Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Ce este WiFi Mercury Ibahn

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Am vazut ca in anumite hoteluri se foloseste acest tip de partajare a conexiunii la internet: wifi mercury ibahn. Asa, pt. cultura generala a celor care nu prea stiu cu ce se mananca asta, stie cineva sa explice ce este si cum functioneaza? Adica, nu este o retea clasica cu unul sau mai multe routere si repeaters/range extenders?

Cum functioneaza in hotel, am vazut: in fiecare zi, trebuie sa reinnoiesc accesul la internet. Adica, intru pe o pagina web, bifez casuta de la "Free for 1 day" si am acces 24 de ore la internet pe device-ul de pe care accesez reteaua. IP-urile vad ca sunt de genul 10.24.26.xxx, adica nu sunt IP-uri obisnuite de retea de genul 192.168.x.x.

Attached Files


Edited by dan74mm, 22 May 2017 - 23:26.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Aia sunt un provider de servicii pentru hoteluri. Sunt cumparati de GuestTek din 2014 care a devenit compania lor mama. Au serverul lor si inteaga procedura in opinia mea este enervanta si devine redundanta in ziua de azi cand mai e putin si pica roamingul in UE cel putin... adica decat sa faci loginuri in captive portaluri mai bine direct ip connection Posted Image
Pe la noi hotelurile care au contractat it-isti buni folosesc servere/routere gen MikroTik si acces pointuri wifi imprastiate strategic peste tot si toate cu acelasi ssid si stau in acelasi lan... fara captive portal, login cu parola de la receptie si gata, face telefonul roaming wifi automat intre acces pointuri.
Hotelurile care au it-isti varza baga frectii dinalea ssid cu etajul 1, etajul 2 bla bla...

Edited by andreic, 23 May 2017 - 01:18.


#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Ideea e sa ai optiunea de a cere 5E pe zi pentru WIFi...

#4
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
Hai sa te lamuresc ca eu chiar lucrez pentru ei. Reteaua e bazata pe un singur SSID in tot hotelul si telefonul face roaming automat intre zone (ca infrastructura folosim foarte mult APuri si controllere Ruckus). Ideea unui portal captiv e ca procesul de autentificare este mult mai usor decat daca ar trebui sa bagi tu parola de mana in momentul in care te conectezi la retea + ca asa limitezi accesul doar pentru device-uri care au browser. Optiunile din portal sunt setate de fiecare hotel in parte, iBahn/Guest-tek nu e direct responsabil de preturile/optiunile pe care le seteaza fiecare hotel.

"Adica, nu este o retea clasica cu unul sau mai multe routere si repeaters/range extenders?"

E tot retea clasica din punct de vedere topologie. Un router, o gramada de AP-uri si switchuri, ce o face "speciala" e serverul propriu iBahn, ala care iti ofera tie pagina de login si controleaza accesul/limitele de viteza.

Edited by avv15, 23 May 2017 - 08:27.


#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

 andreic, on 23 mai 2017 - 01:17, said:

Pe la noi hotelurile care au contractat it-isti buni folosesc servere/routere gen MikroTik si acces pointuri wifi imprastiate strategic peste tot si toate cu acelasi ssid si stau in acelasi lan... fara captive portal, login cu parola de la receptie si gata, face telefonul roaming wifi automat intre acces pointuri.
Captiv portal este important pentru o retea intr-un hotel sau alt spatiu public. Pe langa faptul ca poate tine mai bine sub control reteaua au  posibilitatea de a implementa diverse reclame proprii si promovarea unor servicii oferite . Adica ar putea avea o eficienta mult mai buna prin cunoasterea de catre clienti a serviciilor ce pot fi oferite .Asta se traduce direct in cresterea cifrei de afaceri .
Pe de alta parte , nu IT-isti sunt prosti , ci carciumarii si hotelierii care nu stiu ce sa ceara , sau au cerinte minime cat mai ieftine . Multi au impresia ca daca baga un router in priza , au rezolvat problema internetului in hotel . Asta e ca si cum ai lasa sa curga toata ziua apa la robinet , doar ca sa bei un pahar  o data pe zi .

#6
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008

 ndor, on 23 mai 2017 - 09:34, said:

Captiv portal este important pentru o retea intr-un hotel sau alt spatiu public. Pe langa faptul ca poate tine mai bine sub control reteaua au  posibilitatea de a implementa diverse reclame proprii si promovarea unor servicii oferite . Adica ar putea avea o eficienta mult mai buna prin cunoasterea de catre clienti a serviciilor ce pot fi oferite .Asta se traduce direct in cresterea cifrei de afaceri .
Pe de alta parte , nu IT-isti sunt prosti , ci carciumarii si hotelierii care nu stiu ce sa ceara , sau au cerinte minime cat mai ieftine . Multi au impresia ca daca baga un router in priza , au rezolvat problema internetului in hotel . Asta e ca si cum ai lasa sa curga toata ziua apa la robinet , doar ca sa bei un pahar  o data pe zi .

Captive portal are si o parte foarte importanta - terms and conditions. iBahn nu blocheaza niciun fel de serviciu pe net (torrente, proxies, etc...). Dar din cand in cand primim cate o notificare ca "cineva" din reteaua noastra a downloadat continut ilegal si trebuie date detaliile pentru amenda. Atunci ghici ce se intampla: numele si camera folosite de tine la login stau lipite de MAC-ul tau si noi pastram arhivele astea pe ultimii cativa ani. Se scoate Mac+camera+nume de la noi din sistem, se iau detaliile tale ca oaspete in hotel si tu primesti frumusel acasa amenda de la autoritatea competenta pentru descarcat continut ilegal. Astfel, prin Terms and Conditions orice provider de net e acoperit in privinta continutului pe care il acceseaza/share-uiesc utilizatorii.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 ndor, on 23 mai 2017 - 09:34, said:

Captiv portal este important pentru o retea intr-un hotel sau alt spatiu public. Pe langa faptul ca poate tine mai bine sub control reteaua au  posibilitatea de a implementa diverse reclame proprii si promovarea unor servicii oferite .
Pai tocmai aia nu doreste lumea, limite si restrictii... cand te legi la retea te astepti de ex sa mearga whatsapp nu sa cauti portale aiurea in browser... stiu un hotel in Mamaia care au avut asa si a renuntat dupa ce receptia a fost umpluta de o ladita de sesizari la un sezon, au schimbat si acuma au doar parola si direct ip connection fara spamuri. Reclame daca vor primesc la receptie sau pe canalul tv propriu Posted Image
Mai e un caz amuzant chiar in Bucuresti la netul de la primaria sector 1... guvernata multa vreme de Chiliman a fost open si fara portal ani de zile... la scurt timp dupa ce psd a castigat la limita sectorul au modificat ssid si au pus captive portal care nu facea decat sa "laude" primarul si sa bifezi ceva (fara login)... toata lumea in parc injura ca nu mai merge netul ca nustiu ce... nu-i intereseaza browsere ci messengere de telefon si aplicatii dedicate care nu stau sa faca http sa descopere portalul, nici androidul nu mai intelegea ce se intampla cu conexiunea... evident s-au facut multe sesizari... si subsemnatul evident, si au scos dupa o satamana si ceva nu mai stiu exact, acu e corect in toate parcurile locale, adica ssid unic direct connect open security.
Asa ca daca vii dintr-un parc si intri in altul telefonul ia automat reteaua.

Edited by andreic, 23 May 2017 - 15:30.


#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
E adevarat ce spui , dar chestiile astea nu tin de captiv portal neaparat . Tin mai degraba de setarea retelei .
Captiv portal presupune un landing page in care de regula se explica ce si cum trebuie sa faci . Nu-i convine , intra pe conexiunea de date mobile .
Pana la urma este vorba de o conexiune de internet privata , cu reguli proprii.
Cum sa primesti reclame pe calalul propriu daca esti in strada si incerci sa vezi ce hotel din zona ofera servicii mai bune ?  Sau care au camere libere , de exemplu.
Sau care e meniul si pretul la meniul zilei , cand ai 7 carciumi langa tine .....ca exemplu .
Asa cum am spus si mai sus , nu  IT-istii sunt de vina , cel care plateste implementarea retelei trebuie sa stie ce vrea .
Advertising - ul e scump in ziua de azi .Trebuie profitat de orice ai la indemana ca sa -ti cresti afacerea .
Sau cel putin asa ce intampla prin alte parti !!

Edited by ndor, 23 May 2017 - 15:42.


#9
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Multumesc pt. raspunsuri, baieti ... Baieti de treaba pe Softpedia, ca intotdeauna - si nu in ultimul rand, extrem de utili.
Din pacate, am ajuns sa traiesc zilele in care Facebook a acaparat extrem de mult trafic in detrimentul forumurilor, aceste forumuri atat de utile si de pe care, eu, personal, am invatat atat de multe. Scuzati-mi greselile, dar, sunt dupa cateva "runde" de vin de Panciu, care vin nu doar dezleaga limbile (sau tastatura) ci si deschide inimile, si exprim exact ce simt in acest moment.
Simt ca, odata cu aparitia acestui cancer online numit Facebook si odata cu "trecerea in rezerva" a generatiilor de "internauti" ce-au crescut si trait odata cu forumurile, INTERNETUL VA DEVENIT TOT MAI SARAC, MAI PUTIN UTIL, MAI PUTIN EDUCATIV si mai mult axat pe marketing si publicitate.

Edited by dan74mm, 23 May 2017 - 20:06.


#10
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.04.2004

 dan74mm, on 23 mai 2017 - 20:01, said:

Multumesc pt. raspunsuri, baieti ... Baieti de treaba pe Softpedia, ca intotdeauna - si nu in ultimul rand, extrem de utili.
Din pacate, am ajuns sa traiesc zilele in care Facebook a acaparat extrem de mult trafic in detrimentul forumurilor, aceste forumuri atat de utile si de pe care, eu, personal, am invatat atat de multe. Scuzati-mi greselile, dar, sunt dupa cateva "runde" de vin de Panciu, care vin nu doar dezleaga limbile (sau tastatura) ci si deschide inimile, si exprim exact ce simt in acest moment.
Simt ca, odata cu aparitia acestui cancer online numit Facebook si odata cu "trecerea in rezerva" a generatiilor de "internauti" ce-au crescut si trait odata cu forumurile, INTERNETUL VA DEVENIT TOT MAI SARAC, MAI PUTIN UTIL, MAI PUTIN EDUCATIV si mai mult axat pe marketing si publicitate.


Superb!
Oare unde vom ajunge?!
După mult timp, am mers cu autobuzul în Bucureşti, vreo 6 staţii.
Am rămas şocat...
Toată p u l i mea şi p i z d i mea (13-35 ani), era cu telefoanele în mână pe facebook cancer.
Să ne căcăm în el!
Au ajunns sclavi online dependenţi de Guru Zucken... floci...Berg care câştigă milioane pe spatele lor.
Suntem prea puţini cei care gândim ca tine.
Cine îşi mai aduce aminte de www.softpedia.ro?
Cine îşi mai aduce aminte de @Ender 2000 şi de sfaturile lui?
RESPECT.

P.S. 1  Sunt după 4 runde de tescovină de Huşi (de la Tişiţa în dreapta), dar tot ştiu ce spun... "PE AICI NU SE TRECE!
Am îmbătrânit...Destul de frumos cred eu.
Generaţia 1970.
PUNCT.

P.S. 2  Ştiu că am greşit, am citat postul anterior, dar am vrut să se înţeleagă ce am intenţionat să spun!

Edited by Many, 23 May 2017 - 23:53.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 dan74mm, on 23 mai 2017 - 20:01, said:

Simt ca, odata cu aparitia acestui cancer online numit Facebook si odata cu "trecerea in rezerva" a generatiilor de "internauti" ce-au crescut si trait odata cu forumurile,
Cred ca este o problema de perceptie inter-generatii... Posted Image Nimic nu rezista prea mult fara schimbari, asta este evolutia, cui nu-i place nu are decat sa fie nemultumit.

Edited by andreic, 24 May 2017 - 01:07.


#12
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
@andreic, ia încearcă să găseşti tu răspuns pe Facebook, la o problemă de ordin tehnic sau ceva... Îţi urez succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate