Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Accident pe trecerea de pietoni

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
salut, treaba sta in felul urmator.  sambata , o cunostinta care mergea cu masina prin bucuresti intr o intersectie din cartierul vitan vrand sa faca stanga, a acordat prioritate de dreapta celor din sens opus, a asteptat regulamentar acolo, pana cei din sens opus au primit culoarea rosie la semafor si le au dat drumul celorlalti, el cand a trecut intersectia mai era o soferita paralel cu el , i a taiat calea, semaforul pt pietoni era rosu.. dar un batranel pe ploaia torentiala probabil n a vazut.. nu si a dat seama si aceasta persoana l a accidentat cu masina..nu avea viteza mare, au vazut totul pe camera politistii de acolo.. batranelul este bine, azi a fost externat, s a cam julit la cap binisot dar este in regula, treaba este ca acum i s a deschis dosar de cercetare penala. chiar daca nu a fost soferul vinovat, intrebarea mea este. trebuie sa isi ia avocat ceva sa l reprezinte, sau i se trimite vreo instiintare ceva de la judecatorie...?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View PostEneStelian, on 22 mai 2017 - 18:53, said:

chiar daca nu a fost soferul vinovat
S-a dat deja verdictul final? Nu prea cred.
Se vor face cercetari, de asta e si dosar de "cercetare penala".

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dosarul de cercetare penala se deschide din oficiu, a fost accident cu victima, asta nu inseamna ca ar fi vinovat.

#4
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
nu s a dat nici un verdict, dar si politistii de la fata locului si cei de la udriste au spus sa stea linistit ca nu este nimic grav, doar sa nu pateasca cel accidentat ceva peste noapte , sa moara) ,de asta  intrebam, est enevoie de avocat ceva, ca el ma intreaba pe mine.. si eu pe voi, habar nu am cum se procedeaza in situatia de fata..

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Deocamdata nu trebuie sa-ti iei avocat.
Vezi cum evolueaza ancheta.

#6
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Postalexa32, on 22 mai 2017 - 19:07, said:

Deocamdata nu trebuie sa-ti iei avocat.
Vezi cum evolueaza ancheta.
pai anunta cineva cum evolueaza ancheta? sau trebuie sa se duca el pe la politie si sa intrebe? i au retinut permisul dar i au dat dovada pe 15 zile.. si dupa astea se duce iar sa prelungeasca dovada pana se termin ancheta. cred ca poate dura si un an de zile, nu?

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Poti sa te interesezi, mai ales ca te consideri nevinovat.
Ce care au deschis cercetarea trebuie sa stie in ce stare e .

#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pai daca ai zis ca a trecut pe rosu, inseamna ca este vina mosului.

Edited by YourFan, 22 May 2017 - 20:52.


#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Nu are nevoie de avocat. Doar sa fie sincer. Cel mai probabil dosarul se va clasa.

#10
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View PostYourFan, on 22 mai 2017 - 20:51, said:

Pai daca ai zis ca a trecut pe rosu, inseamna ca este vina mosului.
Depinde. Daca atunci cand s-a angajat mosul in traversare era verde, obligatia soferului era sa-l lase sa traverseze.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Oricum, sunt cam multe neclaritati in speta asta, initiatorul a spus doar ce-i convine, asa cum ii convine. De unde a aparut soferita care mergea paralel, dar totusi i-a taiat calea, unde era ea, in stanga, sau in dreapta lui? Erau doua benzi pt virajul la stanga? Pietonul cum traversa? Din dreapta soferului, spre stanga, sau invers? Sigur era rosu pt pietoni? Etc... Ce e clar, ca inca nu are nevoie de avocat, doar in cazul in care va incepe urmarirea penala.

#12
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Postyesyesyesyo, on 23 mai 2017 - 10:08, said:

Depinde. Daca atunci cand s-a angajat mosul in traversare era verde, obligatia soferului era sa-l lase sa traverseze.
soseaua este prevazuta cu scuar pe mijloc.. se putea opri acolo cand s a facut rosu..

View Postrumegus, on 23 mai 2017 - 17:19, said:

Oricum, sunt cam multe neclaritati in speta asta, initiatorul a spus doar ce-i convine, asa cum ii convine. De unde a aparut soferita care mergea paralel, dar totusi i-a taiat calea, unde era ea, in stanga, sau in dreapta lui? Erau doua benzi pt virajul la stanga? Pietonul cum traversa? Din dreapta soferului, spre stanga, sau invers? Sigur era rosu pt pietoni? Etc... Ce e clar, ca inca nu are nevoie de avocat, doar in cazul in care va incepe urmarirea penala.
soferita era in stanga soferului  ''vinovat'' aia a demarat in tromba cand s a facut rosu pt cei din sens opus( deci nu i a acordat pietonului prioritate)..mosul venea tot din stanga..cum a trecut soferita cu demaraj s a bagat mosul..soferita era pe banda 3, soferul pe banda 2...mosul a fost lovit cu partea din stanga in fata a masinii...nu luat frontal..  si cred ca am mentionat ca el tot stanga facea..scz daca nu am fost suficient de explicit..

Edited by EneStelian, 23 May 2017 - 19:02.


#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tot nu ai explicat clar, erau doua benzi pt virat la stanga? Ma refer la strada de unde au plecat, nu unde au ajuns la intalnirea cu mosul. Ca daca nu, soferita era cea care s-a incadrat corect, pt viraj la stanga, amicul tau era incadrat pe banda inainte, dar a facut stanga, luandu-se la intrecere cu soferita, incercand sa o depaseasca in intersectie, prin dreapta. Daca se incadra corect, in spatele soferitei, l-ar fi vazut pe mosul-kamikadze, i-ar fi putut anticipa tentativa si ar fi putut evita accidentul. Nu vreau sa sperii pe nimeni, nu zic ca va fi considerat vinovat, dar daca circulam corect, avem mult mai multe sanse sa evitam asemenea situatii.

#14
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Postrumegus, on 23 mai 2017 - 19:32, said:

Tot nu ai explicat clar, erau doua benzi pt virat la stanga? Ma refer la strada de unde au plecat, nu unde au ajuns la intalnirea cu mosul. Ca daca nu, soferita era cea care s-a incadrat corect, pt viraj la stanga, amicul tau era incadrat pe banda inainte, dar a facut stanga, luandu-se la intrecere cu soferita, incercand sa o depaseasca in intersectie, prin dreapta. Daca se incadra corect, in spatele soferitei, l-ar fi vazut pe mosul-kamikadze, i-ar fi putut anticipa tentativa si ar fi putut evita accidentul. Nu vreau sa sperii pe nimeni, nu zic ca va fi considerat vinovat, dar daca circulam corect, avem mult mai multe sanse sa evitam asemenea situatii.
este intersexia cea mare de la titan.. metrou, este imensa. din cate stiu are 3 benzi de circulatie. nu cred ca s a incadrat gresit,mai avea loc o masina lateral .cum am mai zis, pe soseaua unde voia sa intre este si un scuar ...nu stiu cum sa adaug poza.. dar este intersectia Liviu Rebreanu cu Nicolae Grigorescu, nu ai cum sa te incadrezi gresit pentru a vira la stanga, este scuar in mijlocul intersectiei..

Edited by EneStelian, 23 May 2017 - 19:53.


#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, nu e vorba de loc, ci de marcaje, benzi. Nu cunosc zona, nu-s nici curios sa caut pe google, deci care e treaba? Nu-s curios de ce crezi, sau nu crezi, nu suntem pe aria religie.

#16
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Postrumegus, on 23 mai 2017 - 21:25, said:

Omule, nu e vorba de loc, ci de marcaje, benzi. Nu cunosc zona, nu-s nici curios sa caut pe google, deci care e treaba? Nu-s curios de ce crezi, sau nu crezi, nu suntem pe aria religie.
bine, exclud '' nu cred'' sa fie mai pe intelesul tau, din moment ce soseaua dupa care s a virat are trei benzi de circulatie, cea pe care se intra are tot trei benzi de circulatie.. tu cam pe cate randuri crezi ca te poti incadra pentru virajul la stanga, intr o intersectie mare cu scuar pe mijloc? eu zic ca dupa banda 3 de unde vrei sa faci stanga, te poti incadra pe oricare dintre cele trei benzi cand ai ajuns in intersectie.. pe contra sens nu ai cum..

Edited by EneStelian, 24 May 2017 - 20:45.


#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vad ca ai probleme grave si cu limba romana. DUPA banda 3, urmeaza banda 4, deci cum stam??? Fa un desen, ca la exprimare esti varza. Vezi sa apara si sagetile, sa stim pt ce directie sunt benzile. Stanga, dreapta, inainte....

#18
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
http://imgur.com/a/4whyG   inchipuie ti ca in masina alba mica este soferita, in loganul verde este soferul '' vinovat'' se opresc masinile din sens opus la culoarea rosie, automat se face verde pentru cei ce veneau din dreapta si rosu pentru pietoni... concluzia este ca te poti incadra pe oricare dintre cele trei benzi din intersectie pentru va vira la stanga, drumul care urmeaza sa intrii pe el are trei benzi...ploua torential, mosul a zis ca dupa soferita are timp sa treaca pana ajung cei din spate carora le daduse drumul.., din pacate nu a vazut in dreapta  soferitei masina soferului. avand in vedere ca amandoi stateau in intersectie..o fi zis ca cele doua masini sunt paralele.. insa soferita a plecat in tromba lasand '' vinovatul in spate''  daca nici acum nu ai inteles..plec de aici.

View Postrumegus, on 24 mai 2017 - 20:59, said:

Vad ca ai probleme grave si cu limba romana. DUPA banda 3, urmeaza banda 4, deci cum stam??? Fa un desen, ca la exprimare esti varza. Vezi sa apara si sagetile, sa stim pt ce directie sunt benzile. Stanga, dreapta, inainte....
eu nu cred ca am intrat aici sa mi dai tu sfaturi in legatura cu limba romana, nu ti am reprosat ca esti mai greu de cap si vrei desen.. ti am atasat o poza..poate este mai usor pt tine, si cine dracu a zis ceva de banda 4 a?

http://tinypic.com/r/hwhds1/9

in legatura cu sagetile.. daca ai nevoie de ele sa te incadrezi pentru stanga este clar cu cine vorbesc.. mai bine continui cu rolele sau trotineta..ca este greu pentru tine cu chestii din astea de oameni mari.

'' , treaba este ca acum i s a deschis dosar de cercetare penala. chiar daca nu a fost soferul vinovat,''    oricum daca citeai inainte si nu te aruncai ca o oaie cu capul inainte ai fi inteles ca eu nu vreau sa stiu daca a fost sau nu vinovat soferul ( politia a vazut filmarile de pe camere. au fost martori si nu este vinovat) eu intrebam daca la deschiderea unui dosar de cercetare penala este nevoie sau nu de avocat..

Edited by EneStelian, 24 May 2017 - 21:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate