Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

sfat achiziție motocoasă

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
O persoană vrea să achiziționeze o motocoasă, dar nu știe ce motocoasă să aleagă. Spune că o va utiliza într-un sat din Teleorman, pe o suprafață de 2590 metri pătrați, la tăiat "iarbă, bălării, lăstari, și ce mai crește printre copaci". Aceste plante care vrea să le taie spune că au înălțimea între 0.5 metri și un metru.

Ce motocoase îi recomandați? Din ce categorie de preț? Ce viteză și ce putere? Ce tip de motocoasă, de motor și de mâner?

Edited by CTU99, 24 May 2017 - 13:00.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic doar atit: sa se fereasca de chinezariile oridinare (ca ruris). Daca vrea sa-l doara la basca sa mearga la Stihl. Le vede, discuta cu angajatii de acolo, le face un "drive test" si pleaca acasa multumit.

https://www.compari....tihl/?orderby=1

#3
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015
Eu am o motocoasa Do_ _ _ar MS340 in 2 timpi, de 6 ani. O folosesc pentru o gradina de 3000 mp.
Excelenta. Am schimbat filtru de aer, capul cu fir si cam atat. Am folosit-o inclusiv la curatirea unei portiuni cu
pruni  tineri cu diametrul pana la 2cm. Acum cred ca firma a fost cumparata de Ma_ _ta si s-ar putea
sa o vanda sub aceasta denumire.

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Zi-le pe nume, emp123, altfel unii s-ar putea sa nu se prinda ca vorbesti despre Dolmar si Makita !

CTU99, trebuie sa inaintezi si o marja a sumei disponibile spre investire, altfel, ai putea primi sugestii precum Stihl FS560, ca, deh, cu aia nu va avea nimeni nici o problema de fiabilitate sau insuficienta a puterii, poti s-o pui si la arat ogoru'...

Acea suprafata, mai ales daca-i ingrijta doar ocazional, merge lucrata bine-merci si c-o Ruris DAC210 sau 310, altfel, daca persoana in cauza are disponibila macar 850 lei, poate lua o Stihl FS55, al mai mic model al gamei, desi daca vrei sa simti putere si sa n-ai probleme in nici o potentiala aplicatie, atunci asta-nseamna de pe la FS100, in sus, care-i 2000lei.

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
http://www.stihl.ro/...-210/FS-55.aspx
http://www.stihl.ro/...-210/FS-56.aspx

Merge si
http://www.stihl.ro/...-210/FS-38.aspx
dar e cam slabuta pentru scopul intentionat.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003
Orice motocoasa dar care are si cutite de taiat ca la chestiile groase nu o sa mearga cu sarma.

Edited by andreic, 24 May 2017 - 14:31.


#7
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016

 _R_A_D_U, on 24 mai 2017 - 13:34, said:

Eu zic doar atit: sa se fereasca de chinezariile oridinare (ca ruris). Daca vrea sa-l doara la basca sa mearga la Stihl. Le vede, discuta cu angajatii de acolo, le face un "drive test" si pleaca acasa multumit.

https://www.compari....tihl/?orderby=1
Exact,fără chinezarii,exista:stihl,makita pe la 1000...1200 ron, minim asa ceva.

#8
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

 Protopopeus, on 24 mai 2017 - 14:09, said:

CTU99, trebuie sa inaintezi si o marja a sumei disponibile spre investire,
Nu peste 1000 lei. Preferabil foarte aproape de 750 lei.

Edited by CTU99, 24 May 2017 - 15:59.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Atunci nu de la Stihl, sigur.
Asta taie doi centimetri, dar doar iarba noua si nu foarte lemnoasa.
http://www.stihl.ro/...-210/FS-38.aspx

#10
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 CTU99, on 24 mai 2017 - 15:57, said:

Nu peste 1000 lei. Preferabil foarte aproape de 750 lei.

Daca nu se poate intinde pana pe la 900 lei, ca sa ia un FS55, pana acolo-s numai chinezoaice, de la un catralion de producatori.

Ar mai fi, tot pe la 900lei si Makita 2600U, da' asta n-are constructia modelului 252U, avand coarne chinezesti si lipseste si pieasa aceea asezata de jos in sus, peste cutitul de taiere, ca sa nu intre iarba la angrenajul conic si sa se-nfasoare acolo. FS55 are si-asa ceva, la fel si 252U.

#11
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Kawasaki in 2 sau 4 timpi, depinde cati bani are si daca vrea sa nu bage bani in chinezarii in fiecare an.

#12
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Champion de 5 cp care costă 584 lei ar fi o alegere bună? Sau la sub 750 lei recomandați alta?

Nu vrea Stihl FS55 că are 1 cp și estimează că 1 cp nu ar fi suficient pentru a tăia "arbuști subțiri și buruieni foarte groase".

Nu vrea Ruris DAC310 că nu e cu fir și lamă, și că estimează că 2.5 cp nu ar fi suficient pentru "arbuști subțiri și buruieni foarte groase".

Edited by CTU99, 24 May 2017 - 18:41.


#13
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Aaa, daca asa stau lucrurile, atunci incepe prin a educa un pic persoana respectiva !

In primul rand, persoana trebuie sa stie ca puterile alea gasite prin folclorul comerciantilor online sunt SF, daca ale mai puternice motocoase din lume - Stihl FS 560 si Husky 555rxt au "abia" 3,8CP iar acestea sunt niste monstri cu care tai inclusiv pomi cu diametru pana la 20cm, cu garnitura aferenta, atunci ar trebui sa fie la mintea cocosului ca o chinezoaica nici nu viseaza la de-alde 4 - 5 - 6CP, cat mai intalnesti pe ici-pe-colo.

2,5CP e o putere foarte mare, nu mare...

Chinezoaicele se gasesc in vreo 4 variante de cilindree, dar cele-ntalnite pe toate drumurile sunt cele cu motoare de 43cc si 52cc, primul motor are undeva pe la 1,3 - 1,4Cp iar al doilea sub 2CP. Prima varianta e suficienta pentru aproape orice aplicatie. Chiar si cu chinezoaica, de 43cc, defrisezi arbusti de cativa cm diametru, cu discul cu pastile Widia, cu cel cu dinti ca lantul de drujba, evident ca poti taia arbusti mult mai grosi de-atat.

Unele dintre buruienile alea groase pot fi date jos chiar si cu firul, eu cu firul patrat si rasucit, de 3mm dau jos stevie cat degetul de groasa si cat mine de-nalta, cu o DAC210, de 43cc.

Balariile sunt una dintre ale mai putin solicitante aplicatii din meniul unei motocoase, acestea sunt puse in fund atunci cand le bagi la iarba cu firul subtire, si foarte deasa.

Ca veni vorba de garnituri, motocoasele nu sunt cu o garnitura sau alta, ci le cumperi tu ce garnitura de taiere solicita aplicatia la care-o vei folosi.
Gasesti cutite cu 2, 3, 4, 8 dinti, discuri cu 40, 60, 80 dinti, discuri cu pastile Widia, cu 36, 40 dinti, discuri pentru defrisat, cu dinti de drujba, cutite cu 2 lame cu varful indreptat in jos, pentru defrisat ruji si alte balarii taratoare, tambururi intr-o varietate larga de modele, pe care pot fi puse o infinitate de tipuri de fir, in tot felul de diametre.

Edited by Protopopeus, 24 May 2017 - 18:54.


#14
sergiu1970

sergiu1970

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2017
Stimabililor domni de pe acest topic

Dupa ce am incercat motocoase Ruris, Makita, Husqvarna si STIHL, am trecut la Kawasaki.

Din experienta va impartasesc ca, daca ar fi sa fac un clasament in ceea ce priveste fiecare marca, cu avantaje si dezavantaje ar suna cam asa :

In ordine inversa:

Locul 5 : Ruris  - o marca notorie pe piata noastra, pret mic fata de alte marci cu aceeasi putere scriptica, putere mult mai mica decat scrie pe eticheta, asistenta tehnica slaba, consumabile de cea mai proasta calitate. O fi buna pentru cei mai putin pretentiosi si cu buget micut.Defapt....... o chinezarie ieftina.

Locul 4: Makita BBC 5700 3 Cp - Dupa 3 saptamani de exploatare, a cedat motorul. Am mers la service si mi-au spus ca am suprasolicitat-o. Am taiat iarba numai cu capul cu fir de 2.4 mm. Adevarul este ca am cam folosit-o 4-5 ore pe zi.  Cost reparatie estimativ 900 lei ( se intampla in luna iunie 2016).Dar reparatia pentru un ambielaj ( ii crapase rulmentul intre biela si ambielaj)+ cilindru si piston (resturile din rulment au distrus tot in jur) .... pretul total era de cca 70 % din pretul unei motocoase noi. Intrucat terenul de intretinut este de cca 3 ha am vrut sa incercam ( eu si fratele meu) in paralel Husqvarna si STIHL.

Locul 3: Husqvarna 542 RX 2.9 Cp - intradevar am simtit mai multa putere decat la Makita 5700. Desi au cam aceeasi putere scriptica, in realitate Husqvarna 542  este mult mai apriga. Primul dezavantaj fata de Makita este greutatea. Cu toate acestea dupa ce am lucrat 2 luni, iunie si iulie 2016, in plin, a cedat ambreiajul. La cateva zile a cedat si capul reductor (cel pe care se prinde cutitul sau capul de plastic). In doua luni am schimbat 4 capete de taiere cu fir. La inca o saptamana a cedat motorul (se gaurise pistonul). La fel mi-sa spus ca am suprasolicitat motocoasa.
Cheltuisem in cele 2 luni cam cat am dat pe ea noua, cca 2500 lei. Am achizitionat o motocoasa Kawasaki TJ53x800 din Dedeman sa inlocuiasca Husqvarna.

Locul 2: STIHL FS 460 (folosita in paralel cu Husqvarna) putere comparabila cu Husqvarna, dar pretul......4900 lei. Am spus ca ,  nu mai facem rabat la bani. Dam un ban, dar stam in fata. Este adevarat ca a cedat abia la inceput de septembrie. Capul reductor m-a costat 860 lei chiar daca era in garantie. Capetele cu fir se tocesc mai greu decat la Husqvarna. A cedat si modulul ce da scanteie la bujie, dar l-au schimbat gratuit, altfel as fi platit 350 lei. Am intrebat cat m-ar costa daca ar trebui sa schimb un cilindru si piston cu segmenti. Raspuns: - Mai bine va cumparati alta motocoasa.  Cam scumpa afacerea cu STIHL!!!  ACUM, DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE, NU MERITA PRETUL EXORBITANT!!!!
Locul 1: Kawasaki TJ53x800 !!!! Net superior ! Motorul are cea mai buna repriza dintre toate motocoasele pe care le-am folosit. Foloseste ulei sintetic pentru amestec, dar pretul este Ok 36 lei/litru. Am pus ulei de Kawasaki si la STIHL. Parca si STIHL a prins mai multa viata. Kawasaki este mai usor decat STIHL, are 2 ani garantie fata de STIHL care are numai un an pentru persoane juridice. In urma cu 2 saptamani a picat reductorul de la Kawasaki , pe care l-am primit gratis de la reprezentanta. Timp de reparatie cu tot cu transport prin curier, 2 zile .
Pe motocoasa am platit cca 2300 lei. Am intrebat cat m-ar fi costat capul reductor daca nu ar mai fi fost in garantie. Raspuns : - 280 lei ! Alt avantaj pentru Kawasaki este capul cu fir. Capul cu fir din dotarea standard se inlocuieste cu unul mult mai performat, cu rulment in partea de jos. Un tip de cap taietor pe care nu l-am vazut in alta parte. Acest cap cu fir, are un sistem de prindere ce ii permite sa se cupleze la orice model de motocoasa indiferent de filet. Cel putin , noi am pus si la STIHL. Capul initial s-a tocit dupa 2 saptamani de forja. Al doilea, il am si acum cu timp de folosire de cca  2 luni in regim intensiv. M-am interesat (preventiv) cat m-ar costa un cilindru cu piston si segmenti in cazul in care ar ceda motorul : Raspuns ;- Cca 900 lei, dar Kawasaki ofera motor nou in regim Buy-Back la acelasi pret !!!
Asa ca, in urma cu 2 saptamani am  mai achizitionat inca o motocoasa Kawasaki TJ53x800. In acest moment avem doua motocoase Kawasaki in folosinta intensiva (jar mananca) si o motocoasa STIHL cam obosita. Dazavantaj la Kawasaki este faptul ca au doua modele si atat. Nu au variante ieftine si pentru utilizare casnica.

In concluzie: Am inceput cu Ruris si am ajuns la Kawasaki. In discutii si cu ati utilizatori de motocoase si detinatori de Kawasaki, aceasta din urma este cea mai apreciata. Un alt dezavantaj Kawasaki este ca deocamdata nu prea este cunoscut pe piata romaneasca.

Sper ca am adus un plus de valoare acestui topic,

Sergiu

#15
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Clasamentul lai facut cum tia placut tie . Dar nu uita , o chinezoaica bazata , poate egala o motocoasa de firma . Eu am curaj sa fac asa experiment . Am si honda si kawasaki si chinezoaice , in afara de poloneza , care are pe dracu cu toata familia in ia , chinezoaica a mare o pun pe aceaiasi linie cu honda in 4 timpi . Difera greutatea , honda , e usoara , la aceasi putere .

#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 sergiu1970, on 05 iunie 2017 - 19:51, said:

Stimabililor domni de pe acest topic
Dupa ce am incercat motocoase Ruris, Makita, Husqvarna si STIHL, am trecut la Kawasaki.
.........................................................
Sper ca am adus un plus de valoare acestui topic,
Sergiu
Oho! sigur ai adus un plus de  valoare. Ma imbrac sa merg sa-mi iau una.

tu esti Holici? :D!

Edited by viotl, 05 June 2017 - 20:18.


#17
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
@sergiu1970:
Cum este posibil sa cedeze capul reductor asa de repede? La chinezarii inca nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme cu ansamblul acela si multi au sculele de ani buni.
Legat de durata de viata a motoarelor, le utilizati cu acceleratia tot timpul la maxim, sau cum?

#18
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Tulai Doamne !
sergiu1970 - spaima motocoaselor, dar spune-ne, te rog, si ce faci cu acele motocoase, cum le utilizezi, de e posibil sa faci praf asemenea unelte, in unitati de timp de ordinul saptamanilor ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate