Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Motor cautare zboruri

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
xxnukxx

xxnukxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2007
Eu am folosit http://www.momondo.ro pentru ultimele 3 vacanțe și am fost mulțumit. Am comparat de fiecare dată cu vola.ro, tripsta și esky și pentru un cuplu am economisit vreo 50-60 de euro la fiecare vacanță. Nu e așa mult, dar nu văd de ce aș fi plătit mai mult la agențiile respective.

#20
India_India

India_India

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2010
Buna ziua.
Vreau sa imi rezerv un bilet de avion catre Istanbul pentru 2 persoane. Pe site-ul oficial Tarom e mai scump (320 E) fata de  Paravion (289 E). Ambele preturi asigura si bagajul de cala. Sunt cumva taxe ascunse la final? Ma trezesc ca ma zgârcesc la 30 E si pana la urma platesc 50 E. Multumesc!

#21
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

 India_India, on 21 iulie 2017 - 08:28, said:

Buna ziua.
Vreau sa imi rezerv un bilet de avion catre Istanbul pentru 2 persoane. Pe site-ul oficial Tarom e mai scump (320 E) fata de  Paravion (289 E). Ambele preturi asigura si bagajul de cala. Sunt cumva taxe ascunse la final? Ma trezesc ca ma zgârcesc la 30 E si pana la urma platesc 50 E. Multumesc!


Salut,
Completeaza rezervarea cu date fictive ;-) si vei vedea daca apar sau nu taxe ascunse.
Mie mi se pare ciudat ca un re-vanzator de servicii sa ofere bilete mai ieftine fata de vanzatorul primar...or avea vreo intelegere ascunsa cu Taromul...

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 utopium, on 24 mai 2017 - 09:30, said:

Banuiesc ca vola e cel mai cunoscut din Romania ...
Banuiesti.. vola e un fel de samsareala sustinuta de publicitatea google.
Ori de cate ori  am vrut un zbor Tm-Londra, google imi baga pe gat vola sau alte agentii.
Niciodata direct pe situl ryanair sau wizz care chiar au zboruri directe. Uneori ma directiona pe vola chiar daca cautam cu termenul ryanair.
Pana nu scriam ryanair.co.uk nu ajungeam pe site la ryanair. Si orcum preturile cele mai bune le aveam acolo.

E la fel ca si cu prostia de trivago. Un intermediar la cazari. Dupa cateva simulari m-am convins eu cat de grozavi sunt. Defapt e clar ca orice rahat cu reclama, este la baza un rahat care chiar necesita reclama. Ati vazut voi reclama la booking?  
Luati random un hotel, si incercati sa rezervati direct pe situl hotelui , apoi pe booking si apoi pe trivago.  Comparati preturile pentru acelasi serviciu.
La fel si cu vola asta.

 caiuscorneliu, on 26 mai 2017 - 01:29, said:

Cum spuneam, femeia e lux pe langa motoarele astea. Tocmai mi-a facut o legatura low cost pentru doua persoane de la Bacau la Gran Canaria. Prin Madrid în octombrie, escala perfecta, 6 ore dus, 4 întors. Blue Air si Ryanair. Pret total vreo 220 de euro totul. Am folosit apoi esky și skyscanner si nici pe-aproape. Cea mai ieftina la ei e vreo 350 de lire si escale de vreo 15 ore. Deci cel mai simplu si ieftin intrat pe site-urile companiilor si cu pixul în mână :))PS. Acum am văzut că la motoarele de căutare am pus o singura persoană. Deci cea mai ieftina e 700 de lire pe lângă creierul și simțul femeii, 220 de euro :)
Ia pune-ti femeia sa faca acelasi lucru pentru 1August?  Si sa mai vi apoi sa te lauzi. In Octombrie e si normal sa fie ieftin, in extra sezon.
Cand era zbor direct TM - CFU prin agentie costa cam 100 de euro biletul la zbor charter.  Cum nu este charter, te imbarliga cu escale. 1800 de euro biletul si legaturile sunt asa de grozave incat ajungi mai repede si cu masina. Sau schimb aeroportul din Tm cu cel din Budapesta si pretul scade la 522 de euro.
Dar combinatii idioate am gasit si de genul Tm- Munchen-Bucuresti-Atena-Corfu cu peste 3000 de euro ca sa nu mai zic ca dureaza vreo 19 ore.

 India_India, on 21 iulie 2017 - 08:28, said:

Buna ziua.
Vreau sa imi rezerv un bilet de avion catre Istanbul pentru 2 persoane. Pe site-ul oficial Tarom e mai scump (320 E) fata de  Paravion (289 E). Ambele preturi asigura si bagajul de cala. Sunt cumva taxe ascunse la final? Ma trezesc ca ma zgârcesc la 30 E si pana la urma platesc 50 E. Multumesc!
Si in ce perioada este zborul?  Daca e acuma vara, ai un pret chiar foarte bun! Chiar gratis nu o sa gasesti.

#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 tfmercedez, on 22 iulie 2017 - 08:43, said:

Ia pune-ti femeia sa faca acelasi lucru pentru 1August?  Si sa mai vi apoi sa te lauzi. In Octombrie e si normal sa fie ieftin, in extra sezon.
  .

Nu stiu cum e in august dar când am zis ca  e mai eficientă am comparat aceeasi destinatie în aceeasi perioadă (chiar dacă octombrie) iar motoarele de cautare sunt japcă pe fată. Ca sa nu mai spun ca nici nu au văzut varianta prin Madrid spre Gran Canaria, exemplul meu.
Nu mai zic că în "extrasezonul" din Canare e mai plăcut decât în sezon, apa e mai caldă. Au flux constant de turisti tot timpul anului.

Edited by caiuscorneliu, 22 July 2017 - 09:23.


#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 caiuscorneliu, on 22 iulie 2017 - 09:12, said:


Nu stiu cum e in august dar când am zis ca  e mai eficientă am comparat aceeasi destinatie în aceeasi perioadă (chiar dacă octombrie) iar motoarele de cautare sunt japcă pe fată. Ca sa nu mai spun ca nici nu au văzut varianta prin Madrid spre Gran Canaria, exemplul meu.
Nu mai zic că în "extrasezonul" din Canare e mai plăcut decât în sezon, apa e mai caldă. Au flux constant de turisti tot timpul anului.
Eu ma refer la extrasezonul "avioanelor", nu al statiunilor balneare. Cele mai ieftine bilete sunt prin februarie, in general.

#25
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Tripsta.ro sunt de incredere?

#26
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

 jonnie007, on 15 aprilie 2018 - 15:15, said:

Tripsta.ro sunt de incredere?


Salut,
Defineste...incredere :-)
Pont: iti vor intoarce niste rezultate. De ce nu iei apoi biletele de pe siteul companiei aeriene, pentru a ''vorbi'' direct cu ei in cazul unor neplaceri si a evita intermediarii, care mai adauga si ei niste comisioane?

#27
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Salut,

Paradoxal sau nu, astia de la Tripsta si nu numai, dau biletele sub pretul pe care companiile aeriene le vand prin  paginile web proprii.

Prin incredere... ma refer la faptul ca le faci lor plata pentru biletele de avion si ei nu uita sa si duca treaba la bun sfarsit, ca in cele din urma sa nu te trezesti in offside.
Am cautat pe net si nu au o imagine prea buna.
Am cumparat pe schema asta prin Paravion.ro si n-au fost probleme.

Edited by jonnie007, 16 April 2018 - 23:21.


#28
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Mi-e greu sa cred ca un tert iti poate oferi bilete mai ieftine fata de compania care le pune in vanzare. Daca e asa inseamna ca unii trebuie sa inchida taraba :-) (atentie la comisioane...Vola, de exemplu, are un comision de 25 eur, ''taxa de servicii'', care se adauga la pretul biletului).
Folosesc motoarele de cautare, pentru a vedea solutiile lor de zboruri dar biletele le iau intotdeauna de pe siteul companiei aeriene.

#29
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Incearca o cautare cu momondo si vezi ce iese. Esti directionat apoi pe un site gen tripsta, kiwi, gotogate, etc. pretul cel mai mic e de regula sub ce iti vinde direct compania aeriana. Doar ca unii au avut surprize neplacute cu “firmele” astea intermediare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate