Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Telefon mobil cu Windows 10 full?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016
Există așa ceva? Dacă nu, când apare? Sau nu apare?
Mi-ar plăcea să văd software care să-mi meargă și pe PC și pe mobil EXACT LA FEL.

#2
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
HP Elite x3
cel mai apropiat de ce spui tu

Edited by zoom0mooz, 23 May 2017 - 04:04.


#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Aici este, totusi, arie de software.
Topicul se muta: Soft Related / OS > Windows > Windows 10 -> Professional Zone > Telefoane mobile si tablete > Windows Phone.

#4
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014

View PostSpring76new, on 23 mai 2017 - 02:19, said:

Există așa ceva? Dacă nu, cĂąnd apare? Sau nu apare?
Mi-ar plăcea să văd software care să-mi meargă și pe PC și pe mobil EXACT LA FEL.

Nu există. Va exista. Probabil că va apărea în iarnă.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Nu, şi nici nu cred că va exista în viitorul apropiat.
Cum naiba să foloseşti un OS de desktop pe un telefon??? Ce întrebări sunt astea?

#6
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Pe windows 10 exista continuum si astfel il vei putea folosi telefonul ca un calculator (mai putin viteza de procesare dar sper ca nu vrei sa lucrezi grafica pe un telefon)

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Nu exista inca, dar va exista probabil in urmatoarele 12 luni pentru ca se stie ca Microsoft lucreaza deja la asta de ceva vreme (au facut deja demo-uri cu Photoshop full pe telefon). Continuum e un proiect intermediar, care sa permita existenta unui mod "desktop" cand conectezi telefonul la un TV/monitor, de exemplu cand conectez telefonul meu la TV prin Continuum am diverse aplicatii care ruleaza pe televizor in mod "desktop", adica aplicatiile arata si se comporta ca pe desktop (le controlezi cu mouse/tastatura/etc). Insa pe ecranul telefonului nu le poti rula in modul ala si nici nu prea ar avea sens (ar fi greu de controlat o aplicatie desktop pe un ecran de 5.2" de ex).

Ideea Microsoft e de a incuraja aplicatiile UWP, care sunt gandite din start sa aiba o interfata si pentru desktop si pentru mobil. In timp majoritatea vor migra spre UWP, dar pana atunci avem sute de mii/milioane de aplicatii existente pe Win 32.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La Windows Lumia 950 (simplu si XL) se poate conecta un dock si folosit la un monitor. Dar nu accepta fisiere "normale" de instalare (adica sa descarci un joc si sa-l instalezi cum faci pe PC), dar functioneaza similar cu un PC. De HP nu stiu mare lucru si nu stiu ce daca sa-ti recomand sau nu. Era la un moment dat un Surface Phone pe care vroiau sa-l scoata cu caracteristici apropiate unui PC (dar nici ala 100% ca un PC), dar a ramas la stadiul de vorba.

#9
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 28.08.2007
Va aparea un telefon de genul, poate pe la iarna. MS lucreaza de ceva vreme cu Qualcomm - Snapdragon 835 custom.

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Inca nu exista... deocamdata ruleaza doar partea de aplicatii "modern"/"metro", si cel mai probabil asa va ramane (doar la conectare la Continuum sa mearga si softwareul clasic x86)... oricum nu inteleg de ce ai vrea software x86 pe telefon... e ecranul mic, si cu pixul pe ecran pe post de mouse si o sa fie dificil sa le utilizezi :D

#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Omul întreabă de Windows 10 full, nu de portări şi alte alternative.
Pentru asta este nevoie de procesoare cu arhitectura x86/x86_64 şi de putere mare de procesare. Abia încep să apară laptop-uri bund fără ventilatoare şi tu vrei treaba asta pe un telefon de câțiva inch?

Imposibil nu e, dar nu acum şi nici în viitorul apropiat.

Poți rula în schimb aplicații vechi Win32 pe Windows 98 emulat în Limbo Emulator pe Android. Performanțele sunt oricum foarte slabe.

#12
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016

View Postred46, on 23 mai 2017 - 07:44, said:

Cum naiba să foloseşti un OS de desktop pe un telefon??? Ce întrebări sunt astea?
POFTIM?!
În primul rând, ar avea logică perfectă ca un telefon cu Windows să accepte conexiune la monitor și mouse+tastatură. Nu ar mai avea importanță că e telefon sau desktop, nu?
În al doilea rând, am o tabletă cu Windows 10 full care ar putea fi la fel de ușor un telefon și are "tablet mode" și "desktop mode". O pot conecta la monitorul meu obișnuit și chiar o fac iar prin usb am un kit tastatură/mouse wireless.
Eu cred că dacă fraierii de la Microsoft făceau la timp un telefon care putea deveni computer adăugând monitor/tastatură/mouse nu mai aveam acum nici telefoane cu Android și nici aifoane. Și probabil nu apărea nici Blackberry.

Edited by Spring76new, 24 May 2017 - 00:31.


#13
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSpring76new, on 24 mai 2017 - 00:26, said:

POFTIM?!
În primul rând, ar avea logică perfectă ca un telefon cu Windows să accepte conexiune la monitor și mouse+tastatură. Nu ar mai avea importanță că e telefon sau desktop, nu?
Sunt doua
sisteme de operare diferite. Windows 10, ala de desktop, nu e optimizat pentru ecrane asa mici, iar procesoare x86 eficiente pentru un telefon nu exista. BIne, nici Windows 10 nu e eficienta intruchipata.

#14
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostExtinct, on 24 mai 2017 - 15:38, said:

.............. BIne, nici Windows 10 nu e eficienta intruchipata.

Te pomenesti ca stii altul mai bun si noi n-am aflat!
Sau cauti perfectiunea acolo unde nu exista (adica pe Terra).

#15
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
N-o mai rupe din context, ca stii ce am vrut sa zic. Un laptop cu ditamai baterie abia scoate cateva amarate de ore de autonomie. W10 nu e eficient pentru ca e foarte complex si cu foarte multe procese care ruleaza in spate, dar nu  trebuie sa-ti explica eu asta tie.

Chiar daca reusesti sa pui Windows 10 full (in versiunea sa actuala) intr-un dispozitiv de dimensiunea unui telefon, autonomia sa va fi jalnica.

#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu ma intreb cand o sa devina Windowsul "full" cat mai modern/metro si altii cand o sa se transforme Windowsul modern in vechiul windows w32...

#17
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsamebo, on 25 mai 2017 - 23:10, said:

Eu ma intreb cand o sa devina Windowsul "full" cat mai modern/metro si altii cand o sa se transforme Windowsul modern in vechiul windows w32...
Posted Image Am 41 ani.
Eu detest telefoanele noi, deși am un Samsung Galaxy S6 Edge de care sunt relativ mulțumit. Dar îmi plăcea mai mult vechiul meu Blackberry cu tastatură fizică și trackpad optic care se comporta ca un mouse. Aș vrea un telefon (phablet de 6-7 inchi cu rezolutie full HD) cu Windows (de la Win 7 încoace orice e bine, chiar și cu XP aș fi mulțumit) cu tastatură fizică, trackpad optic pe post de mouse și care să-mi ruleze toate aplicațiile vechi de 15-20 ani. Posted Image
Din punctul meu de vedere, Android este doar un fel de Windows XP. Nu văd chestii spectaculoase în plus.

View PostExtinct, on 25 mai 2017 - 22:52, said:

Chiar daca reusesti sa pui Windows 10 full (in versiunea sa actuala) intr-un dispozitiv de dimensiunea unui telefon, autonomia sa va fi jalnica.
De-aia există baterii mai mari... sau power banks.
Așa cum se fac mașini gen Fiat 500 modernizate pentru nostalgici, așa ar trebui să apară și un telefon cu Win XP/7/10. :) Cu tastatură fizică și trackpad optic ca mouse. Eventual cu proiector, precum unele camere video, să ai ca display mărit masa la care mănânci la restaurant. Sau peretele. :)

Edited by Spring76new, 27 May 2017 - 00:59.


#18
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
S-a incercat tot ce ai spus tu pana acum. Nu a avut succes, drept urmare nu s-au mai fabricat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate