Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Exista un telefon cu platforma Android la care sa nu i se poata face update-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 marga32, on 21 mai 2017 - 21:00, said:

Ma tot lupt sau, mai rau, este ignorat mesajul meu ca updateurile fac mai mult rau decat bine. Detin un telefon care era considerat flagship la vremea sa. Primele update-uri le-am facut in necunosctinta de cauza, dar cu timpul am realizat ca ceea ce vine de la producator cu cuvinte de lauda (mareste durata de viata a bateriei; securitate; fluiditate etc.) e doar marketing ca sa imi schimb telefonul.
Spune-o pe asta cu update-urile celor care au procedat asa pe PC, iar acum au fisierele criptate de WannaCry. Si Android-ul e plin de gauri de securitate prin care se pot strecura astfel de virusi.

Dar tot nu ai raspuns, sau nu am observat: Ce telefon ai? Intreb fiindca majoritatea telefoanelor cu Android permit downgrade, dupa care sunt modalitati de a dezactiva serviciul de update, fara sa recurgi la root sau altceva care in Republica Bananiera Romania iti anuleaza garantia.

#20
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Majoritatea se bucura cand au update-uri, e dovada ca telefonul e bagat in seama. Cam dupa 18 luni se termina atentia, dovada ca telefonul e trecut pe linie moarta, trebuie ingropat si luat altul.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Silviugabriel1984, on 21 mai 2017 - 21:32, said:

Acum 8 Gb memorie interna este limita de jos.

Acum?!?!?! Cei care stiau de OS-uri mobile de dinainte de iPhone faceau misto de cei max 8GB neexpandabili ai primului iphone!

Note 1 (2011) avea 16GB (unele modele 32 dar mai rare). Daca lumea continua sa cumpere orice prostii o sa avem telefoane cu 8GB (daca nu si sub!) si in 2025. Probabil facute sa mearga pina trece termenul la care poti sa le dai inapoi, dupa aia n-o sa mai poata probabil nici sa-ti sincronizeze gmailul.

#22
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

 danyel61, on 22 mai 2017 - 07:54, said:

Majoritatea se bucura cand au update-uri, e dovada ca telefonul e bagat in seama. Cam dupa 18 luni se termina atentia, dovada ca telefonul e trecut pe linie moarta, trebuie ingropat si luat altul.
Exact. Ia-ti un no name si n-o sa mai ai in viata ta update...

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 danyel61, on 22 mai 2017 - 07:54, said:

Majoritatea se bucura cand au update-uri, e dovada ca telefonul e bagat in seama. Cam dupa 18 luni se termina atentia, dovada ca telefonul e trecut pe linie moarta, trebuie ingropat si luat altul.
Note-ul meu (Galaxy Note 4) are update-uri la 31 de luni de la lansare...Posted Image
A primit doar 2 upgrade-uri de Android (la LP si MM), dar primeste update-uri de securitate in fiecare luna.

 f300, on 22 mai 2017 - 07:54, said:

Acum?!?!?! Cei care stiau de OS-uri mobile de dinainte de iPhone faceau misto de cei max 8GB neexpandabili ai primului iphone!
Note 1 (2011) avea 16GB (unele modele 32 dar mai rare). Daca lumea continua sa cumpere orice prostii o sa avem telefoane cu 8GB (daca nu si sub!) si in 2025. Probabil facute sa mearga pina trece termenul la care poti sa le dai inapoi, dupa aia n-o sa mai poata probabil nici sa-ti sincronizeze gmailul.
La Android mai e cum e. Dar pe WP la modelele de 8GB te poti trezi ca mai ai 0MB liberi in conditiile in care toate programele instalate sunt pe card, si nu mai ai nimic ce poate fi mutat. Singura solutie e backup si hard reset.

#24
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Tot Note 4 am si eu si nu mi-a venit niciodata notificare de update.

Cand anuntau colegii pe forum,intram si cautam manual. Daca nu le faceam,ramanea la android 4 fara sa ma streseze cu ceva notificari.

Totul e sa bifezi unde trebuie. Posted Image

Edited by farockhcm, 22 May 2017 - 12:55.


#25
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Se dezactiveaza instalarea automata din setari! Altceva nu mai trebuie sa faci decat sa stergi notificarile cand vin. Poti sta cu versiunea stock cat vrei tu!

#26
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Draga Marga din cate stiu ai Note 4.
Eu am SM910f cu soft de Vomafone si nu am probleme deloc cu el.
Singura problema o am la luminozitatea automata(ii ia cam o secunda sa reactioneze la schimabri) dar problema e din vina mea, nu am vazut ca geamul aplicat nu este decupat in dreptul senzorului.
Updaturile isi au rostul lor, parerea mea e ca ar fi bine sa le faci.
Daca nu mai functioneaza corespunzator poti incerca un hard reset si un wipe cache/data, vezi daca aduc vreo imbunatatire.
Si la al tau telefon poti opri update-urile, seteaza pe manual si nu va mai veni nici un update fara sa il cauti tu.Posted Image

Edited by iliemirea, 22 May 2017 - 13:46.


#27
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 iliemirea, on 22 mai 2017 - 13:44, said:

Si la al tau telefon poti opri update-urile, seteaza pe manual si nu va mai veni nici un update fara sa il cauti tu.Posted Image

 marga32, on 06 aprilie 2017 - 10:20, said:

Desi am setat sa fac updateurile manual (in speranta ca nu voi mai face), astazi Samsung ma anunta ca a aparut un nou update si trebuie sa-l fac. Asa ca l-am facut, altfel nu scapam de notificare. Dar de ce Samsung nu imi da de ales?


#28
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Al meu ma roaga de 2 ani sa ii dau update, zilnic, uneori de mai multe ori pe zi. Sterg notificarea si trec mai departe. Acum, daca as fi prea comod l-as lasa sa faca update insa cum nu vreau asta, fac un efort. E logic sa te sacaie caci asta e menirea lucrurilor! Daca esti slab cedezi, daca nu, rezisti. Wtf, cand te anunta ca nu mai ai baterie ce faci? Il bagi in priza sau il lasi in pace, ceva tot trebuie sa faci!

Edited by farausername, 23 May 2017 - 05:41.


#29
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 marga32, on 23 mai 2017 - 04:33, said:

...
Ti-a scris colegul lawrence imediat dupa acel mesaj si ce trebuie sa faci:

 lawrence74, on 06 aprilie 2017 - 10:34, said:

Iti da de ales insa tu uiti ca trebuie sa dai restart dupa ce debifezi,automatic update,altfel serviciul ruleaza in fundal si cauta update si uite ca l-a gasit. Posted Image
Si daca nu ma insel, cred ca a fost scris tot in subiectul dedicat Galaxy Note 4 cum anume poti scapa de notificarea de update imediat ce ai instalat un firmware stock cu Odin. Asa poti instala un LP sau chiar KK si ramai cu el, fara sa-si faca update.

 farausername, on 23 mai 2017 - 05:41, said:

Al meu ma roaga de 2 ani sa ii dau update, zilnic, uneori de mai multe ori pe zi. Sterg notificarea si trec mai departe. Acum, daca as fi prea comod l-as lasa sa faca update insa cum nu vreau asta, fac un efort. E logic sa te sacaie caci asta e menirea lucrurilor! Daca esti slab cedezi, daca nu, rezisti. Wtf, cand te anunta ca nu mai ai baterie ce faci? Il bagi in priza sau il lasi in pace, ceva tot trebuie sa faci!
Cei de la Samsung sunt mai smecheri, si nu poti sterge notificarea.

Edited by Hider141, 23 May 2017 - 13:15.


#30
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Aia nu e smecherie! Dimpotriva! Dar na....e da brend de masini de spalat....se iarta!

#31
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 farockhcm, on 22 mai 2017 - 12:54, said:

Totul e sa bifezi unde trebuie. Posted Image
Unde? Ai incercat si nu ti-a cerut sa faci update-uri o lunga perioada de timp?

 farausername, on 22 mai 2017 - 13:40, said:

Se dezactiveaza instalarea automata din setari! Altceva nu mai trebuie sa faci decat sa stergi notificarile cand vin. Poti sta cu versiunea stock cat vrei tu!
De unde se dezactiveaza? Ai incercat si nu ti-a cerut sa faci update-uri o lunga perioada de timp?

Nu de alta, dar am zis mai sus ca am setat sa fac update-urile manual, dar nu am putut scapa de notificarile trimise de la Samsung pana nu le-am facut.

#32
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Nu stiu ce sa zic. Eu am debifat la update automat,e pus pe manual,asa l-am pus din prima si nici nu cauta updateturi dar nici nu am primit nici o notificare cu toate ca am facut pana acum mai multe updaturi.

#33
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Si eu l-am pus pe manual, de notificari nu stiu ca nu il folosesc. In schimb la ce folosesc eu primesc de 5 ori pe zi notificare de update, apas o pictograma si gata dispare. Ce este asa greu de inteles ca si asta e o tehnica de a te face cumva sa cheltui mereu bani cu telefoanele? Iti flutura o reclama ca vaai ce ultra mega smecher e nus ce versiune de os si hopa,dupa ce l-ai instalat merge ca cizma telefonul, singura optiune fiind sa iti cumperi altul...mai performant cu care se va intampla la fel! Daca ai sti ce bine merge un Note cu kitkat sau un S4 de acum 3 ani sau un S3, ai fi surprins. Singurul lucru pe care il au in comun?...nu au update-ul facut! Ca trebuie sa faci si tu ceva, asta e, daca vrei sa nu faci nimic ia-ti un Symbian ca la alea nu cere update si au si 3G!

Edited by farausername, 27 May 2017 - 12:35.


#34
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
O luna mai tarziu, doua pagini si cateva idei ale userilor care credeau ca au ceva de zis legat de subiectul acesta. Dar la o concluzie tot nu am ajuns.

Concluzia ca concluzia, pe care o stim cu totii referitor la mentalitatea romanilor. Eu ma straduiesc in continuare sa aflu pasii pe care trebuie sa ii urmez. Ori e prea grea cerinta mea, ori nu exista asa ceva pe piata.

#35
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Ia un telefon cu android, nou, necodat, de pe piata japoneza si nu mai pupi update.
Mai greu cu alegerea versiunii.
Vezi ca vinde un tip pe olx sau direct din Japonia.

#36
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
La astea trebuie neaparat avut grija sa aiba benzile/frecventele folosite in Europa. Altfel degeaba il cumpara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate