Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandări cameră bridge

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ethos

Ethos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.09.2016
Salutare tuturor.

De vreme ce sunt începător (și deocamdată nu vreau să investesc în lucruri scumpe), m-ar interesa o cameră bridge, eventual din generațiile trecute, că se găsesc pe OLX uneori la prețuri derizorii. O astfel de cameră ar avea următoarele avantaje:

1 - raport preț/calitate foarte avantajos;
2 - flexibilitatea unui zoom mare (mă gândesc la minim 30x, dar de ce nu 50x sau peste)
3 - moduri avansate (PASM) ce mi-ar permite să învăț fotografie.

Dezavantajul senzorului mic este acceptabil. Dacă mă va prinde "microbul" fotografiei la distanță, atunci voi putea, eventual, cumpăra ceva mai serios. Altfel, măcar nu am dat mulți bani și am rămas cu o cameră care, totuși, are zoom mare și face poze decente pe lumină bună.

Așadar, ce astfel de camere îmi puteți recomanda? Sau de ce să mă feresc? Mă adresez, evident, celor care aveți/ați avut camere bridge sau ați lucrat cu ele și îmi puteți recomanda să caut (sau să evit) un anumit model. Bugetul este relativ flexibil, dar, cum ziceam, aș prefera să nu bag mulți bani în prima mea cameră de acest tip. În plus, mai găsești unele de ocazie.

Mulțumesc.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Ce buget ai?
Nu sunt nici eu foarte priceput in fotografie dar am avut un bridge si acum am DSLR. DSLRul te invata setarile, bridge-ul nu prea, e foarte limitat.
Eu spun sa iei un DSLR model vechi daca gasesti in bugetul tau.

#3
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Am avut un Fuji 6500 pe care l-am folosit vreo 6 ani si l-am vandut doar pt ca nu filma HD. Zoom doar de 10X dar cu luminozitate de 2,8 pe toata focala ; AF rapid si precis chiar si la supermacro ; zoom-ul e manual ,are si AF manual la fel si expunerea, deci ti-as recomanda asa ceva .
DSLR second-hand numai daca ai pe cineva are se pricepe; aici intervine uzura obturatorului (shutter-ului) , la bridge nu ai pb. asta.

#4
Ethos

Ethos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.09.2016

View PostSef-chenko, on 22 mai 2017 - 21:38, said:

Ce buget ai?
Nu sunt nici eu foarte priceput in fotografie dar am avut un bridge si acum am DSLR. DSLRul te invata setarile, bridge-ul nu prea, e foarte limitat.
Eu spun sa iei un DSLR model vechi daca gasesti in bugetul tau.

Păi eu nu vreau DSLR, ci o cameră cu zoom mare. E ca și cum mie mi-ar plăcea merele și aș pune o întrebare despre ce soiuri de mere rezistă mai bine peste iarnă, iar altcineva mi-ar spune că perele sunt mai dulci și mai bine să cumpăr pere. Păi bun, dar mie îmi plac merele, așa că răspunsul cu perele nu mă ajută cu nimic, este offtopic. DSLR-ul are într-adevăr mai multe setări, dar nu are "zoom". Pentru a fotografia la distanță, ar trebui să-mi cumpăr lentile separate. Preț mai mare. DSLR-ul este, după cum sugeram, o opțiune pentru viitor. Momentan vreau un bridge.

View Posttinel231, on 22 mai 2017 - 22:41, said:

Am avut un Fuji 6500 pe care l-am folosit vreo 6 ani si l-am vandut doar pt ca nu filma HD. Zoom doar de 10X dar cu luminozitate de 2,8 pe toata focala ; AF rapid si precis chiar si la supermacro ; zoom-ul e manual ,are si AF manual la fel si expunerea, deci ti-as recomanda asa ceva .
DSLR second-hand numai daca ai pe cineva are se pricepe; aici intervine uzura obturatorului (shutter-ului) , la bridge nu ai pb. asta.

Mersi. Dar de ce shutterul de la un DSLR se uzează iar de la o compactă/bridge nu? Sau e vorba de componenta aceea mecanică cu rol de mutare a oglinzii, care la o cameră simplă lipsește?

Edited by Ethos, 22 May 2017 - 22:45.


#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Daca vrei setari manuale evita bridge-urile de la Nikon. Am un L120 de vreo 6 ani. Are zoom 21x, dar deja de la jumatatea "cursei" trebuie sa il pui pe trepied. Stabilizarea nu prea face mare lucru. Pozele in lumina buna ies bine, chiar si cele pe lumina mai slaba daca stabilizezi aparatul. In schimb la filmare se descurca catastrofal, chiar daca filmeaza in 720p. Daca folosesti zoom-ul in timp ce filmezi, focalizarea e foarte lenta si o sa ai cateva secunde de imagine neclara. In plus setarile manuale lipsesc complet. Aio doar vreo 20 si ceva de moduri presetate, care de multe ori nu-si fac treaba ca lumea.

Am lucrat si cu un L320, are cam aceleasi bube, doar ca e rezolutia un pic mai buna. Iar aparatele noi din gama L nu par nici ele mai rasaerite, cel putin dupa specificatii si dupa cum arata in poze. Au facut doar modificari minore la ele, si mai mult cosmetice/de marketing.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostEthos, on 22 mai 2017 - 21:30, said:

Dacă mă va prinde "microbul" fotografiei la distanță

Nu te va prinde, mai ales la camere la prețuri derizorii. In putinele situatii cand reusesti sa prinzi o poza focalizata bine, nemiscata, si fara zgomot prea deranjant, defectele optice te vor face s-o respingi.

Dar banii tai, faci ce doresti cu ei.

#7
Ethos

Ethos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.09.2016

View Postpufonel, on 22 mai 2017 - 22:55, said:

Daca vrei setari manuale evita bridge-urile de la Nikon. Am un L120 de vreo 6 ani. Are zoom 21x, dar deja de la jumatatea "cursei" trebuie sa il pui pe trepied. Stabilizarea nu prea face mare lucru. Pozele in lumina buna ies bine, chiar si cele pe lumina mai slaba daca stabilizezi aparatul. In schimb la filmare se descurca catastrofal, chiar daca filmeaza in 720p. Daca folosesti zoom-ul in timp ce filmezi, focalizarea e foarte lenta si o sa ai cateva secunde de imagine neclara. In plus setarile manuale lipsesc complet. Aio doar vreo 20 si ceva de moduri presetate, care de multe ori nu-si fac treaba ca lumea.

Am lucrat si cu un L320, are cam aceleasi bube, doar ca e rezolutia un pic mai buna. Iar aparatele noi din gama L nu par nici ele mai rasaerite, cel putin dupa specificatii si dupa cum arata in poze. Au facut doar modificari minore la ele, si mai mult cosmetice/de marketing.

Mersi. Din ce am observat, și la capitolul compactelor simple (săpuniere) Nikon stau cel mai prost la setări. Nici măcar ISO-ul nu te lasă să-l schimbi.

View Postdani.user, on 22 mai 2017 - 22:56, said:

Nu te va prinde, mai ales la camere la prețuri derizorii. In putinele situatii cand reusesti sa prinzi o poza focalizata bine, nemiscata, si fara zgomot prea deranjant, defectele optice te vor face s-o respingi.

Dar banii tai, faci ce doresti cu ei.

Foarte bine. Dacă nu mă va prinde, înseamnă că n-am cheltuit mulți bani. Sau, acumulând ceva experiență practică, voi face o alegere mult mai bună la a doua cameră (mai scumpă) decât aș face-o acum. Acestea fiind spuse, dintre camerele bridge la prețuri derizorii, cu senzor mic, zgomot de imagine și defecte optice, care ar fi, totuși, cea mai ok? :) Cam pe acolo bătea întrebarea mea.

#8
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
am un canon powershot sx60hs de vanzare, luat in decembrie de la f64. are garantie 2 ani, ca nou,impecabil, fara zgarieturi sau defecte.nu are nici macar 200 poze facute! zoom 65x,setari asemanatoare cu dslr,wifi, ecran rabatabil. daca doresti link, iti dau pe privat, sau cauta-l pe olx, e anunt din Targoviste, cred ca cel mai mic pret il am eu pe olx la camera asta, avand in vedere cat a fost folosita...

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Daca vrei sa faci niste poze decente ai nevoie de un DSLR SH cu un obiectiv decent fix de ~50mm ca e cel mai ieftin.
Poze "la distanta" nu se fac usor. Obiectivele ieftine sint intunecose si la distanta focala mare trebuie puse pe trepied. Si chiar asa tot prost iese,

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Daca te pasioneaza exista si zoom gen 18-300 si pe dslr. Iar in practica nu prea am simtit nevoia sa trec de 200-300mm.

Edited by crokodilu, 23 May 2017 - 08:51.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Am un Nikon P500. Nu simt nevoia stabilizarii la zoom maxim, optic. Nu folosesc si zoom-ul digital.
Singurul inconvenient pentru mine in momentul asta, pentru care ma gandesc la un alt bridge, este dimensiunea aparatului.
Nu prea imi mai vine sa-l trag dupa mine, asa ca de ceva ani folosesc mai mult telefonul.

#12
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View PostEthos, on 22 mai 2017 - 22:47, said:


Mersi. Dar de ce shutterul de la un DSLR se uzează iar de la o compactă/bridge nu? Sau e vorba de componenta aceea mecanică cu rol de mutare a oglinzii, care la o cameră simplă lipsește?
La un ap. bridge nu ai shutter mecanic (real) si nici oglinda cu mecanica aferenta, asa ca n-are ce sa se uzeze.
Obiectivul de pe fuji 6500 e de calitate - din cele citite  pe net se pare ca e net superior obiectivelor de kit ale DSLR-urilor , si e luminos - 2,8 pe toata distanta focala ...la autofocus e doar putin mai lent decat actualul meu Lumix G7.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttinel231, on 23 mai 2017 - 10:27, said:

si e luminos - 2,8 pe toata distanta focala ...

Poza de aici te contrazice, https://www.dpreview...S6500FD_3q.jpeg

#14
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Corect ; l-am vandut asta toamna si am mai uitat si eu....

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View Postsfantu.dracu, on 23 mai 2017 - 09:36, said:

Am un Nikon P500. Nu simt nevoia stabilizarii la zoom maxim, optic. Nu folosesc si zoom-ul digital.
Singurul inconvenient pentru mine in momentul asta, pentru care ma gandesc la un alt bridge, este dimensiunea aparatului.
Nu prea imi mai vine sa-l trag dupa mine, asa ca de ceva ani folosesc mai mult telefonul.
Din asta vroiam sa-mi iau si eu, dar era prea scump (vreo 1500 de lei prin 2009-2010). Era la oferta de black friday pe emag cu 800, dar pana sa ma trezesc eu, deja se terminasera Posted Image Are setari manuale sau tot moduri presetate?

Edited by pufonel, 23 May 2017 - 21:39.


#16
Ethos

Ethos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.09.2016
Mulțumesc tuturor pentru răspuns. Pe forumul dpreview mi s-a recomandat și Panasonic FZ200 (de la 600 de lei pe OLX), cu 24x și f/2,8 constantă pe toată lungimea. Până acum, dintre recomandări, camera asta pare cea mai sexy. :)

View Postpufonel, on 23 mai 2017 - 21:39, said:

Din asta vroiam sa-mi iau si eu, dar era prea scump (vreo 1500 de lei prin 2009-2010). Era la oferta de black friday pe emag cu 800, dar pana sa ma trezesc eu, deja se terminasera Posted Image Are setari manuale sau tot moduri presetate?

Pe OLX îl găsești începând de la 300 de lei. Are setări manuale, conform imaginii de aici: http://img.f64.ro/im...p08-19060-4.jpg

Edited by Ethos, 24 May 2017 - 01:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate