Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Exista un telefon cu platforma Android la care sa nu i se poata face update-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Ma tot lupt sau, mai rau, este ignorat mesajul meu ca updateurile fac mai mult rau decat bine. Detin un telefon care era considerat flagship la vremea sa. Primele update-uri le-am facut in necunosctinta de cauza, dar cu timpul am realizat ca ceea ce vine de la producator cu cuvinte de lauda (mareste durata de viata a bateriei; securitate; fluiditate etc.) e doar marketing ca sa imi schimb telefonul. Ca trecem de la o versiune la alta (de la 4, apoi la 5, apoi la 6 samd) e alta poveste, ca, na, trebuie sa fim in trend. Dar sunt prea multe versiuni la versiuni care fac mai mult rau decat bine pentru utilizator. De aceea vreau sa stiu daca exista un telefon caruia nu i se mai pot face update-uri dupa o anumita versiune, versiune pe care eu o aleg. Multumesc.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Daca specificai si despre ce telefon este vorba exact, poate te ajutam sa dezactivezi functia.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
custom rom

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Poți dezactiva dacă nu ma înșel, sa nu mai facă update.
Poate confirma alții mai în tema.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
mai mult de 2 versiuni majore nu rezista nici un telefon, asa ca plangerea ta este nefondata.

pai nu faci update si gata, producatorul doar te anunta ca este o versiune noua, dar nu ti-o baga pe gat. asa ca despre ce vb aici?

iar serviciul de update se poate opri manual.

#6
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010

View Postdan1980_25, on 21 mai 2017 - 21:10, said:

custom rom
Telefonul inca este in garantie. Vorbim despre telefoane cumparate pe cale legala.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Un telefon mai mult de 2 ani nu prea merita tinut, iar Android cere multe resurse, deci mai mult de un upgrade oficial e fortat.
2. Eu de cat ori am icnercat custom rom am avut probleme, deci mai bine ramai la versiunea default sau default+1.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmarga32, on 21 mai 2017 - 21:13, said:

Damn!
;)
Intra in aplicatii, dreapta sus, "Show system apps", cauta-le pe cele cu "update" in nume si dezactiveaza ce poti.

Mai seteaza din meniul Update, cautare manuala.  
Ideal ar fi, sa revii la Android 4.

Scuze inca o data, trebuie sa-mi schimb ochelarii :)

#9
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Update-ul ca update-ul, problema e cu memoria interna, care devine de la an la an mai insuficienta. Acum 8 Gb memorie interna este limita de jos. Si smecherii nu te mai lasa sa muti aplicatiile pe card. Sa te faca sa cumperi un telefon nou cu memorie mai mare....producatorii de soft si de telefoane sunt mana in mana.

Edited by Silviugabriel1984, 21 May 2017 - 21:33.


#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostDany_Darke, on 21 mai 2017 - 21:12, said:

pai nu faci update si gata, producatorul doar te anunta ca este o versiune noua, dar nu ti-o baga pe gat. asa ca despre ce vb aici?
La asta ma gandeam si eu, nu-l obliga nimeni sa treaca la o noua versiune de android.

View PostSilviugabriel1984, on 21 mai 2017 - 21:32, said:

Update-ul ca update-ul, problema e cu memoria interna, care devine de la an la an mai insuficienta. Acum 8 Gb memorie interna este limita de jos. Si smecherii nu te mai lasa sa muti aplicatiile pe card. Sa te faca sa cumperi un telefon nou cu memorie mai mare....producatorii de soft si de telefoane sunt mana in mana.
Un simplu root este rezolvarea la problema ta.

#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View Postmarga32, on 21 mai 2017 - 21:15, said:

Telefonul inca este in garantie. Vorbim despre telefoane cumparate pe cale legala.
custom rom nu inseamna ca trebuie sa ai telefon furat

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostDany_Darke, on 21 mai 2017 - 21:12, said:

mai mult de 2 versiuni majore nu rezista nici un telefon, asa ca plangerea ta este nefondata.

pai nu faci update si gata, producatorul doar te anunta ca este o versiune noua, dar nu ti-o baga pe gat. asa ca despre ce vb aici?

iar serviciul de update se poate opri manual.

Pe dracu. Ia-ți un Samsung pe ORO fără să-ți bați capul de la început să vezi ce fain te trezești cu notificarea non-anulabilă de upgrade now - upgrade at night - later pe tot ecranul, indiferent ce faci pe telefon (în afară de apeluri). Măcar la mine la S5 nu îmi downloadase 5.0 (aveam 4.4.smth), la doamna pe N3 cum a dat de wifi cum s-a și pregătit de instalat aștepta doar confirmarea. Numa să te prindă o dată că ai apăsat din greșală (surprinzător de puțin lag, dacă ai dat click a început procesul care nu mai poate fi oprit).

View Postxcit, on 21 mai 2017 - 21:51, said:

custom rom nu inseamna ca trebuie sa ai telefon furat

Se referă la faptul că un custom rom îți anulează garanția.

Și referitor la versiunile majore, am S5. Au apărut 3 versiuni majore și tot îl prefer față de cele mai noi (baterie ca nouă - pentru că e nouă, user-accesible și am schimbat-o eu, camera, flapsul de pe el care îl apără de praf / mizerie, butoanele fizice, etc.). Cu softul actual sau cu un Android Go l-aș ține încă 2-3-4 versiuni majore sau până când crapă de bătrânețe.

Edited by AlexIP, 22 May 2017 - 02:07.


#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Tampiti mai sunt producatorii si extrem de destepti sunt utilizatorii cand vine vorba de updateuri. Probabil ca pana nu vor plati cu varf si indesat adanc pagubele pe care le fac rahaturile pe care le poarta in buzunare si "configurate/trimise/optimizate" de Muhamad Al-Bin-Ieftin-Moca nu se invata minte.

A naibii producatori idioti si utilizatori destepti care nu's capabili sa faca ce fac producatorii idioti...

P.S. Care este ultimul telefon "sigur/performant" produs de "fratia" celor care nu au nevoie de updateuri? Sau nu prea se egăzicăstă asa ceva?

Edited by dexterash, 22 May 2017 - 04:51.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdexterash, on 22 mai 2017 - 04:49, said:

Probabil ca pana nu vor plati cu varf si indesat adanc pagubele pe care le fac rahaturile pe care le poarta in buzunare si "configurate/trimise/optimizate" de Muhamad Al-Bin-Ieftin-Moca nu se invata minte.
Ar fi trebuit ca Wanna Cry sa fie o invatatura de minte pe tema asta!

View Postmarga32, on 21 mai 2017 - 21:00, said:

De aceea vreau sa stiu daca exista un telefon caruia nu i se mai pot face update-uri dupa o anumita versiune, versiune pe care eu o aleg.
Chinezariile de la Allview mor asa cum le vinde firma.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostAlexIP, on 22 mai 2017 - 02:02, said:

Pe dracu. Ia-ți un Samsung pe ORO fără să-ți bați capul de la început să vezi ce fain te trezești cu notificarea non-anulabilă de upgrade now - upgrade at night - later pe tot ecranul, indiferent ce faci pe telefon (în afară de apeluri).

oro e alta mancare de peste. ala din nascare este decedat.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postneagu_laurentiu, on 22 mai 2017 - 05:15, said:

Ar fi trebuit ca Wanna Cry sa fie o invatatura de minte pe tema asta!
Cu regret o zic: Ti-ai gasit... ai asteptari (cam) prea mari.
Daca nu ne doare (crunt) la buzunar, nu ne intereseaza....


ON TOPIC: Ce Android vrei? 2.3? 1.0? Sunt destule terminale pe piata... Ai banu', ai si Androidu'...

Edited by dexterash, 22 May 2017 - 06:08.


#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
poa' sa puna si 2.3.6, ca la ala nici aplicatiile nu-si mai fac update, daramite androidul

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Galaxy S? Si flagship si ne-actualizabil... Solutia perfecta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate