Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat achizitie boxe raft pentru un receiver Denon x2300w.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
dansss

dansss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.11.2007
Buna, ajutati-ma si pe mine cu un sfat de achizitie a doua boxe de raft, care sa fie conduse bine de receiverul mentionat mai sus. Ulterior ma gandesc si la o extindere a sistemului spre sorround, dar deocamdata doar  de stereo am buget. Care apropo e pana in 3000 de lei. Multumesc!

#2
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postdansss, on 22 mai 2017 - 14:42, said:

Buna, ajutati-ma si pe mine cu un sfat de achizitie a doua boxe de raft, care sa fie conduse bine de receiverul mentionat mai sus. Ulterior ma gandesc si la o extindere a sistemului spre sorround, dar deocamdata doar  de stereo am buget. Care apropo e pana in 3000 de lei. Multumesc!
Acestea cred eu că ar fi cele mai potrivite :
https://www.avstore....le-diamond-225/

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Denon x2300w are 7 canale de 150W.
Și boxele trebuie să fie între 150-250W, nu mai puțin!

#4
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostMircel, on 22 mai 2017 - 17:26, said:

Denon x2300w are 7 canale de 150W.
Și boxele trebuie să fie între 150-250W, nu mai puțin!

2 x 95 W ( @8 ohm, 20Hz-20kHz, 0.08% THD )

In 7 canale, probabil ca scoate cam 75% => circa 70 W pe canal

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostMircel, on 22 mai 2017 - 17:26, said:

Denon x2300w are 7 canale de 150W.
Și boxele trebuie să fie între 150-250W, nu mai puțin!
Gresesti ,chiar e romandabil sa aibe "mai putin". Tocmai a fost o discutie pe alt topic despre puterea unui amplificator vis a vis de puterea suportata de boxele ce vor fi folosite.

#6
dansss

dansss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.11.2007
Ok, mersi de sfat. Desi tocmai schimba modelele astia de la wharfedale. Diamondurile alea vad ca au 25-120 w.

Ma gandeam si la niste b&w 685 s2, daca le are cineva imperecheate cu receiverul meu poate?

Edited by dansss, 22 May 2017 - 20:59.


#7
dansss

dansss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.11.2007
De dynaudio emit m10 ce ziceti? Sunt prea puternice, au 150 w?

#8
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Nu mai cauta boxe asa scumpe (Hi-Fi) pentru reciever. Ce ti s-a recomandat mai sus e suficient. Daca vrei B&W sau Dynaudio ia un amplificator stereo.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdansss, on 22 mai 2017 - 21:35, said:

De dynaudio emit m10 ce ziceti? Sunt prea puternice, au 150 w?
Niste boxe in primul rand nu au wati. Suporta wati.
Daca ne referim la nivelul sonor watii nu sunt concludenti. Poti gasi boxe de 75W care sa sune mult mai tare ca alea de 150W.
Edit:
Ia in seama sfatul colegului de mai sus.

Edited by edigee, 22 May 2017 - 21:51.


#10
dansss

dansss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.11.2007
Ok. Da, stiam ca suporta watii, m-am exprimat gresit :). Mersi de sfat, cred ca sunt ok 225 -urile. Receiverul il am deja, vreau surround mai incolo, ma uit la prea multe filme.

#11
dansss

dansss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.11.2007
Inca nu am luat boxele, nu am intrat inca in posesia receiverului :/. Am vazut un pret bun la sonus faber toy si principia. Are cineva asa ceva? Ma puteti ajuta cu o parere?

#12
dansss

dansss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 13.11.2007
gata. venii receiverul, din anglia, cu tot cu transport muuult mai ieftin decat promotia din romania. venira si boxele, diamondurile 225 si cablul aferent. belii cabluri vreo ora si le legai bi-wiring.
una peste alta sunt extrem de multumit, mersi cutinastefan de pont. si daca se mai imbunatateste sunetul, asa am inteles - ca boxele astea au nevoie de rodaj multe ore, e super. chiar neasteptat de bine. acum descopar si eu cate sunete incap in acelasi timp intr-o melodie :)

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Legarea bi-wire nu aduce absolut nimic in plus decat mai multe cabluri. Si cateodata probleme de impedanta. Eventuale imbunatatiri ale sunetului sunt strict efect placebo . Sau o mica diferenta datorata faptului ca in final ai o sectiune totala a cablului mai mare. Pot reveni cu detalii.
Daca e vorba de bi-amp atunci e cu totul altceva. Unele receivere permit asa ceva.

Edited by edigee, 08 June 2017 - 07:48.


#14
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Am legat la acest receiver aceste boxe https://www.emag.ro/...ch-Action=view.

Am doua intrebari: 1) trebuie steata special impedanta pt ele in meniul AVR-ului sau nu? Ele au 6 ohmi impedanta in manualul lor

2) Pot folosi pt surround back (pt 7.1 configuration) alte boxe decat Taga, Genius, de exemplu? Trebuie sa aiba aceeasi impedanta?

Multumesc.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Impedanta nu se poate seta.
Pe spate e recomandabil sa se foloseasca boxe de la aceiasi firma/serie ca in tot sistemul din motive sonore timbrale ,sa sune unitar .

#16
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postedigee, on 06 septembrie 2017 - 23:37, said:

Impedanta nu se poate seta.
Pe spate e recomandabil sa se foloseasca boxe de la aceiasi firma/serie ca in tot sistemul din motive sonore timbrale ,sa sune unitar .
Multumesc pt raspuns. Denon X2300W da posibilitatea de a seta impendata, in functie de boxe. E un pic confusing manualul lor, pt ca la inceput scrie Use speakers with an impedance of 4 – 16 Ω/ohms., apoi mai jos Carry out the following settings when using a speaker with an impedance of 4 – 6 Ω/ohms,dar se poate seta.

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Acolo e vorba de niste setari pentru boxe cu impedanta 4-6 ohmi ,mai bine zis atentionari. De exemplu la orice amplificator cand se pun doua perechi de boxe pe fata(la cele care au 2 perechi de iesiri) nu se pun decat boxe de la 8 ohmi in sus.
Electronic /tehnic nu prea ai cum sa setezi impedanta la amplificator . mai ales ca impedanta e o caraceristica strict a boxelor.

#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Setarile de impedanta la amplificator, sau mai bine zis receiver, modifica modul de control incinte la setare impedanta scazuta finalul poate oferi curent mai mare iar la setarea impedanta ridicata are excursia tensiunii mai mare.Eu nu am intalnit probleme indiferent de setare doar ca trebuie aleasa setarea corespunzatoare pentru un sunet mai bun, unele incinte "perfera" o anumita setare.
Exemplu incintele gurmande care au caderi de impedanta suna mai bine mai controlat, mai ferm cu setarea 4 ohmi iar cu setarea 8 ohmi incintele usor de condus castiga amplitudine, suna mai dinamic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate