Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

O problema care ma framanta.

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
@rosix Corect eu le spun predispozitii genetice.
Doar ca mai cred ca acea predispozitie spre inteligenta mai are nevoie si de un impuls de curiozitate din partea persoanei respective pt a se dezvolta.
Altfel e degeaba predispozitia pt ca de una singura nu rezolva nimic.
E ca si cum ai avea hardware-ul insa este complet inutil fara software

Edited by Nytro84, 21 May 2017 - 22:41.


#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrosix, on 21 mai 2017 - 22:27, said:

De aici rezulta inzestrarea genetica:  un copil cu strabunici intelectuali va avea un sistem nervos mai inzestrat catre asimilarea de cunostinte decat un copil cu strabunici agricultori.  Iar asta se vede la scoala - sunt copii mai inzestrati intelectuali ca altii, cu un psihic ceva mai robust, mai flexibil... pe cand alti oameni sunt, asa, "mai din topor"... pentru ca generatii de-a randul toata linia lor ascendenta a practicat doar munca cu carca, topor si sapa.
Asta ar insemna ca exista o rasa ariana. Nu exista. Copilul asimileaza cunostine de cand se naste si depinde foarte mult in ce mediu traieste.
Bagajul genetic conteaza foarte mult, dar nu este determinat [neaparat] de parinti, ori bunici.

Edited by pasilla, 21 May 2017 - 22:44.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

View PostScubaskot, on 21 mai 2017 - 22:35, said:

2n=46 cred o stie toata lumea, nu cred ca ceea ce spui e tocmai adevarat, atunci cum s ar explica faptul ca din 2 parinti tampiti nu va iesi un copil geniu, nu crezi ca o parte din informatie se transmite copilului? Acum te rog, nu ma critica prea tare.
Tu crezi ca parintii lui Einstein erau fizicieni?
Tu realizezi ca noi am inceput sa citim de 2-300 ani, deci ceva insignifiant dpdv al evolutiei genetice a unei specii.

#22
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Scuze dar placutele de la tartaraia au fost catalogate ca avand peste 10 000 de ani vechime

#23
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

View PostAdm, on 21 mai 2017 - 22:42, said:

Tu crezi ca parintii lui Einstein erau fizicieni?
Tu realizezi ca noi am inceput sa citim de 2-300 ani, deci ceva insignifiant dpdv al evolutiei genetice a unei specii.
bun, m am exprimat gresit, nu sunt sanse mari sa iasa un geniu, cu siguranta pot fi mutatii, ai sa rezulte un geniu, dar asta nu inseamna ca e o regula. se poate aplica si invers, categoric.

View PostNytro84, on 21 mai 2017 - 22:46, said:

Scuze dar placutele de la tartaraia au fost catalogate ca avand peste 10 000 de ani vechime
si care i relevanta in subiectul asta?

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Clona facuta la 50 de ani are sanse sa iasa mai prost decat clona facuta la 1 an, pentru ca mai intervine degradarea celulara si a ADN-ului.

#25
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

View Postpufonel, on 21 mai 2017 - 22:47, said:

Clona facuta la 50 de ani are sanse sa iasa mai prost decat clona facuta la 1 an, pentru ca mai intervine degradarea celulara si a ADN-ului.
eu sincer n am auzit de degredarea adn ului in 50 de ani.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpasilla, on 21 mai 2017 - 22:41, said:

Asta ar insemna ca exista o rasa ariana. Nu exista.

Exista o rasa ariana, iar ea s-a dezvoltat in tarile scandinave (oamenii aia inalti, frumosi, blonzi, cu ochi albastri) numai ca nu a fost amelioarata suficient, nu a existat un program pe termen lung in acest sens... In prezent omenirea amelioareaza doar vite si plante...  In istorie s-a mai lucrat genetic la anumite linii de evolutie (egiptenii, nu semanau deloc cu oamenii de azi, e posibil ca in cazul lor sa fi fost vorba de un experiment de ameliorare genetica, pus in opera de ... nu stim cine)

Doar in familiile regale se mai practica ameliorarea de-a lungul unor generatii intregi (acesti oameni nu se casatoresc intamplator strict in cadrul familiilor regale, daca erau tampiti se imperecheau cu urmasi de muncitori si tzarani). Mai sunt si exceptii dar dominanta se pastreaza - peste 90% din familia regala, pastreaza o linie gentica sigura.  

In privinta oamenilor fara sange albastru, subiectul este unul tabu, acesti oameni fiind doar folositi de-a lungul intregii lor vieti, chiar de-a lungul mai multor generatii pentru niste sarcini clare, fixe (producatori de taxe pentru stapani), pentru care nu e nevoie de cine stie ce ameliorare.

Nu-si doreste nimeni, in prezent, imbunatatiri rasiale semnificative la nivel de populatie globala. Stapanii au nevoie de o gloata productiva, controlabila, cu comportamente previzibile, nu de o pepiniera de genii in fizica.

Edited by rosix, 21 May 2017 - 22:56.


#27
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

View Postpufonel, on 21 mai 2017 - 22:47, said:

Clona facuta la 50 de ani are sanse sa iasa mai prost decat clona facuta la 1 an, pentru ca mai intervine degradarea celulara si a ADN-ului.
Cum ramane cu generatia care sare peste generatie?

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrosix, on 21 mai 2017 - 22:50, said:

Exista o rasa ariana, iar ea s-a dezvoltat in tarile scandinave (oamenii aia inalti, frumosi, blonzi, cu ochi albastri) numai ca nu a fost amelioarata suficient, nu a existat un program pe termen lung in acest sens... In prezent omenirea amelioareaza doar vite si plante...  In istorie s-a mai lucrat genetic la anumite linii de evolutie (egiptenii, nu semanau deloc cu oamenii de azi, e posibil ca in cazul lor sa fi fost vorba de un experiment de ameliorare genetica, pus in opera de ... nu stim cine)

Doar in familiile regale se mai practica ameliorarea de-a lungul unor generatii intregi (acesti oameni nu se casatoresc intamplator strict in cadrul familiilor regale, daca erau tampiti se imperecheau cu urmasi de muncitori si tzarani). Mai sunt si exceptii dar dominanta se pastreaza - peste 90% din familia regala, pastreaza o linie gentica sigura.  

In privinta oamenilor fara sange albastru, subiectul este unul tabu, acesti oameni fiind doar folositi de-a lungul intregii lor vieti, chiar de-a lungul mai multor generatii pentru niste sarcini clare, fixe (producatori de taxe pentru stapani), pentru care nu e nevoie de cine stie ce ameliorare.

Nu-si doreste nimeni, in prezent, imbunatatiri rasiale semnificative la nivel de populatie globala. Stapanii au nevoie de o gloata productiva, controlabila, cu comportamente previzibile, nu de o pepiniera de genii in fizica.
Eu cred ca esti total pe dinafara.
Sunt destui nordici idioti si destui t i g a n i inteligenti.
Familiile regale au probleme genetice cu inrudirea si singurul scop a fost pastrarea averii si a titlului.
Gloata este controlata prin manipulare. De aia la noi biserica este de stat, scoala nu exista, iar televiziunile manipuleaza la greu. Nu are legatura cu genetica,.

View Postmarga32, on 21 mai 2017 - 23:01, said:

Cum ramane cu generatia care sare peste generatie?
Generatia sare peste generatie, daca generatia de dinainte ii ofera posibilitatea saltului. Altfel poate fi un salt inapoi.

#29
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
si eu cred ca acea clona de la 50 de ani e mai inteligenta(vizibil sau nu): http://www.independe...y-a7582631.html

#30
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Nu am mai clonat pana acum persoane (dar promit ca voi incerca sa testez teoria), insa logica mea spuna ca ADN-ul nu se schimba in functie de cunostinte.

#31
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca neamul tau s-a luptat in ultimele sute de ani cu fiarele(sau la mma), sigur ai niste fibre bune chiar daca iti iei bataie fara un antrenament. ai potential/talent peste medie, depinde de tine daca te duci la sala si te si antrenezi si pe urma devii campion mondial . sau stai in scaun toata ziua si iti iei bataie de la orice baietas de cartier(cu fibra ta de firma cu tot).

altul caruia neamul lui a dormit, se antreneaza de 5 ori mai mult ca tine ca sa te ajunga. iar la inteligenta...succes.Posted Image

Edited by 41ex, 22 May 2017 - 00:26.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View PostScubaskot, on 21 mai 2017 - 21:36, said:

Cele doua probe de ADN vor avea aceleasi caracteristici sau mai precis, cele doua clone vor avea asemenea capacitatii intelectuale?
Nu se trec in ADN capacitatile intelecuale dobandite.

View PostScubaskot, on 21 mai 2017 - 22:05, said:

eu stiam ca o clona, copiaza atat fizicul cat si intelectul.
Nu.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View PostScubaskot, on 21 mai 2017 - 22:49, said:

eu sincer n am auzit de degredarea adn ului in 50 de ani.

Degredare nu, dar clona luata de la ADN-ul celui de 50 de ani, statistic o sa fie mai proasta si copilul clonat va vota cu PSD inca de la fragede varste, asa ca doamne fereste.
Ti-as fi recomandat sa iei de la americani, dar si astia s-au prostit

#34
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postmarga32, on 21 mai 2017 - 22:08, said:

De ce nu ai tastat "cunostiinte"? Vezi, de aici puteam incepe sa dezbatem teoria inceputa de initiator. Ai preferat sa folosesti semne de punctuatie care nu au fost necesare in detrimentul ideii de a demonstra ca poti fi inteligent, cu convingerea ca si urmasii tai iti vor calca pe urme.

Sunt on-topic, da?
Pentru că nu există cuvântul "cunostiințe"?

On: nu, mediul are influență mai mare.

#35
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
daca s-ar putea descatusa memoria inscrisa in codul genetic ... singurele dovezi ca ar exista este perpetuarea speciei .. de unde stie o celula ca trebuie sa "navigheze" pina la o alta celula?

din pacate nu avem "spais" si metodele bene gesserit.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostScubaskot, on 21 mai 2017 - 21:36, said:


ADN-ul sufera schimbari in timp datorita modului de viata si a mediului in care traieste persoana respectiva. Daca, prin absurd, in perioada X am avea doi subiecti identici dpdv al ADN-ului, la un moment dat acestia se vor diferentia, atat dpdv intelectual, cat si fizic.

Edited by MembruAnonim, 22 May 2017 - 07:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate