Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Procedura pentru declararea lipsei de discernamant a unui bolnav in varsta? Cat dureaza-mult?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ma confrunt cu o problema la notariat, pentru perfectarea unui act de dezlipire si partaj pentru un teren extravilan agricol. Din suprafata initiala de 3ha aflata in coproprietate cu alti 7 mostenitori,  eu vreau sa imi dezlipesc cota mea de 50% adica 15000mp, in vederea vanzarii ulterioare. Pe cealalta jumatate de teren ramasa dupa desprindere, vor ramane toti ceilalti, in afara de mine.

Pana aici toate bune si frumoase! Problema apare la convingerea partilor, ca sa isi si dea acordul la notaritat pentru asta. Cu chiu cu vai i-am convins pe toti, insa mai putin pe unul si fara el nu se poate defel. Acea ultima persoana e in varsta, se pare ca e internata si nu prea se mai afla in deplinatatea facultatilor mintale. Nu ma intrebati ce si cum ca nu stiu.

Eu ce pot sa fac acum?Sunt blocat! Am cumparator, dar actele mele cadastrale nu se pot perfecta la notar, din lipsa semnaturii persoanei bolnave si inapte. Nu poate da nici macar o procura, e o ruda indepartata si din alta localitate. Legea e aiurea rau in sensul asta. Daca sunt 100 de coproprietari s-a cam terminat totul...nu?

Ce ar trebui sa faca familia lui si apropiatii, pentru ca persoana aflata in aceasta stare sa fie practic declarata fara discernamant din motive medicale? Cel mai tare ma deranjeaza durata acestei proceduri, ca pot sa-i spun adio deja cumparatorului prezent sau viitor. Cineva trebuie sa capete drept de semnatura, pentru a ma ajuta pe mine la notariat, sa fac partajul terenului in cauza. Asta e calea amiabila, ca pana la urma pot sa deschid si proces, dar dureaza ani de zile, se pare. Pierd si mai mult timp deci. E dreptul meu sa ma desprind si pe ceilalti nu ii costa nimic, sa semneze. Nu le cer nimic!

Multumesc de ajutor anticipat!

Edited by arab, 23 May 2017 - 19:57.


#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Da-i in judecata pe toti ceilalti.

Instanta o va face pt tine

Da, va costa timp, si probabil si ceva bani.

Dar nu ai cum sa scapi!

Cu sau fara instanta, tot vei pierde bani si timp.

Dar macar, pe calea instantei, vei face totul bine din prima si nici nu risti sa fii ulterior dat in judecata de vreun mostenitor al batranului ca nu-stiu-ce jmenuri ai facut cand i-ai obtinut consimtamantul etc etc....intelegi tu

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Da, ai dreptate, e cel mai corect probabil.

Mai am o nedumerire insa. Pot deschide proces in oras la mine sau neaparat in judetul unde se afla terenul si implicit coproprietarii? Ar fi culmea sa ma deplasez tot eu si sa pierd bani si timp pentru asta.

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Aici, e unde e paratul ...sau mai corect spus, terenul.

#5
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Ca sa dovedesti ca nu mai este in deplinatatea facultatilor mintale, d.p.d.v medical iti trebuie o internare, analize, diagnostic, referate medicale de la medici de specialitate (psihiatrie, etc...). Ai de alergat vreo 6 luni (pe asigurari). Dupa care ceri in justitie punerea sub interdictie, Stabiliti un tutore si ala semneaza ce vrea el. Altfel ....!

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarab, on 23 mai 2017 - 19:50, said:

Acea ultima persoana e in varsta, se pare ca e internata si nu prea se mai afla in deplinatatea facultatilor mintale.  

Ce ar trebui sa faca familia lui si apropiatii, pentru ca persoana aflata in aceasta stare sa fie practic declarata fara discernamant din motive medicale?  
Nu prea se mai află în deplinătatea facultăților mintale poate fi doar bârfă între neamuri, plus că nu prea cred că-și va lua cineva din familie belea pe cap cu punerea sub interdicție doar ca să-ți poți tu vinde partea.  
Din ce zici, partea fiecăruia e de  puțin peste 2000 mp, ceea ce în extravilan e tare puțin. Dacă s-ar găsi cumpărător pentru 3 ha nu ar fi interesați să vândă? Atunci probabil s-ar băga cineva să-i fie tutore (dacă ar fi cazul, că poate nu-i) și ați împărți banii conform cotelor. Ar fi varianta cea mai rapidă și mai puțin costisitoare pentru tine și nici pentru ei n-ar fi rău deloc.

Și pentru că ai întrebat de procedură:
http://e-juridic.man...-942-11613.html
http://www.budusan.c...-judecatoreasca

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate