu puf de pui.

Ce legatura are fundu tigaii? Fie le tii prea mult pe foc, fie ai focul prea tare. Sau ambele.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006

View PostLenevo, on 24 mai 2017 - 12:58, said:

Inainte de orice mesaj trebuie priceput ca nu am mai gatit vreodata, sunt barbat, vreau ceva retete simple dar dragute, genul ala de reteta pe care le poti face singur acasa cu o bere sau un pahar de vin.

Voi ziceti numele sau reteta, caut eu pe google cum se prepara, video ceva pe youtube, doar ceva idee buna.
Cam atat.
Iei chestii semipreparate congelate și le bagi la cuptor.

View Postbalauru69, on 24 mai 2017 - 18:51, said:



Ce legatura are fundu tigaii? Fie le tii prea mult pe foc, fie ai focul prea tare. Sau ambele.
Și pe deasupra are prea putina grăsime in tigaie ;)

#28
neptun-z

neptun-z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.03.2017
orez cu lapte si scortisoara pudrata peste dureaza maxim 30 minute

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postneptun-z, on 25 mai 2017 - 08:46, said:

orez cu lapte si scortisoara pudrata peste dureaza maxim 30 minute

acesta este mai degraba un desert sau mancare pentru copii mici :-). un barbat adult nu prea se satura cu asa ceva.
macar sa reuseasca lenevo sa gateasca cele cateva feluri de mancare dorite, ca mai apoi sa incerce si deserturi.

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLenevo, on 24 mai 2017 - 12:58, said:

Inainte de orice mesaj trebuie priceput ca nu am mai gatit vreodata, sunt barbat, vreau ceva retete simple dar dragute, genul ala de reteta pe care le poti face singur acasa cu o bere sau un pahar de vin.


Eu nu recomand consumarea alcoolui in timpul gatitului,nici macar doar a unui pahar.
Alcoolul schimba gustul mancarii,care in mod obligatoriu trebuie gustata in timpul prepararii.
In rest.gasesti 1001 de retete pe net sau in cartile de bucate.

ps.
De asemenea iti recomand si emisiunea Paprika,mai putin timpii cand apar asa-zisii chefi autohtoni,ca de la aia nu inveti absolut nimic.Eventual cum sa debordezi de aroganta.Parca romanul a mancat toata viat numa' pui,somon sau fructe de mare.

Edited by adisz, 25 May 2017 - 10:23.


#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
lenevo, baga si aici un ochi, poate mai gasesti retete pe care sa te incumeti sa le faci
http://retete.unica....gras-la-tigaie/

#32
neptun-z

neptun-z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.03.2017
@Lenovo
Clatite cu branza la cuptor.
Mare grija cand te uiti pe geamul de la aragaz. Sa nu mai faci iar vreun cucui. Stii tu despre ce vb.Posted Image

#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
daca e incepator, n-or sa-i iasa clatitele din prima. plus munca suplimentara, ori el a cerut retete rapide si gustoase.
mai bine face paste cu branza la cuptor. doar fierbe pastele, prepara amestecul (branza dulce sau branza sarata rasa, 2 oua, zahar, aroma de vanilie/rom, coaja rasa de lamaie), amesteca pastele cu celelalte ingrediente intr-o tava si o pune la cuptor.

#34
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostLenevo, on 24 mai 2017 - 13:28, said:

Quote

Pui Kiev
Pare usor de preparat, doar gris trebuie sa cumpar si un cantar de bucatarie, asta ca tot trebuie pe acolo.
Poate si un termometru de cuptor ca am aragaz normal, nu am senzor de temperatura pe el.
Dacă umbli după cântar și termometru o să te culci flămând!Posted Image  Mai bine ia o Posted Image  sau o Posted Image

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLenevo, on 24 mai 2017 - 12:58, said:

Inainte de orice mesaj trebuie priceput ca nu am mai gatit vreodata, sunt barbat, vreau ceva retete simple dar dragute, genul ala de reteta pe care le poti face singur acasa cu o bere sau un pahar de vin.

Voi ziceti numele sau reteta, caut eu pe google cum se prepara, video ceva pe youtube, doar ceva idee buna.
Cam atat.
Pita, slanina , branza de oaie si ceapa langa care merge ce udatura doresti de la palinca pana la iaurt !

#36
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 21.04.2007
Ai incercat reteta mancare la conserva?
Reteta simpla si garantata pentru oameni super lenesi ca tine. Mamaliga cu ceapa sote :simpla
Paiine prajita cu margarina :simpla
Covrigi cumparati cu sos de rosii :simpla ��

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate