Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ajutor cu o componenta de pc

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mising23

mising23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.05.2017
Deci Procesorul meu se incinge tare. cateodata daca ma joc un joc care necesita niste componente destul de bune pt. a rula acel joc Imi da restart la pc din cauza ca era prea incalzit procesorul. Doresc sa imi schimb cooler-ul dar nu stiu care ar fi potrivit pt Calculator( pt a incapea si a fii bun)


Specs: :CPU Amd x4 880k 4.0ghz
GPU Nvidia geforce 1050 2 gb
Ram 16Ram
Motherboard: Gigabyte GA-F2A78M-HD2 mATX



Tin sa mentionez ca acest cooler am si la alt calculator si era destul de bun(cooler-ul), dar procesorul era mult mai slab 2.80 ghz

Edited by mising23, 23 May 2017 - 17:25.


#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ce carcasa ai? Cu airflow-ul cum stai? La ce temperaturi maxime a ajuns procesorul? Esti sigur ca din cauza lui ai primit restart? Ce buget ai pentru cooler?

Scuze de chestionar, dar sunt anumite detalii pe care trebuie sa le stim.

#3
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

Tin sa mentionez ca acest cooler am si la alt calculator

Salut,
Te referi la cooler-ul stock?
Am avut si eu un x4 750k. . .cel stock intr-adevar se chinuia rau. Eu il potolisem cu un Zalman. Ventilatorul era cam zgomotos, dar se poate schimba. Oricum, asta ar fi minimul de la care as pleca.
Raspunde la intrebarile puse de mihai

#4
mising23

mising23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.05.2017

View Postjegmihai, on 23 mai 2017 - 17:30, said:

Ce carcasa ai? Cu airflow-ul cum stai? La ce temperaturi maxime a ajuns procesorul? Esti sigur ca din cauza lui ai primit restart? Ce buget ai pentru cooler?

Scuze de chestionar, dar sunt anumite detalii pe care trebuie sa le stim.
Nu stiu ce carcasa am, dar acesta este numele Calculatorului: Hyrican CyberGamer black 5355 cu airflow-ul cred ca o duc destul de bine, am scoasa si o parte a carcasei ( sa vina Aer din camera in calculator, asa mi-o spus un om care stie despre calculatoare ) sii o ajuns cam pe la 107 maxim bugetul nu cam pana in 3 mil,pe acolo

View PostAwkwardMe, on 23 mai 2017 - 17:37, said:

Salut,
Te referi la cooler-ul stock?
Am avut si eu un x4 750k. . .cel stock intr-adevar se chinuia rau. Eu il potolisem cu un Zalman. Ventilatorul era cam zgomotos, dar se poate schimba. Oricum, asta ar fi minimul de la care as pleca.
Raspunde la intrebarile puse de mihai
da, am cumparat calculatorul in urma cu vreo 2 luni si era stock cooler-ul

#5
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Asta este pc-ul? https://www.otto.de/...ionId=569447863

Temperatura aia pare gresita Ce program ai folosit?

#6
mising23

mising23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.05.2017

View PostAwkwardMe, on 23 mai 2017 - 18:16, said:

Asta este pc-ul? https://www.otto.de/...ionId=569447863

Temperatura aia pare gresita Ce program ai folosit?
da,acela este.  Speccy este programul

Edited by mising23, 23 May 2017 - 18:22.


#7
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Nasol, nu gasesc specificatiile carcasei. Nu stiu ce inaltime maxima a cooler-uli suporta.

Poti sa folosesti AMD Overdrive pentru vedea temperatura procesorului. Daca pui degetul pe radiator, atunci cand iti arata peste 50˚C, este fierbinte?

Edited by AwkwardMe, 23 May 2017 - 18:36.


#8
mising23

mising23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.05.2017

View PostAwkwardMe, on 23 mai 2017 - 18:34, said:

Nasol, nu gasesc specificatiile carcasei. Nu stiu ce inaltime maxima a cooler-uli suporta.

Poti sa folosesti AMD Overdrive pentru vedea temperatura procesorului. Daca pui degetul pe radiator, atunci cand iti arata peste 50˚C, este fierbinte?
da,este .Pfff deci pana la urma ce sa fac? cam ce ar suporta procesorul? ca poate o sa gasesc eu o cale da a vedea daca se potriveste

Edited by mising23, 23 May 2017 - 18:37.


#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Cele din lista de jos sunt compatibile, in sensul ca se pot monta. Dar daca alegi unul prea inalt nu vei putea sa inchizi carcasa
http://www.pcgarage....md-fm2-plus-da/

Ideea este ca ai o problema. . .chiar si cooler-ul stock trebuia sa-ti raceasca cat de cat procesorul.


Cooler-ul l-ai curatat de praf? Ai incercat sa faci overclock? Gradul de utilizare al proceroului care este? (poate ai vr-un miner)

Edited by AwkwardMe, 23 May 2017 - 18:46.


#10
mising23

mising23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.05.2017

View PostAwkwardMe, on 23 mai 2017 - 18:45, said:

Cele din lista de jos sunt compatibile, in sensul ca se pot monta. Dar daca alegi unul prea inalt nu vei putea sa inchizi carcasa
http://www.pcgarage....md-fm2-plus-da/

Ideea este ca ai o problema. . .chiar si cooler-ul stock trebuia sa-ti raceasca cat de cat procesorul.


Cooler-ul l-ai curatat de praf? Ai incercat sa faci overclock? Gradul de utilizare al proceroului care este? (poate ai vr-un miner)
pai daca e asa nu mai inchid carcasa :)

View PostAwkwardMe, on 23 mai 2017 - 18:45, said:

Cele din lista de jos sunt compatibile, in sensul ca se pot monta. Dar daca alegi unul prea inalt nu vei putea sa inchizi carcasa
http://www.pcgarage....md-fm2-plus-da/

Ideea este ca ai o problema. . .chiar si cooler-ul stock trebuia sa-ti raceasca cat de cat procesorul.


Cooler-ul l-ai curatat de praf? Ai incercat sa faci overclock? Gradul de utilizare al proceroului care este? (poate ai vr-un miner)
cum imi pot da seama ce cooler am? ca dupa o sa pot sa imi dau seama cam ce cooler ar fi potrivit

#11
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Nu este o idee buna sa stai cu carcasa deschisa. O sa-l umpli de praf imediat.
Tu acum ai o problema cu el, nu este normal sa intre in protectie procesorul. Te sfatuiesc sa o rezolvi inainte de achizitie.

Asa s-a comportat de cand l-ai cumparat?

#12
mising23

mising23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.05.2017

View PostAwkwardMe, on 23 mai 2017 - 18:58, said:

Nu este o idee buna sa stai cu carcasa deschisa. O sa-l umpli de praf imediat.
Tu acum ai o problema cu el, nu este normal sa intre in protectie procesorul. Te sfatuiesc sa o rezolvi inainte de achizitie.

Asa s-a comportat de cand l-ai cumparat?
http://www.titan-cd....925-Series.html acesta este cooler-ul ( am inchis pc si pe poza din mijloc scrie Titan DC 12v, ca in acel link, si am acelasi radiator)

-in link este marimea La acel cooler +altele

Edited by mising23, 23 May 2017 - 19:01.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Cumpara niste pasta termica mai de calitate (este ieftina chiar si cea ca lumea), demonteaza coolerul, schimba pasta, monteaza la loc si monitorizeaza temperaturile cu un cpu burner ... apoi scrie aici ce rezultate ai obtinut si vedem mai incolo.

Edited by ro_explorer, 23 May 2017 - 19:34.


#14
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View Postmising23, on 23 mai 2017 - 19:01, said:

http://www.titan-cd....925-Series.html acesta este cooler-ul ( am inchis pc si pe poza din mijloc scrie Titan DC 12v, ca in acel link, si am acelasi radiator)

-in link este marimea La acel cooler +altele
Daca chiar nu iti pasa de banii tai si vrei sa faci risipa pe un procesor depasit ia-l pe asta: http://www.pcgarage....seidon-120v-v2/
Daca iti pasa de banii tai rezolva problema pe care o ai. Nu este normal comportamentul pc-ului.

#15
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postro_explorer, on 23 mai 2017 - 19:34, said:

Cumpara niste pasta termica mai de calitate (este ieftina chiar si cea ca lumea), demonteaza coolerul, schimba pasta, monteaza la loc si monitorizeaza temperaturile cu un cpu burner ... apoi scrie aici ce rezultate ai obtinut si vedem mai incolo.
Lui i-a spus un om "care stie despre calculatoare" sa lase carcasa deschisa, si tu vrei sa schimbe el pasta termica de pe procesor? Nu cred ca-i cazul sa insir cate probleme noi si mai mari decat cea actuala a lui pot aparea.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Si cum vrei sa invete altfel decat stricand macar o placa de baza ? :) ... vine 1 iunie imediat, e dupa colt :P ... o sa primeasca o placa noua.

#17
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postro_explorer, on 23 mai 2017 - 19:56, said:

Si cum vrei sa invete altfel decat stricand macar o placa de baza ? Posted Image ... vine 1 iunie imediat, e dupa colt Posted Image ... o sa primeasca o placa noua.
Asta asa o fi, dar problema e ca omul vrea doar sa nu i se mai incinga proc-ul, nu vrea sa invete Posted Image...

Plus ca o placa s-ar putea sa primeasca, dar daca pune pasta termica cum pun cei de la fast food ketchup-ul pe sandwish s-ar putea sa-i trebuiasca si un procesor nou Posted Image (nu sunt sigur, nu stiu detalii, ca pasta termica n-am schimbat-o nici eu vreodata, dar... merg pe intuitie ca nu-i bine sa "mocirlesti" proc-ul cu pasta).

Edited by dasvik, 23 May 2017 - 20:03.


#18
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View Postdasvik, on 23 mai 2017 - 19:53, said:

tu vrei sa schimbe el pasta termica de pe procesor?
Pai si in cazul cumpararii unui alt cooler tot trebuie sa aplice pasta termica. Iar majoritatea celor aftermarket sunt mai dificil de montat decat cele stock.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate