Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Retete gustoase si usor de facut

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Inainte de orice mesaj trebuie priceput ca nu am mai gatit vreodata, sunt barbat, vreau ceva retete simple dar dragute, genul ala de reteta pe care le poti face singur acasa cu o bere sau un pahar de vin.

Voi ziceti numele sau reteta, caut eu pe google cum se prepara, video ceva pe youtube, doar ceva idee buna.
Cam atat.

#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 Lenevo, on 24 mai 2017 - 12:58, said:

genul ala de reteta pe care le poti face singur acasa cu o bere sau un pahar de vin.

Spriț cu apă minerală Borsec.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pui Kiev

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u6KoGUpZe20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 Lenevo, on 24 mai 2017 - 12:58, said:

Inainte de orice mesaj trebuie priceput ca nu am mai gatit vreodata, sunt barbat, vreau ceva retete simple dar dragute, genul ala de reteta pe care le poti face singur acasa cu o bere sau un pahar de vin.
[...]
Păi dacă instrucțiunile le cauți pe net, noi ce vrei să-ți dăm? Este ditamai topicul cu "ce-ați mâncat azi", este altul la fel de mare cu "ce-ați mai gătit". Tot nu-ți ajunge?
Faptul că ești bărbat ce-ar trebui să implice din partea noastră? Trebuie să presupunem un grad de invaliditate sau ceva retard?
Orice rețetă (sau aproape) se poate face acasă, dacă ai ingredientele și o bucătărie utilată corespunzător.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Lenevo, on 24 mai 2017 - 12:58, said:

Inainte de orice mesaj trebuie priceput ca nu am mai gatit vreodata, sunt barbat, vreau ceva retete simple dar dragute, genul ala de reteta pe care le poti face singur acasa cu o bere sau un pahar de vin.
Voi ziceti numele sau reteta, caut eu pe google cum se prepara, video ceva pe youtube, doar ceva idee buna.
Cam atat.
Spaghete carbonara, paste la cuptor cu sos ragu, clatite cu piept de pui...

Edited by Hider141, 24 May 2017 - 13:21.


#7
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 Afrikaner76, on 24 mai 2017 - 13:01, said:

Spriț cu apă minerală Borsec.
Asta in timp ce gatesc si dupa.

 exceswater, on 24 mai 2017 - 13:09, said:

Pui Kiev
Pare usor de preparat, doar gris trebuie sa cumpar si un cantar de bucatarie, asta ca tot trebuie pe acolo.
Poate si un termometru de cuptor ca am aragaz normal, nu am senzor de temperatura pe el.
Mc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2etpCXAuoNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Mizu, on 24 mai 2017 - 13:15, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u6KoGUpZe20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Arata bine si usor de folosit.

 buntzi, on 24 mai 2017 - 13:17, said:

Păi dacă instrucțiunile le cauți pe net, noi ce vrei să-ți dăm? Este ditamai topicul cu "ce-ați mâncat azi".
Nu te opreste careva sa pui video, sa treci tu reteta, ca vorba aia... poate ai vreo reteta a ta personala pe care eu sa nu o pot gasi pe google.
Ce legatura are "ce ati mancat azi" cu o reteta usor de gatit? Ceva de poate sa o gateasca si un barbat care nu are treaba cu gatitul?

Deci daca ai vreo reteta posteaza, daca nu? have fun si lectura placuta.

 Hider141, on 24 mai 2017 - 13:20, said:

Spaghete carbonara, paste la cuptor cu sos ragu, clatite cu piept de pui...
Foarte bine ca ai postat spaghete carbonara, cumva ma asteptam sa fie greu de gatit, am notat prin telefon sa cumpar ingrediente pentru spaghete bolognese, nu am mancat spaghete carbonara si nici bolognese, doar ca sunt genul ala de reteta pe care o tot vezi prin filme si vrei si tu sa mananci de curiozitate.

Edited by Lenevo, 24 May 2017 - 13:29.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
paste. cu orice combinatie sau garnitura iti place tie. sosul pentru paste se gaseste si gata preparat (de cumparat).
cartofi cu pulpe de pui, la cuptor sau la punga magica de la knorr. cartofii se taie cuburi potrivite ca marime, ii asezonezi cu ulei, sare, piper, cimbru/oregano/usturoi, ii pui intr-o tava si deasupra pui pulpele de pui, condimentate si ele cu ce-ti place.
varianta punga de la knorr - ai in plic si condimentele, trebuie doar sa pui condimente pe cartofi si carne, bagi in punga, o legi bine, o pui intr-o tava si o tii la cuptor 40-50 de minute. daca vrei sa iasa cartofii si carnea cu crusta crocanta, spre finalul prepararii tai punga pe mijloc aprox 10 cm, bagi tava la loc in cuptor si mai tii 5-10 minute.
pui cu legume, la tigaie. tai bucati carnea de pui (piept sau pulpe dezosate), niste ceapa, ardei gras, ciuperci. intr-o tigaie ceramica sau de teflon prepari intai carnea de pui pe care o condimentezi cu ce-ti place si putin ulei. dupa ce carnea de pui s-a facut, o pui intr-un vas si repeti operatiunea de calire in putin ulei, cu legumele. apoi adaugi carnea de pui preparata si mai tii un pic pe foc, sa se amestece aromele.
orez cu legume (pot fi si amestec mexican sau de paella, congelate).
fasole (din conserva, gata fiarta, simpla sau in sos tomat/sos tomat picant, gasesti asa ceva in kaufland). cumperi ciolan afumat dezosat sau kaiser sau carnati afumati, tai o ceapa in bucati mici, calesti ceapa in putin ulei, adaugi bucatile de carne, le rumenesti impreuna putin apoi adaugi fasolea din conserva, mai fierbi putin si condimentezi dupa gust cu sare, cimbru. daca folosesti fasole in zeama simpla, trebuie sa adaugi pasta de tomate la compozitie.
nici ciorba nu este mare filozofie s-o prepari.
cred ca ar fi bine totusi sa ne spui care sunt mancarurile tale preferate...sau ce anume nu-ti place, nu suporti.
retete video bune si usor de facut gasesti pe site-ul jamilacuisine.ro

#9
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 Lenevo, on 24 mai 2017 - 13:28, said:


Foarte bine ca ai postat spaghete carbonara, cumva ma asteptam sa fie greu de gatit, am notat prin telefon sa cumpar ingrediente pentru spaghete bolognese, nu am mancat spaghete carbonara si nici bolognese, doar ca sunt genul ala de reteta pe care o tot vezi prin filme si vrei si tu sa mananci de curiozitate.

whaaaaat?Posted Image daca acum te-ai dat jos din corcodus, inteleg.

ciuperci la cuptor? ai mancat?

Edited by usrnm, 24 May 2017 - 13:34.


#10
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 corinadaniela, on 24 mai 2017 - 13:33, said:

retete video bune si usor de facut gasesti pe site-ul jamilacuisine.ro
Acolo ma uitam din cauza ca scrie reteta si video.

 usrnm, on 24 mai 2017 - 13:34, said:


ciuperci la cuptor? ai mancat?
Da, dar nu trebuie sa fie neaparat reteta de nu am mai mancat, conteaza sa fie ceva usor de facut si gustos.

#11
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
La alegere:
https://greatist.com...-dinner-recipes
http://www.taste.com...15-minute-meals
https://www.lauraada...-guacamole.html
https://www.lauraada...u-dovlecei.html
http://www.jamieoliv...egory/dishtype/

Online gasesti suficiente bloguri/pagini facebook cu retete pentru toate gusturile, pentru diverse regimuri (vegan, vegetarian, fara gluten, mai exotice, mai clasice, cat mai putin gatite, pentru cei care merg la sala/vor sa slabeasca etc).

Edited by Arianna-D, 24 May 2017 - 14:08.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
gustos e o chestie relativa.
mie, de exemplu, poti sa-mi dai/prepari zeci de retete cu peste sau fructe de mare, nu-mi plac si pace. or fi bune si gustoase pentru altii, dar mie nu-mi plac. as manca asa ceva doar daca s-ar termina tot ce este comestibil pe planeta, doar ca sa nu mor de foame.
sau pana in adolescenta mi se facea greata efectiv numai daca simteam miros de ardei gras, dar'mite sa-l mai si mananc.

de aceea te intrebam ce iti place sa mananci sau ce alimente/mancaruri nu-ti plac deloc, sa nu ti le recomande cineva aiurea.

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Shakshuka

http://www.adihadean...cea-fotogenica/

eu mai arunc si cateva bucatele de carnat afumat si/sau picant, calite putin in prealabil

#14
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Topicul asta arata ca si cand initiatorul a fost criogenat, acuma l-au scos de la racoare si vrea sa testeze retele "noi".
Serios? Pune mana si deschide 2 bloguri culinare.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 honeymik, on 24 mai 2017 - 13:59, said:

Topicul asta arata ca si cand initiatorul a fost criogenat, acuma l-au scos de la racoare si vrea sa testeze retele "noi".
Serios? Pune mana si deschide 2 bloguri culinare.

nu-i chiar asa si ii inteleg dilema.
pentru ca nu a mai gatit niciodata si probabil nici nu a stat langa cineva in timp ce gatea, nu are de unde sa stie ca felul de mancare x se prepara simplu si rapid sau dimpotriva.
uite, de exemplu, imi place la nebunie varza calita (cu afumatura), dar mor de nervi cata manopera si cate etape sunt necesare ca s-o duci la bun-sfarsit. nu mai zic de mizerie, sare varza aia tocata unde nici nu iti imaginezi, mai ales daca esti incepator si neindemanatic in bucatarie.
de aceea are nevoie de cateva repere, ii spunem noi cateva idei de mancaruri care se prepara usor si simplu, si el decide ce alege sa incerce.

#16
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Nu vreau sa testez nimica nou, doar vreau retete gustoase si usor de facut.
Poate initiatorul este insurat si nu a fost nevoit sa gateasca, vrea sa gateasca ceva "gustos si usor de facut".

Edited by Lenevo, 24 May 2017 - 14:05.


#17
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 Lenevo, on 24 mai 2017 - 14:04, said:

Poate initiatorul este insurat si nu a fost nevoit sa gateasca...".
Poate între timp s-a dezînsurat.

on: în bucătărie, lenovo şi lebueno incep cu ochiurile prăjite. Apoi creşti gradul de dificultate cu cartofii prăjiţi şi tot aşa

#18
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Midii (scoici) 10-15 min
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MqPQE1ycM2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate