Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Boxe portabile : Hama vs MYRIA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postgigi_4476, on 24 mai 2017 - 07:08, said:

la care model de Xiaomi te referi ?
eu am Square Box
[ http://i66.tinypic.com/29mx1m8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Xiaomi Mi-ul dreptunghiular (că din păcate își numesc mai multe produse "Xiaomi Mi").
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NP6QjamlXSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
alexandrU_BogDan

alexandrU_BogDan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 04.08.2016
Multumesc pentru sfaturi , am probat cum se aude jbl go si myria ... jbl are "inalte" foarte bune dar bass 0 si myria are "inalte" decente dar bass frumos , are "joasele" bune mai ales daca tii boxa in mana sau o pui langa perete sau jos se aude frumos , bateria nu mai zic ca tine lejer 4 ore la volum maxim , jbl go la volum maxim nu cred ca tine mai mult de 2 ore , myria este rezistenta la stropire cu apa iar jbl nu , myria 95 ron si jbl 120 ron .... parerea mea este ca Myria 1 - JBL 0 .
Am facut un video dar este inregistrat cu telefonul meu (xiaomi redmi note 3 pro) care nu exceleaza pe partea  audio bine , oricum cat sa iti faci o idee :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/51ZNhee0ZBQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexandrU_BogDan, 28 May 2017 - 02:59.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdonjoe, on 23 mai 2017 - 22:37, said:

Philips se pricepe la unele chestii, nu şi la boxe portabile, n-a produs nimic impresionant.
E o boxa mica de 4w la care membrana e toata carcasa, driverul magnetic in spate si face o gramada de marci. O pun in parc si nu le vine sa creada la pusti cum se aude Posted Image Cam tot spectrul se aude frumos pentru dimensiunea ei. BT110 parca... o am aici dar nu-i stiu modelul exact...

le - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJHgJnTQA4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In limitele inregistrarii telefonului, chitara bass se aude fain pentru ceva asa mic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wCJUPEjZW5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 28 May 2017 - 08:18.


#22
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Dacă sună bine înregistrată de la 1 cm n-ai demonstrat decât că ar fi fost bună de difuzor de căşti, sorry. Posted Image

LE:
OK, am ascultat-o pe Switcher-ul lui Oluv şi seamănă binişor cu sunetul JBL Go-ului (care rămâne totuşi mai ieftin), cu basul ceva mai umflat dar sunetul per total mai comprimat dinamic, mai puţin natural. Deci depinde de priorităţi pe care o preferi - pare să fie o alegere între un pic mai mult bas vs. mai multă naturaleţe dinamică, cu varianta de bas ceva mai scumpă. (Ştiu şi ei ceva despre preferinţele publicului general şi unde sunt bani de scos. Posted Image ) Pe de altă parte în aceeaşi logică poţi să pui şi peste BT110 nişte zeci de lei în plus şi iei Xiaomi-ul zis mai sus, moment în care orice comparaţie s-a încheiat. (Sau iei Xiaomi-ul în jur de 160 de lei prin AliExpress şi atunci chiar că orice comparaţie s-a terminat.)


(BTW, "membrana e toată carcasa" sper că era un mod amuzant de a spune că vibrează pe masă, fiind prea uşoară pentru cât bas încearcă să scoată - greşeală clasică de design - că altfel ar însemna că produce sunet umflându-se şi dezumflându-se ritmic ca un balon. Dacă ar exista aşa ceva cred că ar fi primul difuzor cu membrană sferică din istorie, lolz.)

Edited by donjoe, 28 May 2017 - 16:50.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Nu demonstrez nimic... am avut si dinalea mici stil a51 (myria e doar un brand), si jbl-uri in aceeasi categorie de preturi, nu erau satisfacatoare. Asta mi-a placut la spectru si atata tot... raman cu ea Posted Image O pun cateodata pe masa de ping pong langa fileu, nu deranjeaza si se aude in toata incaperea sau vreo 5-10m in parc zici ca e casetofon ca pe vremuri iar lumea e uluita ca ceva asa mic chiar se aude Posted Image
Costa cam 149 dar sunt cateodata oferte si la 99 lei, depinde de noroc, eu am luat de la un dealer sub 100 lei, voiam neagra dar nu mai aveau pe stoc decat rosii. Daca mergi la alta categorie de preturi si puteri (asta are doar 4w rms dar fata de concurenta la pret care are doar 2...) gasesti evident produse mai bune inclusiv la acest brand.

View Postdonjoe, on 28 mai 2017 - 16:34, said:

(BTW, "membrana e toată carcasa" sper că era un mod amuzant de a spune că vibrează pe masă, fiind prea uşoară pentru cât bas încearcă să scoată - greşeală clasică de design
Nicidecum, toata carcasa trebuie sa fie membrana adica sa faca corp comun cu radiantul daca vrei bass la ceva asa mic fara cavitati (reflex), tine de lungimea de unda. E destul de grea sa stea singura si are 4 pinteni fini pe fund care o deconecteaza fizic de la suprafata pe care o pui tocmai ca sa poata vibra corect. Daca suprafata e inclinata poti pati surprise, sa o ia la vale.

Edited by andreic, 28 May 2017 - 19:33.


#24
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postandreic, on 28 mai 2017 - 19:27, said:

Nicidecum, toata carcasa trebuie sa fie membrana adica sa faca corp comun cu radiantul daca vrei bass la ceva asa mic fara cavitati (reflex)
Man, scrie şi în reclama lor că dreptunghiuleţul ăla din spate e radiator pasiv, a.k.a. tot o membrană care vibrează relativ la restul carcasei, fiind suspendată elastic faţă de ea la margini, ca un difuzor fără sârmă şi magnet. Radiatorul pasiv e alternativa la cavităţi şi de fapt e preferat în majoritatea covârşitoare a design-urilor micuţe (chiar am rămas surprins să aud că JBL Go foloseşte port rezonant, nu mai auzisem de aşa ceva într-un portabil până hăt la mărimi de Archeer A320).

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

View Postdonjoe, on 24 mai 2017 - 08:37, said:

Xiaomi Mi-ul dreptunghiular (că din păcate își numesc mai multe produse "Xiaomi Mi").
Am avut anker 3143 - putere , bass excelent dar suferea la : portabilitate, lipsa microfon, deranjant in gama medie si inalte , jbl flip 3 o ia si deja pretul se apropie aparand flip 4 .
In gama de pret mai mic am luat pentru incercare Mirya my 2404 de la selgros cu 100 lei , mult sub pretul de la magazinul mama - super la acest pret , este doatat cu microfon, slot sd, aux in, radio, ceas , un fel de multifunctional care surprinzator are radio bun.
Flip 3 merge foarte bass, Flip 4 merge prea inalt , daca bagi ceva carpe undeva la sub 500 lei merita .
JBL GO foarte dragute , suna bine dar duc 2 ore la maxim si daca sunt 6 persoane doar la maxim va merge , pentru casa este extraordinara .
Neavand nevoie de putere exagerata m-am orientat pe Xiaomi MI , modelul exact este QBH 4041 cu slot card, microfon, aux in , 2x3W rms , original comandat de pe ali la 37 dolari - pentru calitate, autonomie, portabilitate rupe tot ce am amintit mai sus , da , inclusiv JBL-urile daca nu ai nevoie de putere  . Pentru trozneala am o boxa ibiza cu dif de 15 inch  , fara calitate extrema da numai cine a depasit o anumita faza stie despre ce vorbesc , este super , oricum in acea faza astea mici nu le mai auzi , tot incet ti se par oricat urla ele , de la 15 inch in sus altfel vezi lumea .

Altele -  innovation in 215 suna putin mai bas fata de Mirya dar nu are asa design finut , asta pentru buget redus, are avantaj slot usb , este un chinezism care surprinzator ia boxe cu renume , am utilizat o noapte ca s-a dus statia ( un amplif hifi 2x35 IEIB care dupa 30 si ceva de ani si-a dat duhul...asta pentru nostalgici, 2 salarii am dat pe el atunci )

Edited by ldpe, 18 June 2017 - 20:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate