Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Centos 7 --- probleme la bootare dupa instalare esuata placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

se da un sistem (triplu boot --- CentOS 7, Linux Mint 18 si Windows 10 cu grub2).

am placa grafica Radeon RX470 Strix OC (varianta cu 4 GB ddr5) si am zis sa repet si in centos ce am reusit usor in linux mint 18...instalare driver video.

pagina oficiala cum sa instalez ADMDGPU pro

pe linkul de mai sus, am rulat amdgpu-pro-preinstall dar nu a mers cum trebuie.

avand niste treaba, nu am mai avut timp sa ma uit peste erori si a trebuit sa ma opresc si sa plec de acasa.

peste cca o ora cand am revenit, am zis sa reintru in centos 7 dar am ajuns la stadiul din imaginea atasata....si bootarea se opreste acolo.

ce inseamna ce scrie acolo?
mai pot face ceva sau am reusit sa distrug instalarea CentOS 7?

Multumesc


LATER EDIT:   in timpul tentativei mele de a instala amdgpu pro prin a rula

Quote

./amdgpu-install-pro
acestea au fost erorile date de yum:

Quote


** Found 4 pre-existing rpmdb problem(s), 'yum check' output follows:
ipa-client-4.4.0-14.el7.centos.7.x86_64 has installed conflicts freeipa-client: ipa-client-4.4.0-14.el7.centos.7.x86_64
ipa-client-common-4.4.0-14.el7.centos.7.noarch has installed conflicts freeipa-client-common: ipa-client-common-4.4.0-14.el7.centos.7.noarch
ipa-common-4.4.0-14.el7.centos.7.noarch has installed conflicts freeipa-common: ipa-common-4.4.0-14.el7.centos.7.noarch
ipa-python-compat-4.4.0-14.el7.centos.7.noarch has installed conflicts freeipa-python-compat: ipa-python-compat-4.4.0-14.el7.centos.7.noarch

ma tem ca nu inteles ce vor sa spuna?
poate ma lamuriti nitel ?
multumesc

Attached Files


Edited by pinguinul666, 22 May 2017 - 20:40.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cred ca am obosit de cate ori am repetat ca-i o prostie sa tii CentOS pe desktop alaturi de alt Linux.

Solutia e simpla: lasi doar Mint si Windows. Pui CentOS in masina virtuala daca chiar tii sa testezi chestii pe el si n-ai alta masina disponibila. Ai si avantaje: snapshots care te ajuta sa revii usor la o stare precedenta, lucru mult mai greu de realizat bare-metal.

Edited by dani.user, 22 May 2017 - 21:40.


#3
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Nu ai stricat Centos-ul. Ai stricat doar configuratia display-ului, erorile vin din driverul grafic (ex. [drm]). Probabil lipsesc ceva dependinte la driverul ala.
Restaurează setările din xorg.conf (sau uita-te după backup la fisierul ăla).

Edited by blue-line, 24 May 2017 - 21:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate