Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Topul celor mai inteligente rase de câini.

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Poste_bulu, on 24 mai 2017 - 14:55, said:

Ar trebui sa fie undeva dupa coada listei...

E posibil sa fie mai inteligent decat unii stapani, si cu atat mai mult decat unii ne-stapani.

Eu nu am animale si nu mi-e ciuda...
Nu vreau animale in oras, si ma refer inclusiv la toate speciile bipede, si aviare si mamifere...
Aia mari fac cacatoaie mai mari in mijlocul drumului, iar starpiturile sunt non-stop un afront adus bunului simt.

Edited by loock, 24 May 2017 - 15:24.


#20
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Cea mai inteligenta rasa de caine este "barbatul insurat" Posted Image... stie sa faca piata, curatenie, merge la bar singur cu baietii, se bucura cand se uita le meci si vede un gol... nu conteaza de la cine...etc...etc...

Edited by bogdan181180, 24 May 2017 - 15:37.


#21
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Husky abia pe 45? Posted Image

si e la fel de "destept" ca un bichon?

#22
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Pudelul e printre cei mai destepti iar Rottweilerul e pe ultimele locuri? Romania TV face doar stiri despre dictatorul Ghita, nu despre ceva mai inteligent!

#23
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017
Dar maidanezul unde e?
E prost sau ce?

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostErwin_Rommel, on 24 mai 2017 - 17:58, said:

Pudelul e printre cei mai destepti iar Rottweilerul e pe ultimele locuri? Romania TV face doar stiri despre dictatorul Ghita, nu despre ceva mai inteligent!
Clasamentul acesta l-am vazut in mai multe publicatii si pe internet deci nu e inventia celor de la Romania TV. Rott-ul era pe locul 9 iar caniche-ul pe al doilea in toate topurile vazute de mine. Si da, caniche-ul mare este extrem de inteligent si dornic de a-i face pe plac stapanului. De aceea este rasa folosita la circ. A avut si sora-mea unul acum vreo 25  de ani.
Uite aici si alta sursa decat RTV   http://www.descopera...e-rase-de-caini
Si inca un clasament, de data aceasta de pe un site american
http://pets.webmd.co...t-is-your-dog#1

Edited by Freddy12, 24 May 2017 - 21:58.


#25
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017
A vorbi despre rase de caini fara a mentiona maidanezul e ca si cum ai vorbi despre masini fara a mentiona Loganul.

Eu cred ca clasamentele astea sunt facute sa bucure urechea celor care detin caini.
Aveam o maidaneza la serviciu, fara nicio educatie, fara antrenament si dresaje si stia sa faca o gramada de lucruri, ne uimea cat de inteligenta era.

Vad dalmatianul undeva pe la jumatatea clasamentului.
Nustiu care au fost criteriile, insa ce exemplare am avut eu ocazia sa cunosc.. tot asa, fara dresaj, pot spune ca erau mai prosti ca gainile.
O gaina gaseste gaura in gard, dalmatienii... s-ar parea ca nu, din ce am putut eu constata.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Am la parinti un  labrador auriu, retriever sau cum se cheama, cel cu parul scurt. In primul an a fist DEZASTRU! Nu puteam avea nimic in curte ca tot distrugea.
Acuma am descoperit ca daca am pus niste panglici de nylon, (genul acela folosit pentru legatul florilor in buchet), si imprejmuim gazonul , nu trece pe iarba sa isi faca nevoile. Daca il trimitem la cusca,  e suficient sa proptim matura de cusca in dreptul intrarii si nu mai iese afara. E docil, IUBESTE apa, o adora, se balaceste in galeata. Dar daca intra in casa , marcheaza pe pereti, pe mobila, pe biblioteca, un porc.  
Sta la gard si asteapta la pranz un baiat care vine de la scoala si-l mangaie in trecere. Este foarte jucaus dar prea exuberant si daca "ii dai nas" se urca pe tine, sar pana te darama.. asa ca nu ne prea jucam excesiv cu el.

Dobermanul este cainele meu de suflet,  am avut unul acum 20 de ani,  dar din pacate era conceput intre frati sau ceva de genul, si a dobandit epilepsie,  mi-a rupt sufletul de durere cand avea crize, si a trebuit eutanasiat.  Mereu mi-am dorit altul, dar nu s-a putut.

Ciobanescul german, este "soldatul universal" al cainilor. Avem unul la socri, am avut si eu unul de care m-am bucurat 14 ani, am " crescut impreuna".  

Eu cred ca inteligenta pe care o percepem noi la caini, reflecta defapt atentia, grija si educatia pe care o dam noi animalelor de companie. Daca iti dedici timpul si dragostea fata de "pets" vei fi rasplatit si vei avea satisfactii.  Conteaza mult si temperamentul nativ al cainelui, dar si comportamentul stapanului fata de caine. Un caine "prost" va  indica niste stapani prosti/ ignoranti.

Sunt stapani care cand vin acasa, si cainele se bucura si vine in intampinare, primul lucru ce le iese pe gura este un MARS!, ca deh ii incurca ca au bagaje in brate. In loc sa lase jos bagajele, si sa se aplece spre caine si sa-i de 30 de secunde de atentie, o MANGAIERE, cel mai pretios lucru pentru un caine. Unii stapani nu-si merita caiinii!

View PostAlexaLesby, on 24 mai 2017 - 14:09, said:

Maidanezii sunt de departe cei mai inteligenti caini
Aia care supravietuiesc foamei, sau nu-i calca masina  de prosti ce sunt.  Deci se triaza rapid cei inteligenti. Pe aia prosti ii vezi pe marginea drumului.

View PostMac_1, on 25 mai 2017 - 00:34, said:

A vorbi despre rase de caini fara a mentiona maidanezul e ca si cum ai vorbi despre masini fara a mentiona Loganul.

Eu cred ca clasamentele astea sunt facute sa bucure urechea celor care detin caini.
Aveam o maidaneza la serviciu, fara nicio educatie, fara antrenament si dresaje si stia sa faca o gramada de lucruri, ne uimea cat de inteligenta era.

Vad dalmatianul undeva pe la jumatatea clasamentului.
Nustiu care au fost criteriile, insa ce exemplare am avut eu ocazia sa cunosc.. tot asa, fara dresaj, pot spune ca erau mai prosti ca gainile.
O gaina gaseste gaura in gard, dalmatienii... s-ar parea ca nu, din ce am putut eu constata.
Confirm, am aceeasi oarere despre dalmatieni , ca sunt destul de tolomaci, dar ooate ca au si calitati  pe care  nu le stim.  La fel se plangea la bloc despre vijla sau nu stiu ce rasa de caine de vanatoare. Pai ala e caine de tinut afara pe camp,  alergat zeci de km zilnic, nu de tinut in apartament la  bloc.

#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Da J.Russ. unde-I in clasament.Intreb pe bune.

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Posttfmercedez, on 25 mai 2017 - 00:58, said:

Am la parinti un  labrador auriu, retriever sau cum se cheama, cel cu parul scurt. In primul an a fist DEZASTRU! Nu puteam avea nimic in curte ca tot distrugea.
Acuma am descoperit ca daca am pus niste panglici de nylon, (genul acela folosit pentru legatul florilor in buchet), si imprejmuim gazonul , nu trece pe iarba sa isi faca nevoile. Daca il trimitem la cusca,  e suficient sa proptim matura de cusca in dreptul intrarii si nu mai iese afara. E docil, IUBESTE apa, o adora, se balaceste in galeata. Dar daca intra in casa , marcheaza pe pereti, pe mobila, pe biblioteca, un porc.  
Sta la gard si asteapta la pranz un baiat care vine de la scoala si-l mangaie in trecere. Este foarte jucaus dar prea exuberant si daca "ii dai nas" se urca pe tine, sar pana te darama.. asa ca nu ne prea jucam excesiv cu el.

Dobermanul este cainele meu de suflet,  am avut unul acum 20 de ani,  dar din pacate era conceput intre frati sau ceva de genul, si a dobandit epilepsie,  mi-a rupt sufletul de durere cand avea crize, si a trebuit eutanasiat.  Mereu mi-am dorit altul, dar nu s-a putut.

Ciobanescul german, este "soldatul universal" al cainilor. Avem unul la socri, am avut si eu unul de care m-am bucurat 14 ani, am " crescut impreuna".  

Eu cred ca inteligenta pe care o percepem noi la caini, reflecta defapt atentia, grija si educatia pe care o dam noi animalelor de companie. Daca iti dedici timpul si dragostea fata de "pets" vei fi rasplatit si vei avea satisfactii.  Conteaza mult si temperamentul nativ al cainelui, dar si comportamentul stapanului fata de caine. Un caine "prost" va  indica niste stapani prosti/ ignoranti.

Sunt stapani care cand vin acasa, si cainele se bucura si vine in intampinare, primul lucru ce le iese pe gura este un MARS!, ca deh ii incurca ca au bagaje in brate. In loc sa lase jos bagajele, si sa se aplece spre caine si sa-i de 30 de secunde de atentie, o MANGAIERE, cel mai pretios lucru pentru un caine. Unii stapani nu-si merita caiinii!


Aia care supravietuiesc foamei, sau nu-i calca masina  de prosti ce sunt.  Deci se triaza rapid cei inteligenti. Pe aia prosti ii vezi pe marginea drumului.


Confirm, am aceeasi oarere despre dalmatieni , ca sunt destul de tolomaci, dar ooate ca au si calitati  pe care  nu le stim.  La fel se plangea la bloc despre vijla sau nu stiu ce rasa de caine de vanatoare. Pai ala e caine de tinut afara pe camp,  alergat zeci de km zilnic, nu de tinut in apartament la  bloc.
Ba poate fi tinut la bloc daca il scoti afara la alergat 2-3 ore pe zi si in week end chiar mai mult. E foarte sanatos. Eu am slabit 10kg in primul an dupa ce mi-am luat caine de vanatoare. Daca nu-si consuma energia, incepea sa faca prostii prin casa. Trebuia sa fiu tot timpul cu ochii pe el, daca disparea din raza vizuala, precis era in dormitor si devaliza sifonierul. Sau in baie la sulul de hartie igienica .  Asta daca nu se furisa in bucatarie sa vada daca nu e ceva de furat. Noroc ca mi se rupsese manerul la frigider ca  ar fi fost in stare sa-l deschida si sa se autoserveasca. Dar dupa ce a trecut de 2ani si jumatate a devenit foarte ascultator si inteligent.

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Ce top fraților? Eu vreau o cioară care deși e pasăre, adică mai jos pe scara evoluției, cică bagă în buzunar cam tot regnul animal la inteligență. Peste ea ar mai fi delfinul, cimpanzeul și omul. Așa că să nu vă mirați când voi avea una în lesă.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Si un delfin in vana nu-ti iei?

#31
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Si corbul e foarte destept, unii dintre ei pot vorbi asemena papagalilor! Am ramas de-a dreptul uimit cand am vazit asta...

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Amstaff-ul pe 34 :( Pentru mine cei mai isteti sunt terrierii, inclusiv amstaff si pibull. Faptul ca executa comenzi nu inseamna ca-i cel mai inteligent.



#33
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View PostAlexaLesby, on 24 mai 2017 - 14:09, said:

Maidanezii sunt de departe cei mai inteligenti caini

unii chiar ca sunt teribil de inteligenti, au scoala vietii (aka scoala strazii)... ca sa nu mai spun ca sunt si cei mai rezistenti la boli, o adevarata banca de anticorpi ;)

View PostErwin_Rommel, on 25 mai 2017 - 19:14, said:

Si corbul e foarte destept, unii dintre ei pot vorbi asemena papagalilor! Am ramas de-a dreptul uimit cand am vazit asta...

http://www.descopera...pre-ciori-corbi

personal nu dau 2 bani pe niciun top in care nu este amintit Nova Scotia Duck Tolling Retriever, printre cele mai inteligente si devotate rasa din cate exista.

cautati pe Youtube dupa " Kyra the rescue dog from Kos/
Greece)" ca sa vedeti cum arata rasa asta foarte putin cunoscita in Europa

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postnanashu, on 25 mai 2017 - 23:01, said:


unii chiar ca sunt teribil de inteligenti, au scoala vietii (aka scoala strazii)... ca sa nu mai spun ca sunt si cei mai rezistenti la boli, o adevarata banca de anticorpi ;)

http://www.descopera...i-corbipersonal nu dau 2 bani pe niciun top in care nu este amintit Nova Scotia Duck Tolling Retriever, printre cele mai inteligente si devotate rasa din cate exista.

cautati pe Youtube dupa " Kyra the rescue dog from Kos/
Greece)" ca sa vedeti cum arata rasa asta foarte putin cunoscita in Europa
Este un canal pe you tube cu o familie care a ajuns la stiri cu cateii lor "mishka and Laica", au sute de mii de abonati.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qXo3NFqkaRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0R8z2qG2UxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 26 May 2017 - 18:16.


#35
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Cojanca de Săgeata - cea mai inteligentă rasă de javră.
M-a pus să semnez doar ca martor asistent la cumpărarea garsonierei, mi-a trântit doi copii pe care i-a părăsit când a vândut garsoniera, bunurile de ea, toată munca mea și alor mei.
Feriți-vă maxim de rasa asta. Recunoașteți exemplarele din rasa asta după anumite semnalmente :
nu latră
nu mușcă
prăduiesc total masculii cu care se împerechează
după dauna totală se fac nevăzute

#36
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcataspo, on 24 mai 2017 - 11:52, said:

E aiurea. RomaniaTv face reportaje despre Ghita, nu despre caini. Nu e credibil topul.
Vezi ca am postat trei linkuri diferite care indica acelasi top.RomaniaTV a preluat si ea topul de la altii.

Edited by max_01, 12 June 2017 - 19:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate