Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfaturi achizite casa in faza de proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postclausio, on 24 mai 2017 - 07:54, said:

Strict legat de acoperis, decat tabla aia faltuita, mai bine o tigla de calitate de genul Creaton.
La panta pe care o are acum nu pune țiglă. Aia are nevoie de pantă de minim 10 grade.

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postclausio, on 24 mai 2017 - 07:54, said:

Strict legat de acoperis, decat tabla aia faltuita, mai bine o tigla de calitate de genul Creaton. La forma acoperisului nu ar face diferenta de design decat eventual vazuta de pe aleea din spate.
Cum spune si colegul @radunic, la panta aia tigla e o greseala enorma (daca nu pune eventual un sistem de degivrare pe acoperis, dar nu stiu cat de mult ar costa asa ceva).
Plus creste inutil incarcarea, si automat trebuie modificata structura acoperisului pentru incarcarea suplimentara data de tigla.

#21
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc tuturor de raspunsuri.

Stiu ca forma terenului este destul de aiurea si in spate nu prea ramane curte. Celelalte case alaturate au mai bine de dublu teren disponibil in spatele casei, dar din pacate nu mai sunt disponibile. Mai exista 3 case disponibile pe cealalta parte a drumului, aproximativ vis-a-vis de aceasta. Acelea au livingul spre nord, ceea ce mi se pare un dezavantaj foarte mare, pentru ca nu va fi lumina niciodata in living. In plus in spatele casei curtea va fi intr-o panta descendenta destul de mare.

In randari la casa aceasta asa apare, un mal de pamant sub drum, dar in realitate nu pare asa mare panta sub drum. Cand am vorbit cu dezvoltatorul mi-a zis cumva ca va nivela curtea, dar din pacate nu am clarificat cum anume va face asta si daca curtea va ajunge aproximativ la nivelul drumului din spate.

Postez aici o poza cu terenul pe care ar veni casa:

Attached File  20170512_193716_1.jpg   493.51K   69 downloads

Casa ar ajunge aproximativ pana unde se vede tufisul respectiv. In spatele casei este drum public, iar in fata va fi un drum privat al ansamblului si acela va fi pavat de catre constructor si vor fi si stalpi pentru iluminat public.

Tot terenul in zona este in panta intradevar, dar cine sta in Cluj stie ca terenul e asa e in multe zone din Cluj, chiar si in cele mai scumpe cartiere. In zona unde se construieste casa asta inca preturile nu sunt asa de mari si este cumva destul de aproape de iesirea din Cluj. Exista toate utilitatile in zona, exista si alte case si cum ziceam, mai sus pe deal acelasi dezvoltator a construit alte 20 sau 30 de case care sunt finalizate de anul trecut si vandute complet.

In randari apare fara gard intradevar, caci asa se vor preda casele si pe urma fiecare proprietar urmeaza sa-si faca gardul pe cheltuiala lui.

@claudiu1, foarte pertinente sfaturile, voi ridica aceste probleme dezvoltatorului, in caz ca ma hotarasc sa continui discutiile cu el. Dar partea cu zgomotul de ploaie si de ciori ma dezamageste foarte mult. Am mai vazut un apartament la etajul 1 intr-o vila P+1 de 2 apartamente si acolo era acelasi stil de acoperis de tabla, intr-o apa, dar apartamentul de sus avea si placa de beton. Am vazut asta cu ochii mei. Din pacate acolo erau alte probleme cu constructia.

@arg la ce te referi ca proiectul nu este complet ? Casa se preda la stadiul de semifinisat si fara garduri Ce alte documente ar mai trebui sa cer constructorului ?

Nu vreau sa ma avant sa dau avans pe aceasta casa, tocmai de aceea am cerut parerea aici si mai ales ca o parte din pret o voi achita printr-un credit ipotecar. Pretul este mult mai bun in comparatie cu cat se vand casele individuale alte zone marginase din Cluj. Din pacate la Cluj tot ce inseamna constructie noua in zona cat de cat ok se cumpara la groapa si daca stau pana se va ridica casa sunt slabe sanse sa mai fie disponibila. Ar trebui sa dau 15% avans acum la antecontract si restul la receptia lucrarii.

Riscul cel mai mare mi se pare intradevar la calitatea constructiei si a lucrarilor. Dezvoltatorul mi-a zis ca ansamblul il face din fonduri proprii si din moment ce a mai construit alt ansamblu tot in aceeasi zona, riscul sa nu le finalizeze pe acestea e mai mic, dar clar ca un risc exista si aici.

Ar fi foarte greu sa gasesc teren intr-o zona care sa nu fie asa in panta si la fel de aproape de oras si chiar daca as reusi, pretul ar fi foarte mare. In plus cea mai mare problema ar fi ca timpul nu mi-ar permite sa ma ocup de constructia unei case de la zero, cu proiect, autorizatie, angajat echipa, supravegheat, etc.

Edited by laurcj, 24 May 2017 - 10:50.


#22
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View Postlaurcj, on 24 mai 2017 - 10:30, said:


...
. Exista toate utilitatile in zona, exista si alte case si cum ziceam, mai sus pe deal acelasi dezvoltator a construit alte 20 sau 30 de case care sunt finalizate de anul trecut si vandute complet.
...

Faptul ca sunt toate utilitatile in zona, nu inseamna ca si aceasta zona are utilitati. Zona de sub drum nu are legatura ce cea de peste drum, chiar daca sunt facute de acelasi constructor.
Cunosc bine situatia zonei, crede-ma.

Dar, cu siguranta, toate casele vor avea, la un moment dat, utilitati.

Zona este superba, de aceea i se mai zice si Cartierul Belvedere.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
depinde ce mastodont construieste ala de mai jos.

#24
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
@cristobob, da sunt constient ca sunt 2 ansambluri diferite construite de acelasi constructor.

Mie constructorul mi-a zis ca exista toate utilitatile, inclusiv canalizare. Vrei sa zici ca casele se vor preda fara a avea gaz, apa si canalizare in functiune ?

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
in ce mod se face tranferul de proprietate?
avans sub forma de precontract si contract de vanzare la final (ceea ce nu recomand),
sau vanzare teren si plata lucrariilor defazate pe faze determinate?

Edited by arg, 24 May 2017 - 11:42.


#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View Postlaurcj, on 24 mai 2017 - 11:39, said:



Mie constructorul mi-a zis ca exista toate utilitatile, inclusiv canalizare.
Din moment ce ati facut poza, inseamna ca ati fost in zona. Ati vazut utilitatile?

View Postlaurcj, on 24 mai 2017 - 11:39, said:

...Vrei sa zici ca casele se vor preda fara a avea gaz, apa si canalizare in functiune ?
Cu siguranta, nu.

#27
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

View Postradunic, on 24 mai 2017 - 09:38, said:

La panta pe care o are acum nu pune țiglă. Aia are nevoie de pantă de minim 10 grade.

Asa e. La o privire secundara, am vazut ca inclinatia nu are nici 10 grade.

Dezavantajele tablei insa raman: zgomot la ploaie si vizitatori...

#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View Postlaurcj, on 23 mai 2017 - 21:01, said:

Salutare,
...Din pacate cunostintele mele despre constructia unei case si materiale sunt destul de limitate. Nu ma pricep la chestii de pereti, structura, acoperis, etc.
Sfatul meu (woow, ce tare, am ajuns sa dau sfaturi) este de a urmari lucrarile , in limita posibilitatilor, atat inainte de achizitie, cat, MAI ALES, dupa "achizitie".

#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postarg, on 24 mai 2017 - 11:33, said:

depinde ce mastodont construieste ala de mai jos.
Exact.
Acum ceva ani se lauda o ruda cum a luat el apartament misto in bloc nou construit pe malul marii si cum a dat el aproape 20% in plus pentru privilegiul de a avea vedere la mare din apartament, nu ca cei de pe partea cealalta.
Cand m-am dus in vizita intre blocul ala (aflat cam in camp) si mare era un teren urias plin de buruieni... I-am spus ca terenul ala sigur va fi valorificat in viitor de alt dezvoltator (ca era mai bun si era si mare) si atunci o sa I se duca naibii toata vederea la mare si bonusul platit pentru vedere o sa devina o teapa. 3 ani mai tarziu s-a adeverit treaba si a trantit alt dezvoltator chiar doua randuri de blocuri in fata :D

#30
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013

View Postlaurcj, on 24 mai 2017 - 11:39, said:

@cristobob, da sunt constient ca sunt 2 ansambluri diferite construite de acelasi constructor.

Mie constructorul mi-a zis ca exista toate utilitatile, inclusiv canalizare. Vrei sa zici ca casele se vor preda fara a avea gaz, apa si canalizare in functiune ?

mai mult ca sigur.

#31
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Din poza atasata reiese ca ai un drum de pamant ,  si nici o utilitate. Cumperi un vis (care nici ala nu e cel mai ok) . Nici mie nu imi place slutia aleasa la tavan/invelitoare. Cumperi o casa cu etaj cu tavan inclinat Posted Image . Daca si executia va fi precum proiectul , totul va fi in mare viteza  si pe mega economie

#32
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008

View Postlestad_25, on 24 mai 2017 - 14:57, said:

Cumperi o casa cu etaj cu tavan inclinat.

Nu imi este clar daca la etaj tot tavanul este inclinat sau doar acoperisul.  In sectiunea B-B (pagina 7 din planul atasat initial) nu apare tavanul inclinat. Din cate mi-am dat eu seama, tavanul de la etaj va fi din placi de gips carton.

View Postclaudiu1, on 24 mai 2017 - 00:05, said:

Vad ca tavanul inclinat, inteleg ca intr-o apa. Nu ai nevoie de placa deasupra, neavand nici pod.
Eu la mansarda am izolatia de 25 cm, acoperisul este cu tabla ondulata, si da, se aude ploaia de nu se poate. Pana si ciorile cand topaie pe acoperis le aud. Dar te obisnuiesti in timp. In 6 ani nu mi-a facut igrasie, conteaza si cum aerisesti. Stiu pe cineva care a preferat sa-si puna tigle clasice pe acoperis, dar se ingreuneaza casa de nu se poate cu asa ceva.

Daca ar fi placa de beton deasupra nu s-ar auzi ciorile si ploaia chiar si cu un acoperis din tabla? Cum ziceam, am mai vazut un apartament la etajul 1 intr-o vila P+1 de 2 apartamente si acolo era acelasi stil de acoperis de tabla, intr-o apa, dar apartamentul de sus avea si placa de beton.

View Postclaudiu1, on 24 mai 2017 - 00:05, said:

Acoperisul este cum este, dar ar trebui sa te ingrijoreze faptul ca apa se colecteaza spre partea cu terenul mai ridicat, deci fata de apa care se scurge natural pe panta  terenului o sa ai si ce se aduna de pe acoperis, apa meteorica ce o sa spele curtea, inclusiv peretii demisolului. Apropo de teren, vad ca este o linie de nivel le 422 (spate dreapta casa), iar mai jos una de 419 (stanga, mai pe la mijlocul casei), plus ca nivelul natural, trasat cu rosu pe desenul de dupa cel cu acoperis inseamna cam vreo 2,80 m, inclusiv fata de cota de strada. Esti sigur ca terenul este stabilizat? Nu mai zic ca in spate ai o terasa de 6,50 mp, la nivel cu pamantul din spatele casei, si situata la -1,75 m fata de nivelul actual de pamant. Cum vei preveni inundarea terasei cu apa care vine spre casa din panta care va fi acolo, in spate? Mai ales ca a inceput si la noi sa se petreaca tot mai des fenomene meteo extreme, printre care ruperi de nori.

Nu inteleg complet explicatiile cu nivelul terasei din spatele casei la -1.75 m. Vrei sa zici ca terasa va veni cu 1.75 m mai jos decat nivelul drumului din spate ?

In legatura cu inundarea terasei din spatele casei, asta e o problema mare, intradevar, la care nu m-am gandit. Chiar azi dimineata la Cluj au fost 2 rafale de ploaie foarte puternice.  Daca as lua una din casele disponibile vis-a-vis de casa postata initial presupun ca nu ar fi aceasta problema. Acelea sunt cu 10k eur mai ieftine, dar demisolul nu poate fi folosit ca si garaj o alta problema importanta pentru mine e ca ca au livingul si 2 camere spre nord. Pun aici si randarile cu o casa de tipul acesta.

Attached File  CASA 4 SI 7 11.04 img 1.jpg   428.49K   27 downloads

Attached File  CASA 4 SI 7 . 11.04 img 2.jpg   408.5K   25 downloads

Attached File  CASA 4 SI 7 . 11.04. img 3.jpg   445.09K   24 downloads

Attached File  CASA 4 SI 7 . 11.04. img 4.jpg   456.21K   24 downloads

Attached File  CASA 4 SI 7 . 11.04 img 5.jpg   405.66K   22 downloads

Din punct de vedere al scurgerii apei si nu numai este mai ok sa ai curtea in panta descendenta decat ascendenta ? Lasand la o parte parte cu acoperisul ce parere aveti despre o casa cu livingul si curtea la nord ?

Edited by laurcj, 24 May 2017 - 15:39.


#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Eu nu mi-as pune problema scurgerii apei, are unde sa se duca, ce o sa se intample cu zapada?
Eu nu cred ca limba aia de pamant o sa ramana asa, adica nu va exista, iar unghiul strazilor va fi de 90 grd.
Drumurile vor fi in proprietatea voastra (sau a dezvoltatorului) pana vor fi predate primariei.

Cred ca fiecare isi va face un gard cat de mic acolo si va aparea prestrita situatia. In poze totul e verde si senin, cu mercedesuri cu trapa (cate 2, sot-sotie).

Acum, daca casa e 60-70k euro nu ar trebui sa ai mari pretentii, d.t.p.d.v.

#34
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
In randari apare frumos, insa daca vin fara garduri, in prima luna de la instalare va arata cartierul ca la tara... fiecare taran isi va pune gard diferit si de culori diferite.
Exact ca si in blocurile alea rezidentiale... arata frumos blocurile pana incep taranii sa se mute in ele, apoi fiecare isi tranteste termopane in diverse forme si culori sa "inchida" balconul, fiecare isi tranteste AC pozitionat dupa ureche pe fatada... etc si ajung blocurile sa arate exact ca in cartierele comuniste in care s-au bagat taranii adusi la munca in fabrici... diferenta e ca aia le-au luat aproape gratis, astia au dat zeci de mii de euro :D

#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
sincer, nu mi-as lua casa pozitionata in acel loc. esti intre doua drumuri, terenul in panta implica scurgerea apei de ploaie prin curtea ta, riscuri sa greseasca unul drumul si sa aterizeze in curtea/casa ta, lipsa intimitate, posibil zgomot de la trafic din toate partile casei.
intrebai despre locuintele de vis-a-vis, cu livingul orientat spre nord. ok, si care ar fi problema ? o sa fie bine si racoare vara, iar lipsa luminii naturale o poti suplini cu un iluminat inteligent si economic. daca se va face izolarea termica asa cum trebuie, tamplarie si geamuri de calitate, n-ar trebui sa fie o problema cu incalzirea pe timp de iarna.
cred ca si privelistea va fi mai ok din aceste case, ce este sau va fi in spatele acestora ?
garajul era un must-have pentru tine ? cum sunt iernile in cluj in general, aveti parte de multa zapada ?

#36
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

View PostTheWarrior, on 25 mai 2017 - 05:54, said:



Acum, daca casa e 60-70k euro nu ar trebui sa ai mari pretentii, d.t.p.d.v.

În Cluj case la 70k euro nu găsesti nici măcar demolabile darămite nou construite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate