Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

folia de aluminiu ,periculoasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Ii spune folie de aluminiu pentru ca asa arata.
Ce, hirtia de copt e din hirtie?

#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 alufix, on 23 mai 2017 - 19:56, said:

se stie ca aluminiul este toxic,de aceea nu se mai fac vase din aluminiu.

Ce face? Cred ca 70% din vasele vindute sint din aluminiu...

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Exista hartie speciala pentru cuptor, rezista la 230gradeC. E mai practica decat folia fiindca pestele nu adera la ea. Folosesc folie doar pe post de capac, deci nu se atinge de mancare.

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 ain, on 23 mai 2017 - 20:15, said:

Cred ca se face confuzie intre un metal si sarurile ce contin ionii acelui metal. Iar sarurile de aluminiu au LD in jur de 1 g/Kg corp, apropiata de extrem de periculoasa clorura de sodiu ( 3g/Kg corp).

Pai si sodiul e toxic si e interzis sa faci vase din el. Mai ales ca nici nu "tine" apa.
QED.

 Cloudfare, on 23 mai 2017 - 20:50, said:

Ii spune folie de aluminiu pentru ca asa arata.
Ce, hirtia de copt e din hirtie?

LOL.

Edited by vrajitoruldinoz, 23 May 2017 - 20:56.


#23
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 Serafim606, on 23 mai 2017 - 20:11, said:


Vreau sa te vad scotand un sandvis din borcanul de 720 Posted Image.
Ptr.asa ceva sunt caserolele din plastic de diferite dimensiuni.

#24
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 ain, on 23 mai 2017 - 20:15, said:

extrem de periculoasa clorura de sodiu .
Deci ati inteles , folia de aluminiu o fi periculoasa sau nu , dar sa nu va puna drq sa va atingeti de clorura de sodiu !

#25
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 Cloudfare, on 23 mai 2017 - 20:50, said:

Ii spune folie de aluminiu pentru ca asa arata.
Ce, hirtia de copt e din hirtie?
Pt tine special, posibil sa se faca din prezervative folosite, poate si carnatii sa fie la fel, altfel nu- mi explic dilema ta. Hartia de copt, e chiar hartie, de pe vremea strabunicii.

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Aluminiul este esential pentru sanatatea noastra (ca aproape orice alt element de altfel), insa in cantitati prea mari este foarte toxic.



Aluminiul şi efectele sale asupra organismului uman

Chiar dacă aluminiul se găseşte peste tot – aer, apă, pământ – trebuie să avem grijă la cantitatea pe care organismul nostru o absoarbe, pentru că poate avea efecte dăunătoare asupra sistemului nervos uman.
Aluminiul este un metal care se găseşte din belşug pe Terra, îl întâlnim în pământ, în apă, în aer. Proprietăţile lui chimice şi fizice îi conferă numeroase utilităţi. În acest sens se poate menţiona folosirea lui şi a compuşilor săi în produsele alimentare (ca şi aditiv), în medicamente (antiacizii), în produsele de larg consum şi în tratarea apei potabile.
Din cauza abundenţei sale în mediul înconjurător, el este practic inevitabil, iar cercetătorii au început să studieze încă de mai mult timp efectele lui asupra fiinţei umane. În ultimii ani, oamenii de ştiinţă şi-au făcut griji referitor la efectele dăunătoare ale aluminiului asupra sănătăţii umane, încercând să afle mai ales care este rolul aluminiului în maladiile Alzheimer, Parkinson şi scleroza laterală amiotrofică (maladia Lou Gehrig). De asemenea, s-au pus semne de întrebare în legătură cu potenţialele riscuri care apar la sugarii care sunt hrăniţi cu lapte matern conţinând aluminiu.

Aluminiul şi efectele sale asupra organismului uman

Chiar dacă aluminiul se găseşte peste tot – aer, apă, pământ – trebuie să avem grijă la cantitatea pe care organismul nostru o absoarbe, pentru că poate avea efecte dăunătoare asupra sistemului nervos uman.
Aluminiul este un metal care se găseşte din belşug pe Terra, îl întâlnim în pământ, în apă, în aer. Proprietăţile lui chimice şi fizice îi conferă numeroase utilităţi. În acest sens se poate menţiona folosirea lui şi a compuşilor săi în produsele alimentare (ca şi aditiv), în medicamente (antiacizii), în produsele de larg consum şi în tratarea apei potabile.
Din cauza abundenţei sale în mediul înconjurător, el este practic inevitabil, iar cercetătorii au început să studieze încă de mai mult timp efectele lui asupra fiinţei umane. În ultimii ani, oamenii de ştiinţă şi-au făcut griji referitor la efectele dăunătoare ale aluminiului asupra sănătăţii umane, încercând să afle mai ales care este rolul aluminiului în maladiile Alzheimer, Parkinson şi scleroza laterală amiotrofică (maladia Lou Gehrig). De asemenea, s-au pus semne de întrebare în legătură cu potenţialele riscuri care apar la sugarii care sunt hrăniţi cu lapte matern conţinând aluminiu.

Aluminiul din alimente

Aluminiul este prezent în mod natural în numeroase alimente, dar în general se află în cantităţi mici. Ceaiurile, de exemplu, acumulează mari cantităţi de aluminiu care pot fi eliberate prin frunzele lor în infuzii. El poate fi de asemenea introdus în hrană, chiar din cea care se găseşte în caserole, în ustensilele pentru gătit şi în ambalaje, dar s-a demonstrat că aceasta este o cantitate neglijabilă.

Anumite alimente, ca produsele lactate, grăunţele şi produsele cerealiere, deserturile şi băuturile pot avea niveluri mai ridicate de aluminiu decât cele normale datorită utilizării aditivilor alimentari care conţin compuşi ai aluminiului (de exemplu: fosfat de aluminiu şi sodiu).
Folosirea acestor aditivi este controlată pentru a se evita utilizarea lor în cantiţăţi excesive. Aportul zilnic de aluminiu provenit din alimente se ridică în jur de 8 miligrame pentru un adult, anumite estimări indicând totuşi niveluri mai ridicate.
În ansamblu, aproape 95% din aportul normal pentru un adult de aluminiu provine din alimente. Pentru un bebeluş, aportul zilnic de aluminiu se ridică la 1 miligram.

La nivel european, s-a dat alarma cu privire la prezenţa în exces a aluminiului în alimentaţie. Acest element e peste tot, în aer, apa, sol, şi, în anumite cantităţi, nu este dăunător organismului. Dar, în ultima vreme, produsele pe care le consumam, de la alimente, la medicamente, apă şi chiar obiectele înconjurătoare, ne pun în contact cu o supradoză din acest metal toxic. Efectele sunt dintre cele mai devastatoare: boli ale sistemului nervos, printre care şi Alzheimer.

Apa noastră cea de toate zilele e plină de aluminiu

Cea mai mare parte a uzinelor de tratare a apei de suprafaţa utilizează sulfat de aluminiu pentru a elimina microorganismele nocive şi alte particule pe care le conţin şi care pot fi uşor distruse prin sedimentare şi filtrare. Pentru că sulfatul de aluminiu este eliminat în mare parte printr-un stadiu mai avansat al procedeului, concentraţia de aluminiu a apei tratate este mai ridicată decât în cea netratată.

Aportul zilnic de aluminiu din apă potabilă poate varia mult în funcţie de regiune şi de râuri, care sunt mai bogate sau mai sărace în aluminiu. Se crede în general ca aluminiul de origine naturală, provenit din apa netratată, se află într-o formă care nu este uşor asimilată de organism şi nu provoacă efecte negative asupra sănătăţii.
Dar apa tratată conţine aluminiu uşor asimilabil, de aceea – atenţie! – apa poate fi o sursă mai importantă de aluminiu decât hrana.

Cantitatea de aluminiu din apa îmbuteliată şi cea de la robinet variază şi ea, după cum producătorii utilizează apa de la robinet cu sau fără tratamente suplimentare. Cel mai bine e să citim cu atenţie eticheta sticlei de apă minerală sau plată şi să o alegem pe cea care conţine cel mai puţin aluminiu. Riscul de apariţie a bolii Alzheimer e de 7-8 ori mai mare la persoanele care consumă ape bogate în aluminiu monomeric.

Atenţie la mâncare şi la recipientele din aluminiu

Studiile au arătat ca aluminiul ajunge în organism şi din cereale, prăjituri, biscuiţi, paste, legume (ciuperci, spanac, ridichi), dar şi din ceaiuri sau băuturi care conţin aditivi alimentari cu aluminiu, cum ar fi cacao.
Cantitatea de aluminiu creşte peste cota admisă şi atunci când peştele şi carnea sunt gătite în oale din aluminiu sau sunt împachetate în folie de aluminiu (staniol, supus la temperaturi mari în cuptor).
În viaţa cotidiană este des întrebuinţată vesela din aluminiu. Ea este confecţionată din aluminiu pur sau din duraluminiu(aliaj cu magneziul). La prepararea alimentelor în această veselă, conţinutul din aluminiu din produse se se măreşte de două ori. Particulele de aluminiu desprinse de pe pereţii vasului se descompun cu timpul şi pătrund, în cantităţi foarte mici, în organismul uman. De aceea nu se recomandă folosirea acestei vesele.

Aluminiul exercită funcţia de catalizator la transformarea nitraţilor în nitriţi.Dacă totuşi preparăm bucatele în veselă din aluminiu, este necesar să ţinem cont de următoarele reguli:
– nu se recomandă să păstrăm în această veselă varza şi castraveţii muraţi, laptele acru, peştele sărat, bucatele din cartofi. Acţiunea îndelungată a acizilor asupra vaselor distruge pelicula de oxid de aluminiu (Al2O3) şi metalul pătrunde în alimentele gătite;
– nu se recomandă ca în vesela de aluminiu să se fiarbă cartofi necurăţaţi – se înnegreşte vasul;
– spălarea veselei se va face fără a distruge (cu detergent sau abrazive) pelicula de oxid de aluminiu. Este mult mai bine să folosim o soluţie care nu conţine particule abrazive;
– dacă pe vas există pete de bucate arse, le vom şterge cu un măr proaspăt tăiat sau vom fierbe în el apă cu ceapă;
– nu se recomandă să păstrăm produsele alimentare în foi de aluminiu, nici să preparăm bucate în aceste foi.

Toţi suntem expuşi mai mult sau mai puţin riscului de a absorbi aluminiu, dacă nu în bucătăria proprie, atunci când bem o cafea în oraş, preparată cu apa contaminată sau în ibrice de aluminiu.

Aportul cotidian poate creşte considerabil pentru persoanele care-şi administrează doza maximă pe bază de aluminiu din medicamentele care nu sunt prescrise de medici şi care se vând la cerere în farmacii, ca antiacizii şi acidul acetilsalicilic tamponat.
Organizaţia Mondială a Sănătăţii a estimat că aportul celor care consumă regulat acest tip de medicamente pe bază de aluminiu poate creşte până la 5 grame pe zi. Toţi aceşti factori care conţin metalul toxic au efecte diferite asupra organismului, în funcţie de vârstă şi grad de sănătate.

Aluminiul din deodorante

Antiperspirantele conţin aluminiu (de obicei sub forma unui compus numit aluminiu-zirconiu-triclorohidrat-glicină). Rolul acestui compus este de a bloca porii glandelor sudoripare care se deschid la nivelul pielii, şi, totodată, de a absorbi o parte din apă. Dar, unele studii au arătat că aluminiul se absoarbe în piele. În studiile efectuate pe animale, aluminiul s-a demonstrat a fi cancerigen. Studiile pe oameni nu sunt încă definitive sau conclusive.

Astfel, un studiu recent a găsit aluminiu în ţesutul mamar obţinut în urma operaţiei de mastectomie . Cercetătorii au preluat mostre atât din ţesutul mamar, cât şi din ţesutul adipos din zona sânului. Măsurând nivelul de aluminiu din aceste probe experţii au constatat că în regiunile externe ale sânului, adică în axilă şi zona laterală, concentraţia de aluminiu este semnificativ mai mare decât este în regiunile interne ale sânului (zonele centrale, median şi medial).
Astfel, exact în acele locuri unde s-au găsit concentraţiile maxime de aluminiu, tumorile de sân apar mai frecvent. În decembrie 2003 a fost publicat în Jurnalul European de Prevenţie a Cancerului un studiu ce a găsit o corelaţie statistic semnificativă între frecvenţa folosirii antiperspirantelor şi apariţia mai timpurie a cancerului la sân.

437 de femei cu cancer la sân au fost intervievate în privinţa frecvenţei folosirii antiperspirantelor şi a obiceiului de a rade părul din axilă. La cele care se rad cel mai des şi folosesc de cele mai multe ori pe zi antiperspirante, cancerul apare la vârste mai mici. Deodorantele conţin şi acid para-amino benzoic (PABA), un compus cu rol antimicrobian şi conservant, folosit şi în numeroase alte produse cosmetice (creme, loţiuni).

 Prien, on 23 mai 2017 - 20:07, said:

Mie sotia imi da sandwichurile la serviciu invelite in aluminiu de peste 15 ani. Crezi ca sunt mort?

Nu asa trebuie sa gandesti.

1. Daca nu le inveleai in aluminiu, poate ai trai cu cativa ani mai mult si mai sanatos.
2. Tu ai o varsta. E posibil ca majoritatea vietii tale ai trait-o intr-un mediu mai "curat" d.p,d.v. al infestarii cu aluminiu a mediului, deci rar ai depasit limita admisa chiar daca din cand in cand ai mancat din recipiente de aluminiu. Din pacate, in cazul celor ce acum sunt tineri, lucrurile nu mai stau asa.

Edited by Phobos, 23 May 2017 - 22:07.


#27
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Poti sa si mananci folia de aluminiu in care ambalezi sandwichul ca nu patesti nimic.

#28
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
Eu am avut o perioada in care m-am gandit sa ma barbieresc mai retro, cu briceagul,si ca sa raman pe inceputul secolului trecut la taieturi foloseam asta : https://en.m.wikiped...assium_alum  
oare e toxica? :)

p.s. dupa cateva luni si cateva sute bune de euro in briceag, curele si pietre am trecut innapoi la un gillette cu 5 lame:))

p.p.s Deja au raspuns doua persoane si v-au sugerat sa nu va fsceti probleme, unu' care chimia o mananca pe paine si altul la fel fizica, nu le scriu numele ca mi se par modesti.

Edited by ionutzitaly, 23 May 2017 - 23:52.


#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 ericmario, on 23 mai 2017 - 20:47, said:

Sa mori tu....

De la folie ?! :D
Totuși, este cam dura întrebarea, pusă așa :)

#30
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 rich1974, on 23 mai 2017 - 20:07, said:

aluminiul este neurotoxic, procuroarea luminita sega cica ar fi fost otravita cu aluminiu. ideea este simpla: de ce sa folosesti aluminiu cand exista atatea alternative. vase de fonta, inox, sticla, etc. iar pentru alimente, poti folosi borcanele de sticla de 720. se si spala foarte usor.
Să-și puna sandviciul in borcan.

#31
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008

 Prien, on 23 mai 2017 - 20:07, said:

Mie sotia imi da sandwichurile la serviciu invelite in aluminiu de peste 15 ani. Crezi ca sunt mort?

Nu e personal ... dar iti doresc sa nu aflii mai incolo si sa iti para rau.

#32
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
De murit o sa mor oricum. Si sincer, nu as vrea sa ajung ca tatal meu, pe care la 79 l-a lovit Alzheimerul. "Noroc" ca a rezistat doar 6 luni, pt ca boala l-a transformta intr-un om..cum sa zic greu de descris. Si nu as vrea sa ii ofer baiatului meu o imagine asemanatoare.
Oricum 79 1/2 ani e o varsta..
Toata viata lui profesionala tatal meu a fost inginer silvic. Si cand pleca pe munte, folosea o cutie metalica in care isi ducea mancarea.. Credeti ca era facuta din otel? Sau din azi hulitul aluminiu?
Repet tata a murit la 79 1/2..
Iar mama mea (s-a nimerit chiar azi) implineste 91. Si ea foloseste folia de aluminiu la gatit.
Daca eu va par energic,si cu replici, jur si recunosc (invidios) ca fata de ea sunt copil de mingi. stie cum sa ma ia, doar mi-a fost mama, si a fost si profesoara, asa ca in maxim 3 secunde ma baga in viteza superluminica...Asa ca sunt al dracului de atent la ce si cum discut cu ea, sa nu mi-o fur, ca imi serveste (chiar si din retur) de nu ma vad.. Si dupa aia rade de mine de ...
Deci daca era ceva aiurea, nu apuca 91..
Chiar, nici asta iarna, cand am sunat-o, mami, sarut mana, afara e zapada si gheata pe jos, vrei sa iti cumpar ceva, spune, sunt pregatit sa scriu lista.. De ce vrei sa ma ti in casa? Ce, eu numai pot iesi? Da, merg mai incet, dar am tot timpul din lume..
Da, daca o sa cazi, PUSCHEA-TI pe limba..Sa ma ajuti cand o sa te rog EU. Si EU mai pot.. Asa ca in secunda 2 am degajat..

Sincer, nu am nicio tangenta cu chimia si nici medicina. Asa ca nu ma dau rotund in aceste domenii..
Dar din experienta de pe acest forum, cand am pus niste intrebari tintite care nu putea fi rezolvate cu copy ponta, s-a facut linste.
Deci nu mai credeti tot ce se spune pe net..

Ia sa vedem si altfel. Nu mai invelesc sandvich-ul in folie de Al. Dar trebuie invelite in ceva. Asa ca voi cumpara altceva de la altcineva. Omul ala nu ar vrea sa isi creasca vanzarea? Cum o poate realiza? Nu prin defaimarea concurentei?
Cine mai e copil?

#33
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 Prien, on 24 mai 2017 - 08:49, said:

De murit o sa mor oricum. Si sincer, nu as vrea sa ajung ca tatal meu, pe care la 79 l-a lovit Alzheimerul.
Toata viata lui profesionala tatal meu a fost inginer silvic. Si cand pleca pe munte, folosea o cutie metalica in care isi ducea mancarea.. Credeti ca era facuta din otel? Sau din azi hulitul aluminiu?

Stii care e ironia sortii?

Legatura dintre Alzheimer si expunerea la aluminiu nu mai poate fi ignorata

Prezent în alimente, aer si apă, aluminiul este un element chimic neurotoxic, responsabil de apariţia demenţei Alzheimer.




De asta spun sa nu te grabesti sa judeci, pentru ca sunt lucruri pe care nu le banuim.

In rest, iti doresc sanatate de fier si viata cat mai lunga. Si eu l-am ingropat pe tatal meu acum o saptamana, la 82 de ani. Si el a avut o forma mai usoara de dementa.

Edited by Phobos, 24 May 2017 - 09:12.


#34
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Bine ca ne dai un link catre un site obscur care promoveaza  ... (nu ma intereseaza ce).
Nu a zis nimeni ca Aluminiul daca ajunge in corpul uman nu este toxic.
Dar de acolo pana la folia de aluminiu alimentara cale lunga ... citeste mai bine despre ce este topicul.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 DJPocaitul, on 23 mai 2017 - 21:15, said:

Ptr.asa ceva sunt caserolele din plastic de diferite dimensiuni.
Pe atat de ``sanatos`` este si plasticul, care contine Bisfenol a.

Edited by MembruAnonim, 24 May 2017 - 09:42.


#36
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Este mai periculoasa mancarea care o bagam in noi, decat ambalajul folosit.
Deja topicul devine SF.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate