Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

am nevoie de IP fix in RDS pentru remote MYSQL..sfaturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007
Salut,
Sunt oarecum in plop cu subiectul si caut disperat o solutie de app 3 saptamani..
Pe scurt :
-am abonament de 1Gb la rds, fibra, router si vre-o 6 pc uri
-detin 1 magazin online pe un server la un provider ppp din tara.
- am mare nevoie de, si am facut o aplicatie care se conecteaza remote la serverul mysql de la providerul ppp pentru extragerea comenzilor. Mi-am cautat IP ul pe what is my ip, si l- am bagat in cpanel. In paralel providerul trebuie sa imi aprobe la firewall ip ul la conexiune.
-povestea clasica...se intampla ceva si chiar de am baterie UPS la echipamente se restarteaza routerul periodic..sa zic la 1-2-3 saptamani am un nou IP. Aplicatia nu mai merge si e jale mare. Cu ea iau datele clientilor din comenzi si le procesez.
- trebuie sa reiau procedura. vad IP ul apoi solicit providerului accesul pt el...M-am saturat si eu si el de tichete..

---am solicitat IP fic la RDS si raspunsul a fost plan bussines sau adresa de tipul   numelemeu.go.ro

am optat si am configurat numelemeu.go.ro

providerul ppp spune ca nu e bine asa ceva si ca adresa de tipul xxx.go.ro  e buna doar pentru a accesa din exterior routerul ul meu si nu ajuta la remote mysql.

Aveti atunci o solutie free de ip fix care sa fie acceptat in remote Mysql? si daca nu se poate free exista una mai putin costisitoare?

( ps m-am gandit si la pachetul lor bussines dar e de 300mb si eu am acum 1000mb)
m-am gandit sa imi mut doar baza mysql pe alt server mai permisiv..dar ma cam depaseste partea teahnica aici..)
Serverul cu situl este unul scump cu resurse garantate, probabil de accea restrictiile sunt mai mari

Multumesc mult

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eu fara UPS am avut si 108 zile acelasi IP, dupa care s-a schimbat pentru ca RDS a facut revizie tehnica. Acum am acelasi IP de 55 de zile.

Si eu tot doar la abonamentul business dde 100 in alta locatie am IP static, pe rezidential la 1000 mbps nici nu-mi trebuie.

#3
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Incearca sa afli daca in loc de go.ro accepta alt dns, de la duia sau noip de exemplu (astea fiind gratuite). Oricum am impresia ca tot de setarile mysql depinde, presupun ca se poate configura sa fie accesat doar cu user/pass indiferent de ip; depinde de acel provider, de politica lui. Sper sa raspunda cineva care stie mai bine cu ce se mananca mysql, nu prea am avut tangente cu el si cand am avut mi-am cam prins urechile :)

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Daca e asa de importanta aplicatia respectiva, la ce o tii pe calculatorul de acasa ? Presupun ca faci bani cu ea, deci iti permiti sa cumperi un server cu tot ce trebuie.


Sau daca magazinul e deja online si tu vrei doar sa te conectezi remote la baza de date, mai bine faci un script ce ruleaza direct pe serverul remote si accesezi rezultatul via web (protejat cu parola sau mai stiu eu cum). In felul asta nu mai e nevoie de vreo configurare speciala.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Exista si pachet business de 1Gbps, Acces 1000 la 15EUR/luna + TVA, si vine cu IP public fix.

Chestia cu .go.ro este DNS Dinamic nu IP fix (ca si noip sau DynDNS). Ai IP variabil dar la fiecare conectare iti asociaza in DNS numele ales cu IP-ul pe care ti l-a dat. Poti accesa dinafara calculatorul respectiv dar dupa acel nume (care ramane acelasi) nu dupa IP (care se schimba la fiecare re/conectare). Aceasta insa implica si o cautare in DNS la orice incercare de acces dinafara, nu sa caute o data si apoi sa pastreze nelimitat (sau pe timp indelungat) adresa IP fiindca intre timp calculatorul tau se poate reconecta si primi un altul.

#6
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Din cate stiam, cei de la RCS-RDS fac abonamente pentru persoane JURIDICE cu IP fix, trebuie sa vorbesti cu ei
PS- la ce ai descris acolo si la ce a mai scris si colegul modoran... ori ai vreun salon de chat cu 6 calculatoare si-l numesti "magazin online pe un server la un provider ppp din tara" ?  ... ca numai acolo iti trebuie draciile enumerate de tine

Edited by bogdan181180, 24 May 2017 - 06:27.


#7
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 20.11.2005
se poate cu nume.go.ro, care intradevar iti da acces la router-ul tau de acasa, iar acesta nu stie ce sa faca cu requestul primit. mai trebuie doar sa faci port forwarding de pe router.
astfel, cand vei accesa din exterior ceva de genul nume.go.ro:5432, routerul va sti sa faca forward la request catre calculatorul pe care ai pusa baza de date

#8
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdiasomie, on 24 mai 2017 - 00:42, said:

providerul ppp spune ca nu e bine asa ceva si ca adresa de tipul xxx.go.ro  e buna doar pentru a accesa din exterior routerul ul meu si nu ajuta la remote mysql.
Da, cu adresa aia accesezi, in principiu, routerul.

In schimb, daca faci port forwarding din router catre serverul SQL, iti va merge. Faci un port forwarding pe portul 3306 (in cazul default MySQL) sau catre orice alt port configurat de tine manual. Meniul de port forwarding il gasesti pe undeva prin setarile routerului. Eu am ceva asemanator, adica rulez un server http pe un NAS pentru testare si il pot accesa de oriunde.

Si nu trebuie sa specifici porturile daca le folosesti pe cele default. De exemplu, la mine, portul 80 se duce catre NAS, portul 3389 (remote desktop) se duce catre pc, iar un port, sa-i zicem 55742, catre camera IP.

Rezultatul e urmatorul:

Daca accesez din browser http://nume.go.ro, imi deschide site-ul default de pe NAS
Daca vreau sa accesez remote desktop, in aplicatia Remote desktop Connection scriu doar nume.go.ro
Daca vreau sa accesez camera IP cu aplicatie dedicata, de pe un telefon sau tableta, scriu doar nume.go.ro la nume

De repartizarea pporturilor se ocupa routerul conform regulilor pe care le faci tu.

Daca nu te descurci, da-mi un mesaj privat si te ajut.

Edited by Extinct, 24 May 2017 - 07:21.


#9
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007
oau ce de raspunsuri. Multumesc. Numai ca fiind in plop cu domeniul trebuie sa le recitesc sa inteleg ceva din ele si sa gasesc daca exista o solutie din ce mi-ati scris.

NU am salon de chat. Am cateva situri cu vanzari de produse medicale, gen www.orientalmed.ro . Am mai multe pc uri pentru ca asa a fost sa fie.., un mic server pe care mai tin softuri antispam, laptopuri pe care pot programa alternativ, pc ul secretarei, al meu..( dar nu vad important de pe cate pot lucra..)

Am nevoie sa ma conectez remote MYSQL la serverul  hostului pe care am situl respectiv si nu din exterior sa accesez ceva acasa. Rulez aplicatia din browser de pe pc de acasa. si sa iau datele clientilor dupa ID ul comenzii si apoi am programat sa fie completat automat formularul de transport , factura si sa ii si salvez datele intr-o baza de clienti personala. ( toate astea, awb transport, factura se completeaza in browser, de asta trebuie sa le sivad si sa le fac de acasa - in plus trebuie sa supraveghez procesul) Daca nu faca asta cu soft trebuie facut manual si volumul de lucru este mare. E singura forma viabila gasita care a functionat pana acum dar care depinde de acest remote mysql.
(Chiar de stiu ceva/putina programare in diverse limbaje .dot net nu am rusit sa fac ceva cu ele dar am avut succes in automatizare in browser si de asta nu pot pune softul direct pe server..)

Acum ma apuc sa va citesc solutiile.
Multumesc

PS cand accesez din browser numelemeu.go.ro,
am eroarea
Acest site nu poate fi accesat
xxx.go.ro a răspuns prea târziu.

Inseamna ca nu este configurat corect? In contul de la rcs imi figureaza ca fiind configurat

Edited by diasomie, 24 May 2017 - 09:40.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hostul respectiv nu are si VPN ? Te conectezi la el si de acolo la serverul tau de mysql.

Problema ta de fapt e firewall-ul providerului, care nu lasa orice ip sa se conecteze la remote-ul SQL. Sau mai grav domeniul tau are ip-ul de la RDS si hostingul cu totul altu.

Sau de ce nu incerci altfel, un script ceva care face dump pe baza de date (sau pe o parte din ea) si o trimite la o adresa/sau in alta zona protejata de pe site-ul tau, ftp, etc de unde poti sa o descarci fara probleme ?

Problema care nu o inteleg, ce treaba are hosting-ul tau din tara cu xxx.go.ro ? In mod normal tu trebuia sa cumperi domeniul si hosting-ul sa il declare in dns-urile lui.

Hosting-ul are ip-urile lui proprii, tu in rds ai alt ip. In momentul in care dai in browser numelemeu.go.ro vine la tine acasa si nu in hosting.

NU e mai simplu sa cumperi un domeniu lifetime( .ro) cu 5 sau 10 euro, il declari la hosting si nu mai ai probleme ?

Pleci de aici:
http://www.rotld.ro/

Edited by bumpocbum, 24 May 2017 - 10:09.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo cum a mers pana acum ? Ca domeniul tau avea 2 ip-uri diferite in DNS-uri ? Era treaba care IP raspunde mai rapid ? Hostul sau routerul tau de acasa ? Ca nu inteleg.

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
mySQL "chior" over Internet... 'teligent, nu am ce zice.

1. Tunel SSH (pe un port non-default) [daca nu se poa' VPN] -> mapare locala -> conectare locala.
2. Un script vizibil din web care sa fie apelat si care sa schimbe regula de firewall (chiar si pentru SSH)

Totusi, exista chestia asta mare si lata cu denumirea de VPN (conceptul) care fix pentru astfel de treburi e facuta.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@dexterash cum a mers treaba cu IP-ul ca nu ma prind ? Propag IP-ul de acasa in DNS si raspunde in alta parte ?

Edited by bumpocbum, 24 May 2017 - 10:39.


#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Are restrictie in firewallul ISPului ca sa nu se conecteze pe mySQL (banui ca pe 3306) decat de pe IPul de acasa/client. Pentru ca si aia care ii ofera hosting poa' stiu cat de *ahat e faza cu mySQLul expus direct.

Iar RDS are dinamic la fiecare [re]conectare - d'aia si problema.

P.S. Aia cu "zzz.go.ro" era ceva de genul "Adauga domeniul in firewall, nu IPul". Domeniu care sa ii rezolve inapoi in IPul de acasa.

Edited by dexterash, 24 May 2017 - 10:41.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cum de raspunde domeniul lui la hosting si nu acasa ? Ca in DNS dupa propagarea RDS are ip-ul de acasa ? Facem abstractie de sql.
PS: acasa nu are server web, ce sa ii raspunda ? Nici macar o forwardare de domeniu in IP-ul "serverului din tara" ...

"-detin 1 magazin online pe un server la un provider ppp din tara."...

Edited by bumpocbum, 24 May 2017 - 10:48.


#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cred ca s-au amestecat ceva informatii inutile pe undeva (zgomot) si a iesit o varza. Sau, altfel spus, nu pricep ce nu pricepi. :D

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In ordine:
- Initiatorul cere un domeniu de la rds-rcs cu numele numelemeu.go.ro, pe care il primeste prin digicare.
- in momentul in care se conecteaza automat la numelemeu.go.ro primeste IP-ul de la RDS pe routerul DE ACASA.

De aici nu mai inteleg. Magazinul cu numele numelemeu.go.ro nu se afla pe ip-ul dat de RDS, se afla la un hosting in tara, cu alte IP-uri.

La un domeniu daca stiu eu bine nu poti sa aloci decat 1 IP in DNS.

Cum ajungi la hosting daca IP-ul de la numelemeu.go.ro se afla acasa si nu la hosting ?

In browser cand dai numelemeu.go.ro se duce pe adresa din DNS care e ACASA ...nu ?

Edited by bumpocbum, 24 May 2017 - 10:58.


#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da, bre, da' el nu avea treaba cu "go.ro" decat ca sa il adauge providerul de hosting in ACL / firewall (in loc de IPul dinamic, alocat de RDS). Sau cel putin asta am inteles eu ca fu ideea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate