Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sfaturi achizite casa in faza de proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
In primul rand divagam iar de la subiect din nou si te rog fara atacuri la persoana. Fiecare are situatia lui, care nu e la fel cu a celuilalt si isi creste copiii cum si unde poate si vrea.

Din nou, eu nu cred ca faci 15 minute la orele de varf din zonele enumerate de tine, daca conduci normal, respectand semnele de circulatie si pe ceilalti participanti la trafic.

In al doilea rand deocamdata nu ma intereseaza zonele enumerate de tine din mai multe motive.

Cu asta vreau sa inchei discutia pe tema zonelor din jurul Clujului, pentru ca suntem OFFTOPIC.

#56
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

 PoeOvidiu, on 26 mai 2017 - 15:40, said:

...
  Si copiii poti sa ii duci la scoala in cartier nu e musai in centru ca asa e moda. Sunt scoli bune si in cartiere, mai ales in zona garii.
...
Adica la Racovita, care tot scoala " de centru" este. Astepta vreo 2 ani sa vezi cum va uita lumea de Racovita.
Sau, da-mi , te rog , exemple de scoli bune de pe cartiere.

 PoeOvidiu, on 26 mai 2017 - 15:40, said:

...
Pe de alta parte iti condamni copiii sa traiasca intr-o zona poluata si inghesuita doar pentru o economie de 10 minute in trafic, asta asa ca tot bagi copiii la inaintare :)
Aici gresesti, Zona nu este poluata.

#57
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Unde stai acuma e proprietate personala sau chirie ? Banuiesc ca apartament din moment ce doresti casa pe pamant , corect ?

#58
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

 PoeOvidiu, on 26 mai 2017 - 15:40, said:

Acele anumite localitati sunt una. Floresti.
Aici ai dreptate, dar...

 PoeOvidiu, on 26 mai 2017 - 15:40, said:

Dinspre gara (Baciu, Chinteni, Apahida( pe centura) Campenesti ) se ajunge usor in centru.
...gresesti aici.

#59
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 cristobob, on 26 mai 2017 - 17:24, said:

...gresesti aici.
Pai nu prea, din Baciu ma duc zilnic in oras. Cand ma refer la ajuns usor compar cu alte cartiere. Cel mai usor ajungi in centru din Piata Mihai Viteazu, doar cobori la parter Posted Image . Se mai blocheaza putin si Baciu dar in 20 de minute esti la gara indiferent cat de blocat este. Sa vad din Floresti in cate minute ajunge  la Billa in Manastur Posted Image 40, 45?
De la marginea orasului cu exceptia Manasturului care e blocat de cei din Floresti cam din toate cartierele se ajunge la fel in centru.

 cristobob, on 26 mai 2017 - 17:22, said:

Adica la Racovita, care tot scoala " de centru" este. Astepta vreo 2 ani sa vezi cum va uita lumea de Racovita.
Sau, da-mi , te rog , exemple de scoli bune de pe cartiere.


Aici gresesti, Zona nu este poluata.
Adica Racovita, adica Emil Isac adica Ion Creanga (Manastur)
Si cat de aproape e de un drum principal zona aia nepoluata, si cat de repede se umple de case si constructii de unde rezulta trafic si poluare?  Si cat de linistit esti daca iti ies copiii la poarta? Nu de alta dar ai mei zburda liberi pe drum si tare bine e cand stii ca nu circula masini pe strada aia.

Edited by PoeOvidiu, 26 May 2017 - 17:36.


#60
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014
Ok.

#61
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 laurcj, on 26 mai 2017 - 17:17, said:

Cu asta vreau sa inchei discutia pe tema zonelor din jurul Clujului, pentru ca suntem OFFTOPIC.
On topic. Posted Image
Daca iti place o zona anume, nu conteaza care e aia, e de preferat sa mai strangi ceva si sa iei o casa gata facuta sau macar aproape de stadiul final. Daca nu faci asa si totusi optezi pentru o casa in stadiul de proiect ai grija la contract. Sa te asiguri ca ai termene clare de executie, eventual pe etape, sa te asiguri ca e stipulat in contract la ce utilitati trebuie sa fie conectata casa in momentul predarii ce finisaje trebuie sa contina etc., si sa te mai asiguri ca treci penalitati/ zi intarziere fata de termenul stabilit. E de preferat ca intarzierile sa fie pe stresul si banii constructorului decat pe nervii tai. 90% din constructori depasesc cel putin cu 6 luni termenele promise. Sau daca predau la termen predau fara utilitati, deci nu te poti muta. O sa conecteze casa la utilitati pe banii lor dar peste 3-4-5 luni si la fel, e de preferat ca aceste intarzieri sa fie pe banii lor nu pe nervii tai.

  Insista sa alegi tu notarul la care faceti contractul.

Edited by PoeOvidiu, 26 May 2017 - 19:29.


#62
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Oferta a devenit publica:


https://www.olx.ro/o...html#5b31e99087

#63
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Oferta era publica chiar si cand am deschis eu topicul Posted Image Din pacate pretul actual e mai mare decat ce scrie in anuntul acela.

Casa despre care am scris eu aici se ridica deja. Dupa ce am vazut ce distanta mica e in realitate in spatele casei pana la drum, m-am felicitat ca nu am semnat nimic Posted Image Si casele urmatoare...care nu sunt pe colt, chiar daca au teren mai mult in spate, este practic inutlizabil ca si curte, din cauza ca e prea abrupt.

Edited by laurcj, 29 June 2017 - 15:20.


#64
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ laurcj - in partea de vest a tarii oameni se plang ca au terenul plat, iar unde apare cate o "movila de pamant" deja e mai interesant / mai scump Posted Image
Probabil ca e mai scumpa treaba ca tot salta preturile (firma nu va taia din castiguri numai pentru a vinde), arunca si un ochi pe casa mult visata cum va araa la final Posted Image , Cauta ceva gata finisat in care sa te poti muta si binenteles sa fie in bugetul tau

#65
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 lestad_25, on 30 iunie 2017 - 08:05, said:

Cauta ceva gata finisat in care sa te poti muta si binenteles sa fie in bugetul tau
Da, in general e vorba de bugetul bancii........
Cand sunt banii tai si ai muncit pt ei nu ii arunci pe orice prostie.
Pe asta se si bazeaza dezvoltatorii.

Pe langa mine, unu a costruit un bloc. E gata acum. De ceva timp tot apare cu ultimul model de Mercedes.
Si banuiesc ca tot salta pretul la apartamente, ca doar au bancile bani.

#66
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image nu a zis nimeni ca nu ar fi vorba de o banca, in final tot omu plateste rata + dobanda (dupa N ... ani ) suma cu multe zerouri in coada este suma ta.
Problema majora sunt veniturile un 80-100 k  de euro luati din banca in 20-30 de ani suma devine 160-200 k de euro. Tehnic vorbind  casa costa dublu decat initial, dar daca e sa o vinzi dupa 20-30 de ani ma indoiesc ca ar falora atata (poate daca e undeva casa mai in centrul orasului ....) dar am mari dubi.
Am primit  mai demult niste statistici de prin state unde era ceva de genul o familie sa isi poata permite o locuinta in  ~ 10 ani. Mai avem si tot parte de legi atat de confuze , dar cu toate astea se construieste.
@ TheWarrior vecinul tau poate sa vanda apartamentele  ori daca tot mareste pretul sa ramana cu ele pe cap pana da faliment. In 2012 cand imi cautam apartament si legea era mai permisiva la constructii am preferat sa ridic casa, nu e nici mare dar nici mica am depasit un pic estimarile initiale dar am putut sa muncesc eu in regie proprie , am sarit din buget ca la final termopanul nu a fost alb si am ales ceva mai superior, nu am pus pervaze de lemn cu de piatra ..... chestile mici care se aduna Posted Image , dar am luat un singur credit de nevoi personale din care mai am 3 ani de platit

#67
Redreed

Redreed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2017
Locuieste cineva in Chinteni?
Momentan noi locuim in Cluj zona horea aproape de munca si cam de toate. Suntem obisnuiti cu comfortul acesta dar ne bate gandul sa ne mutam la casa din motive evidente. In Cluj e exclus la ce scoruri sunt la case (145k minim pe un amarat de duplex de 120 mp cu ''curte'' de 250 mp), Am gasit insa in Chinteni o casa frumoasa, spatiu suficient pt noi si curte la fel si evident pret decent. Facem exact 20 min de acolo pana la birou (Pt mihai viteazu) pe trafic mediu (inca nu am incercat orele de varf)

Am vazut ca s-a construit foarte mult in Chinteni dar eram curioasa sa aud o parere obiectiva de la cineva care poate locuieste acolo deja.

#68
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In Chinteni inca nu sunt ore de varf. Orele de varf incep de la Auchan spre centru dar si acolo o poti lua pe stradute, treci podetul la Carbochim si prin Piata 1mai esti rapid in spate la Piata M. Viteazu. Si eu vreau sa migrez din Baciu spre Chinteni-Campenesti, inca nu sunt hotarat. Din pacate fata de acum 10 ani cand Baciu era lejer, acum se indreapta rapid spre situatia din Floresi, asa ca vand pana nu pica preturile.
Si din Chinteni si din Campenesti e naveta usoara, mai ales cu masina dar e ok si cu transportul in comun, este cel putin din 30 in 30 de minute autobuz cu bilet normal de Cluj.
Dupa parerea mea pretul caselor in Baciu o sa scada in 4-5 ani iar in Chinteni si Campenesti o sa creasca. Cand am luat eu in Baciu toataa lumea voia Floresti, Baciu era ieftin. Acum toata lumea vrea Baciu iar Chinteni si Campenesti sunt ieftine. Cand se blocheaza si suprapopuleaza Baciu, celelalte doua localitati o sa fie destul de dezvoltate incat toti sa vrea acolo.
  Un sfat de la cineva cu experienta in viata la casa . Nu cumpara o casa cu teren sub 500mp. 350mp e limita minima la care poti sa ai si putina intimitate in curtea ta, dar e la limita. Sub aceasta suprafata casele o sa fie prea inghesuite si veti vedea soarele cu randul cate 3-4 ore pe zi fiecare plus ca vezi din casa ta direct in a vecinului si invers.

Edited by PoeOvidiu, 01 September 2017 - 06:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate