Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Idee pentru opritor/distantier (canapea / perete)?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Am nevoie de ajutorul vostru pentru a-mi da o idee ce-as putea spune in spatele unei canapele pentru a sta distantata fata de perete.
Am o problema legata de o canapea ce as dori sa o tin distantata fata de peretele din spatele ei.
M-am gandit sa impovizez un distantier sau un opritor dintr-o bucata de parchet, dar nu gasesc de cumparat la bucata, asta dupa ce am tot cautat pe la magazinde de bricolaj ceva de-a gata.

Ce-as putea pune in spatele unei canapele, eventual la picioarele ei, pentru a nu se mai lipi de perete?
Exista gata facute asemeena distantiere sau cum s-or numi?

Attached Files


Edited by Ciubex, 23 May 2017 - 14:24.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostCiubex, on 23 mai 2017 - 11:07, said:

Am nevoie de ajutorul vostru pentru a-mi da o idee ce-as putea spune in spatele unei canapele pentru a sta distantata fata de perete.
Am o problema legata de o canapea ce as dori sa o tin distantata fata de peretele din spatele ei.
M-am gandit sa impovizez un distantier sau un opritor dintr-o bucata de parchet, dar nu gasesc de cumparat la bucata, asta dupa ce am tot cautat pe la magazinde de bricolaj ceva de-a gata.

Ce-as putea pune in spatele unei canapele, eventual la picioarele ei, pentru a nu se mai lipi de perete?
Exista gata facute asemeena distantiere sau cum s-or numi?

exista, la magazinele de mobila.

De ce nu iei niste opritor de usa gen:

https://media.bahag....78_21225661.jpg

Si daca te duci la un magazin de bricolaj unde se taie lemnul sa iti dea aia doua bucati?

#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Poti sa pui pe perete un distantier la nivelul spatarului canapelei. Sunt discuri moi, se lipesc cu adeziv pe perete.
Daca pui distantier pe podea, in anumite situatii (joaca cu prietena) se poate apleca pana la perete.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
la picioare trebuie pus distantierul nu la spate

#5
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
Ceva de genul Ma gandesc ca daca sunt de cauciuc or fi si antiderapante. Am vazut ceva asemantor la lidl la 9.9 lei setul de 4 bucati.
Parerea mea Posted Image

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
pune un opritor de usa, care se monteaza pe parchet, prin lipire sau prindere cu surub.
daca nu vrei sa strici parchetul, exista opritoare de usa sub forma unor animalute haioase umplute cu nisip sau sub forma unor statuete.
o idee mai putin obisnuita ar fi sa lipesti de picioarele din spate ale canapelei niste tavite (rotunde sau dreptunghiulare), de la ghivece de flori/jardiniere, in acest fel canapeaua nu se va mai apropia de perete pentru ca marginea tavitei e pe post de opritor.
mai sunt si antiderapante care se lipesc sub picioarele canapelei, le gasesti in orice magazin de bricolaj.
aveam aceeasi problema cu o canapea-coltar si, pentru ca nu se vedea, am pus in spatele picioarelor, cate un pet gol de 2 litri, de la aqua carpatica (sticla are sectiunea patrata).

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostUser107, on 23 mai 2017 - 11:20, said:

Poti sa pui pe perete un distantier la nivelul spatarului canapelei. Sunt discuri moi, se lipesc cu adeziv pe perete.
Daca pui distantier pe podea, in anumite situatii (joaca cu prietena) se poate apleca pana la perete.

trebuie sa fie destul de lungi ca sa pastreze distanta, plus ca nu stiu cat de ok este tinand cont de faptul ca este din material textil.

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ii schimbi picioarele cu unele facute la strung, gen ciupeca, cu palaria in jos. Palaria ciupecii va avea raza egala cu distanta dorita fata de perete (masuratoarea se face din centrul piciorului).
Pentru spatar, iti sugeez sa folosesti o placa de polistiren extrudat lipita pe spate. Poti pune pe toata lungimea sau numai in capete, o pui mai jos cu o palma de marginea de sus, sa nu se vada.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
sau poti inlocui picioarele canapelei cu unele tip sofa, care ti-ar asigura fix distanta necesara pentru a nu se mai deplasa canapeaua spre perete. pentru picioarele din fata ale canapelei ar trebui sa folosesti insa un model normal, drept, nu iesit in exterior, sa nu te impiedici prin casa.
arata cam asa
http://www.feromob.r...se/detalii/4844
[ http://www.feromob.ro/images/produse/picior-pat-nm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Eu cred ca-l deranjeaza ca se lipeste de perete doar pentru ca atunci cand doreste sa o extinda trebuie sa o traga putin.
De aceea ii trebuie un disnatier pus cat mai jos, la picioare.

Ciubex, o chestie total inestetica, dar utila si putin hipstereasca e sa pui acolo niste carti cartonate.
Altfel, ca sa nu arate grosolan, niste picioare cum ti s-au recomandat. :Strambe pentru spate si drepte in fata, sa nu te impiedici de ele.

Edited by sfantu.dracu, 23 May 2017 - 14:48.


#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Multumesc tuturor pentru sfaturi :) (Voi mai urmari discutia, oricum voi reveni cu detalii cand voi ajunge la o solutie/improvizatie :D )
Aceeasi problema o am si la un fotoliu din acelasi set, cu aceeasi problema.
Ca sa fie si mai distractiva situatia, ei bine, canapeaua pentru a o extinde trebuie sa o mut spre fata, caci spatarul "impinge in perete", se deface ca litera V, ladita de jos fiind la mijlocul canapelei. Asadar, picioarele canapelei prin extindere ajung mai in fata, deci "patinez" cu ea oricum prin apartament si nu o pot fixa :)
M-am gandit sa pun o bucata de lemn, lacuita, mai lata, prin spatele canapelei, dar mi-e ca ar arata cam aiurea, ca o treapta in spatele canapelei.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostCiubex, on 23 mai 2017 - 15:34, said:


M-am gandit sa pun o bucata de lemn, lacuita, mai lata, prin spatele canapelei, dar mi-e ca ar arata cam aiurea, ca o treapta in spatele canapelei.
e perfect asa , iar cui nu ii place treapta aia sa fie sanatos
nici nu trebuie sa o lipesti, doar o pui sa se opreasca in plinta si la revedere
nu gauri parchetul ca e pacat de el , cu o reconditionare arata belea

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Daca te ajuta cumva eu am pus la o garsoniera, pe perete, o placa de lemn din acelasi material cu mobila, in spatele canapelei extensibile.Aproape ca nu se observa iar cand extinzi canapeaua actioneaza ca un spatar de pat protejand complet peretele, poti sprijini perne, poti sta cu capul fara sa atingi peretele.

Attached Files



#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Avand in vedere ca nu doresti sa murdaresti peretele si nici nu vrei (cel putin inca) sa pui o aparatoare pe perete,cred ca cea mai viabila solutia este aia clasica:pasla (pentru a nu zgaria parchetul) pe picioarele canapelei si trasul cu mana ori de cate ori se apropie de perete.
Inconvenientul mare este faptul ca acea canapea se foloseste si pentru dormit,dupa cate inteleg.Daca ai folosi-o doar pe post de "sezatoare",atunci solutia de mai sus ar fi de ajuns. (altuser09 postul 8)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate