Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Lamuriri asigurare si rovigneta

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Dambly

Dambly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2013
Salut! Tocmai am cumparat un vehicul de la un prieten de familie. Intrebarea mea este urmatoarea, persoana care mi-a vandut autovehiculul a platit deja asigurarea si rovinieta pe un an. El o sa lase liber campul de pe spatele talonului, cu instrainat catre.... Pot circula pana la anul cu ea si sa o inscriu dupa? Nu as vrea sa pierd asigurarea si rovinieta, de ce sa mai dau bani statului... imi ia destul.

Omul a platit deoarece nu se astepta sa o vanda, dar a achizitionat alt vehicul mai nou, a prins oferta.

Inainte stiu ca se putea, dar acum am inteles ca pe contractul acesta nou se pune viza de la taxe si impozite la instrainare, si cand ma voi duce sa o inmatriculez la anul, ma vor amenda ca nu am inscris-o la timp, chiar asa este?

Alta intrebare, la taxe si impozite vanzatorul are nevoie de talon si cartea de identitate in original? pentru a pune viza pe contracte si radia masina?

Va multumesc mult!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
isi poate recupera banii de pe asigurare... iar daca nu schimbi nu numarul cred ca rovinieta este valabila

#3
Dambly

Dambly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2013

 arg, on 22 mai 2017 - 12:34, said:

isi poate recupera banii de pe asigurare... iar daca nu schimbi nu numarul cred ca rovinieta este valabila
Nu o sa alerge pentru suma pe care a platit-o, este vorba de una mica, omul este in varsta si nu a avut niciodata un accident. Eu o sa platesc dublu asigurarea. Daca fac ce mi-am propus o sa dau de repercusiuni? Multumesc!

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - mai atent la tilturi, verifica regulamentul in caz ca l-ai uitat. acum ti l-am modificat eu.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mai bine intri in legalitate.
ce economisesti anul acesta cu neplata asigurarii pe numele tau, poate vei cheltui la anul pe plata amenzii pentru ca nu ai declarat / inmatriculat masina pe numele tau. sau se majoreaza cine stie ce taxe...
rovigneta este valabila daca ai pastrat numerele de inmatriculare de la fostul proprietar.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Dambly, on 22 mai 2017 - 12:22, said:

Salut! Tocmai am cumparat un vehicul de la un prieten de familie. Intrebarea mea este urmatoarea, persoana care mi-a vandut autovehiculul a platit deja asigurarea si rovinieta pe un an. El o sa lase liber campul de pe spatele talonului, cu instrainat catre.... Pot circula pana la anul cu ea si sa o inscriu dupa? Nu as vrea sa pierd asigurarea si rovinieta, de ce sa mai dau bani statului... imi ia destul.

Omul a platit deoarece nu se astepta sa o vanda, dar a achizitionat alt vehicul mai nou, a prins oferta.

Inainte stiu ca se putea, dar acum am inteles ca pe contractul acesta nou se pune viza de la taxe si impozite la instrainare, si cand ma voi duce sa o inmatriculez la anul, ma vor amenda ca nu am inscris-o la timp, chiar asa este?

Alta intrebare, la taxe si impozite vanzatorul are nevoie de talon si cartea de identitate in original? pentru a pune viza pe contracte si radia masina?

Va multumesc mult!

Teoretic tu vei circula cu masina inmatriculata pe numele prietenului de familie.
Amana transcrierea masinii pana la momentul respectiv.Nu fa nici un fel de contract,nu te du la finante.
Oricum,transcrierea masinii nu dureaza mult.In maximum o zi ai toate actele.Peste un an s-ar putea sa rezolvi si mai repede.

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Dambly, on 22 mai 2017 - 12:22, said:

Pot circula pana la anul cu ea si sa o inscriu dupa?
Poate pina la anu' le fata mintea guvernantilor vreo noua timpenie cum a fost raposata "taxa de inmatriculare" si ramii cu buza umflata.

#8
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Daca faci contract vanzare-cumparare(se emite in 5 exemplare:2 vanzator si 3 cumparator) mergi cu cele 3 contracte la taxe si impozite locale unde aparatii cu domiciliul si o iei in evidenta.Doar cei de la taxe si impozite iti pot da amenda intre 280-1160lei pentru nedeclarare in termen de 30 zile calendaristice.Si poti circula cat vrei pe numele prietenului(cu conditia sa platesti tu RCA,Rovinieta,Impozit anual,etc.).Cei de la DRPCIV nu iti va da amenda ca nu ai inmatriculat-o pe numele tau.Iar spatiul dupa verso-ul talonului sa NU il completati.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. Vineta e de fapt dupa seria de sasiu.
Am aflat asta cand am schimbat domiciliul in alt judet. Am sunat la CNADNR si mi-au spus ca nu conteaza numarul, ca in DB se face potrivire nr inmatriculare serie sasiu.

2. La asigurare pot exista probleme si nu ti le doresti.

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca lovesti pe unul si esti de vina cu asigurarea aia esti fiul ploii. Astia cauta orice tertip numai ca sa nu despagubeasca, practic masina ta si asigurarea pe VIN-ul masinii tale dar cu alt nume pe RCA o face nula (RCA e defapt un contract de asigurare si nu poti lua contractul altuia si sa te folosesti de el). Merita sa mergi asa o perioada, Politia nu cred ca iti va face probleme daca stai o luna si ceva cu alt nume pe asigurare, dar sa nu cumva sa ai vreun accident.

Edited by filipxxx, 22 May 2017 - 16:53.


#11
Dambly

Dambly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2013
Va multumesc mult pentru raspuns! O sa mai merg putin cu ea asa, momentan nu a fost la taxe si impozite, o mai tin si eu probabil cateva luni si o inmatriculez, sa scap de orice grija, daca doamne fereste am vreun accident ceva nu vreau sa dau in belele dupa sau sa il deranjez pe omul asta.

#12
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 04.11.2016
Cred ca ar fi bine sa-i spui prietenului de familie ca daca isi ia alta masina fara sa incheie socotelile cu asigurarea veche o sa o ia de la zero cu clasa de bonus-malus si nu de la B8 (daca chiar nu a mai avut accidente) cum ar avea dreptul. Asta daca-i un prieten chiar asa bun de familie.
Ironia in situatia de fata este ca tu o sa platesti asigurarea pe numele lui la o clasa mai buna de bonus iar el isi va plati asigurarea la masina noua pe clasa zero.

Edited by gabrieln2016, 22 May 2017 - 19:45.


#13
Dambly

Dambly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.10.2013

 gabrieln2016, on 22 mai 2017 - 19:41, said:

Cred ca ar fi bine sa-i spui prietenului de familie ca daca isi ia alta masina fara sa incheie socotelile cu asigurarea veche o sa o ia de la zero cu clasa de bonus-malus si nu de la B8 (daca chiar nu a mai avut accidente) cum ar avea dreptul. Asta daca-i un prieten chiar asa bun de familie.
Ironia in situatia de fata este ca tu o sa platesti asigurarea pe numele lui la o clasa mai buna de bonus iar el isi va plati asigurarea la masina noua pe clasa zero.
Pe numele lui nu o sa platesc nimic, este deja platita. Din cauza asta voiam sa o las, pana la urma in momentul de fata ma costa doar timp sa o inscriu. Ma rog, si o asigurare mai scumpa. Daca a platit deja asigurarea mai poate face ceva?

#14
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Da, poate sa-si recupereze banii si sa-si faca asigurare pt noua masina la aceeasi clasa de bonus.

Edited by DannyMC, 23 May 2017 - 08:36.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Adm, on 22 mai 2017 - 16:32, said:

1. Vineta e de fapt dupa seria de sasiu.
Am aflat asta cand am schimbat domiciliul in alt judet. Am sunat la CNADNR si mi-au spus ca nu conteaza numarul, ca in DB se face potrivire nr inmatriculare serie sasiu.

Exact aici e paradoxul.
Camerele cum verifica seria de sasiu?Ele nu filmeaza decat numarul,iar amenda se ia in considerare doar dupa numarul de inmatriculare,caruia automat i se asociaza o serie de sasiu.
Nici macar marca masinii nu conteaza.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Camera e u mijloc, ea in sine doar recunoaste numarul si il paseaza mai departe unui server, care face potrivire pe serie sasiu.
De aceea iti cere seria de sasiu cand iti faci vigneta, altfel iti trecea pe ea doar Nr de Inmatriculare.

Vigneta este pe masina, nu pe nr de inmatriculare.
Seria de sasiu nu o poti schimba (usor).

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Este perfect adevarat ce zici.Dar am intrebat cum se verifica de catre camere (ale CNADR) seria de sasiu.
Repet,plata vignetei se verifica doar pe baza pozei cu numarul de inmatriculare,cum am spus mai sus.

ps.
Am umblat exact 11 luni cu aceleasi numere,dar pe alta masina,implicit alta serie de sasiu.Ca sa intru vorba aia "in legalitate",ar fi trebuit sa platesc vreo 20 si ceva de lei catre CNADR.N-am gasit nici o logica,asa ca am zis pas,mai ales ca taxa de drum era oricum platita.
Nu mai au nici o modalitate sa verifice seria de sasiu dupa ce totul este electronic.Inainte vreme,agentii rutieri verificau acest lucru pe baza certificatului de inmatriculare.Insa acum,rutierii nu mai au competente in aceasta materie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate