Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

New PC

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Salutare salutare...

Mi-am vandut vechiul sistem la un pret foarte bun si trebuie sa incep reconstructia unui nou sistem.
Vechiul sistem avea
I7 4790K
GTX 1070
16 Gb DDR3
SSD 500 GB

Noul sistem vreau sa aiba:

I7 7700K
GTX 1080Ti
32 GB DDR4
2xSSD 500 GB (pentru Raid)

Intrebarea e urmatoarea:
Acum am acasa o placa de baza + i5 3740, este acest procesor destul de potent pentru jocurile actuale? Vreau pentru inceput sa cumpar doar placa video (GTX 1080TI) + sursa urmand ca in viitor sa incep constructia noului sistem.

Daca ma intrebati de ce am decis sa vand vechiul sistem e pentru ca majoritatea componentelor au 2 ani (mai putin placa video) si la vanzare nu am pierdut decat 11% din pretul de achizitie. Sistemul cu tot ce are in el a fost 6100(pretul de achizitie - sistemul a fost cumparat in timp si toate componentele au fost luate la reduceri) si am reusit sa gasesc cumparator cu 5500.

Edited by sgn30, 23 May 2017 - 08:53.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca vrei doar pentru gaming i7-7700K e overkill.

#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View PostLensFlare, on 23 mai 2017 - 08:43, said:

Daca vrei doar pentru gaming i7-7700K e overkill.
Intrebarea era daca face fata I5 3740 pana imi cumpar I7 7700k-ul.

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postsgn30, on 23 mai 2017 - 08:38, said:

Acum am acasa o placa de baza + i5 3740, este acest procesor destul de potent pentru jocurile actuale. Vreau pentru inceput sa cumpar doar placa video (GTX 1080TI) + sursa urmand ca in viitor sa incep constructia noului sistem.

Pai cumpara GPU si cu o saptamana inainte sa cumperi restul revii aici sa ceri pareri...

Off topic: in locul tau as fi vandut PC-ul cu i5 3740, ca doar e mai vechi si mai slab decat i7 4790K...

Edited by easy90rider, 23 May 2017 - 09:02.


#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Nu, intrebarea nu este "daca face fata....."
Intrebarea este daca sa cumperi I7 7700K si tot restul.
Aici este pe aria de achizitii, nu despre "merge jocul cutare pe procesorul cutare".

Apoi, explicatia pentru care ai vindut vechiul sistem nu are nici o logica.
Concret, aveai vreo problema cu el, mergea ceva prost ?
Sau te-ai gindit la viitor, sa mearga totul bine?
Asta nu prea are sens, 2 ani este o vechime infignifianta, erau piese OK.

Avind in vedere ca i7 7700K este cam cu 5-15% mai rapid in teste, merita diferenta de pret?
Apoi, avind in vedere ca 1080Ti este cam cu 5-15% mai rapid in teste, merita diferenta de pret?
Apoi, pentru ce vrei RAID cu SSD ?
Rapiditate ? Nu cred ca vei observa diferenta.
Redundanta? Sigur ?

#6
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View PostroxanaRabinowitz, on 23 mai 2017 - 08:56, said:

Nu, intrebarea nu este "daca face fata....."
Intrebarea este daca sa cumperi I7 7700K si tot restul.
Aici este pe aria de achizitii, nu despre "merge jocul cutare pe procesorul cutare".

Apoi, explicatia pentru care ai vindut vechiul sistem nu are nici o logica.
Concret, aveai vreo problema cu el, mergea ceva prost ?
Sau te-ai gindit la viitor, sa mearga totul bine?
Asta nu prea are sens, 2 ani este o vechime infignifianta, erau piese OK.

Avind in vedere ca i7 7700K este cam cu 5-15% mai rapid in teste, merita diferenta de pret?
Apoi, avind in vedere ca 1080Ti este cam cu 5-15% mai rapid in teste, merita diferenta de pret?
Apoi, pentru ce vrei RAID cu SSD ?
Rapiditate ? Nu cred ca vei observa diferenta.
Redundanta? Sigur ?

Sistemul mergea impecabil, nu am avut nici o problema cu el. Rula orice pe 2560x1440. Am decis sa il dau pentru ca in viitorul apropiat cu siguranta va scadea foarte mult pretul lui.

Diferenta intre I7 4790K si I7 7700 e de 20%, stiu ca nu o sa vad efectiv vreo diferenta
Diferenta intre GTX 1070 si GTX 1080TI e de 30% si aici cu siguranta o sa vad diferenta pentru ca rulez pe un monitor 2K
Probabil ca la SSD ma voi opri la unu de 500Gb ca stiu ca aici chiar nu are nici un sens RAID-ul (da RAID 0 vroiam sa fac).

#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Din nou, faptul ca ai vindut pentru ca pe viitor scadea pretul.... nu prea are sens.
Adica tu faci "specula" cu calculatoare ?
Cumperi... faci ceva cu el 1-2 ani, apoi il vinzi la un pret bun ?
Sau cumperi un calculator si-l folosesti... pe post de calculator ?
Apoi il vinzi cind nu mai face fata la folosirea ta, nu ?!
Ceea ce nu era cazul acum, spui ca mergea perfect calculatorul vechi.

Diferentele date de tine sint MAXIME si apar destul de rar.
Probabil in folosire de zi cu zi.... si mai rar.
Si ce faci, peste 1-2 ani le vinzi si pe astea pentru ca se mentine pretul OK ?
OK, hai sa zicem ca placa video ar fi ceva mai mult mai performanta.
O schimbai doar pe aia, la jocuri asta primeaza - placa video.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postsgn30, on 23 mai 2017 - 08:38, said:

Salutare salutare...

Mi-am vandut vechiul sistem la un pret foarte bun si trebuie sa incep reconstructia unui nou sistem.
Spoiler

Intrebarea e urmatoarea:
Acum am acasa o placa de baza + i5 3740, este acest procesor destul de potent pentru jocurile actuale?
Vreau pentru inceput sa cumpar doar placa video (GTX 1080TI) + sursa urmand ca in viitor sa incep constructia noului sistem.
Este bun, cat de cat, in jocuri procesorul i5-3740.
Diferenta dintre i5 Ivy Bridge si i7 Haswell Refresh e ca i5-ul va sta mai sus fata de celalalt in jocuri.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Spuneti-mi va rog frumos si mie ce fel de procesor este acel I5 3740 de care tot amintiti pe-aici?E cumva marca intregistrata Softpedia?Posted Image

View Postsgn30, on 23 mai 2017 - 08:38, said:

Acum am acasa o placa de baza + i5 3740,

View Postsgn30, on 23 mai 2017 - 08:50, said:

Intrebarea era daca face fata I5 3740 pana imi cumpar I7 7700k-ul.

View Posteasy90rider, on 23 mai 2017 - 08:50, said:

Off topic: in locul tau as fi vandut PC-ul cu i5 3740, ca doar e mai vechi si mai slab decat i7 4790K...

View Postsuper8, on 23 mai 2017 - 09:24, said:

Este bun, cat de cat, in jocuri procesorul i5-3740.

initiator
Sistemul meu are I5 3570,cumparat de cinci ani.Merge absolut tot pe el,fara probleme.De regula eu schimbam platforma odata la cinci ani.Avand in vedere situatia actuala,am hotarat sa nu respect regula.Si tare ma tem ca voi alege AMD Ryzen cand va fi sa vina schimbarea.
Daca te uiti pe comparatii,intr Ivy Bridge si Kaby Lake,performantele in jocuri nu sunt notabile ca diferenta.Adica,da testele,vor arata procentaje zdrobitoare,dar ochiul tau si-al meu cu siguranta ca nu va observa acest lucru.
Sigur ca vor fi viteze cu 60% mai mari pentru Kaby,dar nici alea de "melc" ale lui Ivy nu a fost percepute de ochiul uman.Asta-i doar un exemplu.
De asemnea m-am invatat minte si nu voi mai cumpara placi video foarte scumpe.Nici in acest caz,ochiul nu sesizeaza diferenta de performanta.In cazul tau m-as opri la GTX 1080.
Inca un punct asa-zis nevralgic:procesoarele OC-abile.Nu sunt indicate pentru jocuri.Aceleasi motive ca mai inainte.In acest caz nu se justifica de fel cheltuiala in plus pentru o placa de baza performanta,cooler performant,eventual o sursa.Toate aceste maresc pretul de achizitie cu cel putin 50%.
Acel RAID are vreun sens?
Bine,este vorba despre banii si interesul tau.Bani sunt convins ca ai.Dar chiar merita cheltuiti doar pentru un scor mai bun in benchmark-uri?

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Incerci tu sa spui ceva, @adisz, dar nu reusesti  :)

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsuper8, on 23 mai 2017 - 12:18, said:

Incerci tu sa spui ceva, @adisz, dar nu reusesti  Posted Image

Fii te rog mai explicit.Daca vrei,bineinteles.
Unde n-ai inteles mai exact.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Putin off-topic de clarificare performante.

View PostroxanaRabinowitz, on 23 mai 2017 - 08:56, said:

Apoi, avind in vedere ca 1080Ti este cam cu 5-15% mai rapid in teste, merita diferenta de pret?

@roxana, fato ( Posted Image .. stiu ca nu esti fata si ca nu te cheama Roxana ) ... daca tu imi arati doar 15% diferente intre un 1070 si un 1080Ti in Ghost recon : Wildlands in 1440p pe ultra, eu iti fac cadou 1080-ul meu ... Ca imi vine sa imi iau un 1080Ti doar ca sa am 60fps constant in wildlands (cu 1080-ul fara Ti, cu OC 250MHz tot am caderi in 51fps in anumite scene).

Si acum sa revenim ... @OP - merge foarte bine un 1080Ti pe sistemul ala cu i5 ... spor la cumparaturi.

P.S.: Nu stiu ce ce ii freaca asa de tare grija pe ce isi cheltuie unii banii ... omul a inrebat daca ii merge Ti-ul pe un combo mai vechi MOBO cu CPU ... poate ca nu e sectiunea potrivita intr-adevar, caci nu e sfat achizitie ci e sfat compatibilitate mai mult (el stiind de fapt ce vrea) ... dar de la asta pana sa ii sariti in cap ca isi cumpara doar high-end-uri e o cale lunga.

View PostLensFlare, on 23 mai 2017 - 08:43, said:

Daca vrei doar pentru gaming i7-7700K e overkill.
Ia incearca tu sa faci streaming pe twitch cu 1080-60FPS in timp dce te joci titluri noi cu detalii pe ultra ... sa vezi ce inseamna bottle-neck pe procesor :) ... In rest da, strict pentru gaming, ai dreptate, dar daca omul isi permite, de ce nu? Este un future proofing bun.

Edited by ro_explorer, 23 May 2017 - 14:29.


#13
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Am specificat: diferentele sint in teste. Adica sintetice.
Da, pot aparea diferente la anumite jocuri, nu zice nimeni ca nu e asa.
Si tu vezi diferenta vizibila de la 60 la 51 fps ?!
Sau, daca scazi vreuna din optiuni (detalii, AA....) cu 1-2 valori, observi imediat diferenta, foarte vizibil ??
Si vezi ca omul nu a intrebat daca ii merge Ti pe combo ala... a intrebat ceva atit de intortocheat incit nici el nu stie exact ce vrea.

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
AA x4 fara de x8 nu se simte la 1080 ... si DA, se simt 60 vs 51 la un monitor fara G-Sync. Oricum, eu unul mi-am propus sa nu fac rabat la calitate grafica. Cat timp ma tine portofelul imi voi lua mereu cea mai buna placa video consumer grade care e disponibila pe piata atunci cand fac refresh-ul hardware la PC (mi-am propus la 2 ani dar daca e ceva ce merita am sa merg si mai rapid de atat). Se pare ca initiatorul face cam la fel (si multi altii de pe aici din ce am observat).

#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postadisz, on 23 mai 2017 - 11:35, said:

Spuneti-mi va rog frumos si mie ce fel de procesor este acel I5 3740 de care tot amintiti pe-aici?E cumva marca intregistrata Softpedia?Posted Image
Copy-pasta :)

Si eu am E3-1230v2 (aka. i7-3770 fara iGPU) de 4 ani si ceva :) nu ma gandesc sa il schimb...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate