Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Benzile unice - Simbolul "inteligentei"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#91
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmannes, on 25 mai 2017 - 09:52, said:

locuiesc in Germania, am si masina care imi sta cuminte in garaj in timpul saptamanii si pe care am ajuns sa o folosesc ori pt. mers la cumparaturi ori pt. a pleca in weekend din oras.
la munca merg cu transportul in comun. un abonament lunar costa 64€, un plin de benzina vreo 75€. parcarea in oras costa peste tot 2€/h cu durata maxima a stationarii de 2h. daca as merge cu masina la lucru as face pe drum cam 45min-1h plus inca vreo 30min de dat ture dupa un loc de parcare. acelasi drum se face la orice alta ora in 20-30min. cu transportul in comun fac exact 30min.
din pacate locuiesc intr-n cartier prea departe de centru pentru a merge rapid cu bicla la lucru.
si eu imi platesc taxele si impozitele. dar mai sunt si constient de metodele cele mai eficiente de deplasare prin oras.
vrei sa mergi doar cu masina? te rog! nu te opreste nimeni. dar suporta consecintele. pentru asta nu trebuie sa-ti suporte toata lumea mofturile.


Multi romani au fost siliti sa plece in vest pentru un trai mai bun.
Salariul mai mare ii face sa accepte cu usurinta restrictiile impuse de occident populatiei de rand.

Romania este o tara care trebuie sa se dezvolte, ea nu traieste din inertia unor vremuri bune.
Germania a avut sute de ani de dezvoltare economica sanatoasa iar acum are din ce sa plateasca experimentele sociale.

Dezvoltarea unei tari se face prin incurajarea activitatii economice, nu prin restrictii.
O economie sanatoasa nu se bazeaza doar pe cei care pleaca la munca la ora 8 si se intorc acasa la 16, ea include si alte moduri de lucru.
Bicicletele si transportul in comun sunt bune doar pentru cei care lucreaza in birou/uzina sau pentru IT-isti.

In tarile totalitare populatia merge cuminte la fabrica iar masinile sunt folosite exclusiv de institutiile statului.

#92
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postterratec, on 25 mai 2017 - 13:51, said:

Germania a avut sute de ani de dezvoltare economica sanatoasa iar acum are din ce sa plateasca experimentele sociale.
germania de care zici tu e opera ss-ului, aia au reformat poporul german, cu bune si rele.

masina la care visa hitler se numea intamplator volkswagen

Edited by arg, 25 May 2017 - 14:16.


#93
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 15.01.2017

View Postmihaicozac, on 25 mai 2017 - 10:16, said:


Plăteşte pe dracu, dacă e ĂŽnmatriculată la bulgari.
Poate apariţia maşinii autonome să mai reducă din dezordine, ajungi cu ea şa serviciu sau unde ai treabă şi o trmiţi acasă sau să-şi caute singură parcare iar când ai terminat o "fluieri" din telefon să vină să te ia, dacă nu ţi-au furat-o ĂŽntre timp.

FIX. Chiar de ar fi asa, taxe plăteste undeva spre deosebire de ruptii in dos care nu stiu sa faca altceva decat sa se uite la capra vecinului:
-e proasta ca are bemve, dar el merge cu reatebeul fara bilet
-e prost ca merge cu 6x2 metri cand el merge cu bicicleta Sh
-o are mica, altfel nu-si cumpara masina cu 6 cilindri, nu o mai are deloc, altfel nu-si cumpara masina cu 8 cilindri
-sigur este un hot care fura din avutul nostru (care avut, ca ei sunt rupți in dos), altfel nu-si cumpara masina de 100.000
Șamd



#94
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Şi ăia care au bani de maşină sau maşină bunicică şi merg cu transportul în comun sunt tot din ăia cu să moară capra vecinului?   :)

#95
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 15.01.2017

View Postdjl, on 25 mai 2017 - 16:07, said:

Şi ăia care au bani de maşină sau maşină bunicică şi merg cu transportul ĂŽn comun sunt tot din ăia cu să moară capra vecinului?   :)

Nu vei vedea unul dintre aceia de care vorbesti sa moara de grija altora, părerea mea.... in Schimb aia rupti in dos....

#96
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Există oameni (mai ales prin Sud) care doar pt. asta trăiesc, să-şi demostreze superioritatea faţă de ceilalţi semeni. Afişarea cu maşini de prost gust este una dintre aceste manifestări.

#97
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 15.01.2017
Exact. Lasă-ma sa ghicesc, masina care nu este de prost gust este.... autobuzul împuțit.

#98
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

View Postdjl, on 25 mai 2017 - 16:07, said:

Și ăia care au bani de mașină sau mașină bunicică și merg cu transportul Ăźn comun sunt tot din ăia cu să moară capra vecinului?   :)

am foarte multi colegi cu masini de peste 300PS (Porsche, BMW M2, 335i etc) si acestia vin tot cu metroul la munca.

apropo, si eu am masina "bunicica", dar tot cu metroul merg. daca vreau sa merg la facut fotografii prin oras ma deplasez cu bicla de obicei. de ce sa ma complic cu masina??

Edited by mannes, 25 May 2017 - 19:40.


#99
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Si autobuzul poate fi facut acceptabil daca s-ar instala un AC  sau macar un sistem prin evaporare plus ca teama unor romani de sapun este patologica...
Eu la masinile cu gabarit mare le zic "tancuri". Subscriu si eu ca masina mare este o compensare pentru o lipsa undeva dar daca la volan este o miniona cam da cu virgula la capitolul lipsuri.

#100
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Acuma să recunoaştem, nici ăia din limuzine nu miros întotdeauna a Hugo Boss, mai ales cei în şlapi.

#101
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu nu merg cu limuzina dar rar folosesc autobuzul si doar acolo ma deranjeaza, mai ales ca eu compostez bilet si aia nu dar impartim acelasi "aer".

#102
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,493
  • Înscris: 02.09.2006

View Postarg, on 24 mai 2017 - 09:41, said:

in unele locuri strazile cu sens unic ajuta, dar de "benzi unice" nu am auzit pana acum.... poate benzi de desene animate....
Ai raspuns la numai un minut de la prima postare! Alta viata, curind vei atinge sublimul si vei raspunde inainte de apartitia postarii!
Altfel, daca ieseai din satul natal, aflai ca aceste benzi dedicate transportului in comun exista de mult in tarile ceva mai civilizate!

#103
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,493
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcataspo, on 24 mai 2017 - 11:34, said:

Sunt foarte competenti in a fura si foarte responsabili cu averea personala.
Dar vad ca in afara de asta pe unii conducatori auto ii deranjeaza ideea benzii unice pentru transportul in comun. Ii derajeaza biciclistii, ii deranjeaza motociclistii, ii deranjeaza transportul in comun, trecerile de pietoni.
Deh, asa se intampla cand apare un new kid in town si ii da firma salariu minim cu telefon de serviciu si masina. Nu mai conteaza decat el.
Ai uitat laptopul pe care tine evidenta livrarilor de guma de mestecat!

View Postarg, on 24 mai 2017 - 12:00, said:

nu e partea a doua e chiar prima.

intra pe ratb si uita-te la timpi si o sa gasesti doar la ore de varf 10min si doar pe rutele cele mai circulate, in rest sunt si 30-45minute.

cluj-ul probabil e cat un cartier din bucuresti,
pentru cultura ta bucuresti-ul in traversezi cu ratb-ul cand e liber si noroc in mai mult de 1ora, altfel 1.5ore e un timp bun iar cu masina in 10-15 minute.
Hai sa-ti explic, pentru ca se pare ca nu stai la oras: chiar daca trece autobuzul unei anumite linii la 10 minute, pe acolo sint 4-5 linii diferite, deci traficul este altul. Este totusi preferabil ca sa nu te bagi in discutii unde nu cunosti subiectul!

#104
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,493
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmannes, on 25 mai 2017 - 19:38, said:

am foarte multi colegi cu masini de peste 300PS (Porsche, BMW M2, 335i etc) si acestia vin tot cu metroul la munca.

apropo, si eu am masina "bunicica", dar tot cu metroul merg. daca vreau sa merg la facut fotografii prin oras ma deplasez cu bicla de obicei. de ce sa ma complic cu masina??
Poate dv. ati avut bani sa cumparati masina. Dar cel care a facut foamea 2 ani sa plateasca avansul si va mai plati rate inca 5 ani mincind cartofi, cum trebuie sa procedeze ca sa fie bagat in seama ca are masina?? Doar nu ati vrea sa se duca la un spectacol de Opera?

#105
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

View Posttytysor, on 25 mai 2017 - 22:21, said:


Poate dv. ati avut bani sa cumparati masina. Dar cel care a facut foamea 2 ani sa plateasca avansul si va mai plati rate inca 5 ani mincind cartofi, cum trebuie sa procedeze ca sa fie bagat in seama ca are masina?? Doar nu ati vrea sa se duca la un spectacol de Opera?

nu va inteleg, ce inseamna "sa fii bagat in seama pentru ca ai masina"?

#106
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttytysor, on 25 mai 2017 - 21:35, said:

Ai raspuns la numai un minut de la prima postare! Alta viata, curind vei atinge sublimul si vei raspunde inainte de apartitia postarii!
Altfel, daca ieseai din satul natal, aflai ca aceste benzi dedicate transportului in comun exista de mult in tarile ceva mai civilizate!
am incercat dar le-au sters moderatori...
cat despre satul natal e bucuresti.... o sti pe aia cu: ura si la gara inapoi la tara?

View Posttytysor, on 25 mai 2017 - 22:00, said:

Hai sa-ti explic, pentru ca se pare ca nu stai la oras: chiar daca trece autobuzul unei anumite linii la 10 minute, pe acolo sint 4-5 linii diferite, deci traficul este altul. Este totusi preferabil ca sa nu te bagi in discutii unde nu cunosti subiectul!
statiile in care trec 4-5linii diferite le numeri pe degete, si daca ai de mers doar o statie mai bine o iei pe jos, dar sa te vad stand in statie la 282 in colentina ca trebuie sa ajungi la gara si sa nu vina juma' de ora ca e traficul blocat
imi este total indiferent ca atunci cand stau in statie trec 10masini ratb si doar aia care-mi trebuie nu vine.

Edited by arg, 26 May 2017 - 00:08.


#107
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
CTP recunoaste ca a incalcat legea:
https://youtu.be/HM9cBPT7h3A?t=35m24s

#108
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Majoritatea bizonilor din trafic gandesc exact cum a gandit CTP atunci: Ce cauta zebra asta aici? Ce cauta sensul asta interzis aici? Ce-i cu semaforul ala pe rosu acum? Ce-i cu coada asta la intersectie aici? M-am bagat pe liniile de tramvai, am luat dreapta si m-am dus unde aveam treaba!!!

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate